חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

מהי עקמת ?

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ל- 6% מבני הנוער בישראל יש עקמת:
מאת: פרופ` יזהר פלומן – מומחה לאורתופדיה ולמחלות עמוד השדרה – ביה”ח אסותא

מהי עקמת?
עקמת הנה עיוות של עמוד השדרה הגורמת לסטייה הצידה מקו האמצע של החוליות, תוך כדי פיתול וסיבוב החוליות. דבר זה גורם להבלטה של קשת הצלעות בצד אחד וגם לאי שוויון בגובה הכתפיים או המותניים. בעוד שעקמת (סקוליוסיס) גורמת לסטייה של עמוד השדרה ימינה או שמאלה, עקשת, או קיפוסיס, מגבירים את כיפוף עמוד השדרה (במבט מהצד).

נתונים על התופעה בארץ ובעולם
6% מבני נוער בישראל ובעולם סובלים מעקמת במידה קלה (עד 10 מעלות בצילום רנטגן). השכיחות של עקמת קלה נפוצה במידה שווה בקרב בנים ובנות. מסיבות לא ידועות הצורות הקשות יותר של עקמת (מעל 10 מעלות) נצפות בעיקר בקרב בנות ביחס של 1:10. כתוצאה מכך מרבית מקרי העקמת הדורשים טיפול במחוכים או בניתוח מתרחשים בבנות.

כיצד ניתן לגלות את העקמת?
במרבית המקרים העקמת הנה פגם אסתטי וקוסמטי ואין לה השלכות בריאותיות מעבר לכך. במקרים קשים של עקמת (מעל 60-70 מעלות) תתכן השפעה על נפח הריאות ותפקידי הנשימה כאשר מדובר בעקמת גבית, ואילו עקמת מותנית חמורה תגרום לכאבי גב. טיפול לא ניתוחי בעקמת יתקיים בדרך כלל בעקומות בין 20-40 מעלות. עקומות אלה נעצרות בגמר הצמיחה של השלד. בעקומות מעל 40-50 מעלות נהוג בדרך כלל לטפל בניתוח, משום שעקומות אלה מתקדמות (גדלות) גם לאחר גמר הצמיחה השלדית ואין כל דרך לעצור את התקדמות העקומה. בעיוות של פחות מעשרים מעלות על פי רוב אינו מצריך טיפול, משום שאז אין לסטייה בגב השפעה על הבריאות. כדאי להתבונן בפרופיל הגב. הסימנים שיכולים להעיד על עקמת:
• גובה הכתפיים אינו זהה
• עצמות השכם אינן מאוזנות
• נטייה של הצוואר לצד אחד
• עצמות האגן או המותן אינן זהות בגובהן

באיזה גיל מתפרצת המחלה
העיוות מופיע בדרך כלל סביב גיל ההתבגרות. בתקופה זו יש צמיחה מואצת של השלד ועמוד השדרה ואז בדרך כלל ניתן לשים לב לעיוות של הגו. במרבית המקרים היא נעצרת מעצמה בתקופת ההתבגרות המינית כשנפסקת צמיחת עצמות השלד ועמוד השדרה.

טיפולים מוצעים
בעקומה של 20-40 מעלות מומלץ לטפל במחוך. המחוך מפעיל לחץ מכני על עמוד השדרה ובצורה זו משפיע על צמיחת החוליות וכך מונע מהעקמת לגדול. קיימים 2 סוגים עיקריים של מחוכים- מחוך בוסטון (נמוך ומגיע עד גובה החזה) ומחוך מילווקי הכולל גם טבעת סביב לצוואר. המתבגר או המתבגרת מעדיפים מחוך נמוך מסוג בוסטון שאותו ניתן להסתיר מתחת לבגדים. לאחרונה מקובל טיפול גם ב- Spinecor. זהו מחוך רך (בניגוד למחוכים שהוזכרו, שהם נוקשים), שמורכב מרצועות המורכבות על בגד גוף ומבצעות תנועה נגדית לפיתול החוליות ובכך מושג תיקון של העקמת. הטיפול במחוך הרך הינו חדש ואין עדיין מעקב ממושך (של מס` שנים) שיוכיח את מידת היעילות שלו. בנוסף, מומלצת פעילות פיזית, כמו שחייה בשילוב עם התעמלות כדי למנוע את ניוון השרירים כתוצאה מהטיפול במחוך. טיפולים פיזיותרפיים, כירופרקטים, שיטת אלכסנדר וכו`, כאשר הם ניתנים לבד ללא טיפול במחוך אינם מסוגלים להשפיע על קצב גדילת העקמת.

מתי צריך ניתוח
כשהעקומה טיפסה מעל 45 מעלות יש חשש שהעקמת תמשיך לגדול גם בגמר צמיחת השלד, ובשלב זה יש לשקול אפשרות של ניתוח. עקמת גורמת להפרעות נשימה ולכאבי גב רק במקרים קיצוניים. רק כ- 10% מהמטופלים במחוך, מרביתן בנות, יזדקקו גם לניתוח בהמשך. כאשר מתגלה הבעיה מומלץ לפנות לרופא מומחה לבעיות גב ועמוד שדרה. כשהעקמת ממשיכה להידרדר מעל 45 מעלות, כשיש כאבים עזים או כשתפקודי הנשימה נפגעים בגלל הפיתול בחוליות נשקלת אפשרות לנתח. במהלך הניתוח משתיל המנתח בגבו של המטופל מספר ווי מתכת התופסים את החוליות. הווים מתחברים למוט לאורך, המפותל לאורך עמוד השדרה. המוט גם מסייע ליישר את עמוד השדרה. בגבו של החולה מושתל מוט נוסף, שתומך בכל המבנה המורכב הזה. המוטות והווים נשארים בגב המטופל כל חייו, למעט מקרים שהוא גורם לכאבים גדולים או לזיהום.

מהם אחוזי ההצלחה של ניתוח
מדובר בניתוח גדול, שההחלטה עליו מתקבלת רק לאחר שמוצו כל האפשרויות האחרות. הניתוח נמשך כ- 3 שעות, מותיר צלקת של כ- 20-30 ס”מ לאורך עמוד השדרה, והאזור שנותח מאבד מגמישותו ועלול לאבד מכושר התנועה שלו. למרות זאת ניתן להמשיך בחיים נורמאליים כולל הריונות ולידות, ללא מגבלות תפקודיות משמעותיות. ניתן לתקן את העקומה ב- 50-70%. אחוזי ההצלחה של הניתוח הם מעל 90%.

סכנות של המחלה במידה ואינה מטופלת בזמן
ככל שהגילוי מוקדם יותר, הסיכוי להירפא מהמחלה גבוה יותר. אמנם המודעות לגילוי עקמת השתפרה בשנים האחרונות, אך היא עדיין נמוכה.

פרופ` יזהר פלומן

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים