חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

מחלת האדמת

אהבתם? שתפו עם חבריכם

מחלת האדמת

מחלת האדמת Rubella היא אחת ממחלות הילדים הנפוצות ביותר. נחשבת אצל ילדים למחלה קלה ובדרך כלל חולפת ללא סיבוכים. לעיתים המחלה תופיע גם אצל מבוגרים וזה בתנאי שלא חלו בה בילדותם משום שברוב המקרים המחלה מקנה חיסון לכל החיים. המודעות הגדולה למחלה נובעת מהאפשרות שתחלה בה אישה הרה, בחודשי ההריון הראשונים ואז קיימת הסכנה לפגיעה חמורה בעובר.

סימני המחלה
כמו רוב מחלות הילדים, גם אדמת נגרמת ע”י נגיף. לעתים יש סימנים מבשרים למחלה (לא אופייניים) המתבטאים בהרגשה כללית לא טובה, חוסר תאבון וחום לא גבוה. הסימן האופייני למחלה הוא פריחה על העור בצורת נקודות אדמדמות המופיעה תחילה בפנים ומתפשטת במהירות (תוך 24 שעות) על פני כל הגוף. לפריחה נלוות נפיחות בלוטות הלימפה מאחורי האוזניים. בהרבה מאד מחלות מופיעות פריחות בגוף הדומות מאד לאדמת ולכן, אבחנה וודאית יכולה להיעשות רק על ידי בדיקת דם לאיתור נוגדני מחלת האדמת.

ההדבקה
אדם החולה באדמת יכול להדביק את סביבתו מספר ימים לפני הופעת הפריחה, וכן מספר ימים לאחר שהיא נעלמת. העברת הנגיף לאדם נעשית על ידי פיזורו באוויר מהפרשות מפיו ומאפו של החולה. תקופת הדגירה של המחלה מרגע ההידבקות נע בין 14 ל- 21 יום. תיתכן גם הידבקות ללא הופעת סימני מחלה. זאת אומרת, אדם יחלה באדמת מבלי שירגיש בכך ולמרות זאת יהיה מחוסן כנגד המחלה.

הטיפול באדמת
בילדים המחלה קלה מאד ואינה דורשת טיפול מיוחד. אם לחולה חום או כאבים, ניתן לטפל בכך, אך תרופה למחלה או לפריחה עצמה לא קיימת.

האדמת והאישה בהריון
כפי שנכתב בתחילה, לאישה שחלתה באדמת בחודשי ההריון הראשונים עלול להיוולד תינוק עם מומים קשים כמו חירשות, מומי לב, פגיעה בעיניים ועוד. סיכויי הפגיעה בעובר פוחתים עם התקדמות ההריון. אישה שחלתה באדמת בילדותה או אישה שחוסנה כנגד אדמת בילדותה, ורמת הנוגדנים שלה טובה [מעל 15 יחידות בינלאומיות] אינה צריכה לרוב לחשוש מהידבקות במחלה. במידה וקיים ספק ולו הקטן ביותר לגבי חיסון קודם, חשוב שתעשה בדיקת דם לקביעת רמת הנוגדנים בדמה. בישראל ניתן חיסון נגד אדמת לכל בנות כתה ו` בביה”ס החל משנת 1972, כך שהיום רוב הנשים הצעירות מחוסנות.

האם את מחוסנת?
מה שעלייך לעשות זה לברר בפנקס החיסונים אם קבלת בעבר חיסון נגד אדמת. במידה ואין בידך כל עדות לחיסון קודם, עליך לפנות לרופא המשפחה כדי שיעשו לך בדיקת דם לגילוי נוגדני אדמת. חשוב לעשות את הבדיקה עוד לפני שאת בהריון. הסתמכות על זיכרון אישי או עדות של אימא אינה מספקת, גם לא רישום רפואי של אבחנה בעבר ע”י רופא הילדים ללא בדיקת דם. כאמור, רק בדיקת דם יכולה לאשר זאת באופן חד משמעי וחשוב שהדבר ירשם בכרטיס רפואי. אין לתת חיסון נגד אדמת במהלך ההריון!
במידה ויש צורך לחסן כנגד אדמת יש להמנע מהריון למשך 12 שבועות.

כיצד לנהוג אם רמת הנוגדנים בהריון היא פחות מ 15?
היות שתיתכן הדבקה באדמת גם בזמן ההריון הרי שמומלץ לנשים הרות אשר בדמן נמצא כייל נוגדני IGg פחות מ 15 יחידות בינלאומיות, להיבדק אחת לחודש עד לשבוע 20 להריונן, על מנת לשלול אפשרות של עליה משמעותית בכייל הנוגדנים, היכולה להצביע על הדבקה סמויה באדמת.

לסיכום
יש לוודא שכל נערה ואישה בגיל הפוריות תהיה מחוסנת בפני המחלה.

בברכה, ד”ר שרגא וקסלר

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים