חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

מה שסבתא אכלה בהריון, משפיע גם על הנכד

אהבתם? שתפו עם חבריכם

מה שסבתא אכלה בהריון

מה שסבתא אכלה כשהיתה בהריון עם אמא, משפיע על העובר הנכד – כך עולה ממחקר מרתק שבודק את הקשר בין תזונה בהריון לאורך דורות, ובין בריאות היילודים.

קשר זה נחקר על ידי חוקרים מהמחלקה לאנתרופולוגיה ותזונה באוניברסיטת אריזונה, וממצאיו פורסמו בחודש אפריל 2000 בכתב העת Journal of Nutrition.

באריזונה חיה אוכלוסיית אינדיאנים משבט הפימה, אשר סובלת מהאחוז הגבוה ביותר בעולם של השמנה וסוכרת מסוג 2 (סוכרת מבוגרים).
סימפטומים אלו נגרמים כאשר הגוף מפתח עמידות לאינסולין שהוא מפריש, כך שיש צורך ברמות אינסולין גבוהות מהנורמל בדם כדי שתישמר רמת גלוקוז תקינה בדם.

מחלת הסוכרת גורמת לסיבוכים רבים, ביניהם פגיעה בכליות, בראייה ובכלי הדם הקטנים אשר בגפיים. בעולם המערבי שכיחות מחלת הסוכרת הוא כ- 10%, ומספר זה נמצא בעלייה מתמדת.

החל בשנת 1965 השתתפו בני הפימה במחקר פרספקטיבי שכלל שתי בדיקות בשנה עם מדידות השמנה וסבילות לגלוקוז, וכן בדיקת סבילות לגלוקוז במשך ההריון. עריכתו של המחקר לאורך השנים מאז ועד היום, מאפשרת השוואת נתונים שנאספו על שני דורות.

ביודעם כי כמעט כל אוכלוסיות האינדיאנים בארצות הברית נכנסו לתקופת רעב ארוכה לפני פרוץ מלחמת העולם השניה (שלהי שנות השלושים), יצרו האנתרופולוג ד”ר ג`ון פ. מרטין והתזונאית ד”ר קארול ג`ונסטון מודל דומה אצל חולדות.
נעשה שימוש בחולדות נורמליות מבחינה גנטית, ללא נטייה לסוכרת.

החולדות מהדור הראשון סבלו מתת תזונה בעת הריונן. בדומה לנשים אינדיאניות שנולדו בתחילת המאה העשרים.
חולדות הדור השני, שסבלו מתת תזונה בהיותן ברחם, חולקו לאחר הלידה לשתי קבוצות: האחת הוזנה בדיאטה רגילה, והשניה בדיאטה עשירה בשומן.
משקל הלידה של חולדות שנולדו בקבוצה זו היה נמוך יותר מהנורמה, ובבגרותן, הפרשת האינסולין אצלן היתה קטנה מהנורמה. דור זה מקביל לנשים שהיום הן בתחילת שנות השישים לחייהן.

הצאצאים של חולדות אלו, הדור השלישי, נולדו לאימהות אשר הוזנו בדיאטה רגילה או עשירה בשומן. והן ניזונו מאותה דיאטה שאכלו אמהותיהן. אצל כל חולדות הדור השלישי, הפרשת האינסולין היתה מעל הנורמה, ובקרב הקבוצה שהוזנה בדיאטה עשירה בשומן, רמת האינסולין היתה גבוהה אף יותר.
הפרשה מוגברת של אינסולין לדם או “היפראינסולינמיה” הינה סמן לעמידות לאינסולין ולסוכרת מטיפוס 2. דור זה מקביל לנשים שנולדו בשנות השישים והשבעים, כלומר בנות העשרים פלוס עד שלושים פלוס של ימינו.
מעל ל- 70% מבני 25- 34 של היום בקרב אוכלוסיית הפימה סובלים מסוכרת
טיפוס 2.

המודל של מרטין וג`ונסטון (על חולדות)

סבתא – בהריון עם אמא סובלת מתת תזונה

אמא – סבלה בתור עובר מתת תזונה ברחם

נכד/ה – התפרצות של סוכרת טיפוס 2 (סוכרת מבוגרים) – בני 25 עד 34 של ימינו.

מהמודל הנ”ל אפשר להסיק שבמצב בו סבתא הרה סובלת מתת תזונה ובכך העוברית סובלת מתת תזונה תוך רחמית, נגרמת עמידות לאינסולין אצל הנכדים, מבלי שתהיה נטייה גנטית לסוכרת.
המחקר, לפיכך, מראה בבירור ששכיחות גבוהה של סוכרת יכולה להיות תוצאה ישירה של מצבה התזונתי של הסבתא במהלך הריונה.

הואיל ולנשים אינדיאניות באריזונה יש סיכוי הגדול פי שלושה ללקות בסוכרת הריונית לעומת הממוצע, האתגר הוא ללמד אותן כיצד לשמור על רמת הסוכר בדמן ולעקוב אחר צריכת המזון שלהן בזמן ההריון, לא רק למען ילדיהן, אלא אולי למען בריאות הדורות שלעולם לא יכירו.

מספר חוקרים ברחבי העולם, כאשר הבולט בהם הינו ד”ר דייויד בארקר (Barker) מאנגליה, מייחסים חשיבות רבה לסוגייה זו, אשר נקראת “תכנות עוברי”. לטענתם, משפיעים התנאים בהם גדל העובר ברחם באופן ישיר על בריאותו כאדם בוגר, זאת משום שהתנאים ברחם גורמים לגוף העובר “לתכנת” את עצמו ולפעול בצורות מסוימות – למשל ליצור מטבוליזם שגורם בבגרות לסוכרת.

יותר ויותר מחקרים שנערכו במחלקתו של בארקר באוניברסיטת סאות`המפטון מצביעים על הקשר בין תנאים סביבתיים גרועים של האם לבין מחלות לב, יתר לחץ דם וסוכרת מבוגרים. לדבריו, קיימות “תקופות חלון” קריטיות, אשר אם בהן לא מספקים את התנאים המתאימים, לא ניתן יהיה לתקן את המצב.
תיאוריה זו עדיין שנויה במחלוקת, אך אין להתעלם מן העובדה שיצירת תנאים אופטימליים כשאת בהריון היא הדבר החשוב ביותר שבשליטתך כדי לתרום לבריאות העובר, ואולי גם הדורות הבאים. המחקר על בני הפימה והמודל של מרטין וג`ונסטון תומכים בכך.

מה אפשר לקחת ליומיום מכל האמור לעיל?
· גם בחברת השפע של ימינו אפשר לסבול מתת תזונה. אם לא אוכלים מספיק ירקות ופירות בעיקר, אך גם דגנים מלאים וקטניות, וחיים על מזון תעשייתי מזוקק ומעובד, אפשר בהחלט לסבול ממחסור ברכיבי תזונה חיוניים רבים! שימו לב למה שאתם אוכלים – מסתבר שזה חשוב גם לעתיד הרחוק…

יש בארץ הרבה נשים בגיל הפוריות, שסבתותיהן סבלו מתת תזונה בהריון עם אמותיהן. במצב כזה, של סיכון מוגבר לסוכרת אצל הנכדה, חשוב מתמיד לשמור על תפריט מאוזן, עם כמות מינימלית של סוכר, שומן לא יותר משלושים אחוזים מהקלוריות וחלוקה של פחמימות מורכבות (לחם, פסטה, אורז, קרקרים וכו`) באופן שווה לאורך היום. לשמור על משקל תקין ולעסוק בספורט. זה יעזור לנו להימנע מהתכנות העוברי הקלוקל ויעזור “לתכנת” את העוברים שלנו בצורה הבריאה ביותר.

טובה קראוזה דיאטנית קלינית מוסמכת.

לייעוץ ולהרצאות בנושא זה ובנושאים אחרים בתזונה טל`/פקס: 9505079- 09
דואר אלקטרוני:tova_krause@hotmail.com

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים