חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

לרזות – בכל מחיר ?

אהבתם? שתפו עם חבריכם

לרזות – בכל מחיר ?

בשבועות האחרונים אפשר למצוא בעיתונים מודעות פרסומת הקוראות לנשים לבוא ולהתעמל במכון מסוים. המודעה מציגה אישה המזמינה את חברותיה להגיע למכון במילים : “בנות – יש לי רק שתי מילים לומר לכן: מידה 38 !”. במודעה אחרת נראית עוד אישה שאומרת ” נכנסתי לג`ינס של הבת שלי – יותר מזה?”

אותי המודעות האלה מרגיזות מאד. האם זו המטרה שבשבילה צריך ללכת ולעסוק בפעילות גופנית? מה המסר המועבר כאן לנשים – להידמות לבנות שלהן?
לנסות ולהיות צעירות יותר מפני שבמצבן הנוכחי הן “שוות” פחות?
ומה בנוגע לבנות עצמן? האם מישהו שאל אותן מה זה עושה להן כשאמא “מתחרה” איתן על הבגדים?

רבות כבר דובר על הציפיות הגבוהות שיש לחברה מהנשים ה”מודרניות”.
עליהן להיות נשות קריירה מוצלחות, נשים טובות לבעל, אימהות טובות לבנות וגם להיראות טוב במקביל – כאשר הסטנדרטים ליופי הם לא תמיד מציאותיים ואף מגוחכים.

החברה שלנו מקדשת את הרזון ותעשיית הבידור, האופנה וגם התקשורת מעבירים את המסר שאידאל היופי הוא להיות רזה, שאדם רזה יהיה נאהב יותר, מוצלח יותר ומאושר יותר. טקסטים חברתיים נוספים שמתייחסים לגודל וצורת הגוף הם:
1. האמונה שהגוף והצורה ניתנים לשינוי וצריכים להשתנות
2. אם אדם לא מצליח להשיג צורת גוף אידאלית (כלומר רזה) זהו סימן לחולשה או לכישלון אישי.
3. השגת גוף רזה תוביל לאושר והצלחה מיידים.

המסרים הללו מועברים דרך עיתוני הנוער ובעיקר דרך עיתוני הנשים בפרסומים רבים של מוצרי דיאטות שונים (ומשונים), בפרסומות שמציגות אנשים רזים כשהם בד”כ מאושרים ומצליחים ואנשים שמנים במצבים מגוחכים ונלעגים, במאמרים רבים שעוסקים בדיאטות ובסיפורים של אנשים שמנים ש”ניצחו” את השומן (בלי להתעכב על הדרך שעשו זאת, מה המחיר הנפשי ולעתים גם הפיזי ששילמו בשביל המטרה הזו ומה קרה להם שנה לאחר הראיון לעיתון…).

כל הנורמות החברתיות האלה מביאות להתייחסות מזלזלת באנשים שמנים:
לעתים הם מפסידים מקום עבודה או אפשרות להתקדם בעבודה בגלל המשקל, ילד שמן תמיד יהיה מקור ללעג מצד שאר הילדים בכיתה, כאשר אנשים שמנים אוכלים ברחוב הם נתקלים במבטים מרחמים או לועגים ורווקים ורווקות שמנים תמיד יקבלו את המסר שהסיבה להישארותם רווקים היא עודף המשקל .

כל הדיעות הקדומות והסטיגמות האלה נקלטות ע”י הילדים, ובעיקר ע”י הילדות, כבר בגיל צעיר מאד, לעתים תוך חיזוק של ההורים, שמעבירים את המסרים האלה אפילו בלי להיות מודעים להשפעה שיכולה להיות להם. הנורמה ש”רזה הוא יפה” יכולה להוות מקור לחרדה אצל כל מי שמפחד מהשמנה, ובוודאי אצל מי שבמשפחתו קיימת נטייה גנטית להשמנה.

המסרים הללו גורמים (בעיקר) לנשים, בכל הגילאים, לפתח כל מיני מחשבות לא בריאות לגבי אכילה, משקל וצורת גוף, לייחס לאוכל תפקידים אחרים בחיים מלבד הצורך להשביע רעב או ליהנות, לפתח כלפי אוכל רגשות כמו פחד נורא או גועל ומצד שני פיצוי על בדידות או ריקנות ומקור לנחמה וביטחון, ולהתייחס בצורה מוגזמת למשקל ולצורה החיצונית. לא מזמן פורסם ראיון עם שחקנית תיאטרון שסיפרה
ש – “בגיל שלה זו חזירות לאכול את כל האוכל שמונח לה על הצלחת” ולכן היא נוהגת לאכול חצאי ארוחות ואת השאר – לזרוק לפח… לא השחקנית ולא המראיינת חשבו שיש בצורת החשיבה הזו משהו מעוות.

כיום יש מחקרים שמראים שילדות כבר בגיל תשע (!) מתחילות בדיאטות קיצוניות כשלרובן אין בכלל עודף משקל. דיווח על גורמי סיכון לפתח הפרעת אכילה אצל ילדות בגיל עשר, כלל בין הגורמים משפחה שבה ההורים עוסקים באופן תמידי בדיאטות ובמשקל .

תעשיית הדיאטות מגלגלת סכומי כסף אדירים כאשר אין כלל פיקוח על החברות המפרסמות. המוצרים נמכרים לכל אחד, גבר, אישה, נער או נערה, ללא ייעוץ רציני של איש מקצוע, והמטרה העיקרית המוצגת במודעות הפרסומת למוצרים האלה מתייחסת רק למשקל – כמה ק”ג ירדה גברת X , כמה ק”ג תוכל להוריד בזמן הקצר ביותר.

כדיאטנית, אני נתקלת בהמון נשים ובנות מבולבלות ומתוסכלות, שמשקיעות כ”כ הרבה אנרגיה בדרכים לרזות, לעתים מבלי שהמטרות שלהן יהיו ריאליות. לא כל אישה בגיל המעבר יכולה להגיע למידה 38, גם לא לאחר התעמלות, לא כל ילדה שמנמנה חייבת להוריד במשקל בכל מחיר ובוודאי שלא צריך לרזות כאשר הדבר כרוך בייסורים ורגשות אשמה. הדרך להפרעת אכילה יכולה להתחיל ביחס הלא בריא הזה לאוכל ומשקל, וכידוע – הרבה פעמים זו דרך שאין ממנה חזרה.

ולכן, בנות, המסר שלי אליכן הוא אחר – כן, לכו ותתעמלו, אבל לא בשביל להיכנס לג`ינס שקטן ב- 5 או 4 מספרים מהמידה הנוכחית שלכן. עשו זאת כדי להרגיש את הגוף, כדי להפעיל את השרירים, כדי ליהנות !

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים