Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

מגיפות של מחלות מדבקות ממשיכות לפקוד את עולמנו ללא הרף: שפעת העופות האסייתית

אהבתם? שתפו עם חבריכם

מגיפות של מחלות מדבקות ממשיכות לפקוד את עולמנו ללא הרף: שפעת העופות האסייתית

פרופ` בן-עמי סלע, מנהל המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לביוכימיה קלינית, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.

חלק א`

חומד לצון עלום-שם התבטא לאחרונה שהווירוס הפעיל ביותר המפחיד את עולמנו כיום, הוא הווירוס התוקף השכם והערב את…קובצי האינטרנט ועושה בהם שמות. ויש משהו כמעט סמלי בכך, שהיום בעידן של המידע הקל-כל-כך-להשגה תוך גלישה באינטרנט, ניתן להתעדכן מדי שעה (!!) במספר החולים שהתאשפזו ברחבי העולם עם מחלות מדבקות, ואף מקאבּרי מכך, ניתן להתבשר כמה אנשים נפטרו מאותן מחלות בכל נקודה על גבי הגלובוס, בשעה שחלפה. ואמנם, כל הנכנס לאתר שכתובתו WWW.promedmail.org, שהחל לפעול בשלהי שנת 2003 בעיקר כדי לעדכן את המודאגים במערב מקצב התמותה ממגיפת נגיף ה-SARS במזרח, יכול להתרשם שמחלות מדבקות עדיין מכות בנו, ואף ממיתות אותנו, ובחזית המחלות המדבקות החדשות, אין רגיעה. וכך למשל, בבוקר צונן זה של 16 במרס 2004 מספר לנו אתר עצוב זה, שאמש נפטרה בתאילנד עובדת תעשייה בת 39 ממחלת השפעת שמקורה בעופות, שנדבקה בנגיף הידוע
כ-H5N1 – Avian influenza A virus כשבועיים קודם לכן, ואושפזה 12 יום טרם מותה בעקבות התקפי שלשולים קשים ועיקשים.
וכיצד נדבקה תאילנדית אומללה זו בנגיף? מסתבר שבחצר של השכן נערכו מדי יום קרבות תרנגולים צמאי-דם, כמעט ספורט לאומי בפינה זו של העולם, ובמחצית פברואר, נפטרו כ-20 מהתרנגולים הלוחמים, שדמם ניתז לכל עבר במהלך קרבות אלה, ממחלת שפעת העופות. מוות מתועד אחרון זה העלה את מספר המתים בדרום-מזרח אסיה משפעת העופות ל-33, כאשר 15 מתו מהמחלה בוויאטנאם, והשאר בתאילנד. ושיעור תמותה זו בהחלט מעיד על קטלניותה של "שפעת עופות" זו , שכן עד כה חלו בשתי מדינות אלה במחלה זו 114 איש, ורמת התמותה אם כן מתקרבת ל-30%, נתון מאיים ביותר. אגב, הסיבה שמספר המקרים המתועדים של תחלואה ותמותה רב יחסית דווקא בתאילנד, נובעת מכך שמדינה זו נמצאת במקום הרביעי בעולם ברשימת המדינות המגדלות עופות-בית, ובמסעדות בנגקוק התפריט עשיר במיוחד במטעמים מבשר-עוף.

אך האם תושבי מדינות המערב "המתועשות" רשאים להתעלם בשוויון נפש מהנתונים ההולכים ומתעצמים של תחלואה של שפעת העופות במזרח ברחוק? בפירוש לא. מאמר הופיע במרס 2004 בכתב העת הבריטי החשוב Lancet תחת הכותרת "Avian influenza: The whole world`s business", שהתייחס להיבטים הגלובאליים של גל השפעת האחרונה. אמת, כחודשיים מאז הדיווח על החולה הראשון בתחילת ינואר 2004 בוויאטנאם, עדיין לא מדובר במגיפה כלל-עולמית דוגמת הניסיון עם נגיף ה-SARS בשנת 2003. ואמנם כיון שהמחלה החלה כמחלת עופות, הושמדו באותן מדינות אסייתיות תוך חודשיים כ-20 מיליון בעלי-כנף שנמצאו בסמיכות ללהקות של עופות חולים, ופעולת מניעה כזו, וודאי תפחית בהרבה את מקרי המחלה העתידיים. יחד עם זאת Martin Blaser המומחה הניו-יורקי למחלות מדבקות רחוק מלהיות רגוע. לדבריו, מחלות נגיפיות שמקורן בחיות-בית שיש לאדם מגע איתן, חוזרות אלינו במחזוריות שאינה ניתנת לחיזוי.
ואכן, הגל הנוכחי בראשית 2004 של הדבקות אדם עם נגיף העופות מזן H5N1, החל בהדבקת עופות בקמבודיה, סין, אינדונזיה, יפאן, דרום קוריאה, וויאטנאם ותאילנד. בפאקיסטן ובטייוואן נרשמו מקרי נגיף influenza A בעופות משק, אם כי לא הזן H5N1. זן אחרון זה צץ לראשונה דווקא בהונג-קונג בשנת 1997: 18 איש אושפזו אז ומתוכם 6 נפטרו, ואז הוכח שהווירוס עבר ישירות מהעופות לבני האדם שנדבקו. בשנת 2003 חזרה המחלה טיפין טיפין: שני בני משפחת הונג-קונגית חזרו מביקור בסין השכנה, ובשניהם אותר הנגיף H5N1, ואחד מהשניים נפטר בדיעבד.

חוקרי ארגון הבריאות העולמי והמרכז למניעת מחלות באטלנטה שבחנו באזורי הפורענות באסיה את רצף חומצת הגרעין DNA בנגיף H5N1 שהִכּה באנשים בוויאטנאם, גילו שהנגיף ה"וויאנאמי" היה שונה משמעותית מזה שהדביק אנשים בהונג-קונג בשנים 1997 ו-2003. הדבר אמנם מוכיח שנגיף זה עבר מספר מוטציות במרוצת השנים, אך נמצא גם שכל הגנים בזן הנגיף שפגע בוויאטנאם היו ממקור עופות. עובדה אחרונה זו מוכיחה שהנגיף עדיין לא "רכש" גנים מזני נגיף השפעת המדביקים בדרך כלל בני אדם. וזו עובדה קריטית בחשיבותה, שכן היא מסבירה מדוע בשלב הנוכחי, אין עדיין הדבקה של נגיף שפעת העופות המועברת מאדם לאדם, מה שהיה מחמיר באופן דרמטי את ממדי המגיפה. בנקודת זמן זו כל האסייתים שנדבקו, העברת הנגיף התרחשה בהם ישירות מהעופות הנגועים, או במגע ישיר עם הפרשות העופות או פסולת המצטברת במשקי הבית המכילים עופות נגועים. כנראה שאין הדבקה מתחוללת מאכילת עופות או אכילת ביציהן.

משלושת הסוגים של נגיף Influenza, סוג A, שנמצא מדביק סוגים רבים של חיות והוא בעל יכולת לחצות את הגבולות בין מיני חיות שונים, הוא סוג הנגיף שגרם לשלושת מגיפות השפעת הכלל-עולמיות שתקפו את האנושות במאה ה-20: המגיפות של 1918, 1957 ו-1968. כמה מהתסמינים הקליניים של מחלת שפעת העופות (Avian influenza), דומים לאלה המקובלים במחלת שפעת "אנושית" מקובלת: חום גבוה, שיעול, כאב גרון, וכאבי שרירים. אך שפעת העופות עלולה לגלוש למספר תסמינים חמורים יותר כגון: דלקת עיניים, דלקת ריאות, מצוקה נשימתית חריפה, כשל רב מערכתי, ירידה במספר הלימפוציטים בדם (lymphopenia), עליה ניכרת בפעילות אנזימי הכבד המצביעה על מצוקת הכבד וכן פרופיל בלתי נורמאלי של גורמי ותפקודי הקרישה. ואמנם המלצת המרכז למניעת מחלות (CDC) בגישה מניעתית מובהקת, היא שכל איש ממדינה מערבית שביקר לאחרונה באחת ממדינות אסיה בהן נרשמו מקרי הידבקות בנגיף שפעת העופות H5N1, ותוך 10 ימים מחזרתו לארצו אובחן עם דלקת ראיות לא מוסברת, או מצוקה נשימתית חריפה, יש לבודדו מיידית, ולעבור ברור לאפשרות לחשיפתו לזן הנגיף האמור.

במקביל עושה ארגון הבריאות העולמי מאמץ להכנת תרכיב לחיסון כנגד זן הנגיף H5N1, אם כי תהליך זה אינו פשוט. את הנגיף הדרוש להכנת התרכיב נהוג לגדל בחלמוני ביצים אך כיון שנגיף H5N1 כה אלים וקטלני לתרנגולות, יש ל"החלישו" קודם לכן על ידי הכלאה גנטית, בה מחדירים לחומר הגנטי של הנגיף האלים פיסת DNA של נגיף influenza A רגיל. כך יווצר נגיף בן-כלאיים, שניתן יהיה לגדלו בכמויות בעוברי תרנגולות למטרת הכנת התרכיב, ונגיף זה יכיל חלק מהאנטיגנים של הנגיף האלים שיאפשרו השגת חיסון אפקטיבי. במקביל מנסים לבדוק איזה טיפול תרופתי יימצא יעיל להשמדת הנגיף האלים. נמצא שזן H5N1 אינו רגיש ליפול ב-amantadine ו-rimantadine אך מאמינים שהוא יימצא רגיש לחומרים מעכבי האנזים neuraminidase שהוא כידוע חיוני בשלב הספיחה של הנגיף התוקף את תאי המטרה שלו. כן משננים את ההנחיות בדבר השמדת להקות עופות בית החשודות כנושאות את הנגיף, ומסבירים את חשיבות בישול העופות הנאכלים בטמפ. של C˚70 לפחות.

ראוי לציין שסכנה מוחשית להדבקת זן אלים H5N1 של שפעת העופות מאדם לאדם ולא מעוף לאדם, היא שעלולה לגרום למגיפה עולמית – Pandemic. מצב קטסטרופאלי כזה עלול להתרחש אם האדם הנגוע בזן העופות האלים, מודבק בעת ובעונה אחת בנגיף influenza "אנושי" רגיל. במקרה כזה עלול להתרחש שחלוף גנטי והופעת זן חדש שעלול להיות מועבר מאדם לאדם ואף להיות קטלני. זו הסיבה שמקפידים מאוד בחיסונם של הפועלים המועסקים בתעשיית העופות ואף אלה המשמידים כיום בהמוניהם עופות נגועים בדרום-מזרח אסיה, כנגד נגיף השפעת האנושי "הרגיל" (H3N2) המתפשט כעת בדרום-מזרח אסיה.

אך מסתבר שלא רק מן העופות עלולה להיפתח הרעה. דאגה אחרת נובעת מאפשרות ממשית של מגיפה שמקורה בחזירים דווקא. מסתבר שיצורים תמימים למראה אלה, יכולים לשמש פונדקאים הן לנגיף השפעת האנושי H3N2 והן לנגיף שפעת עופות מזן שלא הוכח כאלים-H9N2. החשש הוא שחזירים יכולים גם להידבק באופן סמוי בזן שפעת העופות האלים H5N1, שלא יגרום בהם בהכרח למחלה. התסריט המאיים הוא שחזירי-משק נוהגים לטפח באותן מדינות באסיה בסמיכות גדולה למקום גידולם של עופות-בית, וחזירים כזכור נהנים לנבור ולהתפלש ברפש ולא ירחק הזמן עד שיבואו במגע עם הפרשותיהם של עופות נגועים בזן השפעת האלים H5N1. וחזירים כזכור הם ידידיו הקרובים של החקלאי התאילנדי, או הסיני או הוויאטנאמי, שעלול להידבק בנגיף ממגע יומיומי עם חיות פחוסות-חוטם אלה. ובעולמנו של היום כבר נוכחנו לדעת, שריחוק גיאוגרפי אינו מהווה ערובה של ממש מפני הדבקה בנגיפים מסוכנים, והעברתם אל חלקי עולם נרחבים.

המשך בשבוע הבא..

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים

  טבעלייף מציעים
  מתנה ₪100
  עבור תוסף התזונה המוכח
  והמומלץ בעולם לחיזוק
  דרמטי של מערכת החיסון
  מניעת מחלות וטיפול בהן
  לגולשי טבעלייף מתנה קופון
  בשווי של 100 ₪ לרכישה בנוסף
  להנחות קיימות באתר
  לחצו כאן לפרטים