חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

מדוע הפולנים המעשנים ממשיכים לספק לנו חומר לבדיחות על התנהגותם?

אהבתם? שתפו עם חבריכם

פרופ’ בן-עמי סלע, מנהל המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.


 


נתחיל בגילוי נאות: כותב דברים אלה הוא בן למשפחה יוצאת פולין, וכל שאכתוב על הפולנים נכתב מתוך יחס של כבוד למורשת אבות…אך גם בחיוך קל. דווקא טיול שורשים שעשינו בקיץ של שנת 2007 לשבוע של ביקור מקורות המשפחה בוורשה ובלודג’, שהיה בהחלט מרגש ומהנה, העלו אצלי ספקות לגבי “ההיגיון וחוכמת החיים הפולנית”, ממש אלה המשמשים מקור לא אכזב לבדיחות מפולפלות.


הפולנים תרמו לעולם את קופרניקוס, מארי קירי, פרדריק שופן, הנריק סנקביץ’ ולאחרונה אף את האפיפיור יוחנן פאולוס השני, ויש ודאי עוד שמות מכובדים שמקומם נפקד מרשימה אקראית זו.


אך למרות הפוטנציאל של מדינה זו היושבת בטבורה של אירופה, ניחנוּ בני עם זה במין “פּוֹלניוּת” שאינה ניתנת להסבר, ותמיד היא להם לרועץ. אין מטרת הדברים הבאים לעשות מחקר סוציולוגי על כל המאפיינים של ההתנהגות ה”פולנית”, פרט לאחד: הפולנים המעשנים!


 


העילה המיידית לדברים אלה היא ידיעה בשולי החדשות, שהופיעה ב-26 במרס 2010, על כך שהסנאט בוורשה מנע ניסיון להכריז בפולין על תקנות לאיסור מוחלט של עישון במקומות ציבוריים, בהצביעו על כך שמותר לעשן בבארים ובמסעדות שיש בהם יותר מאולם או חדר אחד, כל זמן שיש במקומות אירוח ומזון אלה לפחות חדר אחד “ללא מעשנים”. כלומר, אלה מבין הפולנים שאינם מעשנים, וישנם גם כאלה, ייאלצו להסתפק בחדר צדדי לא בהכרח מאוורר במיוחד, שעל דלתו יופיע השילוט “אסור לעשן” ובפולנית Zakaz palenia, ועל פי זכרוני את ריחן של הפינות “ללא מעשנים” במסעדות בוורשה ובקראקוב, הריח ששלט בהם היה דווקא זה של עשן סיגריות.


 


כלומר, דווקא בעשור בו איסור מוחלט על עישון במקומות הסעדה ובילוי באירופה ובארצות מערביות רבות נכנסו לתוקפן, ואף בהצלחה לא מבוטלת, דווקא הפולנים עושים “צעד לאחור” בנושא ספציפי זה, ומקלים על המעשנים המבקשים לסעוד ולבלות באווירה כל כך אהובה עליהם, מטובלת בעשן סיגריות.


איש המחלקה לבריאות הציבור באוניברסיטת גדנסק בצפון פולין,Balwicki  Łukasz, הביע צער על כישלונם של המחוקקים בפולין לאשר את הגבלות העישון במקומות ציבור סגורים. ד”ר בליצקי מציין ששתדלני חברות הטבק שם הצליחו לשכנע את הממשלה בוורשה שהגבלות עישון כאלה תפחתנה את ההכנסות המגיעות מהמסים על סיגריות. כל זאת דווקא בתקופה של שפל כלכלי שמטריד את האוצר הפולני.


 


המצב בפולין אינו קל מבחינת הגופים הלוחמים בעישון הפופולארי מאוד במדינה זו, לא מעט כיוון שרבים מאנשי השלטון בעמדות מפתח בימים אלה, מעשנים בעצמם. כך לדוגמה שרת הבריאות שם, Ewa Kopacz, שהיא עצמה רופאת ילדים ואף-על-פי-כן מעשנת מסורה, היא מראשי המתנגדים לאיסורים ולהגבלות על העישון במקומות ציבור.


אולי ניתן למצוא נחמה פורתא בעובדה שהחלטת הסנאט הפולני הייתה מעט יותר מרוככת בסגנונה בהשוואה להצעת החוק שאורה אך מספר ימים קודם לכן בבית הנבחרים התחתון בוורשה, הסֵיים. כעת צריכים שני בתי הנבחרים להגיע לניסוח משותף של החלטותיהם הנפרדות, והגרסא המשותפת תהפוך לחוק ברגע שיחתום עליה נשיא פולין.  


נראה שדווקא בימים אלה, כאשר הסנאט והסיים נשלטים על ידי רוב ברור של אותה מפלגת שלטון, מפלגת הפלטפורמה העממית המרכז-ימנית, לא מסתמן כל קושי לניסוח חוק משותף ליבראלי באופיו ביחס לעישון במקומות ציבוריים.  


 


נציגת פולין באיגוד האירופי לבריאות הציבור היושב בבריסל, הגב’ Dorota Sienkiewicz, מביעה פליאה על המפנה הפתאומי שחל בגישת בתי הנבחרים בפולין בנושא עישון במקומות ציבור. היא מציינת שבשנת 2006 אשררו בתי הנבחרים בפולין את חקיקת המסגרת על פיקוח על מוצרי טבק של ארגון הבריאות העולמי עליו חתמו כ-140 מדינות, ובפולין התנהל משך 3 השנים שחלפו מאז מהלך חלק לכאורה, שנתמך על ידי הממסד הפוליטי בכל הקשור לאיסור כולל של עישון במקומות ציבור.


עד סוף פברואר 2010 נראה היה שהדברים עומדים לפני חקיקה סופית, ולפתע כשבועיים לפני הדיון בסיים, מהפך! אכן, ב-4 במרס 2010 אישר הסיים הצעת חוק המאפשרת עישון בחדרים נפרדים כמעט בכל המקומות הציבוריים כולל בתי-חולים, בתי-ספר, גני-ילדים ומקומות עבודה. הצעת חוק זו מרשה כמובן לעשן החדרים נפרדים במסעדות גדולות ובפאבים, ששטחם מעל 100 מ”ר. אם מקומות אלה קטנים מ-100 מ”ר, ניתנת לבעלי המקום אפשרות לבחור אם הוא מעדיף שמקום הבילוי או המסעדה שלו יהיה מותר לעישון גורף בכל שטחו, או אסור לעישון בכל שטחו, ועל פי נטיית ליבם של בעלי מקומות בילוי והסעדה בפולין נראה שלמעלה מ-90% מהם יבחרו באפשרות הראשונה, מסיבות כלכליות בהחלט.


 


הנה כי כן, עם החקיקה הסופית המסתמנת בימים אלה, פולין צועדת לאחור בהשוואה לחוק הפרוגרסיבי שנחקק במדינה זו ב-1995, שאסר באופן גורף עישון בבתי-חולים, בתי-ספר, ומקומות עבודה. אמנם פולין נסוגה באופן יחסי ממעמדה “הבכיר” בסוף שנות ה-80 כמדינה עם שיעור המעשנים הגבוה ביותר בעולם, ובאירופה של היום יוון מוליכה טבלה לא מכובדת זו. למרות שיפור זה עדיין רחובות הערים הראשיות בפולין כמעשנה, כאשר העשן המיתמר בחלקים נכבדים של שדה התעופה הבינלאומי בוורשה, מקדם ב”ברכה” את פניו של כל תייר למדינה זו.


 


סקירה מרשימה בנתוניה ובמסקנותיה, היא זו של פרופ’ Witold Zatoński, האפידמיולוג הראשי במכון לחקר הסרטן ע”ש מרי קירי בוורשה. כותרת סקירה זו רומזת לכך שהפולנים מבינים את מושג הדמוקרטיה בתחום הבריאות באופן מעוות, בהסכימם לרמת עישון כה גבוהה במדינה המנסה להדביק את המודרניזם של מדינות המערב.


ז’טונסקי מציין שבשנת 1990 סיכוייו של ילד פולני בן 15 להגיע לגיל 60 שנה, היו נמוכים מאלה של בני-גילו ברוב מדינות העולם, כולל סין והודו. בשנת 1990לא פחות מ-28% מהגברים הפולניים עד גיל 60 נפטרו ממחלות לא מדבקות, כאשר בסין רק 17% נפטרו ממחלות אלה, בדרום אמריקה ובאיים הקריביים כמו גם באסיה ובמזרח התיכון 18%, בהודו 20% ואפילו במדינות תת הסהרה האומללות של אפריקה אחוז הנפטרים ממחלות לא-מדבקות בין גברים עד גיל 60 עמד על 23%, הנמוך מזה שבפולין.  


 


ארגון הבריאות העולמי בדו”ח משנת 1992 קבע שכמעט מחצית מקרי המוות טרם-עת בקרב גברים פולנים נגרמו מעישון. בשנת 1996 שיעור מקרי סרטן הריאות בפולין היה במקום השני באירופה, רק אחרי הונגריה. העישון בפולין החל מטפס ממלחמת העולם השנייה ואילך באופן תלול עד כי בשנות ה-70 הוא הגיע למקום ראשון בעולם עם ממוצע שנתי של 3,500 סיגריות לכל פולני בוגר, ורק המשבר הכלכלי בשנות ה-70 בפולין מנע המשך מגמת העלייה בעישון.


 


אמנם, באמצע שנות ה-70, עישנו 70% מהגברים הפולנים בגילים שבין 20 ו-60 באופן סדיר, ופחות מ-10% (!!) מהגברים שם בקבוצת הגיל הזאת הצהירו שמעולם לא עישנו.


אמנם נשים פולניות עישנו הרבה פחות מבני זוגן, ואף-על-פי-כן בין השנים 1974 ל-1982 עלה אחוז המעשנות שם מ-20 ל-30%. אך מגמת העישון בקרב נשים פולניות הייתה מדאיגה, שכן בעוד רק 5-10% מנשים שם בגיל שמעל 45 שנה עישנו, כמעט 50% מהנשים הפולניות עד גיל 30 שנה היו מעשנות בשנות ה-80. תרומה נכבדת לעליה בשיעורי העישון בקרב נשים הייתה העובדה שבמקומות עבודה ממשלתיים רבים, חולקו סיגריות חינם לעובדים כבונוס.    


 


עישון כבד-עונשו בצידו, ובעיקר בכל הקשור לסרטן ריאות: אם באמצע שנות ה-60 התמותה מסרטן ריאות בפולין בקרב הגברים הייתה עדיין נמוכה מזו שבבריטניה ובארה”ב, הרי שבסוף שנות ה-70 כבר הדביקו הפולנים את מעשני 2 מדינות המערב בקטגוריה זו, ובאמצע שנות ה-90 כאשר התמותה מסרטן ריאות הייתה בקו ירידה מובהק בבריטניה ובארה”ב היא המשיכה לטפס בפולין והייתה גבוהה ב-40% מנתוני התמותה בשתי המדינות האחרות. ב-1997 התפרסם ש-59% מכלל סוגי הסרטן הממאירים בפולין נגרמו מעישון סיגריות.


האפידמיולוג הבכיר של ה-WHO, הבריטי Richard Peto, קבע ב-1994 ש-42% מהתמותה ממחלות קרדיו-וסקולאריות, ו-71% ממחלות דרכי הנשימה בקרב גברים בגיל הביניים בפולין מקורם בעישון.   


 


ראוי לציין את מסך הסודיות שהוטל בפולין אפילו בשנות ה-80 על הנזקים הבריאותיים שגורם העישון. בעוד שבכל מדינות המערב היה ידוע כבר מ-1964 על נזקים אלה מדו”ח הראשון מסוגו של ה-Surgeon General  האמריקני Coop, נאסר על התקשורת בפולין לדווח לציבור מה יגרום להם העישון, מחשש שהדבר יפגע במכירות הסיגריות, וממילא ברווחי האוצר הפולני.


רק בשנות ה-80 עם התעוררות הפוליטית של מפלגת סוֹלידריוּת בפולין, החלו גופי הבריאות במדינה לטפטף במינון מבוקר את המידע על נזקי העישון.


עיתונות חופשית עדיין לא שלטה בפולין בשנות ה-80 המוקדמות, והשלטון לא שם את נזקי העישון בראש מעייניו.


עם נפילת המשטר הקומוניסטי והכנסת עקרונות כלכלת שוק לפולין, הסיכוי להגברת העישון במדינה זו נראה גדול, ומשמעותו לבריאות הציבור נראתה עגומה.


הייצור והפיקוח על סיגריות שהיה עד כה בשליטה ממשלתית, היה בין הסקטורים הכלכליים הראשונים שעבדו לשוק הפרטי, וכמקובל במדינות אחרות בסוף שנות ה-90 למעלה מ-90% מתעשיית הטבק בפולין נשלטה על ידי ענקי טבק בינלאומיים.   


 


ההפרטה של תעשיית הטבק בפולין, ועוד יותר מכך חשיפתה לטייקוני הטבק הבינלאומיים, הביאו להגברת הפרסומת לסיגריות, ולפתע ניתן היה למצוא על דוכני הסיגריות מותגים בינלאומיים שנמנעו עד אז מהמעשן הפולני.


מתוך כניעה לתנאיהן של חברות הטבק הבינלאומיות, הסכימה הממשלה הפולנית להורדה משמעותית של המסים על סיגריות מיובאות לתקופה של 7 שנים. באופן זה היה מחירה של חפיסת הסיגריות הזולות ביותר במחצית הראשונה של שנות ה-90 כמחיר חצי כיכר לחם. אך גם במחצית השנייה של שנות ה-90 עדיין מיסוי הסיגריות בפולין לא עלה על 47% ממחיר החפיסה בה בשעה שבמדינות השוק האירופי האחרות (EU) המס המינימאלי עמד על 57%.


חברות הטבק הבינלאומיות למדו מהר ששתדלנות בפולין מסתייעת באופן מפתיע על ידי פינוק פוליטיקאים בכירים שם בתרומות כספיות נכבדות, ואף המנהיג הנערץ לֶך וָלֶנסָה לא בחל בתרומות אישיות אלה.


חברות טבק בינלאומיות החדירו לפולין שיטות פרסום ושיווק שהפולנים לא הכירו עד אז, ולקראת סוף שנות ה-90 הן הוציאו 100 מיליון דולר לשנה בפרסומת לסיגריות. כך מגמת הדעיכה בעישון בפולין נעצרה, ואחוזי המעשנים החלו נוסקים שוב. בעיקר השפעת פרסומות אלה הייתה דרמטית בקרב נערות שם, ואחוז אלו בגיל שבין 11 ו-15 שנה שעישנו לפחות אחת לשבוע, צמח מ-16% בשנת 1990 ל-28% בשנת 1998.


 


בנובמבר 1990, ממש בשנת המפנה של התפוררות הגוש הקומוניסטי באירופה, פולין ארחה בעיר Kazimierz ועידה כל-אירופית תחת הכותרת “אירופה חדשה חופשית מטבק”.


הוועידה בשיתוף עם איגוד הסרטן הבינלאומי (UICC) ואיגוד הסרטן האמריקני ((ACS ניסתה לראשונה לסגור את הפער העצום בשיעורי העישון בין מדינות מערב אירופה ומדינות הגוש הקומוניסטי לשעבר.


הוועידה הסתיימה בניסוח “אמנת Kazimierz“, שעקרונותיה איסור פרסומת של מוצרי טבק, אימוץ האזהרות על חפיסות הסיגריות בדבר נזקי עישון, הפחתת כמות העִטרן (tar) בכל סיגריה עד 15 מיליגרם בשנת 2000, מעקב הדוק על תחלואה מעישון, הצורך לאמץ מרחבים ציבוריים נקיים מעשן, ועידוד ותמיכה בגישות ואמצעים לגמילה מעישון.   


 


אין ספק שמאז תחילת שנות ה-90 החלה נושבת בפולין רוח חדשה, ואף נקייה יותר מעשן. בשנת 2000 נמסר שמדי שנה 20 עד 30% מהמעשנים ניסו להפחית את כמות הסיגריות, מדי שנה כמיליון מעשנים מתוך 9 מיליוני המעשנים אז ניסו להיגמל לחלוטין מעישון, ובכל שנה כ-200 אלף מעשנים בפולין טוענים שהם נגמלו מעישון.


מייד לאחר ועידת Kazimierz החלו גופי בריאות בפולין לנסח הצעת חוק כוללנית על מדיניות העישון במדינה שנוסח ראשוני שלה הוגש ב-1991 לסנאט. כצפוי, שדולת הטבק בפולין הרעישה עולמות, והתנגדותה להצעת החוק בשיטות “המקובלות” על שדולות טבק בכל מקום בעולם הביאה לדיונים חוזרים בסנאט ולדחיות אינספור, אם כי ב-9 בנובמבר 1995 עבר בסנאט החוק תחת הכותרת “הגנת הציבור מפני השפעות טבק” ברוב סוחף של כ-90% מכל המפלגות המיוצגות בבית הנבחרים העליון.   


 


אכן, בשנות ה-90 מכירת הסיגריות בפולין ירדה לראשונה מאז מלחמת העולם ה-II, והיא פחתה ב-10% בין השנים 1990 ו-1998. סיגריות היו בשיאן בפולין בסוף שנות ה-70 עם בערך 14 מיליוני מעשנים, כאשר 62% מהגברים ו-30% מהנשים נגועים בעישון. כאמור בשנות ה-90 מעט פחות מ-10 מיליוני פולנים מעשנים, כשאחוזי העישון ירדו ל-40% בקרב הגברים ו-20% מהנשים. וכאילו לאשש את קיום הקשר הישיר בין עישון ותחלואה קשה, נרשמה בשנות ה-90 ירידה הדרגתית התמותה ממחלת סרטן הריאות, ירידה של 10 עד 40% בתחלואה הקרדיו-וסקולארית, וירידה באחוז התינוקות הנולדים של במשקל הנמוך מ-2.5 ק”ג, מ-%8.4 ל-5.9% מכלל הלידות. הנתון האחרון קשור באופן ישיר לעובדה, שבין השנים 1985 ל-1999 אחוז הנשים בגיל 20 עד 29 שנה המעשנות פחת ב-23%.


 


אין ספק שההיגיון העומד לצידה של הפסקת עישון מתחיל לחדור לתודעתם של הפולנים.


ההישגים עדיין צנועים מהרצוי, אך המגמה נכונה. כשאתם מגיעים לפולין כתיירים, מסתובבים ברחובות הערים, ונכנסים מדי פעם לנוח או לשבור את הרעב במסעדה מקומית, אתם עדיין מתרשמים מהריח הדומיננטי של סיגריות, שכבר אינו כה דומיננטי במקומותינו.


פולין, כמו הונגריה וצ’כיה, וגם אמא רוסיה, ממשיכים את מסורת העישון במדינות הללו ששלטה עשרות רבות של שנים, ואשר קשה לשרשה. יש אלף ואחת סיבות סוציו-אקונומיות ותרבותיות מדוע הרבו לעשן דווקא במדינות אלה, ולמה הדעיכה בעישון שם למרות שהיא מופיעה בסטטיסטיקות הרשמיות, לא מתבטאת בהתרשמות השטחית של תייר לרגע.


אם אתם תמהים מדוע להקדיש מלים כה רבות לפולנים המעשנים, הדבר קשור למורשת הפולנית של חלק מאיתנו, ובכלל-מכל מְעשנַי הִשׂכּלְתי.        


 


בברכה, פרופ’ בן-עמי סלע

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים