חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

לרדת במשקל בעזרת הרפואה האלטרנטיבית וטיפול הוליסטי

אהבתם? שתפו עם חבריכם

אינטגרציה ובחירת הטיפול הנכון

משקל והטיפול ההוליסטי

כן… גם בנושא המשקל אפשר לעבוד בצוות!

“מגפת האלף”, “המחלה הנפוצה ביותר”, “הסיבה השכיחה לסוכרת לא תלויה באינסולין” (או לפחות אחד מגורמי המפתח = משנים משקל נעלמת לא פעם המחלה!).

יש המון מחלות שמשקל עודף מחמיר את מצבן – התמודדות עם דלקות וזיהומים, סוכרת, יתר לחץ דם, בעיות שלד (ברכיים וקרסוליים בעיקר), מצבים רגשיים ירודים (דיכאון, חרדות למשל). ניתוחים רבים נדחים עקב חשש המנתחים להתמודד עם משקל עודף (קשה לתפור שומן…) והסכנות המוגברות לסיבוכים. חוץ מזה – להסתובב עם משקל יתר זה מעייף!

הרבה דברים כבר נאמרו ויותר מזה – הרבה פטנטים כבר נרשמו… והמשקל ירד? ירד… ועלה שוב (עם ריבית).

הרבה מטפלים / מרכזים כבר הבינו כי גישת הזבנג וגמרנו לא עובדת ומציעים היום “שינוי באורח חיים לרזון” (כדוגמת יערות הכרמל – לעשירים בלבד, מרכז רפאל בכפר הים – גם לשאר האוכלוסייה… והרשימה ארוכה). הצעד הבא המתבקש:

לתכנן את הדרך כך שכולם יוכלו ללכת בא.

הדבר הראשון שצריכים לזכור: יש מחלות רבות היכולות לגרום לעודף משקל בתופעת לוואי. אין טעם להלחם במשקל לפני שגילינו ופתרנו בעיות שכאלה.
הדבר השני: הפן הרגשי שעומד מאחורי עודף משקל (והפשיטות על המקרר) חייב לקבל התייחסות. (נדיר שאין משהו בכיוון זה)
הדבר השלישי: תשתית המזון לחיים רזים זהה אולם הדקויות אינדיווידואליות! רק בעל מקצוע עם הכשרה בתחום התזונה ההוליסטית יוכל לזהות את הצרכים המיוחדים או המזונות הבעייתיים בכדי לבנות תוכנית שלימה.

חלק גדול מבעיית המשקל העודף מתחילה בהרגלים, החלק המשלים מתחיל בעייפות. (ראו מאמר על עייפות)

אז מה יכולים לתרום לתהליך זה המטפלים השונים?

נטורופתיה

הנטורופת מומחה בתחום ההרגלים ואורח החיים. נושא המזון בתחום ההרזיה הנו כמובן מרכזי. (גם אם לא בלעדי) ניתן כמובן לפנות לתזונאי הוליסטי עבור נושא המזון.

צריך לזכור כי האיבר שאחראי על חילוף החומרים של שומן בגוף הינו הכבד ולכן תהליכי ניקוי כבד מהווים לא פעם מפתח למשקל בריא. כלים נטורופתיים רבים עובדים על ציר זה.

גם בתחום הרגשי / רוחני יש לנטורופת יד ורגל (בעצם בעיקר אוזן) ולכן גם במישור זה מהווה הנטורופת כתובת מתאימה.

האירידולוגיה משמשת כלי מופלא לזיהוי הקונסטיטוציה (חוקה) של האדם. תמונה זו עוזרת לא פעם לראות מהיכן כנראה נובע עודף המשקל. האם הכבד נקודת תורפה? האם מערכת העיכול חלשה מטבעה? מהיכן מגיעה החולשה? האם יש כבר משקעי שומן?

ראשית דבר נתחיל באורח החיים הבסיסי = ארוחות מסודרות (כולל ארוחת בוקר וארוחה אחרונה לא יאוחר משעתיים לפני השינה), פעילות גופנית (נרחיב בהמשך), מנוחה מספקת ובלילה! (שנת יום לא מתקרבת באיכותה לשנת לילה) ונוודה שעומס עבודה פרופורציונלי למנוחה. (נשמע מוכר? כמובן – פסקה זו נלקחה ישירות מהמאמר על העייפות!)

בתחום התזונה מתחילים עם תפריט מזין בסיסי שבנוי על מזון מלא הדומה משהו לתפריט האדם הקדמון – כמה שפחות מעובד, ללא סוכרים מיותרים, עתיר סיבים (לא מלאכותיים – מיותר ואף מזיק לא פעם) ולא פחות חשוב – השמן בתפריט חייב להיות בריא וכבוש קר (ובמינון נכון = לפי משקל גוף נוכחי ! לא פחות אחרת לא יורדים באופן בריא ויסודי) ללא מרגרינה !!! וכמה שפחות שומן מהצומח.
הרגלי אכילה כפי שכבר הזכרתי חשובים מאוד; ארוחות מסודרות, לא קרוב לשינה, להרחיק שתייה ממזון (חצי שעה לפני או שעתיים אחרי), להפחית תיבול (חיוני למשפט הקודם כמובן).

והכי חשוב – לאכול טעים! אני יודע שהפסקה הקודמת יכולה לעשות רושם של מזון יבש ולא טעים אבל זה ממש לא חייב להיות כך. יותר מזה – בכדי שהתהליך יצליח – אסור שזה ייכשל!

צמחי מרפא מערביים – ישנם צמחים רבים המשפיעים על חילוף החומרים, על תפקודי הכבד, על הכוח הכללי שלנו ועל תשוקתנו למתוק (כן יש גם צמחים שכאלה…)

טיפולי מגע (עיסוי מקצועי, רפלקסולוגיה ואחרים) – בעת תהליכי הרזייה יש לטיפולי המגע – במיוחד לעיסוי הוליסטי מקצועי, מספר תפקידים חיוניים:

1. הנעת הלימפה – מערכת ההזנה והפינוי של הרקמות (גם משומנים שהתפרקו)
2. פינוי פסולת – שומן הגוף מהווה מקום הטמנה מרכזי לפסולת שהגוף מתקשה לפנות בשגרה. במהלך ההרזיה הגוף מפרק שומן רווי פסולת ומשחרר את הפסולת לדם ולרקמות. אם לא נדאג לפינוי מסודר, ירגיש המרזה רע מאוד (כפי שקורה באמת לא פעם בדיאטות הקאסח הנפוצות).
3. מגע מהווה גורם מעודד במישור הרגשי ומקל על שאר תהליכי הגוף-נפש המתבקשים.

ניתן כמובן לשלב תהליכי ניקוי ספציפיים כשחזק ביותר כמובן הינו הצום.

צום: כלי עתיק יומין ומיוחד במינו שמהווה שילוב נפלא של הרזייה בטוחה (מכל הבחינות אם התהליך בפיקוח מקצועי צמוד) ושל פינוי פסולת. ניתן לרדת עד 1.5 ק”ג ליום בצום על מים אולם ניתן גם לשלם בבריאות אם התהליך לא מתאים / לא מנוהל כיאות / לא מסתיים בזמן ו/או נכון / לא בפיקוח צמוד. הירידה במשקל בצום פרופורציונלית למידת עודף המשקל ההתחלתי (רזה לא ירד כמו שמן – למה שרזה יצום? על כך פעם אחרת…)

כלים בתחום הגוף-נפש יכולים להקל ואף לאפשר הרזייה:

דמיון מודרך: “…עצמו עיניים, נשמו עמוק… שחררו את כל שרירי הגוף… דמיינו עצמכם בדיוק כפי שהייתם רוצים להיות !!! – עכשיו גם הדמיון פועל לטובתכם (ואין חזק כמו הדמיון!!!)”
פרחי באך – תמציות מופלאות העוזרות לשנות את הדרך בא אנו מתייחסים לחיים.
הכוונה ארכיטיפית: זיהוי הכישורים החבויים בנו ומיצוי האני עוזר לא פעם לפתור את הסיבות להשמנה.

פעילות גופנית: לא נטורופתי בלעדי אך נכניס את זה כאן: אם אין שגרת פעילות גופנית = אין ירידה שגרתית או משקל יציב לעתיד. אם השגרה תובענית מדי – יגיע הרגע שנשבר ואז כמו בלון נשמין ! מצאו ספורט שאתם אוהבים ושניתן לאמץ בקלות (יחסית…) והכניסו אותו לשגרת חייכם (רשמו ביומן!)

רפואה סינית

לרפואה הסינית הקלאסית יש אמירה קלאסית: עודף YIN (חומר) נובע או מחוסר YANG (אש, אנרגיה וכו`) או מתנאים סביבתיים מתאימים. את כלים נפלאים לחיזוק כללי נמצא בצמחי מרפא ובעזרת הדיקור ניתן לאזן את המערכת לכדי תפקוד נורמלי. במצב נורמלי אין הגוף מגיע למשקל יתר ואם רק נחזיר אותו לשם – ירד לבד במשקל וללא מאמץ.

צ`י קונג וטאי צ`י עוזרים נפלא לאזן את הגוף והנפש ומכניסים שוב את הקסם לחיים.

הומאופתיה

הומאופתים קלאסיים מחפשים תמונה אופיינית וייחודית אצל המטופל הדומה לתמונה קלינית של תקונה (תרופה הומאופתית). יש לא מעט תקונות הנוגעות בסימפטום משקל יתר. משפחתולוגיה של עודף משקל מהווה עילה מצוינת לביקור אצל הומאופת בהקדם. עבודת שורש אנרגטית זו עשויה לפתור את הבעיה לטווח ארוך. לא הייתי מטפל במצב זה רק בהומאופתיה היות והומאופתיה לא מטפלת בברור מאליו (למשל – בהורדת הטלפון של פיצה מהמקרר…) הרגלים חייבים להשתנות.

לסיכום:

לרדת במשקל זו לא תורה מורכבת בד”כ. אורח חיים רזה זו לא אוטופיה. המטרה: הרזייה = בריאות.

בברכת שנה טובה ובריאות טובה,

חן פרופסורסקי (נטורופת, רופא סיני מנהל מרפאה על אינטראקציות ופורומים רבים בטבע לייף)

נ.ב.

המאמרים הבאים יידונו בנושאים אחרים באופן דומה. אם מעניין אתכם נושא מסוים – כתבו אלי לדואר אלקטרוני: forum@naturopath.co.il

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים