חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

מה בריא יותר? לחם כפרי? או לחם לבן?

אהבתם? שתפו עם חבריכם

מחיר הלחם

מאת שרה בר אשר, פורסם בעיתון ” מקור ראשון”

מה בריא יותר? לחם כפרי? או לחם לבן?התשובה היא, לחם לבן. מופתעים? יש עוד.האם לחם דגנים הוא לחם בריא? התשובה- לא בהכרח. סובין חיטה הוא אחד המאכלים הפחות בריאים. לעומתו, נבט חיטה מתאים רק לכמה מסוגי הדם. אך הגדול מכולם הוא הלחם מחיטה נבוטה.

התבלבלתם?? עכשיו קראו את הכתבה.

לחם כפרי- הוא לחם לבן שהוסיפו לו קרמל. קרמל הוא סוכר שרוף. זאת אומרת שקרמל מזיק פעמיים. גם סוכר לבן וגם שרוף.כל אוכל שרוף, באשר הוא, מתיישב במעי הגס ולא זז משם. כך שהשרוף בתחתית הסיר, או הבשר השרוף מהמנגל וגם הקרמל, מקדמים אצלנו במעיים מחלה לא נעימה. לכן, אם כבר אוכלים לחם לבן עדיף שלפחות הוא לא יהיה צבוע. למרות שבימינו הלחם הלבן, מזמן לא מכיל רק קמח מלוטש ולבן. אלא עוד רכיבים מיותרים.הפכו את אריזת הלחם לצידה השני וקראו. האם הבנתם את כל הרשימה? מה דעתכם על העובדה שאתם אוכלים עצמים בלתי מזוהים? לותיקים שבינינו- האם טעם הלחם הלבן שאכלתם בילדותכם נשאר אותו טעם? התשובה היא לא.

ההבדל בין לחם שחור ללחם לבן הוא – הסובין שעוטף את גרגר החיטה מכיל מספר שכבות זעירות. בלחם השחור קילפו פחות שכבות. אך עדיין קילפו ועדיין הוסיפו לו מייצבים, משפרים ועוד.

לחם דגנים – נשמע בריא. אך הוא יכול להכיל חיטה לבנה. חיטה לבנה היא דגן. לכן היא משתלבת טוב בשם ‘לחם דגנים’.לעיתים החיטה הלבנה היא הרכיב הראשון ברשימת הרכיבים. המשמעות היא שהרכיב הזה הוא הרכיב הגדול ביותר בלחם.לחם דגנים מתפאר בדרך כלל, בכמות סיבים תזונתיים רבה. הסיבים מגיעים מסובין החיטה. כך שיש כאן רכיב נוסף שאינו בריא.

סובין חיטה- עוד רכיב שקיבל תואר כבוד במצעד הבריאים. מסתבר שהוא בכלל לא ראוי לתואר. הסובין והחיטה צריכים להיות מחוברים זה לזו. בדיוק כפי שהם נבראו. כשמפרידים ביניהם, מקבלים סובין שמכיל חומצה פיטית.החומצה הזאת נקשרת למינרלים בגוף שלנו ולא מאפשרת להם להיספג. המינרלים הגדולים בגופנו הם סידן, מגנזיום וברזל. לכל אחד מהם תפקידים רבים ולכן חשוב מאוד לשמור את המינרלים האלה בגוף.לצערי, כשמתברר שהמינרלים האלה חסרים תמיד חושבים איך להוסיף אותם ולא חושבים מדוע הם חסרים. כמובן שסובין החיטה הוא רק אחד האשמים. בלחם המלא המכיל את כל הגרגר השפעתה של החומצה הפיטית מתבטלת.סובין חיטה מסתתר בהרבה מאכלי בריאות כגון: דגני בוקר וקרקרים שעשירים בסיבים. המלצתי שוב- קראו את רשימת הרכיבים. אם המוצר מכיל סובין חיטה. אל תקנו אותו. לעומת זאת, סובין שיבולת שועל הוא מזון מצוין.

נבט חיטה – נשמע טוב. הבעיה שהוא מכיל חלבון שנקרא לקטין. לקטין נבט החיטה נקשר לקולטני האינסולין ומפריע לפעילותם. במיוחד אצל בעלי סוגי הדם O ו- B. כך שנבט חיטה לא מתאים להם וגם לחם מחיטה מלאה שנחשב לבריא, לא טוב להם. גם בעלי סוג דם A ו- AB, שרוצים לרזות או שסובלים מליחה, טוב יעשו אם ימנעו מלחם מחיטה מלאה. כולם יכולים ליהנות מלחם כוסמין ובעלי סוג דם O ו- A יכולים לאכול גם לחם שיפון. שנקרא גם לחם רוסי. כיוון שהשיפון מגיע ממזרח אירופה. שוב! קראו את רשימת הרכיבים. שימו לב לכך, שהלחם מכיל רק קמח שיפון ולא קמחים אחרים.

מה ההבדל בין לחם מחיטה נבוטה ללחם מחיטה טרום נבוטה? איזה לחם מתאים לחולי סוכרת? מה בריא יותר לחם קל, או לחם מלא? ומאיזה גיל מותר לתינוקות לאכול חיטה? להלן כל התשובות לשאלות אלה ועוד.

לחם מחיטה נבוטה איננו נבט חיטה למרות שהרבה אנשים מתבלבלים ביניהם. והוא גם איננו לחם מחיטה טרום נבוטה. בלחם מחיטה נבוטה הנביטו את נבט החיטה ובכך ביטלו את ההשפעה המזיקה של החלבון שנקרא ‘לקטין נבט החיטה’.

עת התבלבלתם לגמרי?? אני אסביר בצורה אחרת. לחם מחיטה נבוטה הוא הלחם היחיד שמתאים לכולם. הוא גם הלחם היחיד שמתאים לחולי סוכרת. כיוון שהערך התזונתי שלו הוא כמו של ירק. הטעם והמרקם שלו דומים לעוגה. והמחיר הוא כמו של קונדיטוריה… יקר! אבל שווה!ניתן להשיג כיום, רק בבתי טבע. ניתן למצוא אותו רק במקפיא או במקררים. שימו לב לעניין הכשרות. לטעמי, הכי מתאים למרוח עליו ממרחים מתוקים. (הממרחים המתוקים לא מתאימים, כמובן, לסוכרתיים).כשאדם מגלה שהוא סובל מרמה גבוהה של סוכר בדם, הוא מתחיל ליטול תרופות. אם הוא בוחר גם לפנות לדיאטנית הוא מקבל ממנה בדרך כלל, המלצה שיתחיל לאכול לחם מלא. לצערי, זה מאוחר מידי. הלחם המלא התאים כל עוד הוא היה בריא. עובדה שכעת, הוא אוכל לחם מלא ולא מצליח לאזן את הסוכר. (הוא מצליח לאזן את הסוכר רק בזכות התרופות). לכן בשלב הזה, הלחם היחיד שמתאים הוא לחם מחיטה נבוטה.במרכולים ניתן למצוא לחם מחיטה נבוטה קל. הבעיה היא, שהוא מכיל רכיבים נוספים ולא רק חיטה נבוטה.

לחם מחיטה טרום נבוטה- ניתן להשיג אותו בקלות כמעט בכל המרכולים. זהו לחם שהגיע לשלב אחד לפני ההנבטה. מדובר בלחם, לחמניות, או פיתות מחיטה מלאה. הוא מתאים רק למי שמתאים לו חיטה מלאה.

לחם קל – מרזה? או שזה סתם פלצבו? האמת היא שבפרוסה מלחם קל ישנה מחצית מכמות הקלוריות שנמצא בלחם רגיל. הפרוסה באמת יותר אוורירית. ולכן גם פחות משביעה. אך אנחנו שבעים גם מגודל המנה. כן! יש בנו גם משהו פסיכולוגי. יש לנו נפש. לכן כשאוכלים לחם קל, אפשר לאכול כריך ולא להסתפק בפרוסה. בלחם הקל מוסיפים בדר”כ סיבים תזונתיים. שימו לב שהסיבים הם לא מסובין חיטה. אם כן, תאבדו משקל אך גם עצם. בכל מקרה חשוב שהלחם יהיה מקמח מלא ולא מקמח לבן. אך, הבעיה העיקרית היא שחיטה מלאה מפריעה בהרזיה. לכן כשרוצים לרזות צריך לאכול לחם מקמח כוסמין, או שיפון, או מחיטה נבוטה. ללחמים אלה אין לחם קל. כך שבשורה התחתונה, למרות כל האמור לעיל, לחם קל לא נכנס לתפריט הרזיה. ויותר מכך כשרוצים לרזות צריך לצמצם גם את כמות הלחמים הטובים. כך שאפשר לאכול עד שתי פרוסות.

תינוקות – כדי לא ליצור אי סבילות לגלוטן החיטה. מומלץ מאוד לא לחשוף תינוקות עד גיל שנה לכל מוצר המכיל חיטה. בנוסף, במקרים רבים כשתינוק סובל מרמת ברזל נמוכה בדם, לעיתים הטיפול היחיד שמתאים לו הוא הימנעות מחיטה. מה שמוציא מהתפריט את כל הפתי בר למיניהם, דייסות דגנים המכילות חיטה, קציצות ושניצלים עם פירורי לחם וכמובן את הלחם עצמו. שימו לב החיטה מסתתרת בהרבה מקומות. לכן הקפידו לקרוא את רשימת הרכיבים.

שיהיה לשובע ולרזון.

התזונאית שרה בר אשר, מטפלת באמצעות המייל, מנחה קורס למבוגרים: “חיים נכונים לפי סוג הדם” ובעלת קליניקות לתזונה טבעית בראש העין, בגדרה ובאלקנהטל: 054-5493632. barasher@zahav.net.il

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים