חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

מהי המערכת הפזיולוגית המגבילה אותנו בזמן מאמץ?

אהבתם? שתפו עם חבריכם

מהי המערכת הפזיולוגית המגבילה אותנו בזמן מאמץ?

בזמן ביצוע מאמץ גופני ממושך או כזה הדורש מאמץ רב (הליכה בעליה ממושכת, עליה במדרגות לקומה גבוהה) אנשים לא מאומנים או בעלי כושר גופני נמוך או בינוני מדווחים על קשיים, כגון: קוצר נשימה, פעימות לב מוגברות, כאבים ברגליים.
ובכן, מהי המערכת הפזיולוגית המגבילה אותנו בזמן מאמץ?

למרות שזה נשמע מפתיע הרי הסימנים מעידים על תפקוד לקוי של מערכת הלב או ריאה. אולם אנשים בריאים בעלי כושר גופני לא גבוה, הגורם המגביל שלהם, יהיה דווקא מערכת השרירים. השרירים אינם מסוגלים לספק את האנרגיה הנדרשת למאמץ וכתוצאה מכך מתחילים לייצר באופן מוגבר חומרים כגון חומצת חלב וזה גורם לנשימה המואצת.

אימון מתאים יגרום לשיפור ביכולת המטבולית של השרירים ליצר אנרגיה ותוך 3 חודשים נרגיש שיפור ניכר ביכולת ביצוע המאמץ.
לעומת זאת מערכת הנשימה הינה מערכת יעילה מאוד ובזמן מאמץ היא מסוגלת להכפיל את תפקוד שלה עד פי -15 10 מתפקוד המנוחה לכן היא לא תגביל אותנו בזמן מאמץ.
לעומת זאת, ספורטאים מקצוענים או ספורטאים חובבנים, הגורם המגביל אותם בזמן מאמץ הינו הלב. ללב יש תפוקה מוגבלת באספקת החמצן לשרירים. שיפור תפקוד הלב בזמן מאמץ דורש זמן אימון רב. שיפור בתפקוד הלב מורכב מירידה בדופק המנוחה, (יש יותר רזרבת דופק למאמץ) ושינויים מבניים בלב עצמו שגורמים לו לעבוד בצורה יעילה יותר.
רק במצבי מחלת לב או מחלת ריאות מערכות אילו יגבילו את יכולת המאמץ שלנו ואת היכולת התפקודית שלנו.

ובכן טיפסתם על מדרגות מגדל הכנסייה בטיול בחו”ל אתם מרגישים קוצר נשימה? חוסר אוויר? דבר ראשון תיהנו מהנוף ואחר כך כשאתם סקרנים לגבי מצבכם הגופני תדעו ששרירי השלד אינם מאומנים מספיק. במידה ואתם רוצים לשפר את היכולת הגופנית שלכם עליכם להתחיל בפעילות גופנית מסודרת.

בברכה, שי גרינברג

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים