חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

מדוע החלב איננו מזיק

אהבתם? שתפו עם חבריכם

מדוע החלב איננו מזיק – (נספח לפורום “נושאים במחלוקת” )

חלק ב` – לחץ כאן לחלק א`

מאת: ד”ר חיים סדובסקי

רופאים רבים ממתנגדי החלב, מתחזקים בדעתם כשהם מעלים על נס את העובדה שהנה לאחר שמולאה המלצתם להימנע ממוצרי חלב הבריאו חולים רבים ממחלתם, מבלי להבין שדווקא ההימנעות מצבעי המאכל, החומרים המשמרים, משפרי הטעם וכו` אשר הוספו לחלב ולמוצריו ובעיקר למעדני החלב, היא זו שהביאה להבראת החולים. בכתבה זו נמשיך עם טיעוניהם של מתנגדי החלב ונסביר אותם אחד לאחד.

 אין לתינוק צורך בסוכר החלב, הלקטוז אשר עלול לגרום לתינוק כאבי בטן וגזים. עובדה שיש תחליפי מזון לתינוקות שאינם מכילים לקטוז.
תשובה: למעשה, חשוב הלקטוז ביותר. ריכוז סוכר החלב גבוה במיוחד דווקא בחלב אם ובעצם גבוה שיעורו כמעט פי שנים מריכוזו בחלב פרה. זאת מפני שהלקטוז חשוב למוח התינוק משום העובדה שהמזון היחידי של המוח הוא סוכר והסוכר הטוב ביותר למוח המתפתח הוא הלקטוז.

 עובדה שיש תינוקות הנולדים ללא האנזים לקטז
תשובה: זה נכון. אולם חוסר מוחלט של לקטז הוא תופעה נדירה ביותר המכונה אלקטזיה. (אי איבחון בזמן עלול לסכן את חיי התינוק) גם חוסר חלקי איננו שכיח והוא קיים בדרך כלל רק אצל פגים אשר משלימים את כמות הלקטאז הרצויה עם התפתחותם.

 החלב איננו מתאים לאדם הבוגר. עובדה היא שסוכר החלב, הלקטוז, איננו מתפרק אצל מרבית האוכלוסיה בישראל וגורם למצוקת עיכול.
תשובה: ככל הנראה, חסרה כמחצית האוכלוסיה בישראל, את האנזים לקטאז שתפקידו לפרק את את הלקטוז, סוכר החלב. כשחסר לקטאז, ממשיך הלקטוז ומתפרק ע”י חיידקים במעי הגס ע”י התססה. לכן גזים יהיו מהתופעות השכיחות וכן כאבי בטן, שלשולים ועוד. אלא שהלקטאז חסר בדרך כלל מסיבות מוגדרות כגון זיהום של חיידקים, מחלות מעיים כגון צליאק או קרוהן ובעיקר בגלל הימנעות מחשיפה לחלב ומוצריו במשך תקופה מסוימת עד שמערכת העיכול מפסיקה לייצרו משום חוסר הצורך בו. ואכן מתברר שככל שרבה צריכת החלב אצל אוכלוסיות כגון התושבים בסקנדינביה, כך קטנה בעיית הלקטאז וככל שצריכת החלב נמוכה יותר אצל אוכלוסיות שונות כך גבוה המחסור בלקטאז באותן אוכלוסיות. לכן, בהתאם לכמות החלב הנצרכת, יחסרו למעלה מתשעים אחוזים מהסינים את הלקטאז, כשמונים אחוזים מהשחורים ורק כרבע מהלבנים בארה”ב יחסרו את הלקטאז. עם זאת, עשוי הלקטאז להיבנות מחדש ובתנאי שהחשיפה למוצרי חלב ולחלב ניגר תיעשה באיטיות ובזהירות.

 החלב עלול לגרום לסוכרת מסוג 1, סוכרת נעורים. שהנה שכיחות גבוהה של סוג סוכרת זה נמצא בארצות שבהן נוהגים לשתות חלב ולאכול מוצרי חלב.
תשובה: לא נכון! עדיין לא נמצא אף לא מחקר אחד שתומך בדיעה זו. אמנם קיימת שכיחות גבוהה של סוכרת בארצות שבהן צריכת חלב גבוהה, דהיינו הארצות המפותחות, אולם זו עשויה להיות דווקא בגלל צריכת יתר של מזון מעובד.

 החלב עלול לגרום לסוכרת מסוג 1, סוכרת נעורים. שהנה נמצאו אצל מרבית חולי הסוכרת מסוג זה נוגדנים כנגד עקב חלבון קצר בשם “אבבוס” (ABBOS) המהווה חלק מחלבון האלבומין של הפרה.
תשובה: זוהי דוגמא כיצד נעשה שימוש בלתי נכון במידע מועט מדי. אמנם נמצא במספר מחקרים קשר בין חלבון זה לבין ילדים הנוטים מבחינה גנטית לחלות בסוכרת. אולם המסקנה היחידה שהוסקה ממחקרים אלה היא שחלב אם מגן בדרך כלל מהתפתחות מחלת הסוכרת אצל ילדים אלה ולא שחלב פרה או פורמולה המבוססת על חלב, גורמים לה.

 חלבוני החלב מגיעים לדם האדם ומעוררים תגובה חיסונית אשר משפיעה על מערכת העיכול ועל איברי גוף שונים בתוך כדי כך הם גורמים לאלרגיה ולנזקים גופניים נוספים.
תשובה: למעשה מתפרקים חלבוני החלב לפפטונים בעזרת החומצה ההידרוכלורית והאנזים פפסין שבקיבה. לאחר מכן מתפרקים הפפטונים לחומצות אמינו יחידות בתריסריון בעזרת אנזימים מהלבלב. בחומצות אמינו יחידות אלה עושה הגוף שימוש לצרכיו.

 הפרה מקבלת הרבה אנטיביוטיקה שמגיעה בסופו של דבר לחלב.
תשובה: למעשה מתפרקת האנטיביוטיקה בעיקר בכבד הפרה. שהרי אילו היתה אנטיביוטיקה בחלב לא ניתן היה לייצר יוגורט וגבינות הנדרשים לחיידקים חיוניים חיים ובריאים שלא היו שורדים עם האנטיביוטיקה.

 חלב הפרה מכיל אנזימים והורמונים של הפרה אשר משנים את המאזן ההורמונלי התקין של הגוף.
תשובה: למעשה העיבוד והייצור מחסלים בדרך כלל את האנזימים וההורמונים, ולא זו בלבד אלא שרכיבים אלה עשויים חומצות אמינו וחומצות שומן אשר מתפרקות במערכת העיכול של האדם ואין להם דבר וחצי דבר עם שינוי המאזן ההורמונאלי של האדם.

 חיידקים פתוגניים (מזיקים) רבים נותרים בחלב למרות הפיסטור.
תשובה: אילו היו חיידקים כאלה קיימים בחלב, היתה האוכלוסיה כולה סובלת בעיקר מברוצלוזיס (קדחת מלטה) מחלה שנגרמת מהחיידק ברוצלה שעלול להימצא במוצרי חלב לא מפוסטרים בלבד.

 מחלת המעיים קרוהן נגרמת בגלל שתיית חלב ואכילת מוצרי חלב.
תשובה: אילו היה זה באמת כך, היו הטוענים זכאים לא ספק לקבלת פרס נובל לרפואה. שהרי לכאורה עדיין לא ידועה הסיבה לקרוהן.

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים