חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

מחירן היקר והכבד של דיאטות הקסם

אהבתם? שתפו עם חבריכם

מחירן היקר והכבד של דיאטות הקסם….

חלק ב` – לחץ כאן לחלק א`

בשבוע שעבר עסקנו בתופעה הנפוצה של דיאטות הרזייה קיצוניות שמנסים למכור לנו בכל דרך, העיקר להרזות כמה שיותר מהר ובכל מחיר…

מה שקורה זה שלרוב אנו נשברים מהר ונמאס לנו מהמשטר הקיצוני שגזרנו על עצמנו. (דיאטות כאלו פעמים רבות מלוות בתחושות חולשה, כאבי ראש, סחרחורות, רעב ועוד, וגם אם אין תופעות דומות, הנזק הוא לטווח ארוך יותר). גם אנשים שהצליחו להרזות בדיאטות בזק כאלו, לרוב מספיקים להנות מהתוצאה לתקופה מאוד קצרה, תוצאות מהירות משמעותן תוצאות לא אמיתיות, מזויפות, מהר מאוד הגוף החטוב שכל כך עבדו קשה כדי להשיג, חומק להם בין האצבעות. הגוף מהר מאוד חוזר למשקלו הקודם (במקרה הטוב) ולרוב הנזק הוא תוספת של עוד מס` קילוגרמים, אם לא יותר, ואם הדיאטה היתה לאורך זמן, ייתכנו נזקים בלתי הפיכים בתפקודים שונים של הגוף.

דיאטות כאלו בסופו של דבר הן הרבה יותר משמינות מאשר מרזות. זהו מתכון בטוח להשמנה ולפגיעה בבריאות.

הסכנה הגדולה ביותר היא בבני- נוער (תופעה נפוצה בעיקר בנערות) שלא סיימו את תהליכי ההתבגרות, דיאטה לא מבוקרת בתקופה זו עלולה לפגוע בתהליכי הגדילה וההתפתחות התקינים של הגוף ולגרום למשל לדחיית קבלת המחזור החודשי או הפסקתו במקרים כאלו, חשוב לטפל בעניין בדחיפות למניעת נזק בלתי-הפיך.

דיאטות יו-יו…
יש המון אנשים שבתקופות מסוימות עולים במשקל ואז סותמים את הפה ועושים דיאטות כסאח, ואח”כ שוב נשברים, זוללים ומפצים את עצמם על תקופת הרעב ועולים במשקל וכך הלאה. זה מצב מאוד לא בריא לגוף, פשוט לשגע את הגוף, הגוף צריך איזון, כדי לעבוד בצורה תקינה ולשמור על הבריאות. בכל פעם לאחר מחזור כזה, יותר קשה לרדת במשקל, אנחנו מוצאים את עצמנו עם אחוזי שומן גדולים יותר בגוף ופחות שריר, זוהי עוד סיבה לעלייה במשקל, מעבר להורדת ההוצאה האנרגטית על חשבון הפחתת התהליכים הפנימיים. בכל דיאטה בשלב הראשון, הגוף משתמש דבר ראשון במאגרי הפחמימות (הסוכרים) שכמותם הכי קטנה בגוף, לאחר מכן הוא משתמש במאגרי החלבון (בעיקר מהשרירים) וכך אחוז השריר בגוף יורד, רק בסוף הוא מתחיל לאבד שומן !!!

מה שקורה בדיאטות כסאח קצרות, הגוף מאבד שריר ולעיתים אינו מספיק אפילו לשרוף את השומנים ואז כבר נשברים ועולים במשקל. פחות רקמת שריר בגוף- משמעותה- פחות קלוריות נשרפות !!!

אדם בעל מסת שרירים גבוהה, גם כשהוא ישן, כל גרם שריר שלו שורף יותר קלוריות ולכן אדם כזה יכול לאכול הרבה יותר מבלי להשמין. (זוהי הסיבה שרצוי כל-כך לשלב בדיאטה גם פעילות גופנית בונת שריר).

אדם לאחר דיאטה לא מאוזנת, גם אם יחזור לאכול כמו שהוא היה רגיל לפני הדיאטה, הוא הפעם ישמין מאותה הכמות של המזון. אם תרצה לשמור על המשקל שהגעת אליו, תיאלץ כל פעם לאכול פחות ופחות ובעצם להתמיד בדיאטה זו או חמורה יותר לכל החיים !!!

כאמור, ישנם אנשים שלא אוכלים הרבה ועדיין שמנים. בשבוע שעבר התחלתי להסביר מדוע זה כך מבחינה מערבית.

הסבר מבחינה סינית:
דיאטות כסאח שאינן לוקחות בחשבון את הבריאות, לרוב מכילות המון סלטים וירקות טריים, גבינות רזות, ובקושי “אוכל”. דיאטה המבוססת על סלטים קרים וגבינות, מבחינה סינית היא הפוגעת ביותר בטחול שהוא האיבר הסיני שאחראי על הפיכת המזון לאנרגייה ולכן יש לו השפעה רבה בתהליך ההרזיה וגם ביצירת אנרגיה, ויטליות. כשהטחול חזק , המזון הופך בקלות לאנרגיה, האדם שומר על משקל תקין ושומר על רמת אנרגיה תקינה, מערכת העיכול בריאה והריכוז תקין (הטחול אחראי על עיכול פיסי וגם עיכול מנטלי) והיציאות תקינות. לעומת זאת טחול חלש, משמעותו יציאות רכות עם נטייה לשלשול (או לחילופין עצירות), עייפות, חוסר ריכוז והאדם בקלות יכול לסבול מהשמנה (המזון אינו הופך לאנרגיה ונוצרת לחות בגוף).

כאשר הטחול נחלש במקום להפוך את המזון לאנרגיה, מצטברת בגוף לחות, כלומר נוזלים עכורים שהגוף לא יודע להשתמש בהם בצורה יעילה, אפשר לראות זאת בצורת השמנה, יתכנו גם הפרשות מסוגים שונים, כגון: הפרשות וגינליות, נזלות, צואה נמרחת (לחילופין יכולה להיות גם עצירות, כי הצואה נתקעת) וכו`.
השמנה מבחינה סינית, נחשבת להצטברות לחות בגוף.

לסיכום:
אל תתפתו לעולם לעשות דיאטות שמבטיחות לכן ירידה של X ק”ג בשבועות ספורים או חודש ימים. עצם הבטחה שכזו משמעותה שכביכול כל האמצעים כשרים לירידת כסאח במשקל בכל צורה לביצוע המשימה וחוסר התחשבות טוטלית בצרכי הגוף ובבריאותו. איש מקצוע מוסמך, לעולם לא יבטיח לכם משהו כזה כי הוא יודע שזה לא הגיוני ולא לטובתכם וגם לטווח הרחוק ממש לא לטובת המשקל שלכם.

דיאטה טובה אינה נמדדת במהירות הירידה במשקל, אלא באיכות הדיאטה מבחינת הבריאות, בהרגשה הכללית ובמשך הזמן שהצלחנו לשמור על התוצאות לטווח הארוך!!!

בינתיים שיהיה לבריאות, מיכל

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים