חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

מחלות דרכי העיכול – רפואה מערבית וסינית

אהבתם? שתפו עם חבריכם

מחלות דרכי העיכול – רפואה מערבית וסינית

הקדמה
ההתמחות בדרכי העיכול (גסטרואנטרולוגיה), הנה תת-התמחות של הרפואה הפנימית. ענף ייחודי זה כולל את המערכת המתחילה בושט ועד לפי הטבעת. בנוסף לכך יש להוסיף גם את הכבד והלבלב. התמחות ייחודית זו נחוצה בעידן החדש של הרפואה המערבית, בשל התפוצצות המידע בכל פרט ופרט של מערכת העיכול. שוב לא מספיק להיות פנימאי טוב בכדי לדעת לאבחן מחלות שונות במערכת מורכבת זו, בתוך תת ההתמחות הזו ישנה תת חלוקה נוספת. כאלו המתמקדים יותר באזור הושט והקיבה. אחרים המתמקצעים רק במעי הדק והגס. אחרים עוסקים בחלק הסופי של המעי הגס- פרוקטולוגיה. לכל אחד ואחד מן העוסקים בכך יש עבודה למכביר, הואיל והציבור נוטה לפתח מגוון רחב של בעיות והוא גם דורש טיפול נאות. הטיפולים מתחילים באבחנה נכונה.

נעזרים באמצעים חדשניים כמו, אנדוסקופ. אנדוסקופיה המוחדר דרך הושט אל הקיבה נקרא – גסטרוסקופ. בעזרת מכשיר זה מסתכלים ישירות על דפנות הושט והקיבה, נוטלים ביופסיה מאזורים חשודים. בעזרת בדיקות אחרות ניתן לאבחן באם יש את חיידק הקמפילובקטר, אשר נמצא בכ- 90% מבין אלו הסובלים מכיב – תריסריון אך גם ב- 2/3 של האוכלוסיה הבריאה. כאשר מבצעים אנדוסקופיה עמוקה יותר, ניתן להגיע אל התריסריון והמעי הדק. מסתכלים ישירות ובוחנים את פני השטח ולפי החשד הקליני, נוטלים ביופסיה. באותה הזדמנות אפשר כמובן לקחת גם תרביות, במידה ויש חשד לשחפת למשל. במקרים אחרים, בהם המעי הגס נבדק, מבצעים קולונוסקופיה אשר יכולה להגיע עד לסיומת של המעי – הדק. ניתן לקחת ביופסיות, אפשר לבצע טיפולים למיניהם כמו, צריבות וכריתות פוליפים. המומחים לפרוקטולוגיה מבצעים את אותן הבדיקות והטיפולים ובנוסף קושרים טחורים. כיום נכנס תחום אבחוני חדש בו בולעים יחידה עם מצלמה זעירה, הסורקת את כל אורך המעי, ויוצאת החוצה דרך פי הטבעת. באמצעי ההדמיה, הכניסו באחרונה CT ייחודי המבצע חתכים לצורך סריקת המעי והשגת אבחנה מדויקת יותר ובלא צורך בפעולות פולשניות כלשהן.

מהן המחלות השכיחות בהן מטפלים הגסטרואנטרולוגים?
בקע – סרעפתי עם או ללא רפלוקס, אזופגיטיס (דלקת לא זיהומית בושט) עם או ללא כיב. כיב קיבה ותריסריון, דלקת לא זיהומית של המעי (למחלות אלו ניתנו השמות – “קוליטיס אולצרוזה” ו”מחלת קרוהן”). התסמונת של המעי הרגיז מאובחן בדרך השלילה, הואיל וזה יכול לדמות את אחת משתי המחלות דלעיל. סבל רב של האוכלוסיה הנו עצירות כרונית. התופעה מהווה כר נרחב של פעילות בקרב הגסטרואנטרולוגים. נעשה בירור, משנים את התזונה ומטפלים במשלשלים למיניהם. נדבך כלכלי נוסף מהווה הטיפול בקשירת הטחורים. פעילות זו מתבצעת ע”י פרוקטולוגים, פעולה מהירה וכמעט נטולת סיבוכים. הרבה אנשים פונים אליהם לטיפולים מתוך אמונה כי הטיפול הזה יכול לפתור אותם מהצרה הלא נעימה הזו. המציאות מעט שונה והתוצאות לטווח ארוך די מאכזבות. הרופאים אוהבים לבצע את פעולת ה – ERCP כי הם מדגימים את דרכי הלבלב והאיבר עצמו. זו פעולה מסובכת וכרוכה באחוזי סיבוכים שיכולים להיות לא נעימים ואף מסוכנים. בדיקות הדם ואמצעי ההדמיה למיניהם – על-קול ו-CT מסייעים רבות לרופאים ומהווים את הבסיס לכל הפעולות האחרות. לבסוף, אנו מגיעים אל האיבר החשוב, הכבד. ההתמחות נקראת הפטולוגיה, הרופאים המטפלים עוקבים אחר כל הסיבות האפשריות לפגיעה באיבר זה. ישנן בדיקות דם, אמצעי הדמיה, צילומים עם חומר ניגודי ועד לנטילת ביופסיות.

כיום, נוספה יחידה חדשה בתחום זה, בו עוקבים אחר חולים הזקוקים להשתלת כבד או אלו שכבר עברו השתלה. המעקב חשוב בשל אפשרות של דחיית השתל, תופעות לוואי ישירות של הטיפול התרופתי, מהם הסיבוכים הנוספים באיבר המושתל ובאברים אחרים בגוף? מה עם מערכת החיסון? קשר עם רופאים במקצועות השונים בהן היה סיבוך. לא כרכנו את הכירורגים המבצעים את הניתוחים. המנתחים מסייעים באבחנה עם ביצוע ביופסיות פתוחות, ניתוחים לתיקון פגמים כמו פיסורה-אני, כריתה של אזורים מודלקים כמו כיס-מרה ותוספתן. כריתה של גידולים אשר חוסמים מעבר ותיקון הקטע הנגוע, חיבור אל סטומה ועוד ועוד. מלכתחילה לא נטיתי לשתף פה את הפן הכירורגי הואיל ומדובר בניתוחים וברפואה הסינית המסורתית זהו ענף אחר לגמרי. על מנת ליצור איזון בין שתי הגישות, המערבית והמזרחית, התמקדתי יותר בצד הקליני ופחות הכירורגי.

הרפואה הסינית המסורתית:
הרפואה הסינית המסורתית מתייחסת אל חמשת היסודות, לכל יסוד יש שני איברים השייכים לו למעט יסוד האש לו יש ארבעה מסלולים. מערכת העיכול כוללת את הקיבה והטחול-לבלב שהיסוד הוא אדמה. המעי הדק שהוא חלק מיסוד האש. המעי- הגס שהוא חלק מיסוד המתכת. הכליות האחראיות על פתח היציאה של המעי-הגס (פי הטבעת) שייך ליסוד המים. הכבד וכיס-המרה שייכים ליסוד העץ. כלומר, אנו דנים בפועל בכל חמשת היסודות. אי לזאת, אנו חייבים להבין שבסיס הרפואה הסינית כולה נמצא במערכת מורכבת זו. מכאן החשיבות הרבה בהשגת אבחנה נכונה וגם הקושי הלא מבוטל. כיב פפטי יכול לנבוע למשל מחום המגיע מהלב-“אש”. אותו כנ”ל הכיב יכול להיות על רקע “לחות חמה” שנובעת מחולשת הטחול שעל בסיס חולשת הכליות. מצב זה יכול לגרום גם לצהבת. עודף חום בכבד יכול לגרום לשינוי כיווני זרימת האנרגיה של מסלול הקיבה, כתוצאה מכך יסבול האדם מבחילות ועד להקאות, לצרבת ועד לכיב. דלקת במעי- הדק יכולה להיות קשורה לעודף חום במסלול עצמו עם וללא לחות חמה. החום יכול לנבוע מכבד חם מדי שחלק מהחום חודר אל הקיבה ומפעיל את מסלול האדמה בכיוונים הפוכים. יתכן מצב בו אנרגיית היין של הכליות חלשה מדי ואז אש הכבד או הלב יכולים לפגוע באיבר המטרה עצמו או לאיברים אחרים, לפי חוק חמשת היסודות. אותו כנ”ל במעי-הגס השייך ליסוד המתכת, יסוד האש מתיך את המתכת וגורם לבעיות. הבעיות יהיו מסוג חם כמו, קוליטיס אולצרוזה בו קיים גם מוטיב נפשי לא מבוטל. בה בעת הבעיה יכולה להיות אף במעי-הדק עם מחלת קרוהן, שבה המוטיב הנפשי בולט במיוחד. חולשה של הכליות יכולה לגרום לאובדן שליטה על הסוגר החיצוני ובריחת צואה. חולשה של הטחול-לבלב, יכולה להביא לצניחה של איברים ואף התפתחות טחורים.

זו הסיבה בגינה הטיפולים הניתוחיים והסמי-ניתוחיים של הטחורים, לא מוצלחים. הניתוח לא מסדיר את החולשה של הטחול-לבלב, וכעבור פרק זמן מסוים, שוב חוזרת הבעיה להציק. אותו תסריט יהיה בכיב-קיבה, בבעיות שונות בכבד ועוד ועוד. אנו לא נוגעים בגורם שהביא מלכתחילה להתבטאות המחלה. על כן היא תבוא לידי ביטוי באופנים שונים. אנו מכירים את הדבר בדוגמא, בה כורתים את כיס- המרה ועדיין אנשים רבים ממשיכים לסבול מכאבים עוויתיים עזים. חולים רבים עוברים כריתות או קשירות חוזרות של טחורים. דלקת במעי הדק או הגס, יכולה להמשיך ולהזיק גם אם נכרת האזור הנגוע. הצהבת יכולה להיהפך להפטיטיס כרונית ועד לסרטן. מכאן שהטיפולים הרגילים לא בהכרח מרפאים את המחלה אלא רק ממזערים נזקים, ובאופן זמני ולא קבוע. מי היה מסכים לכך באם היה יודע כל זאת טרם הפעולות של הרפואה המערבית? כנראה שרבים. הסיבה לכך היא תרבותית. מקובל עלינו לחוות נזקים, פעולות חוזרות, תרופות ובדיקות למיניהן ועד לבלי די. ואני אומר, רב לי. אני מאמין שהגיע הזמן לשנות את ראיית העולם של הציבור. איני מבטל את הצורך בפעולות הללו, אך רק באם כלו כל הקיצים, ולא כפעולה ראשונית.

ראשית, אני מאמין שאפשר לנסות דרכים אחרות בכדי למזער את הנזקים של הדרך המערבית. הטיפול הסיני המסורתי אינו מזיק ויש לו סימוכין שהוא יכול לעזור בטווח רחב של בעיות ומחלות קשות. כמטפל ברפואה הסינית וכרופא מערבי לכל דבר, ברור לי יותר ויותר כי אין מנוס מפני החדרת תחום זה עמוק ככל האפשר, כחלק בלתי נפרד מכלל הטיפולים הניתנים לחולים הרבים. הסיכוי של האנשים להחלים באמת הוא להיעזר ברפואה המשלימה. מוטב מוקדם ככל האפשר הואיל ומגיע רגע בו חוסר האיזון כה מהותי, עד שאנו יכולים רק להקל וגם זאת בעירבון מוגבל. הציבור חייב להסיר את הכסות מסביב לעיניים, להיות קשובים לעידן החדש – ישן, המציע דרכים אחרות. להיות נחושים בדעתם ולבחור את הדרך הנראית להם כנכונה. אין אמת אחת ויחידה, ישנן דרכים שונות. עלינו לפקוח עיניים, לפתוח אוזניים, לשחרר עכבות, להתחיל בדרך אחרת בה האדם נוטל אחריות ישירה על מצבו. שוב הרופא לא יהיה “אלוהים” או סגנו, אלא אדם בשר ודם במקצוע ייחודי ותובעני אך ללא כוחות על. כל אדם יקבע את דרכו וייטול חלק חשוב בקביעת גורלו. הרופא לא ימצא אשם בכישלון, האדם ייקח אחריות על בחירה לא נכונה של מטפלים. האדם ישאף לאיזון מלא במצבו, בדרך זו ישיג איכויות גופניות ונפשיות שכיום נדיר למצוא אותם בציבור הרחב. היכולת של החוש השישי תתפתח ותגיע למידות לא מוכרות לרובינו, אך מתבקשות בעידן זה של החיים. האני מאמין שלי, אשר משתנה כל העת, מקבל את הדברים שנכתבו, המציאות משתנה ותשתנה הרבה יותר מהר ומאד מהותי, ופרק זמן קצר מהמשוער. הזכות שלנו לשרוד כאן ועכשיו תהיה תלויה בהשתנות זו.

אני מציע לציבור הרחב, לחבור אל אלו הפוקחים את עיניהם והרואים את הדרך הנכוחה. עלי להזהיר כי בתקופה של השתנות ובמהלך נרחב זה של שינויים, יכולים לצוץ לא מעט משיחי שקר, מעין שבתאי צביים למיניהם. הימנעו מלהצטרף אליהם ולקבל עליכם את דין תנועתם. תוכלו לזהותם כפי שזיהו את שבתאי צבי. האמת תמיד יציבה, היא עומדת על בסיס רחב ולא נוטה ליפול או להתנדנד. בעוד אשר השקר עומד על רגל אחת של האות “ק” ולכן אינה יציבה ותמיד מועדת לנפילה והתרסקות. גם אם טעיתם ולא זיהיתם הדבר מלכתחילה, אל תהססו מלשנות את הדרך, תמיד יש מקום להשתנות והליכה במסלול הנכון.

מה לדת ולכל זה? אז ברצוני לציין כי האמונה עוזרת. כמו שהאהבה מרפאה כל פצע ומדווה כך האמונה מסייעת לנו להתגבר על כל מכשול וקושי. האמונה הנכונה מתבססת על הבנה עמוקה של מצבים. השילוב של האמונה, ההבנה, ראיית העולם הנכונה ובחירת הדרך המתאימה הם הבסיס הבריא לנו, גופנית ונפשית. מערכת העיכול מתחילה אצלנו בפתח העליון של הפנים – הפה, ומסתיימת בפתח היציאה – פי-הטבעת. הפה הוא האדמה – אימא אדמה. זהו פתח הכניסה של כל האנרגיה לגוף כולו. פי-הטבעת משחרר אותנו מהפסולת אשר בלעדי היציאה היה נגרם לנו נזק רב. על העיכול מנצח הטחול-לבלב ועל הפלט אחראיות הכליות שהן המים. בתווך יש לנו את כל יתר היסודות וכל אחד כאמור עם חשיבות עליונה. הסינכרוניות הרבה של מערכת זו תמשיך להתקיים בנו כל עוד ניתן לה את התנאים המתאימים. והתנאים הם – גופניים ונפשיים. וכמו שכתוב בתפילה – “אל רופא חולים וחובש לעצבותם”, פן גופני ופן נפשי. היו ברוכים ו”הישמרו לנפשותיכם”.

בברכה, פרופ` משה שטרנפלד

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים