חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

מדוע פתאום נעצר המשקל?

אהבתם? שתפו עם חבריכם

מדוע פתאום נעצר המשקל?

כשהירידה במשקל נעצרת למרות שאתם מקפידים על התפריט הדיאטתי, יכולות להיות לכך מספר סיבות אובייקטיביות. חשוב לדעת מהן הסיבות הללו כדי למנוע אכזבה וייאוש:

– צבירת נוזלים – אחת האפשרויות הנפוצות לעצירה בירידה במשקל, היא צבירת נוזלים. כל ליטר מים שנצבר בגוף פירושו ק”ג במשקלך. הסיבות לצבירת נוזלים בגוף יכולות להיות רבות:

– אצל נשים, 2-3 ימים לפני המחזור החודשי, קיימת נטייה לצבור נוזלים עקב שינויים הורמונליים שמתרחשים בגוף. רבות גם מרגישות את צבירת הנוזלים המתבטאת בתחושת נפיחות בכל הגוף.

– אכילת כמות חריגה של מלח יום לפני השקילה אפילו מבלי להרגיש, המלח ידוע כסופח נולים.

– מזג אויר חם במיוחד או יבש יכול לגרום לעתים לבצקות והתנפחויות. בדרך כלל כאשר יש עודף משקל ישנה נטייה גדולה יותר לצבירת נוזלים.

– אכילת כמות חריגה של פחמימות יום לפני השקילה, הגוף יכול להגיב בצבירת נוזלים.

– שתיה לפני השקילה. כל כוס אחת של משקה תוסיף למשקלך 200-300 גרם.

התחלת פעילות גופנית:
אפשרות שכיחה לא פחות לעצירת ירידת המשקל קשורה לבניית השריר, שריר שוקל יותר משומן למרות היותו בעל נפח קטן יותר. אם התחלתם פעילות גופנית בזמן ירידה במשקל, יתרחשו שני דברים במקביל: נפח הגוף יקטן (התחושה שלנו שאנו מרזים) אך המשקל לא ירד, לפעמים אף יעלה לכן אין להתבסס רק על המשקל כמדד לירידה במשקל, יש להתייחס גם לנפח הגוף.

אכילה מעטה מדי:
למרות שזה נשמע בלתי הגיוני, אך זהו מעין מנגנון ויסות המשקל, הגוף עושה כל שביכולתו כדי לשמור על רמת שומן מסוימת שהגוף הורגל אליו ומנגנון זה לא יתן לגוף לאבד בקלות שומן, מעבר לרמה הזו. המנגנון יפעל כשתאכלו מעט מידי. כאשר מפחיתים כמות קלוריות, הגוף יפרש זאת כרעב, במצב זה הגוף ינסה לאגור שומן ולא לאבדו. במצב של רעב, הגוף ישתמש בחלבון השריר כאנרגיה. במצב זה אנו מסוגלים לשרוף פחות קלוריות. בנוסף הגוף מפחית את קצב המטבוליזם. המנגנון הנוכחי מאותת שאין לגוף מספיק אנרגיה לקיימו מהמזון ולכן הוא גורם לגוף לעבוד לאט יותר, מכאן שכאשר תפחיתו כמות רבה מדי של קלוריות המשקל יעצר.

חוסר הקפדה על הקלוריות:
כמובן שקיימת גם אפשרות שלא יורדים במשקל כי פשוט לא מקפידים טוב מספיק, מבלי להרגיש, עלולים להוסיף עוד קלוריות מיותרות לתפריט או שבמשך השבוע אוכלים במדויק ובסוף השבוע מרשים לעצמכם יותר, באופן כזה רק שומרים על המשקל אך לא מפחיתים.

במקרה של צבירת נוזלים בגופכם נסו להיעזר בעצות הבאות:

1. לא לשתות כשעתיים לפני השקילה.
2. לא לאכול מאכלים עתירי מלח או פחמימות יום לפני השקילה.
3. לא להישקל בימים שלפני המחזור או כשמרגישים נפוחים מידי.
4. לזכור שהצטברות נוזלים יכולה לגרום לעליה של כחצי ק”ג יותר במשקל.
5. חשוב לדעת שלעתים תהיה צבירת נוזלים מבלי שנדע את סיבתה. אין להתייאש. להקפיד ולהמשיך לשמור על הדיאטה ולהישקל שוב לאחר יומיים. אל תתנו לזה לערער את ביטחונכם העצמי ולגרום לכם להישבר.
6. אם התחלתם בפעילות גופנית בשלב מסוים של ההרזיה עליכם להיעזר במדדים נוספים להרזיה, מלבד המשקל. אחד מהם הוא מדידת הקפים.
7. מדד נוסף שיכול לעזור הוא מכנסיים צמודים והדוקים. עליהם למדוד את המכנסיים במקביל לשקילה, כשהמכנסיים יתחילו להיות חופשיים סימן שאת (במקרה הנוכחי) בכיוון הנכון. זה יכול לעזור למצב הרוח.
8. באשר לאפשרות שאכילת יתר בלתי מודעת, חשוב להיות מודעים שזה אכן קורה ולכן כדי לנהל יומן אכילה שבו ירשם במדויק כל מה אשר נכנס לפיכם.
9. חשוב לזכור שהדרך היחידה להמשיך לרזות בלי לגרום לגוף להתגונן ולאגור שומנים, היא ע”י הקפדה על איזון התפריט.

בברכה, סיגל תמיר – תזונאית

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים