חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

מגדלור הרגשות – על ילדים והורים והרגשות שביניהם

אהבתם? שתפו עם חבריכם

מגדלור הרגשות – ילדים הורים והרגשות שביניהם

בארץ רחוקה על חוף הים השחור עמד מגדלור, המגדלור עמד שם שנים רבות והבהב למרחקים, בתוך המגדלור התגורר נסיך. הנסיך הזה לא נולד למשפחת מלוכה אלה הומלך ע”י אנשי הכפר להיות לנסיכם בשל יופיו וחוכמתו הרבה. הוא היחיד שהצליח להפעיל את פנס הקסמים שהאיר למרחקים בקצה המגדלור. בכניסה למגדלור עמד שומר, השומר נבחר בקפידה, נדרש ממנו להיות אמיץ, חכם, טוב לב ורחום ותפקידו היה לשמור ולטפל בנסיך, לספק את כל צרכיו להיות לו למשענת, בטחון ומקור בלתי נדלה של אהבה ומסירות. בחגורת העור הרחבה שעל מותניו של השומר, התנוססה חרב זהב נוצצת ואוי לו למי שהתקרב לנסיך..

השומר הקדיש את כל חייו לרווחתו ובטחונו של הנסיך והנסיך אהב את השומר בכל ליבו. במגדלור היו כללי התנהגות ברורים וחוקים שמטרתם היתה להגן על הנסיך.
השנים עברו הנסיך חי את חייו כשהשומר לצדו יום ולילה, עייף אך מסור ללא רבב. ואז יום אחד זה קרה, הנסיך החליט להשתובב לעשות מעשה קונדס לשומר, אולי רצה לבחון את אהבתו ומסירותו, והפר את אחד מכללי המגדלור. הדבר גרם לשומר חרדה רבה, פחד שהוביל לכעס שהוביל לתסכול, השומר נעלב, נפגע עד עמקי נשמתו על התייחסותו של הנסיך, והרי השקיע, נתן, התאמץ, הקריב כך כך הרבה.. השומר התאכזב מהתנהגותו של הנסיך, הוא הרגיש איך גרונו נחנק ובטנו מתהפכת ובכעסו הרב הפנה את חרבו אל מול הנסיך, הוא לא יכול היה להכיל את ההרגשה יותר והיא השתחררה לו ע”י הנפת החרב.

הנסיך קפא במקום הוא היה מבוהל, כלל לא ציפה לתגובתו של השומר, פחד הציף אותו, הוא היה בטוח שהנה השומר עומד לפגוע בו פיסית, השומר לא הסביר את התנהגותו, התעשת הוריד את חרבו ופנה לחדרו, הוא החליט לשכוח מהאירוע וכעבור זמן כלל לא חשב על כך. אך הנסיך איבד את בטחונו בשומר, הוא לא הבין כיצד יכול היה השומר להתנהג אליו בצורה כזו, הוא פחד! הוא כעס! הוא היה מתוסכל בשל העובדה כי אינו יכול לחיות בלעדי השומר, אבל הוא כבר לא הרגיש כל כך בטוח יותר.. הוא נזהר לא להכעיס את השומר יותר, עשה הכל כדי לרצות אותו ולזכות באמונו ובאהבתו שוב, אך בלבו היה מתוסכל מהתנהגותו של השומר.

כעבור זמן היחסים ביניהם חזרו להיות כמעט כבעבר, הנסיך לא היה רגוע, הוא הרגיש צורך לבחון שוב את אהבתו ואמונו של השומר “אולי הוא לא יפנה אלי את החרב שוב” חשב, “אולי הוא באמת אוהב אותי, הרי ואני מתנהג כל כך יפה אליו..”

הנסיך החליט לבחון את השומר שוב.. ושוב עבר על כללי ההתנהגות של המגדלור ושוב השומר נבהל, פחד, כעס, חש תסכול גדול יותר על זה שהיה בטוח כי הנסיך לא יחזור על התנהגותו שנית, הוא הרגיש נבגד והפעם כעסו גבר יותר מבעבר והוא הניף את חרבו מול הנסיך בצעקה….הנסיך כאילו שותק הוא לא יכול היה לזוז ממקומו, וכשהשומר התעשת ופנה לדרכו הנסיך נותר עם מתוסכל ורגשות חדשים הציפו אותו כאב.. צער.. והוא בכה.

הוא איבד את בטחונו העצמי והרגיש כל כך בודד, אם השומר העז להפנות אליו פעמיים את החרב כנראה שברגע האמת, השומר לא יגן עליו ..הוא בטח לא אוהב אותי יותר” חשב הנסיך. ואם הוא לא אוהב אותי אז אף אחד לא יאהב אותי וכבר לא אהיה מוגן יותר”

החיים המשיכו במסלולם הנסיך והשומר המשיכו להתגורר באותו מגדלור, השומר המשיך לשמור על הנסיך בנאמנות תוך שהוא מקפיד יותר מהרגיל ועוקב אחר כל תנועה של הנסיך, והנסיך מכונס בעצמו, שהה פחות במחיצתו של השומר, חולם על אהבתו האינסופית של השומר שלא תחזור יותר. .

סיפור הנסיך והשומר הוא הסיפור שלנו !
החרב משקפת את רגשות שלנו: כעס, פחד, אשמה, כאב.
הנסיך הוא הילד שלנו (או הילד שבנו)
המגדלור הוא הבית (ביה”ס), המקום בו אנו רוצים להרגיש מוגנים שייכים.
השומר משקף לנו את הדמויות החשובות בחיינו הורינו, מורים, אנחנו כהורים ..

פירמידת הרגשות היא כלי שבאמצעותו נוכל לאבחן את הרגשות שלנו, כל רגש מכסה רגש אחר שנמצא מתחתיו. המטרה לזהות את ההרגשה בה אנו נמצאים, זהו תהליך עוצמתי המכוון אותנו בדרך הנכונה לנו, לפתור הרבה דברים עם עצמנו ועם ילדנו, כך נוכל למנוע את הנפת החרב. כשנלמד לזהות את רגשותינו לומר אותם בקול, בביטחון וללא שיפוט נשמש דוגמא מצוינת לילדנו ובכך נסייע גם להם לוותר על הנפת החרב.

אפילו אם הנפנו את החרב להתעשת להירגע, לספק הבהרות בשלב מאוחר, לא להישאר ולהשאיר את כל הצדדים עם רגשות טעונים, חשוב להבין שזה בסדר להרגיש, זה נורמלי, הרגש עולה כדי לאפשר לנו להיכנס פנימה להתקדם לעבר האהבה, הרגש עולה להתנקות. פירמידת הרגשות עובדת בצורה פשוטה והגיונית אך היא עובדת הפוך אצל ילדים ומבוגרים.

ילדים
נולדים לוח חלק עם אהבה ללא תנאי ויודעים לדרוש, לקבל ולהעניק אותה, ככל שהם גדלים הם לומדים מהו פחד, כעס, הם מרגישים אשמה וחווים קנאה. בכל מקום בו הם נתקלים בערפול, חוסר בהירות, חוסר סובלנות, חוסר תשומת לב ותמיכה, הם מפתחים יותר ויותר את הרגשות השליליים, הם גם סופגים רגשות אלו מההתנהגויות של האנשים הסובבים אותם ונטמעים בהם בתת מודע. כך שפירמידת הרגשות שלהם עובדת מלמטה כלפי מעלה וכך מתגבשת בהם הערכתם העצמית ויכולתם להתמודד עם רגשותיהם. אותה אהבה ללא תנאי היא בגדר שאיפה, חלום ילדות, דחף שהם מבקשים לממש.

מבוגרים
זוכרים את הכאב שחוו בילדותם בדרך למימוש האהבה, הם כואבים את האכזבה, הם פוחדים מלאבד את מה שכבר השיגו, הם כועסים על עצמם הם מאשימים ומקנאים במי שלכאורה השיג את מה שלהם אין, הערכתם העצמית כבר מבוססת על עוצמה של הרגשות בחייהם, שאיפתם לחוות אהבה אך הם יודעים שלהגיע לאהבה עליהם לעבור דרך כל אותם רגשות כואבים המרחיקים אותם מהאהבה.
בברכה, חיה אליהו

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים