חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

מדוע סוכרת נעורים (type 1) הולכת ומתגברת בעולם

אהבתם? שתפו עם חבריכם

מדוע סוכרת נעורים (type 1) הולכת ומתגברת בעולם

חלק א`

פרופ` בן-עמי סלע, מנהל המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא,תל-השומר; החוג לביוכימיה קלינית, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.

בחודש נובמבר 2004 נערך בבריסל כנס תחת הכותרת “כיצד ניתן לרסן את מגיפת הסוכרת בעולם”? בשנים האחרונות אנו מוצאים עלייה תלולה במקרים של “סוכרת type 2 שאינה תלויה באינסולין” ואף יש הסכמה שניתן לתלות את האשם בדיאטה בלתי מאוזנת, אורח חיים פחות נמרץ מבחינת הפעילות הגופנית והשמנת-יתר. אך בכנס האמור הדגש דווקא ניתן לעליה העקבית בשכיחות של סוכרת-נעורים (type 1) בעולם בכלל ובאירופה בפרט, ואכן למרות שסוג הסוכרת האחרון מהווה רק 5 עד 10% מכלל מקרי הסוכרת או כ-4.9 מיליוני חולים בעולם כולו, המספרים הולכים וגדלים.

באירופה באופן יחסית אחוז הלוקים בסוכרת type 1 גבוה עם 1.3 מיליון מקרים, כאשר בפינלנד השכיחות הגבוהה בעולם עם 40 מקרים לכל 100,000 פרטים באוכלוסיה. הסיבות לעליה הזוחלת בתחלואה בסוכרת type 1 עדיין עלומות. בסוכרת זו המאובחנת בדרך כלל בשנות הילדות, אם כי גם יכולה להופיע בגיל שמעל 20 שנה, מתרחש בבלוטת הלבלב הרס הדרגתי של תאי ביתא היוצרים את ההורמון אינסולין. הרס זה מתרחש על ידי נוגדנים עצמיים (auto-antibodies) המגיבים עם אותם תאי ביתא. במצב כזה יש כמובן צורך להזריק אינסולין חיצוני למשך כל החיים. נשאלת השאלה מהו האנטיגן המשרה תגובת נוגדני הגוף כנגד מרכיב בממברנת תאי ביתא? מדוע יש התגברות בשכיחות המחלה וכמובן האם יש דרך למנוע התרחבות זו בנפח המחלה?

הנטייה לחלות בסוכרת type 1 מבוססת הן על רקע גנטי שהופך את האדם חשוף יותר ורגיש יותר להתרחשות המחלה, בנוסף ל”גורמים סביבתיים” המשרים ומגרים את הופעת התסמינים. הבה נסקור את הבסיס התורשתי להתרחשות סוכרת type 1 , אשר הגנטיקאים מגדירים כמפגע המושפע מגורמים תורשתיים רבים (multifactorial) ולאו דווקא הפגיעה בגן יחיד ומוגדר כפי שהדבר קורה במחלות גנטיות קלאסיות. כלומר ניתן לקבוע בוודאות שסוכרת אינה מועברת בתורשה מהורים לילדיהם בהורשה מנדליאנית מובהקת כבמחלות “מוֹנוֹגניוֹת” אופייניות עם פגיעה בגן בודד אופייני. הראיות שגנטיקה משחקת תפקיד בהתפתחות סוכרת type 1 מגיעות ממחקרים בזוגות תאומים זהים. אם אחד משני תאומים אלה מפתח מחלה זו, הסיכוי שאחיו ילקה בה גם כן הוא סיכוי שבין 33% ל-50%, וזאת בהשוואה לסיכוי של אדם באוכלוסיה שהוא בערך 1 ל-500. אך עצם העובדה שהאח התאום הזהה אינו לוקה במחלה ב-100% מהמקרים בהם האח האחר לוקה בה, מראה שאין מדובר כאן בגורם גנטי יחיד ומובהק.
ואמנם מחקר במשפחות שהיו בהן מספר פרטים בהם הופיעה סוכרת type 1, גילה שנמצאה תאחיזה עם מידע במספר גנים הקשורים למערכת החיסון והמהווים חלק ממערכת הידועה באדם כ-HLA או human leukocyte antigen. קשר זה דווקא למערכת HLA אינו מפתיע שהרי סוכרת זו היא מחלה אוטואימונית, דהינו שחל בה שיבוש בבקרה של מערכת החיסון של הגוף בכך שהיא פוגעת בתאי לבלב שהם תאי גוף “ליגיטימיים” שלא היו אמורים במצב נורמאלי להוות יעד לפגיעה של נוגדנים עצמיים כאלה. מערכת ה-HLA אחראית בעיקר ליכולת של הגוף להבחין בין תאיו שלו לבין תאים או אנטיגנים “זרים” של אלמנטים זרים שפלשו אליו (non-self).
הדבר קריטי במיוחד בהתאמה או אי-התאמה של רקמות במקרה של צורך להשתיל איבר, כאשר המצב האידיאלי הוא בקבלת תרומה מבן משפחה קרוב עם קומפלקס זהה ככל האפשר של HLA. אכן הגנים של מערכת ה-HLA אחראיים ליצירת אנטיגנים חלבוניים על פני ממברנות תאים “המסמנים” תאים אלה באופן שהגוף יכיר אותם כתאיו. גנים אלה ממוקמים על הזרוע הקצרה של כרומוזום מספר 6, ותאים שאינם מכילים את האנטיגנים המתאימים (self) יזוהו על ידי הגוף כתאים זרים.

מערכת ה-HLA מורכבת ממספר גדול של גנים שונים ובהם:
HLA-A, HLA-B, HLA-C ,HLA-D, HLA-DR וHLA-DQ. כל גן כזה מכיל מידע לאנטיגנים מסוימים הנותנים לתאים את זהותם האנטיגנית. כל אחד מגנים אלה יכול להופיע במגוון קבוצות משנה שיסומנו בהתאם כ-HLA-A1 HLA-A2 וכך הלאה, מכאן שישנם צרופים רבים מאוד של סוגי גנים של HLA. לכל אחד מאיתנו 2 עותקים של כל גן, כאשר מכל הורה אנו מקבלים עותק אחד, וכך גם לגבי הגנים של HLA. הבה נתייחס לגן HAD-DR שחשיבותו מוכרת במנגנון יצירת סוכרת type 1. ניקח מקרה בו ההרכב של האב לגבי גן זה הוא DR3 ו-DR7 כאשר באֵם אנו מוצאים DR4 ו-DR5. אם הילד יורש את הגן HLA-DR3 מהאב, ואת הגן HLA-DR4 מהאם, אז יהיה הרכבו הגנטי של הגן HLA שלו DR3/DR4, מה שהופך אותו לבעל סיכון גבוה לפתח סוכרת type 1.
בכל הצרופים האחרים האפשריים, דהינו כאשר הילד יהיה בעל ההרכבים הגנטיים של HLA מסוג DR3/DR5 או DR7/DR4 או DR7/DR5 יהיו סיכויו ללקות בסוג זה של סוכרת הם של 4% בלבד. אלא שכאן יש סיבוך מעניין! קודם הגדרנו את אלה עם הרכב HLA של DR3/DR4 כאלה עם סיכון גבוה לפתח סוכרת type 1. אך יש משפחות בהם ישנם 2 ילדים, האחד עם הרכב DR3/DR4 החולה במחלה ואילו אחיו עם הרכב DR3/DR4 שאינו חולה בה אלא שסיכויו ללקות בה בהמשך הם של 19%. עובדה אחרת מתחום הגנטיקה של מחלת הסוכרת: אם ילד ירש HLA-DR2 מאחד ההורים ו-HLA-DR5 מההורה האחר, והוא שייך אם כן ל-HLA מסוג DR2/DR5 אין לו כמעט כל סיכון ללקות במחלה שכן DR2 ו- DR5 נחשבים לגנים “עמידים לסוכרת”.
אם לאחד ההורים יש סוכרת, הסיכון שהצאצאים ללקות במחלה זו תלויים בהרכב הגן HLA, ויש עוד נתונים חיוניים שיש לדעת מההיסטוריה של המשפחה. לדוגמה, אם מחלת הסוכרת התרחשה לאחר גיל 20 שנה (כפי שהדבר קורה ב-50% מהמקרים), יש שכיחות גבוהה יותר של HLA מסוג שאינו DR3/DR4, ובמקרים האחרונים יהיה גם החסר של אינסולין מתון יותר, ובדיעבד מחלת סוכרת קלה יותר.

כפי שצוין קודם, לסוכרת type 1 יש בנוסף למרכיב הגנטי גם מרכיב סביבתי החיוני להשרות את המחלה. בין הגורמים הסביבתיים מזכירים את נושא התזונה, ואף ידוע שעקה נפשית (stress) יכולים להשרות סוכרת. אך דגש רב יותר ניתן לגורם נוסף כהדבקה בנגיף שכן הנוגדנים המכוונים נגד אותו נגיף מזהים אנטיגנים של תאי הלבלב, כנראה בגלל דמיון מסוים ברצף של חומצות האמינו המרכיבות חלבונים אלה, ומגיבים איתם. בין הנגיפים המוזכרים כמעורבים בהשריית סוכרת נביא את נגיף ה-Coxsackie וכן את נגיף החזרת Mumps, אשר בלטו במבדקים אפידמיולוגיים לאורך 40 שנה בהם נמצאה עליה בהופעת סוכרת type 1 בתקופות של התפרצויות של מחלות עם נגיפים אלה. כמו כן הראו שנגיף ה- Coxsackie גרם לסוכרת בעכברים בעלי הרכב גנטי מתאים, ויתכן שיש זהות או דמיון בין חלבון מעטפת נגיף זה לבין האנזים‏ GAD או glutamic acid decarboxylase הממוקם על פני תאי ביתא יוצרי האינסולין.
גורם משרה אחר של המחלה נראה כצריכה מוקדמת של חלב פרה. מחקרים בארצות שונות כסקנדינביה, בריטניה סין ואמריקה הלטינית, הצביעו על כך שאם התינוק ניזון מחלב-אם בלבד בחודשי חייו הראשונים, פוחתים סיכוניו ללקות בסוכרת type 1. במדינות בהן שכיחות גבוהה יחסית של מחלה זו, עורכים סקרים לשיוך הגנטי של החולים ומשפחותיהם, וכן מנטרים בדמם של אלה בסיכון גבוה את רמת הנוגדנים כנגד האנזים GAD וכן כנגד החלבון-דמוי האנזים protein tyrosine phosphatase או IA2-A, ואל שני אלה נחזור בפרוט בהמשך.
כמובן שבדיקה אחרת הנעשית בדמם של לוקים בסוכרת type 1 היא לאיתור נוגדנים המכוונים כנגד אינסולין עצמו, שכן תיתכן אפשרות לפיה האינסולין המיוצר בלבלב משום מה מזוהה על ידי הגוף כאנטיגן “זר” שיש לנטרלו. משך שנים רבות הרופאים התבססו על מדידת נוגדנים המכוונים כנגד איי לנגרהאנס בלבלב אליהם משתייכים אותם תאי ביתא המייצרים אינסולין.
הנוגדנים כנגד תאי איי הלבלב הידועים כ-ICA או islet cell antibodies, עזרו לסייע בקביעת אלה הנמצאים בסיכון לסוכרת, אך שיטה זו לא הייתה ספציפית דיה, רגישותה הייתה מוגבלת והייתה קשה לפרוש ולסטנדרטיזציה. כאמור הדור הבא של מבדקים לקביעת הסיכון לסוכרת מדד רמתם של נוגדנים המכוונים כנגד אנטיגנים ספציפיים בתאי הלבלב, והשיפור הזה בשיטות המעבדה אכן הביא להגברת היכולת לאבחן חריגות ברמת נוגדנים עצמיים למרכיבי תאי הלבלב המייצרים אינסולין או כנגד אינסולין עצמו. לדוגמה נצטט מחקר ידוע של Verge וחבריו, בו הוא מדד תחילה נוגדני ICA ב-50 בני משפחה של מאובחנים עם סוכרת: type 1 השיטה המיושנת הזאת הביאה לגילוי נוגדנים ל-ICA רק ב-37 בני משפחה (74%) כאשר ב-13 מהם לא נמצאו נוגדנים. לעומת זאת כאשר נמדדה רמת נוגדנים לאנזים GAD נמצאה תגובה חיובית ב-90% מדגימות הדם הנבדקות, כאשר ב-76% מהן נמצאה רמת נוגדנים מוגברת כנגד אינסולין.

החוקר Daniel Kaufman היה מהחלוצים שגילו את חשיבות הנוגדנים העצמיים כנגד האנזים GAD על פני תאי ביתא בלבלב כשלב מוקדם ברצף האירועים המביאים להשבתת יצור אינסולין בבלוטה זו. למעשה היו אלה הנוירוביולוגים שחקרו לראשונה עוד בשנות ה-50 את האנזים GAD. נוגדנים לאנזים זה נתגלו תחילה בדמם של חולים הסובלים ממפגע נוירולוגי נדיר הידוע כתסמונת האיש הנוקשה (stiff-man syndrome), בה יש תופעה של שרירים נוקשים, ואשר הסובלים ממנה מפתחים בדרך כלל סוכרת type 1. מסתבר ש- Kaufman התחיל לעבוד עוד בשנות ה-80 עם האנזים GAD בשל חשיבותו במוח דווקא. הוא שיבט לראשונה את הגן המקודד לחלבון האנזים הזה בלי שהיה לו כל עניין במחלת הסוכרת. אך כפי שקורה הדבר לעתים במחקר הרפואי, תחומי מחקר רחוקים מצטלבים לפתע בדרך מפתיעה. בשנות ה-80 היו חוקרי הסוכרת מעוניינים בחלבון שהיה ידוע בכינוי חלבון 64k, דהינו חלבון שמשקלו המולקולארי היה 64,000.
איש לא ידע מה מסתתר מאחורי חלבון זה, אלא שנמצא שברוב הגדול של אנשים שפיתחו לאחרונה סוכרת type 1 נמצאו בדם נוגדנים לחלבון זה, ובחלק מהם נוגדנים אלה נמצאו בדם כבר שנים אחדות לפני הופעת מחלת הסוכרת. Kaufman שעסק כאמור באנזים GAD במוח, ומעולם לא עסק בחקר סוכרת, חשד שמא GAD שמשקלו המולקולארי היה גם כן 64,000 אינו אלא החלבון 64k החביב על חוקרי הסוכרת. הוא השתמש בזן עכברים המפתחים מחלת סוכרת דומה לזו שבאדם, כאשר גם בהם נוגדנים עצמיים גורמים לנזק לתאי הלבלב. ואכן עד מהרה הוא מצא שהחלבון 64k זהה לחלבון האנזים GAD. החוקרים מצאו בהמשך דמיון מוחלט בין מקטע קטן על פני החלבון GAD לבין מקטע של חלבון המופיע בנגיף Coxsackie, נגיף שבדרך כלל גורם למחלה קלה של מערכת הנשימה. כיוון שאנשים עם סוכרת type 1 מכילים בדרך כלל נוגדנים לנגיף האחרון יותר מאשר אנשים בריאים, הרעיון של Kaufman היה שנוגדנים אלה כנגד הנגיף, מתחילים באנשים מסוימים להתקיף את האנזים GAD בזהותם אותו בטעות כנגיף Coxsackie.

למערכת החיסון יש כידוע שתי דרכים של הגנה מפני גופים זרים החודרים לגוף:
נוגדנים וכן תאי T רעלניים. חוקרים אחדים הראו שהגוף מייצר נוגדנים כנגד GAD הרבה לפני התפתחות סוכרת. אך מדענים גם ידעו שדווקא תאי T ולא נוגדנים הם האחראיים להרס תאי ביתא בלבלב. כדי להוכיח שתגובה חיסונית כנגד GAD היא המתחילה את מחלת הסוכרת, היה על Kaufman להוכיח שתאי T ונוגדנים אכן תוקפים את האנזים GAD מוקדם יחסית. הוא מצא אכן שיש רצף כרונולוגי מרגע בו תוקפים תאי T את חלבוני תאי ביתא, כאשר GAD הוא היעד המוקדם ביותר. לכן מחשבתו של Kaufman הייתה שאם ניתן היה להסיר את תאי T המכוונים כנגד GAD ייעצר רצף האירועים המוביל להתפתחות סוכרת.
הניסוי שעשו החוקרים באותם עכברים יוצרי סוכרת היה בניסיון לגרום לעכברים לפתח סובלנות (tolerance) כנגד חלבון ה-GAD כמו שמנסים לגרום לאנשים האלרגיים לאלרגֶן מסוים להיות סובלניים כלפיו על ידי שמזריקים לגוף בהדרגה כמויות הולכות ועולות של אותו אלרגן. על ידי הזרקות של GAD לעכברים אלה, קיוו החוקרים שמערכת החיסון של העכברים “תחונך” להכיר האנטיגן הזה GAD- כחלבון של הגוף, ולא תשגר תאי T כנגדו. וזה היה אמנם הממצא המבטיח שהם השיגו: רוב העכברים המטופלים, לא תקפו יותר את החלבון GAD או שהתגובה החיסונית של תאי T הייתה חלשה. אף אחד מ-17 עכברים אלה לא פיתח סוכרת אפילו אחרי 37 שבועות מתחילת הניסוי, ולהזכירכם-37 שבועות היא כמחצית תקופת החיים בעכברים. האם התגובה המרשימה שהושגה בעכברים הייתה מתרחשת לולא טיפלו בילדים צעירים הנמצאים בדרגת סיכון גבוהה לחלות בסוכרת בהתחשב ברקע המשפחתי ובהרכב הגנטי של חלבוני HLA שלהם, בהזרקות של החלבון GAD בגיל צעיר ביותר כדי להפכם ל”סובלניים” לחלבון זה? מעט מוקדם לשפוט.

הבה נתייחס לנוגדנים העצמיים (auto-antibodies) האחרים המשמשים בבדיקות לגילוי מוקדם של סוכרת type 1. הנוגדנים לחלבון-דמוי האנזים tyrosine phosphatase או IA-2, נמצאים רק ב-50 עד 75% מאלה בהם תתפתח סוכרת זו, בהשוואה לנוגדנים ל-GAD המתגלים ב-70 עד 90% מחולים עתידיים אלה. נוגדנים ל-IA-2 שכיחים יותר באלה בהם המחלה מתפרצת בגיל צעיר יותר, ומתגלים לעתים בנבדקים בהם לא נמצאו נוגדנים ל-GAD – מה שמצביע על חוסר התלות והתאחיזה בין שני הסמנים האלה.ומה באשר לגילוי נוגדנים עצמיים לאינסולין, (IAA) המהווים סמן ספציפי לתאי ביתא, ומשמשים הדגמה להרס islet cells בלבלב? נוגדנים אלה נמצא בעיקר בילדים צעירים (מתחת לגיל 5 שנים) המפתחים סוכרת type 1.

מה דרגת הניבוי (predictive value) של גילוי מוקדם של הנוגדנים השונים להתרחשות עתידית של סוכרת type 1? גילוי של נוגדנים כנגד GAD בלבד מצביע על סיכון של 28% להופעת המחלה תוך 3 שנים, וסיכוי של 52% להופעתה לאחר 5 שנים. גילוי של נוגדנים ל-GAD וכן לאינסולין מצביע על אפשרות של 41% להתפרצות המחלה תוך 3 שנים ו-68% סיכוי להופעתה תוך 5 שנים. גילוי נוגדנים ל-GAD וכן ל- IA-2 מנבא ב-45% הופעת סוכרת זו כתום 3 שנים ו-86% סיכוי להופעתה תוך 5 שנים. ואילו גילוי נוגדנים לכל שלושת האנטיגנים, GAD אינסולין ו-IA-2 , מראה ב-49% של סבירות שהמחלה תופיע תוך 3 שנים, ו-100% סיכוי להופעתה תוך 5 שנים. נמשיך ונדון בממצאים של התרבות מקרי סוכרת type 1 בעולם בכתבה הבאה.

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים