חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

מבט כללי על הרפואה הסינית

אהבתם? שתפו עם חבריכם

מבט כללי על הרפואה הסינית

הרפואה הסינית המסורתית היא כבת 4000 שנה ויותר. התיעוד הכתוב על אבן הוא בן מספר השנים הללו. מבחינה היסטורית, רפואה זו התבססה על תצפיות, ניסוי ותהיה.
באותן השנים הסינים היו העם היותר תרבותי ומפותח. שבטים ברברים הקיפו אותם וכל מה שהיה על הסינים לעשות זה לגונן על עצמם. זו גם הסיבה בגינה הקימו את החומה הסינית המפורסמת והגדולה בעולם. היה להם צבא קבע בו שירתו חיילים לכל החיים.

כך היה גם עם הרופאים שלהם. העידן הוא תקופת האבן, ובכל הקרבות והמלחמות נפגעו חיילים מאבנים במקומות שונים בגוף. אותם חיילים דיווחו לרופאים על מיקום הפגיעה ועל התסמינים אשר נעלמו.
הרופאים תיעדו את הנקודות הללו ומה הם יכולים לעזור במחלות כאלו ואחרות.
מכאן הדרך היתה קצרה עד לשימוש בדיקור אותן נקודות בבעיות דומות למה שהיה מתועד אצלם. ואכן באופן הדרגתי אך מתמשך נאספו עוד ועוד נקודות והשילובים בין הנקודות התרחב במאד.
איסוף המידע נמשך כל העת, נמצא קשר בין תנאי מזג האויר לבין תופעות גופניות שונות. נלמד הקשר בין תבנית גופנית ונפשית לבין התפתחות מחלות למיניהן. אנו כמובן מדברים על תהליך שנרקם בהדרגה אך תמיד היה מתועד.

באופן זה בנו הרופאים הסינים הדגולים את התיאוריה שמאחורי האבחנה והטיפול של הרפואה הסינית. היו כמה נתונים נוספים אשר היו אבן יסוד בהנחת העבודה של אותם רופאים. הטיפול חייב להיות זול, זמין וקל לביצוע בכל תנאי שטח שהם. ואכן אותם רופאים עמדו בתנאים הללו בקפידה רבה. הסיבות לדרישות הללו נבעו מן המציאות של אז.

שלבי הטיפול היו כדלקמן:
בתחילה דיקרו את האנשים עם אבנים מחודדות והן שרתו כמחטים לכל דבר. בהמשך נעזרו בעצמות דג ישרות וחדות בעלי חוזק מיוחד. באותה תקופה שמו לב שכאשר מחממים סוגי אבנים מיוחדות, מחממים נקודות כאב המתגבר בקור, היתה הטבה. כלומר, כבר אז הבינו כיצד ניתן לטפל בכאב ריאומטי ובהשפעה טובה.
בהמשך, למדו את תכונות לענת הבר המאד שכיחה בטבע, נעזרו בה לחימום נקודות דיקור “קרות”. ההטבה היתה ניכרת ומהירה.
זו היתה תחילת הטיפול בבדידים (מוקסיבציה). זה כמובן חיזק את התיאוריה של השפעת קור וחום על מצבי מחלה. בזה בלבד לא הסתפקו הסינים, הם תיעדו את השפעת צמחי המרפא השונים על מצבי מחלה. גם סביב זה נבנתה תיאוריה שלמה בה מתייחסים אל תכונות הצמח השונות. האם הוא מקרר או מחמם, האם הוא מתוק, חמוץ, מר, חריף, מלוח או מצמת. האם הוא פועל על איבר כזה או אחר. האם האנרגיה שלו עולה למעלה או יורדת למטה. האם הוא מרגיע או משפעל, האם הוא פועל בסינכרוניזציה עם צמחים אחרים, מהן תופעות הלואי שלו, מהו המינון המומלץ ועוד ועוד. מובן שבמהלך השנים הצטבר יותר ויותר מידע על הנושא ומספר הצמחים שהיו בשימוש גדל בהתמדה.

כיום ברפואה הסינית המסורתית אנו מטפלים לרוב בדיקור וצמחי מרפא, משנים את התזונה לפי האבחנה וממריצים על אורח חיים המתאים לאדם במצב מחלה כזה או אחר. תוצאות הטיפול ממש מפתיעות ביכולת הרבה שלהן וזאת גם בהשוואה לתרופות הכימיות המקובלות כיום.

חשוב להבהיר שהרפואה הסינית המסורתית מתבססת בעיקר על מניעה. ציינו בתחילת דברינו את הקשיים הכלכליים ועל תנאי השטח הקשים בהם חיו הלוחמים הסיניים. ולכן הדרך הכי טובה היתה למנוע מחלות. מניעה זו אפשרה לחייל להיות פעיל כלוחם יותר ימים בשנה. אי לזאת המניעה היתה נר לרגלי הרופאים הסיניים הללו. ואכן, בגישה הסינית, הרופא המשובח הוא זה אשר מונע מחלות ומטפל בבריאים כדי לשמר את הבריאות. באם התפתחה מחלה, הרופא נכשל ולכן נטל הטיפול עליו לכל אורך חיי הלקוח. מעבר לזאת, מי היה פונה לרופא הפשוט יותר, אלו שהיו באים עם מצב מחלה פעיל. ומזה ניתן להסיק שאנו הרופאים המערביים המטפלים רק במצבי מחלה, אנו בעצם רופאים דרגה שניה ופחות. כאשר ישנה כבר מחלה, היכולת לרפא אותה בשלמות לא תמיד קיימת.

אנו פונים לטפל במכונית שלנו לפי דרישות היצרן כדי לשמר את איכות המכונית ולהקטין את הבלאי. ומה עלינו, האם אנו נגשים אל הרופא כדי למנוע מחלות? עד כמה הרופא המערבי הרגיל מודע למניעה? מדוע אנו מוכנים לשלם הון עתק על ניתוח וכלל לא עולה בדעתנו שהמניעה שווה הרבה יותר. לאחר הניתוח שוב איננו אותו הדבר. ישנן מחלות רבות שהופכות לכרוניות ויהיה עלינו לחיות איתן כל שארית ימינו. למה ומדוע לא לנסות לפחות למנוע אותן? ממליץ לכם לחרוג מן השבלונה הרגילה של הרפואה ולחשוב קצת אחרת ואולי נראה יותר טוב ונהיה יותר בריאים.

בברכה, פרופ` שטרנפלד.

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים