חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

מזון למוח ומערכת העצבים

אהבתם? שתפו עם חבריכם

מזון למוח ומערכת העצבים

מאת: ד”ר חיים סדובסקי

כתבה זו שמיועדת לכל גולשי טבעלייף, מומלצת במיוחד לרופאים אשר שכחו את מה שלמדו בעשר השעות (בלבד!) שיועדו ל”תזונה ורכיבי מזון” בשבע שנות לימודיהם.

המוח הינו האיבר המרכזי אשר שולט על מערכת העצבים ובעצם על הגוף כולו. מלבד פעולות החיים, נעשות בו גם פעולות חשובות כגון דיבור, מחשבות ורגשות. הפעילות כולה נעשית על ידי תאי עצב המכונים נוירונים אשר משוחחים ביניהם בשפה חשמלית כפולסים חשמליים שנורים במהירות של 400 קמ”ש בתוך הנוירונים ובהגיעם לקצה הנוירון משחררים לתוך הסינפסה, המרווח שבין שני קצוות נוירונים, אותות עצביים כימיים המכונים נוירוטרנסמיטרים אשר ממשיכים את השיחה בין התאים בשפה כימית.

הן תאי העצב והן המוליכים הכימיים שבין תאי העצב, אינם עשויים אויר. הם עשויים מחומר. חומר שאמור להתקבל מהמזון. לשם פעילות תקינה של הנוירונים והחומרים הכימיים שביניהם יש חשיבות גדולה חומצות אמינו (אבני הבניין של החלבונים), לחומצות שומן וכן לויטמינים ומינרלים. צריכה חסרה של רכיבי תזונה אלה עלולה להשפיע על המוח ופעילותו בפרט ועל מערכת העצבים בכלל.

הסיפור של מחלת העצבים הכרונית שאין לה תרופה, מחלת בריברי, ידוע כמעט לכל. מחלה זו הסתבר, נגרמה בגלל חוסר כרוני של ויטמין B1 שגרר אחריו שיתוק שרירים מלא בכל הגוף כולל שריר הלב, מה שהביא מוות מהיר יחסית. הסיבה שגרמה למחלה הביאה למגלה, הרופא ההולנדי, ד”ר כריסטיאן אייקמן, את פרס נובל לרפואה בשנת 1929.

חסרים תזונתיים כרוניים עלולים להביא למחלות קשות כדוגמת בריברי, אולם גם חסרים זמניים עלולים לגרום לתופעות לוואי קשות בלשון המעטה. למעשה, לא מעט הפרעות רגשיות אשר נחשבו בעבר לבלתי-הפיכות, ידועות כיום כמגיבות יפה והפיכות אחרי אכילת רמות מתאימות של ויטמינים ומינרלים מסוימים. שהרי מחסור אפילו ברכיב תזונתי אחד עלול לגרור אחריו הפרעות בהתנהגות, במצבי רוח, בזיכרון וביכולת הלמידה. מחסור עלול לגרום לחרדות, דיכאון ותופעות נוירולוגיות נוספות.

ברור שלשם ייצורם של המוליכים העצביים הכימיים נחוצים רכיבים תזונתיים. הבה נבדוק אם כך מהם רכיבים אלה וכיצד הם פועלים. למרות שבדרך כלל מחסור בויטמין B אחד מהקבוצה מרמז על חסרונם של האחרים גם כן, נבדוק בכל זאת מה קורה כאשר חסר כל אחד ואחד. בעת מחסור, מופיעים סימנים רבים הפוגעים במערכות שונות בגוף, לפיכך נפריד בין אלה הפוגעים במוח ובמערכת העצבים לבין הסימנים הקשורים למערכות גוף אחרות:

מחסור מוחלט בויטמין B1 (טיאמין), יביא למחלת בריברי, אולם מחסור חלקי בויטמין עלול לגרום לבלבול מנטלי, פגיעה בריכוז, חוסר-יציבות רגשית, איבוד זיכרון, עצבנות ואגרסיביות, נדודי שינה, דיכאון, חוסר תאבון, תשישות ותחושת עקצוץ בידיים וברגליים. כמו כן עלולים להופיע חריצים בלשון, תשוקה למזונות מתוקים, בחילה והקאות, צרידות ועצירות.

מחסור בויטמין B2 (ריבופלאבין), גורם לדיכאון, חרדות, היסטריה ועייפות ובעיקר מונע ספיגה ראויה של הברזל החיוני גם הוא לתפקוד העצבים. כמו כן עלולים להופיע עור מחוספס, קשקשים, דלקת הלחמית, חוסר תיאבון ודלקות עור.

מחסור כרוני בויטמין B3 (ניאצין) עלול לגרום לאי שפיות, אבל מחסור יחסי יגרום להפרעות התנהגות, סחרחורת, עצבנות, נדודי שינה, דיכאון, חוסר יציבות רגשית, אובדן התמצאות, שטיון ופגיעה בזיכרון. כמו כן עלולים להופיע הפרעות עיכול וכאבי בטן, כאבי ראש, כיבים בפה ומחלות עור. למעשה, התברר שמחלת העור שאין לה תרופה, מחלת פלאגרה, היא בסך הכל מחלת מחסור בויטמין זה.

מחסור של ויטמין B6 (פירידוקסין) גורם למתח ועצבנות, דיכאון, בלבול, נדודי שינה, סחרחורת, רעד ברגליים, עייפות וחוסר יציבות נפשית. למעשה, התברר במחקרים שחולים בעלי נטיות אבדניות התגלו כחסרים את הפירידוקסין. סימנים נוספים המעידים על חסרונו עשויים להיות דלקות וכיבים בפה, חתכים בשפתיים, טחורים, ונוקשות שרירים.

אחד הויטמינים החיוניים למערכת העצבים, היא החומצה הפולית. בעת חסרונה של זו ייצפו אפטיה מצד אחד וחוסר מנוחה מצד שני, עוינות, חולשה, דיכאון והתנהגות פרנואידלית. כמו כן עלולים להופיע הפרעות עיכול ובחילות, חוסר תיאבון, אנמיה ובעיות גדילה אצל ילדים.

בעת חסרונו של ויטמין B12 ייגרם נזק לעצבים, תרד רמת הריכוז, ייפגע הזיכרון, יופיעו תנועות גפיים בלתי רצוניות, יופיעו תחושות עיקצוץ ונימול, מחסור גורם לגרירת רגליים, לדיבור עילג ולקשיי הליכה. גם דיכאון ופרנויה אפשר למצוא בין הסימנים למחסור בויטמין זה. בין הסימנים הנוספים אפשר למצוא נפיחות בפה ובלשון, אנמיה, ירידה בספירת דם, כאבים בעמוד השידרה, צמרמורת ועוד. למעשה הוכח שמחלה סופנית שלא היה לה תרופה, מחלת האנמיה הממארת, נבעה בין היתר בגלל חסרונו של ויטמין זה.

בעת חסרונו של ויטמין כולין השייך גם הוא לקבוצת הויטמינים B יופיעו סחרחורת וחולשת שרירים. אולם חסרונו של ויטמין זה בעייתי במיוחד מכיוון שהוא מהווה ככל הנראה חומר מוצא למוליכים הכימיים שבין תאי העצב ובעיקר המוליך הכימי אצתילכולין. כמו כן עלולים להופיע עצירות, כאבי ראש, הפרעות ראיה, אבנים בכיס המרה ולחץ דם גבוה.

בעת חסרונה של חומצה פאנטוטאנית השייכת לקבוצת הויטמינים B תיווצר חולשת שרירים, תהיה סחרחורת, וכן יופיעו סימנים נוספים כמו אלרגיות, כאבי גרון, לחץ דם נמוך, בעיות עיכול, כאבי פרקים, שיגרון, כבד שומני ודופק בלתי סדיר.

מחסור בויטמין E עלול לגרום לטרשת עורקים ותעוקת לב וכן לפגיעה במערכת העצבים. גם לחומצות שומן וחומצות אמינו נודעת חשיבות רבה לתפקוד תקין של המוח ומערכת העצבים. ונזכיר כאן במיוחד את חומצות אמינו ואלין, לאוצין ואיזולאוצין שחשובות לגנגליונים בזאלים וחיוניות לתפקוד העצבים המוטורים בעיקר.

לא פעם קורה שמופיעים סימנים שונים, סימנים שגורמים לדאגה עמוקה אצל החולה וקרוביו. החולה פונה לרופא אשר מפנה לבדיקות שונות. בדיקות שגורמות אי נוחות במקרה הטוב ועלולות לגרום לפגיעה פיזית ממשית במקרה הרע. לפיכך, מוטב לבדוק שמא התופעות שמהן סובל החולה אינן אלא תופעות מחסור של ויטמינים ומינרלים חיוניים. כמו כן ראוי להדגיש שלא כדאי לרוץ לבית המרקחת ולקנות ויטמינים בלי פיקוח של מומחה. ובכלל, הכל מצוי הרי במזון ולא בכדורים.

מדוע אם כך, לא נימנע מהמזון הריק והקלוקל ונתחיל לאכול מזון מלא שמכיל את כל הרכיבים שהוזכרו?

בברכה, דר` חיים סדובסקי

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים