חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

מגע

אהבתם? שתפו עם חבריכם

מגע!

קשה לחיות בלעדיו, למעשה הוכח מדעית שתינוקות כמו גם גורים לא אנושיים, ימותו אם לא יקבלו אותו, הוא אמצעי התקשורת הראשון, והביטוי הגבוה ביותר לאינטימיות, מיוחסות לו תכונות סותרות של עדינות וכוח, עונג וכאב, קרבה וריחוק, עוצמה ועדינות, רצון ודחייה, אהבה ואלימות, כל אלה קשורים למגע בכלל ולמגע האנושי בפרט.

מה קרה לו למגע האנושי בשנים האחרונות שהפך להיות כל כך שרוי במחלוקת?

בני האדם הם יצורים חברתיים, כמו כל בעלי החיים החברתיים, מגע הוא חלק חשוב בתקשורת והכרחי להמשכיות המין, למרות זאת ניתן להבחין במגמה הולכת וגוברת של הימנעות ממגע אצל בני האדם בחברה המערבית, נראה שפרק זה של ההתנהגות הפוליטיקלי קורקטית נוסף לתחומים רבים אחרים שעניינם שלילת האנושיות הבסיסית שלנו בפני עקרונות חברתיים שתכליתם קידוש המרחב האישי, הפרטיות וצנעת הפרט על פני הדחפים הבסיסיים והטבעיים ביותר שלנו.

כל מה שצריך על מנת להבין עד כמה המגע הוא עניין טבעי הוא להסתכל על ילדים. הם נוגעים בכל דבר וכל הזמן, בייחוד כאשר הם דורשים את תשומת הלב שלהם, אין כמו מגע על מנת להשיג אותה, כאן גם ניתן לשים לב לסוג של הורים שמדכאים את היצר הזה בילדיהם, “לא חמוד, זה לא יפה…” “לא נוגעים באנשים…” “הילד הזה עושה לי בושות הוא מחבק את כולם…” ועוד כהנה וכהנה משפטים שמתחילים בד”כ ב”לא” ו”אל” ו”אסור” שעניינם הוא מניעת מבוכה מההורים בגלל העובדה שילדם עושה את הדבר הטבעי ביותר נוגע בבני ובנות מינו בצורה תמימה, חוקרת, וללא ספק חשובה להתפתחותו התקינה.

מה קורה לילד שמתוכנת להימנע ממגע? אין לי מושג! מעולם לא ערכתי מחקר בנושא, אני רק יכול לשער שבתוך תוכו אותו ילד רעב למגע, אלא שבתת הכרתו המגע הופך למשהו אסור, לא יפה, משהו שעלול לגרום להוריו לכעוס עליו, להתבייש בו, אולי לא לאהוב אותו…

(פרשנות לגיטימית של ילד, לכעס של הוריו) אותו ילד ינסה להשלים את החסך הזה באופן לא טבעי, ע”י הפיכת המגע להכרח פונקציונאלי, כבדרך אגב ולא בכוונה, בצורה זו מגעו לא יהיה נעים, יהיה חזק מדי או חלש מדי, קצר מדי או מטריד, יהיה קשור באלימות ולא באהבה, ילד שנמנע ממגע, יהפוך כנראה למבוגר שלא יודע לגעת, ומתקשה באופן כללי בהענקת חיבה פיסית, ההשלכות יכולות להיות חמורות הרבה יותר במקרים קיצוניים, אבל כאמור, כיוון שלא ערכתי וגם לא ידוע לי על מחקרים שנעשו בנושא, אני מעדיף לא להיסחף בכיוון.

עם עובדה אחת קשה להתווכח, מעולם לא היה מצבם של המעסים, אתרי הספא ומפעילי סדנאות הטנטרה טוב יותר, התקשורת ההמונית והאינטרנט, יצרה פתיחות לערכי תרבות רבים וחדשים, התחומים הנ”ל נמצאים במחסור אצל רובנו ושם, באופן לגיטימי (הרי שילמנו), רציונאלי (“מסאג` טיפולי), וגם כי (“מגיע לי להתפנק”) אנו מפקידים את גופנו בידיים לא מוכרות ומתמכרים למה שאמור להיות הדבר הטבעי שבעולם, מגע אנושי.

מה קורה לנו כשנוגעים בנו? דמיינו שני עולמות שמתחברים לפתע, מגע ובייחוד מגע אנושי יוצר חיבור רוחני ברמה זו או אחרת, תחושת הזמן משתנה, אנו נכנסים למצב מנומנם ברמה ההכרתית וערני ברמה התחושתית, המגע משאיר אותנו נינוחים ובו בזמן טעונים באנרגיה ככלל ניתן לומר שיש בו משהו חיובי. במחקר שנערך הודגם שמלצריות שנגעו בלקוחות אותם שירתו (מגע שכדרך אגב בכף היד תוך הגשה או פינוי הכלים) זכו בד”כ לטיפים גבוהים יותר.

במחקר מובנה יותר התבקשו ספרנים בספריה ציבורית לגעת בחלק ממחזירי הספרים ובחלק לא. אח”כ נשאלו הלקוחות על יחסם הכללי לספרייה ולשירות שקיבלו, באופן לא מפתיע, דיווחו אלה שנגעו בהם (ובצורה מובהקת) על יחס חיובי כלפי הספרייה והשירות. התוצאות היו זהות אצל כל מי שנגעו בו גם אצל אלה שלא זכרו את העובדה שנגעו בהם.

יש בו משהו במגע שמשפיע לחיוב, בשבוע שעבר יצאתי לבדוק את נושא המגע עם מישהו שעוסק בו רבות, ובישראל. אמיר גולן מנחה ומעביר סדנאות שעניינן דינאמיקה של מגע, (www.zrima.co.il) הזמין אותי להשתתף בסדנא שכזו והופתעתי, הערב כלל מגע בלתי אמצעי בצורות ובאופנים שונים, בעיניים פקוחות ומכוסות, בעמידה, בתנועה בליטוף או עיסוי בין אנשים זרים לחלוטין אלה לאלה, אוכל רק לומר שבאווירה המתאימה ותחת הלגיטימציה שמעניק מנחה סמכותי, נושרות כל העכבות החברתיות ואנשים מתמסרים לעונג הבסיסי ביותר שבמגע האנושי. הרשימה אותי המהירות בה נכנסו אנשים למצב הרוח ה”מגעי”, רגע אחד מדובר באנשים “מהישוב” לבושים במיטב בגדיהם ומביטים אלה באלה במבוכה ובסקרנות, וכעבור כמה דקות הם בבגדים תחתונים (וגם פחות מזה) נוגעים אלה באלה ונהנים מכל רגע.

אז מה המסקנה?
כנראה שיש בו במגע האנושי משהו שמעבר לפשוטו כמשמעו, משהו מושך, משהו חסר, אולי הגל החדש המעודד יותר מגע בין אנשים יתקן את המצב בדורות הבאים, מי יודע? אולי אפילו בימינו.

בינתיים…ננסה להיות סובלניים יותר למגע, ובייחוד כשהדברים אמורים בילדים.

שלכם בלטיפה, אבנר גלוקשטד

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים