חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

מה שאת אוכלת הוא יונק

אהבתם? שתפו עם חבריכם

מה שאת אוכלת הוא יונק

כדי לספק לתינוק כמות מספיקה של חלב באיכות טובה, על האם לדאוג לקבל את כל רכיבי התזונה הדרושים לה אין היום ספק, כי המזון הטוב ביותר לתינוק הרך הוא חלב אם.

אמנם, ישנן עדיין נשים שחושבות כי ההנקה אינה מודרנית ואולי אף מיושנת במקצת, אך עובדה היא, שרוב החברות המייצרות תחליפי חלב אם, מנסות לחקות ככל האפשר את רכיבי התזונה המצויים בו.
ההנקה היא תהליך טבעי, אשר מאפשר גדילה תקינה – גופנית, נפשית והתפתחותית.

חלב אם מכיל נוגדנים אשר עוזרים בהגנה על מערכת העיכול של התינוק ובמניעת זיהומים אחרים. תינוק יונק יקבל כמעט את כל רכיבי התזונה הדרושים לו – זאת, במידה ותזונת האם מתאימה ונכונה. ואסור לשכוח תועלת לא פחות חשובה: הקירבה שנוצרת בין האם לתינוק בזמן ההנקה משפיעה לטובה על הקשר ביניהם. כדי לספק לתינוק היונק כמות מספיקה של חלב באיכות טובה, על האם לדאוג לקבל את כל רכיבי התזונה הדרושים לה, תוך דגש מיוחד על מספר מינרלים וויטמינים החשובים בתקופת ההנקה. חשוב שהאם המיניקה תשמור על עקרונות התזונה הנבונה, תאכל מזון מגוון מכל קבוצות המזון וכן תקפיד לשתות מספיק. יש להימנע מדיאטה חריפה שתביא לירידה דרסטית במשקל.

קלוריות
האישה המיניקה צריכה לקבל כמות אנרגיה (קלוריות) שתשתווה לפחות, לכמות שצרכה בזמן ההריון. מדובר בתוספת של 500 קלוריות ליום לצריכת האנרגיה לפני ההריון. בדרך כלל, כאשר צריכת האנרגיה מתאימה, שאר רכיבי התזונה חלבון, ויטמינים ומינרלים, יתאימו לדרישות.

סידן
בחלב האם מצויה כמות גדולה של סידן, אשר אינה קשורה לכמות המצויה במזון האם. במידה וחסר סידן במזונה של האם, נלקח המינרל מעצמותיה, והדבר עלול לגרום לאוסטיאופורוזיס (דלדול העצם) בשלב מאוחר יותר בחייה. על כן, חשוב מאוד להקפיד על כמות נאותה של סידן במזון האם. מקורות טובים לסידן הם בעיקר מוצרי חלב: גבינות, מעדני חלב, יוגורט, חלב וכו`. כמו כן ניתן לצרוך פירות יבשים, קטניות, חלב סויה, דגנים מלאים, טחינה, אגוזים וסרדינים. חשוב לזכור כי קיים קושי בספיגה של סידן שמקורו בצומח, ולכן לא מומלץ לאישה מיניקה להסתפק רק במוצרים מן הצומח, מבלי לאכול מוצרי חלב.

ברזל
ברזל הוא מינרל חשוב, אשר בתקופת ההריון מקבלת אותו האם כתוספת למזון. במידה והיא סובלת מאנמיה (חוסר דם), הדבר עלול להשפיע על תכולת הברזל בחלב. חשוב לזכור כי הברזל בחלב האם הוא הטוב ביותר לתינוק ונספג היטב. לכן חשוב לכלול בתפריט האם מזונות עשירים בברזל, כגון: בשר בקר, בשר הודו, טופו (סויה), קטניות, אגוזים, פירות יבשים וטחינה. הספיגה הטובה ביותר של ברזל היא ממקורות החי. כדי לשפר את ספיגת הברזל, מומלץ להוסיף לכל ארוחה ויטמין C ממקורות כגון: עגבנייה, פלפל, מיץ תפוזים, מיץ לימון. כדאי להשתדל שלא לשתות תה מיד לאחר ארוחה, שכן התה מעכב את ספיגת הברזל.

ויטמינים
תכולת הוויטמינים בחלב האם מושפעת מאוד ממצב הוויטמינים בגופה. הדבר נכון בייחוד לגבי הוויטמינים המסיסים במים, כמו הוויטמינים מקבוצת B, שלהם תפקידים רבים והם מצויים בעיקר בכבד, בבשר, בדגים, בקטניות, באגוזים ובחלב.

שתייה
על האם המיניקה להקפיד על שתייה מרובה. המדד הטוב ביותר לבדוק שתייה מספקת, הוא צבעו של השתן. ככל שצבע השתן כהה יותר, יותר. שתיית אלכוהול אינה מומלצת, ושתיית משקאות המכילים קפאין (קפה לסוגיו, תה, קקאו וקוקה קולה), צריכה להיות מוגבלת.
הסיבה לכך היא שהקפאין עובר דרך חלב האם לתינוק היונק ועלול להזיק לו.

בכי התינוק
ישנם תינוקות שבוכים ללא הפסקה. אחת הסיבות לכך היא מה שקרוי “קוליק”.
הסימפטומים לתופעה הם עצבנות ובכי ממושך המתחיל בשעות אחר הצהריים ומאופיין בהתכווצויות באיזור הבטן העליונה. בדרך כלל, מופיעה התופעה בארבעת החודשים הראשונים. מחקרים מראים כי קיים קשר בין צריכת סוגי מזון מסויימים בתפריט האם, לקוליק אצל התינוק. בין המזונות שנבדקו ונמצאו קשורים: כרוב, כרובית, ברוקולי, בצל, חלב פרה ושוקולד. לכן ההמלצה לאם המיניקה – להשתדל להימנע מצריכת הירקות הללו ולהימנע משוקולד. ישנה בעיה בהמלצה לגבי חלב הפרה. ישנה חשיבות רבה לחלב בשל תכולת הסידן המצויה בו, אך הוא אחד המזונות העלולים לגרום לקוליק אצל התינוק.

לכן, כדאי להפחית מעט בכמות חלב הפרה הנצרך, אך לא להגבילו לגמרי, וכן להוסיף מוצרי חלב אחרים כדי לספק כמות סידן מספקת. חשוב לציין, כי לא אצל כל התינוקות משפיעה תזונת האם על ה”קוליק” של התינוק.

דיאטה, מותר?
לאחר הלידה, נשאר משקל האשה גדול בארבעה ק”ג בממוצע, ממשקלה לפני ההריון. מחקרים שנעשו בנושא מזהירים נשים מיניקות שלא להגביל את צריכת המזון בזמן ההנקה, כדי לא לגרום להפחתה בכמות חלב האם. ישנן נשים שללא צמצום בכמות האנרגיה הנצרכת, מורידות ממשקלן כ – 600- 800 גרם בחודש, במשך ששת החודשים הראשונים, כתוצאה מההנקה. אך הנקה בלבד אינה מבטיחה ירידה במשקל. אם כן, האם כדאי לעשות דיאטה ולצמצם את כמות האנרגיה הנצרכת? מקורות האנרגיה לייצור החלב מגיעים מצריכת האנרגיה של האם וממאגרי האנרגיה שלה. בכל מקרה, מומלץ מאוד שלא לצרוך פחות מ 2000- 2200 קלוריות ליום.
בדרך כלל מספיק להגביל את צריכת המזונות עתירי השומן, על מנת להביא לירידה במשקל.

מחקרים מראים כי נשים בריאות המיניקות, יכולות להוריד בממוצע כ – 450 גרם בשבוע ממשקלן, בעוד הן מספקות חלב המאפשר את הגדילה התקינה של התינוק. דהיינו, ירידה מתונה במשקל אינה משפיעה על איכות החלב המיוצר וכמותו.
בכל מקרה, נשים אשר רוצות להבטיח ירידה במשקלן מבלי לפגוע בכמות החלב המיוצר, יכולות לפנות לייעוץ תזונתי, על מנת להתאים תפריט אשר יבטיח כמות אנרגיה נאותה המספיקה להנקה, תוך פיקוח על ירידה במשקל האשה.

פעילות גופנית מתונה
דרך נוספת להשלת הקילוגרמים המיותרים, תוך חיזוק טונוס השרירים, היא פעילות
גופנית. יתרונות הפעילות הגופנית כוללים שימור של רקמת הגוף הרזה, אובדן של שומן ושיפור סיבולת לב- ריאה.
בעבר עלה חשד, כי עלייה בחומר המכונה חומצה לקטית, המופרש בזמן פעילות גופנית, יכול להשפיע על טעם חלב האם ולדחייתו על ידי התינוק. אך במספר מחקרים בהם נבדק הנושא, נמצא כי רוב התינוקות לא סירבו לינוק וקיבלו בשמחה את חלב האם. חשוב לזכור כי רמות החומצה הלקטית אמורות להיות נמוכות יותר לאחר פעילות גופנית מתונה, בהשוואה לפעילות אינטנסיבית. ההמלצה היא להתחיל בפעילות גופנית מתונה כגון: שחייה, הליכה, או רכיבה על אופני כושר, להתחיל כחודש/חודשיים לאחר הלידה, ולבצעה 3 פעמים בשבוע במשך 30 דקות בכל פעם.

הידעת?
הנקה היא התזונה המועדפת בחודשי חייו הראשונים של התינוק.
יש להגביל שתיית משקאות המכילים קפאין (קפה לסוגיו, תה, קקאו וקוקה קולה.)
הקפאין עובר דרך חלב האם לתינוק היונק ועלול להזיק לו.
ישראל הצטרפה למדינות המעודדות הנקה – זאת על-ידי הגבלת פרסום פורמולות, עידוד ההדרכה להנקה ויצירת בתי-חולים “ידידותיים” לתינוקות.

באדיבות: “מכביתון” – מגזין הבריאות של מכבי שירותי בריאות.

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים