חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

מדוע בעצם אנו אוכלים יותר מדי?

אהבתם? שתפו עם חבריכם

מדוע בעצם אנו אוכלים יותר מדי?

השמנה נובעת מחוסר איזון בין אנרגיה הנכנסת לגוף לבין האנרגיה שהגוף יכול להוציא ולבזבז. חוסר האיזון יכול לנבוע מעודף צריכת מזון או מחוסר היכולת להשתמש באנרגיה זו. הפרעה בצריכת המזון מושפעת מבקרת הצריכה במוח, שם מווסתת האכילה. קיימים מספר מנגנונים בגוף האחראים על העברת השדרים המתאימים למוח כד שיפרש עבורנו מה עלינו לעשות כעת לאכול או לחדול. כל הפרעה באחד המנגנונים בשלב קליטת המידע בגוף, בשלב ההעברה למוח, בשלב קליטת הידע במוח או בשלב פירוש המידע – תתורגם כהפרעת אכילה.

קיימות אפשרויות קלקול רבות בכל אחד מהמנגנונים. לחלק מהן אחראית חברת השפע שלנו וההוכחה הטובה ביותר לכך היא האדם הקדמון, שאכל רק לפי צרכיו ולא סבל מעודף משקל. ניסויים הוכיחו שבגופנו קיים מנגנון מיוחד השואף לשמור את הגוף במשקלו האידיאלי.

אחד הגורמים להטעיית המנגנון הבסיסי הזה הוא החושים, בעיקר חושי הטעם והריח, אך גם חוש הראייה. ברור שלחוש הטעם, שגורם לנו הנאה, יש תפקיד חשוב באכילת יתר, ככל שיהיו לנו יותר טעמים שאנחנו אוהבים בארוחה, כך נאכל יותר. ככל שנערבב יותר חושים בזמן האוכל, קרוב לוודאי שנאכל יותר. החושים יכולים להטעות את וויסות מנגנוני איזון המשקל הטבעיים שלנו. הם מונעים מאתנו את היכולת להפסיק לאכול כשהתמלאו צרכנו האנרגטיים וגורמים לנו להמשיך לאכול ללא צורך.

גם דיאטה יכולה לגרום לשיבוש במנגנוני איזון המשקל של הגוף, כל מצב של חסך באנרגיה לאורך זמן, יגרום לאכילה מוגברת ולעליה במשקל. שיבושים פסיכולוגיים שגורמים להשמנה, יכולים להיות גם בחלק השני של משוואת שמירת המשקל שלנו, כלומר, ביכולת לשרוף ולהשתמש באנרגיה.

הגוף משתמש באנרגיה בשלוש דרכים: חילוף חומרים, עלייה בהוצאת אנרגיה מעבר לחילוף החומרים ופעילות גופנית.

קצב חילוף החומרים הבסיסי שלנו הוא כמות האנרגיה המשתחררת במצב של מנוחה מוחלטת ביחידות זמן. חילוף החומרים צריך בממוצע 1 קלוריה על כל 1 ק”ג משקל גוף לכל שעה. קצב חילוף החומרים יורד עם הגיל: אם בגיל מבוגר נצרוך אותה כמות קלוריות כמו בצעירותנו, הגוף ישתמש בפחות קלוריות ולכן נשמין.

תרמוגנזה היא עלייה בהוצאת אנרגיה מעבר לחילוף החומרים. כתוצאה מצריכת מזון, מחשיפה לקור ומהשפעות פסיכולוגיות. התרמוגנזה מושפעת בין היתר מהרכב התפריט. כמו כן היא מושפעת מכמות השומן בגוף ומרגישות הגוף להורמונים שונים כמו אינסולין. ככל שנרבה בפעילות גופנית, כך נשרוף יותר קלוריות ובעקבות כך נפחית במשקל גופנו.

סיבות תרבותיות אף הן משמעותיות לעיתים קרובות, לתרבות חלק משמעותי בהרגלי האכילה שלנו ובעובדת היותנו שמנים או רזים. הסיבה היא תרבות האכילה. בתרבות אקלים קר, אנשים יהיו שמנים יותר מאשר באזורים בהם אקלים טרופי. בנוסף לכך תרבות הפנאי המודרנית כוללת אכילה מרובה במסעדות וארועים רבים. חברת השפע יוצרת אין סוף גירויים ופיתויים שקשה לעמוד בפניהם ולמעשה כל ארוע וארוח מלווה בארוחה.

סיבות גנטיות הן בעיקרן תרוץ, משום שבמקרה זה נקבע ע”י הרגלי אכילה שהילד רואה בביתו. הסיבה העיקרית לכך שלהורים שמנים יש ילדים שמנים, היא בעצם הרגלי אכילה לא נכונים בבית. למרות שקיימת עובדה גנטית אשר גורמת לרגישות יתר בגידול תאי שומן או מנגנון וויסות רעב שובע, במרכזי רעב ושובע, אך יחד עם כל זאת מחקרים מראים כי אנשים אשר סבלו בילדותם מהשמנה ורזו בבגרותם ולעומת זאת מגדלים את ילדיהם כרזים, כלומר נוקטים הרגלי אכילה נכונים בביתם, ילדיהם גדלים להיות אנשים רזים למרות הצד הגנטי הקיומי.

ובכן, סיבות רבות להשמנה ואכילת יתר, אך יחד עם זאת, בשיקול דעת ובשינויים מעטים תוך היוועצות עם אנשי מקצוע רלוונטים ניתן להתגבר על בעיית השמנה ואף לפתור אותה לתמיד.

יום טוב ונעים,
ד”ר סיגל Ph.D.

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים