חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

מחלת אלצהיימר: עדכונים לגבי התקדמות בהבנת המחלה

אהבתם? שתפו עם חבריכם

מחלת אלצהיימר: עדכונים לגבי התקדמות בהבנת המחלה

חלק ב` – לחץ כאן לקריאת חלק א`

פרופ` בן-עמי סלע, מנהל המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לביוכימיה קלינית, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.

ככל שאנו למדים יותר על השינויים במוח הגורמים למחלת אלצהיימר, אנו משתכנעים יותר בהדרגתיות הרבה והאיטיות של התקדמות הפגיעה המוחית. וכיוון שהתהליך איטי כל כך, חיוני עוד יותר לנסות ולהבין את מהות השינוי המוחי, מתוך ניסיון לעצרו בעודו באיבו. מהבחינה המורפולוגית אין ספק בראיות של הופעת רבדים אופייניים המוכרים כ-plaques באזורים שבין תאי העצב. רבדים אלה עשויים מחלבון הידוע כ-beta amyloid , הנוצר מהפרוק של חלבון קודמן המכונה (APP)
amyloid protein precursor. חלבון אחרון זה נמצא בתאי גוף ותאי מוח, ובדרך כלל הוא מתפרק לחלבונים מסיסים קטנים יותר, ובתוכם חלבון beta-amyloid קצר במעט, המכיל 40 חומצות אמיניות. מה שקורה באלצהיימר הוא שהביקוע של חלבון ה-APP משתבש, והוא חל בריחוק של 2 חומצות אמיניות מהנקודה המיועדת. וכך במקום שיִווצר beta amyloid קצר ומסיס, נוצר beta-amyloid בן 42 חומצות אמיניות בעל תכונות כימיות שונות. וכך נוצרים כתוצאה משקיעת אותו חלבון עמילואיד פגום רבדים שמספרם גדול יחסית במוחות של חולי אלצהיימר, והם מתחילים לשבש דברים במוח. בהדרגה אותם רבדים המכילים את הבתא-עמילואיד הופכים דחוסים יותר, כאשר תכולת כל רובד כזה היא של מאות ואלפים של סיבי עמילואיד, והם מתפשטים לחלקי מוח נוספים, ומתחילים להשמיד תאי עצב סמוכים. צורות רעלניות אלה של רבדים דחוסים ידועות כ- neuritic plaques, שקשה להבחין בהם בסריקות דימוּת של המוח, אך הם בולטים בניתוחים שלאחר המוות במוחות של חולי אלצהיימר. מסתבר שבמחלת אלצהיימר של הגיל הצעיר יחסית מתרחשות מוטציות בגנים האחראים ליצירת החלבון APP ושני חלבוני ה-presenilin שהוזכרו בחלק א` של סדרת הכתבות על אלצהיימר, ומוטציות אלה מגבירות את יצירת החלבון בתא עמילואיד ומפחיתות את יכולת המוח לפרקו או להרחיקו.

שלושה אנזימים אחראיים על ביקוע החלבון APP ממנו נוצר העמילואיד, והם קרויים secretases, ובמשפחה זו שלושה אנזימים: אלפא, בתא וגמה. נמצא שבפעולת הביקוע, אנזים אלפא או בתא מבצעים את הביקוע ההתחלתי, ולאחריהם אנזים גמא משלים את המלאכה. אך כאן ההבדל הקריטי: כאשר אלפא-סקרטאזה פועל ראשון, תוצר הביקוע שאינו מזיק, ואילו כאשר בתא-סקרטאזה פועל ראשון נוצר בתא-עמילואיד בן 42 חומצות אמיניות, החלבון המזיק. אגב, היום סבורים שהאנזים המסיים את הביקוע, גמה-סקרטאזה אינו אלא החלבון presenilin-1. תמונת פעילות אנזימטית זו מעלה מספר אפשרויות למנוע את היווצרות והצטברות ה-plaques במוח. אמנם ניתן לחסום את פעילות האנזים גמה-סקרטאזה, וניתן להפחית את פעילות צורת הבתא של האנזים, אך התהליכים מורכבים בהרבה. מסתבר שצורות בתא וגמה של אנזימי הסקרטאזה חיוניות לסינטיזה של חומרי מוצא הנדרשים להתפתחות עוּבּרית, למערכת החיסון ולצמיחה של אזורי הסינפסות-נקודות הצומת והמפגש בין תאי עצב. לכן לא ניתן לפגוע בפעילות 2 אנזימים אלה בלי להפריע לתפקודים חיוניים בגוף. יתכן שאולי יותר פשוט להביא לפרוק הבתא-עמילואיד שכבר נוצר, ואכן חוקרים מהמרכז הרפואי Harvard הראו שאנזים המפרק בין השאר אינסולין, והידוע כ-neprilysin, מבקע ביעילות בתא-עמילואיד, אך כתמיד ברפואה הגישה של עידוד פרוק אנזימטי עודף של חלבון לא-רצוי, עלולה לפגוע ולהביא לפרוק חלבונים חיוניים גוף.

במפתיע, הצליחו חוקרים בשיטה חיסונית למנוע את שקיעתם של אותם רבדים (plaques) במוחותיהם של עכברים. יצרו תוצר סינטתי של בתא-עמילואיד 42, והזריקו אותו כחיסון לעכברים טרנסגניים, כלומר עכברים שהפכו אותם על ידי מניפולציה גנטית לכאלה בהם נוצרים רבדים מוחיים כיוון ששיבשו בהם את הגנים היוצרים את החלבון הקודמן APP או את חלבון ה-presenilin. אמנם נמצא שחיסון זה מונע את התפתחות plaques בעכברים בגיל ממוצע, ומפחית את מספרם בעכברים קשישים, כיוון שהנוגדנים הנוצרים בעקבות החיסון והמנטרלים את יצירת רובדי הבתא-עמילואיד. היכולת הקוגניטיבית של העכברים המטופלים נבדקה בעיקר במבחן ההתמצאות במסלול מפותל או מבוך (maze), ונמצא שמניעת יצירת הרבדים של בתא-עמילואיד בעכברים המחוסנים, שפרה את כושר ההתמצאות של העכברים המחוסנים. אך האופטימיות בעקבות מחקרים אלה היא זהירה ביותר. ראשית, מודלים בחיות ניסוי כעכברים עלולים להתברר כתמימים מדי: אין מחלה שוות ערך לאלצהיימר בעכברים, ואף העכברים הטרנסגניים בהם משרים במכוון יצירת plaques מוחיים אינם בדיוק תואמים את מהלך המחלה האנושית.

בראשית שנת 2001 חיסנו בהזרקת כמויות זעירות של בתא-עמילואיד 104 חולי אלצהיימר בגיל הצעיר, ונוכחו לדעת שבחלק מהמטופלים שחוסנו נוצרו בדמם נוגדנים לחלבון העמילואיד. בסוף שנת 2001 החלו בניסויים קליניים של ממש בהשתתפות 360 חולים בשלב המוקדם של אלצהיימר באירופה ובארה”ב. ניסוי זה בו חוסנו המשתתפים בו למעשה בפפטיד המורכב מ-42 חומצות אמיניות של בתא-עמילואיד המכונה AN-1792, עורר התעניינות רבה אך כבר בראשית 2002 נאלצו להפסיקו: התברר שב-5% מן המחוסנים בתרכיב האמור התפתחה מעין דלקת קרומי המוח (meningoencephalitis), אולי כתוצאה מתגובה של מערכת החיסון לחומר המוזרק. אך הממצא המעודד מניסוי זה, הופק דווקא מניתוח שלאחר המוות באחת הנשים שהשתתפה בו: אישה זו החלה לחוש ברע לאחר סידרה של 5 הזרקות של העמילואיד, ובהמשך נפטרה. פענוח היסטופתולוגי של מוחה של אישה זו הראה העלמות כמעט מוחלטת של אותם plaques של הבתא-עמילואיד באזורי קליפת המוח כמקובל אצל חולי אלצהיימר. אך עובדה היסטולוגית מרשימה זו מעודדת רק באופן חלקי, שכן לא נמצא במוחה של האישה האמורה כל הבדל בהשוואה למוח של חולה אלצהיימר ממוצע בשני מדדים חשובים אחרים: נוכחותם של שלוחות פגומות של תאי עצב (אָקסוֹנים) הידועות כ dystrophic neuritis ומציאותם של סְבָכִים מאוד מורכבים הידועים כ-neurofibrillary tangles להם נייחד משפטים אחדים.

במחלת אלצהיימר, מצטברים במוח באופן מאוד בולט ואופייני אותם tangles, שהם למעשה תאי עצב מתים שהתעוותו לצורות של זוגות סיבים (filaments) המפותלים ושזורים ביניהם. סְבָכִים (tangles) אלה עשויים מחלבון הקרוי tau המשמש באופן נורמאלי לתמיכת המבנה של תאי העצב. מסתבר שמבנים מאורכים בתוך תאי העצב הידועים כ-microtubules בדרך כלל כרוכים עם חלבון tau המייצב אותם, אך במצב פתולוגי כגון באצהיימר קיימת פגיעה באנזים מסויים הגורמת להצטברות אטומי זרחן על מוליקולת חלבון tau וכך חלבון פגום זה קורס ליצירת סבכים. לא ברור כרגע הקשר המיידי בין הופעת plaques להופעת הסבכים, אם כי נראה שמספר הסבכים בקליפת המוח מתאים יותר מאשר מספר ה-plaques לחומרת תסמיני השטיון באלצהיימר. אגב, ישנה מחלת שיטיון הדומה אם כי לא זהה לאלצהיימר המוכרת כ-fronto-temporal dementia בה מוצאים בקליפת המוח רק סבכים ואין כלל מציאות של plaques. האם ניתן יהיה לשַמֵר ולהגן על מבנהו של חלבון tau כאמצעי לעכב את תהליכי השיטיון? מספר קבוצות מחקר חוקרות כעת את ההיבט הזה.

תגובה דלקתית ומערכת החיסון בהתהוות מחלת אלצהיימר: ההופעה של tangles (סבכים) ושל plaques עלולה להיות קשורה לדעיכת המוח כגורם ראשוני המחולל את השיטיון, אך הם יכולים גם לנבוע כתוצר מאוחר של התהליכים הפתולוגיים במוח. תאי עצב יכולים להיהרס מסיבות שונות, ולעתים מאמצי הגוף לתקן את הנזק הנוצר, למשל בתהליכי דלקת ותגובה חיסונית המוּשְרים על ידי תוצרי הנזק, עלולים לעתים להגביר את הנזק במקום לפתרו. דלקת (inflammation) למשל, מתרחשת כאשר דם מוּחָש לאזור פצוע או חולה, כדי להזין את הרקמה הפגועה והוא מביא עימו תאי חיסון לרקמה זו, כגון מונוציטים. במחלת אלצהיימר, תאי החיסון האמורים ידועים כ-microglia, שבעזרתם משמיד המוח פולשים ובעזרתם הוא בולע ומנקה תאים מתים. מערכת החיסון בגופנו מיועדת כמובן לשמור על שלמות תאי הגוף ורקמותיו הבריאות, אך לעתים דברים משתבשים ומערכת החיסון כמו במחלות אוטו-אימוניות פועלת כנגד רקמות בריאות בגוף. וכך קורה שמולקולות “חיסוניות” כמו interleukin-1 המופרשות מתאי המיקרוגליה דווקא פוגעות בתאי העצב במוח. בנוסף, עלולים חומרים המופרשים מהמיקרוגליה להגדיל את יצירת החלבון APP, אביו מולידו של הבתא-עמילואיד , מקור הצרות באלצהיימר, וכך תוגבר יצירת ה-plaques. כך התעוררה המחשבה שמא על ידי דיכוי תרופתי של תהליכים חיסוניים-דלקתיים תוצרי תאי המיקרגליה ניתן יהיה להיטיב בנושא האלצהיימר. קורטיקו-סטרואידים כגון prednisone זמינים למטרה זו, אך בטוחות בהרבה הן דווקא התרופות נוגדות הדלקת הלא-סטרואידיות ממשפחת ה-NSAID, הכוללת את האספירין, indomethacin, naproxen ו-ibuprefen. תרופות אלה מפחיתות את פעילות הפּרוֹסטָגְלנדינים, המשפעלים את תאי המיקרוגליה. מעניין לציין שאנשים הסובלים מדלקת פרקים (rheumatoid arthritis) הנוטלים בדרך כלל תרופות NSAID במינון גבוה, לוקים בממוצע פחות במחלת אלצהיימר. ועוד מחקר מעניין: כשבדקו תאומים זהים, הסתבר שאותו אח שמסיבות שונות צרך לאורך זמן תרופות נוגדות דלקת ממשפחת NSAID, נטה פחות לחלות באלצהיימר בהשוואה לאחיו התאום. מחקר ידוע שנערך בבּולטימור ועקב משך 15 שנה אחר 2,000 קשישים, מצא קשר הגנתי מובהק בפני אלצהיימר בצריכת נוגדי הדלקת האמורים, ובמשך הצריכה. מחקר רב-לאומי שנערך בארה”ב, אנגליה, קנדה, הולנד ופינלנד מציע שאנשים הנוטלים מדי-יום תרופות NSAID סובל פחות מדעיכה קוגניטיבית בהזדקנם.

אך בראיה מחקרית יותר בּיקורתית, צריך להדגיש שאנשים הצורכים באופן סדיר תרופות נוגדות דלקת, ואולי אף נהנים מהגנה מסוימת בפני אלצהיימר, לא בהכרח חייבים להודות לתרופות אלה. יתכן שהגנים המגבירים את הנטייה באנשים מסוימים לחלות בדלקת הפרקים, מספקים להם באופן גנטי הגנה מסוימת מפני אלצהיימר. ייתכן גם שאנשים בדרגת השכלה גבוהה יותר מהממוצע, אלה אף האנשים עם דרגת מודעות גבוהה יותר לבריאותם, והם מועמדים ליטול באופן סדיר תרופות נוגדות דלקת כדי לשפר את מצב כלי הדם שלהם במניעת תהליכי טרשת. ידוע גם שככל שרמת האינטלקט גבוהה יותר, יש הגנה מסוימת בפני תהליכי שיטיון. האם נוכל לקבוע בבטחה האם במקרה זה נעזר האדם במחשבתו המעמיקה או שמא בתרופות NSAID להרחיק מעליו במעט את אימת אלצהיימר?

האם תרופות אלה תוכלנה למנוע התפתחות אלצהיימר בקשישים בריאים?
מחקרים בעתיד הקרוב אמורים לבחון בצורה רחבה יותר את השפעת NSAID על אלצהיימר, אך גם את זו של התרופות נוגדות הדלקת היותר חדישות, והיותר סלקטיביות- מעכבי COX-2, שיש להם פחות תופעות לוואי בלתי רצויות במערכת העיכול. המכון האמריקאי הלאומי לחקר זקנה, בוחן כעת ב-40 מרכזים רפואיים את התרופות naproxen ומעכב COX-2 Celexomib, במדגם של 820 קשישים בריאים שיש להם קרובי משפחה החולים במחלה, להעריך האם תרופות אלה יכולות לעכב התפתחות מחלת אלצהיימר.

בברכה, פרופ` בן עמי סלע

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים