חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

מוסיקה ותענוג מועילים לבריאות הלב וגם מקלים על כאבים כרוניים.

אהבתם? שתפו עם חבריכם

הקשר בין הרכב ארוחותינו לבין בריאותנו נראה היה דמיוני ומפרך רק לפני עשורים בודדים ואילו כיום יש לתזונה תפקיד מרכזי בשמירה על בריאותנו.


 


ממש בדומה, גם הקשר בין מצב הרוח לבין מחלות פיזיות עדיין נתפס  כדמיוני על ידי רבים מהקהילייה הרפואית, ולפיכך טרם זוכה לשמש ככלי מקובל לאבחון וטיפול במגוון רב של מחלות ותסמינים.


אולם, זה המקום לציין כי דווקא בתחום המחקר הרפואי העולמי כיום, נושא השפעת רגשות חיוביים על בריאותנו הגופנית נחקר יותר מאי פעם בעבר, וכמובן שיחד עם עליית קצב המחקרים ומודעות החוקרים לנושא  עולות גם מסקנות חדשות רבות.


 


רק החודש פורסמו תוצאותיו של מחקר פסיכיאטרי גדול שהדגים כי בעיתות של דיכאון רגשי, חווית הכאב הגופני של החולים קשה לאין ערוך אל מול קבוצת ביקורת בה נבדקה תגובה לכאב דומה (גירוי חום כואב) בקרב אלה שאינם סובלים מדיכאון.


החוקרים במחקר זה, הצליחו אף להדגים ולאפיין על ידי בדיקת FMRI  (FUNCTIONAL  MRI) את האזור ספציפי במוח (האמיגדלה הימנית) המתעורר ביתר שאת כתגובה לכאב באלה הלוקים בדיכאון לעומת אלה אשר אינם לוקים בדיכאון.


נתון מרתק זה מאשר למעשה את הנחת החוקרים כי כאב אינו רק תחושה אלא מהווה למעשה גם רגש. וכן הוסיפו החוקרים שדווקא ההיבט הרגשי של הכאב הוא שגורם לסבל לחולה.


אלה הסובלים מדיכאון חווים תחושות של חוסר אונים כמו גם חרדתיות יתר הכרוכה בציפייה לכאב לעומת אחרים שאינם מדוכאים.


החוקרים מסכמים מסקנותיהם בהמלצה לשלב טיפול במוסיקה או פסיכותרפיה  קוגניטיבית על מנת ליצור חשיבה חיובית בקרב אלה הסובלים מכאבים כרוניים.


 


מעבר לכך, לעיתים בקרב אלה המתאוננים על כאב כרוני מטריד ומגביל, ניתן להביא להקלה ניכרת על ידי שילוב תרופות נוגדות דיכאון.


כמובן שלא כל כאב כרוני בעל מקור גופני ברור ובולט, יעלם כלא היה רק עקב שילוב תרופות נוגדות דיכאון, אולם פעמים רבות ובקבוצות אופייניות כגון נשים וקשישים, הכאב הגופני מוקל באופן דרמטי על ידי שילוב של תרופה או צמח מרפא המעלימים תסמיני הדיכאון ומצמצמים חווית הכאב. בכך מתאפשר טיפול יעיל יותר ובדרך כלל גם כזה המלווה בהרבה פחות תופעות לוואי, האופייניות לרבות ממשככי הכאבים.


 


מחקר חדש נוסף שפורסם  ממש בימים אלה בכנס הקרדיולוגים האמריקאי השנתי, הדגים אף הוא כי חוויות נעימות כמו למשל הקשבה למוזיקה אהובה, מביאות להרפייתם והתרחבותם של דפנות כלי הדם ממש בדומה ליעילות ספורט או תרופות מסוג סטטינים (!!) ובכך  למעשה הוכחה לראשונה חשיבותו של המוח גם בשמירה על בריאות כלי הדם שלנו. (הפרשת אנדורפינים על ידי המוח שומרת על בריאות דפנות כלי הדם).


אגב, הקרדיולוגים  מחברי המחקר מוסיפים ואומרים כי “לדחק השפעה מסוכנת ללב ממש כמו גורמי סיכון אחרים כדוגמת כולסטרול ויתר לחץ דם” ובכך מסבירים את קבוצת חולי הלב אשר אינם סובלים מכל גורמי הסיכון המוכרים ולוקים בכל זאת בהתקפי לב.


 גם חוקרי ועורכי מחקר זה ממליצים לשלב מוסיקה וחוויות שנעימות לנו כחלק מסגנון חיים בריא, ממש כשם שמשלבים הרגלי בריאות אחרים!


 


מעבר לחשיבות הרבה למוסיקה וחשיבה חיובית הניכרת ועולה משני מחקרים אלה, עלינו לזכור כי איש מעולם לא לימד אותנו “חשיבה חיובית”  “הרפיית מתחים” או “גישה אופטימית” למציאות, הדבר אינו  נהוג בבית הספר ולצערי גם ההורים, אז והיום, אינם ממש יודעים בעצמם במרבית המקרים להיות אופטימיים..


 


כך שאם נרצה לסכם וליטול את הטיפ החשוב ביותר מאינפורמציה חדשה זו, עלינו פשוט להפנים הידיעה כי דחק ממושך, חרדה, ובוודאי שהתמסרות לחווית הדיכאון אינם מניבים כל ברכה או תועלת בריאותית!


ולכן מוטל עלינו לזהות מבעוד מועד חוויות רגשיות בולטות כמו דחק רגשי או דיכאון בנו או באלה הקרובים לנו, ומייד לגשת לטיפול ואבחון הולמים.


התועלת בטיפול במצבים אלה אינה רק בהקלה הרגשית- אלא כאמור בעלת השפעה בריאותית פיזיולוגית ניכרת, לטווח הקצר וכמובן גם  לארוך.


 


לסיום נזכיר גם את חשיבותם של מספר תוספי תזונה, המשפיעים על מצב הרוח שלנו, מביניהם נציין את הוויטמינים B6 B2 וB12 וכן את המינרלים ברזל וסלניום, החשובים כולם לייצורם של מוליכים עצביים. גם יעילות נטילת חומצות השומן מסוג אומגה 3 בהקלה על תסמיני דיכאון ולשיפור מצב רוחנו הוכחה מזה כבר, ובמחקר חדש אפילו נתגלתה כשווה ביעילותה לתרופה מוכרת וותיקה –פרוזק.


כמו גם נציין את צמח הרודיולה כמפיג מתח פופולארי שאינו פוגם בערנות וכמובן את מיצוי צמח ההיפריקום (פרע), אשר כבר מחייב בארץ מרשם רפואי ונחשב לתרופה של ממש..


 


בברכה, דר’ אודי בר


 

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים