חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

לעזור למתבגרים להתבגר – ההתמודדות והיכולת להיעזר

אהבתם? שתפו עם חבריכם

לעזור למתבגרים להתבגר – היכולת להיעזר

במסגרת עבודתי כפסיכולוג אני נפגש עם נערים ונערות העסוקים בשאלות שונות, אולם לא אחת הרגשתי את החשש של הנער או הנערה מעצם המפגש עם הפסיכולוג: “לא יודע למה רצו שאבוא אליך. אני לא פסיכי ואני חושב שזה פשוט מיותר”. תגובה מוכרת נכון?

עם זאת, כמו בכל גיל אחר, אני משוכנע שישנן שאלות והתלבטויות המאפיינות באופן מיוחד נערים ונערות בגילאי 14-18, השונות מאלו המאפיינות גילאים צעירים יותר.
ובתשובה לשאלה הנשאלת לעיתים עם הפנייה אל הפסיכולוג, חשוב שנבין שהמונח `פסיכו` פירושו נפש, והרי בכל אחד מאתנו יש גוף ויש נפש, והיו כבר מי שדיברו על “נפש בריאה בגוף בריא”. לכן ננסה במדור זה, להתלבט ולהתמודד עם שאלות יומיומיות שהן בהחלט “נורמאליות”.

זכורה לי פגישה עם נערה בת 15 שהתבלטה בשאלה מסוימת הקשורה ליחסיה עם חבר. לאחר שהתלבטה בכלל אם לפנות לפסיכולוג מתוך החשש הנ”ל, הצלחנו בשיחה להפחית את החשש ובנוסף לכך קרה דבר חשוב הרבה יותר; התברר לה שהנושא שכה הטריד אותה ביחס לקשריה עם החבר ולסירוב ההורים שתצא בכלל עם חבר, מטריד למעשה נערות רבות בגילה. לא שעצם הידיעה פתר את בעייתה, אולם עצם העובדה שיש לה למעשה שותפות נוספות המתמודדות עם קושי דומה, גרם להפחתת החרדה ואיפר לה לחפש דרכים יעילות כיצד להתמודד עם הקושי.

כפי שציינתי, גם לכם הקוראים וודאי ישנם לבטים ושאלות, דמיונות ומשאלות, חרדות וחששות הקושרים לתחומים שונים בחייכם. הקשר עם ההורים (אוף הדור הישן שלא מבין כלום…) היחס ללימודים, קשר עם חברים וחברות, קיום יחסי מין האם מותר או לא? אוננות וסקרנות מינית, ועוד הרבה.

לחלק מכם בוודאי האפשרות להתייעץ ולהתחלק בשאלות המטרידות ובחוויות. לחלק אין האפשרות, והנכם מוצאים עצמכם מתמודדים לבד עם השאלות המעיקות מבלי לקבל את התשובה המרגיעה. לעיתים קרובות בוודאי נתקלתם גם אתם בחבר או בחברה שבבואכם לעזור לו או לה קיבלתם את התגובה המרגיזה: “…עזבו אותי בשקט, תרדו ממני וחפשו לכם פרייר אחר. אני כבר אסתדר לבד”. השאלה העולה היא – הרי כנראה שהיא/ הוא זקוקים לעצה ולעזרה, אז למה הדחייה? למה העמדת הפנים?
התגובה לדחייה היא בד”כ עלבון או כעס ואז אנו אומרים: “לא רוצה, לא צריך… שלא יעשה טובות” התוצאה הינה שהשני נשאר ללא העזרה שאני מאמין שהוא כן זקוק לה וכן רוצה אותה.

אחד הנערים שנפגשתי עימו תאר זאת בצורה יפה: “תאמין לי, אני לא יודע מה קורה לי. מצבי הרוח שלי מתחלפים במהירות, פתאום אני שמח והופ אני עצוב ומדוכא. והם מנסים לעזור לי, שואלים ומחפשים דרך להגיע אלי. אבל כל פנייה שלהם מרגיזה אותי רק עוד יותר, ואני עונה בחוצפה ואז כועסים עלי ומתחילה מהומה. אח”כ אני די מצטער, אבל זה חוזר על עצמו שוב ושוב, וחבל לי”.
עכשיו, שימו יד על הלב, וענו על השאלה הבאה: האם לא קרה לך מצב דומה? האם לא עמדת במצב בו חיפשת תשובה לשאלה מטרידה, וברגע שמישהו ניסה לעזור, הורה, מורה, חבר טוב, דחית את העזרה?

בספרות טוענים כי גיל ההתבגרות מתחיל בגיל 12 ונמשך בערך עד גיל 18. יש כאלו הטוענים, במעט ציניות, שישנם מבוגרים בני חמישים שעדיין נמצאים בגיל ההתבגרות. הגיל זכה לשמות שונים שכולם באים לתאר את המיוחד שבתקופה זו: “גיל העשרה”, “גיל הטיפש עשרה”, “גיל הסערה”, “גיל ההתמודדות”, “גיל המרד” ועוד. בשיחות עם הורים לנערים ונערות, הם גם מתארים את התקופה כסוערת מאוד, הפכפכה, מלאה במצבי רוח ובסערות רגשיות, מהפכות והתנהגויות של דווקא ורצון לעצמאות.

האמת הינה שגם בגילאים אחרים, צעירים יותר ומבוגרים יותר, עמדתם ותעמדו בפני משימות שדרשו וידרשו מכם כוחות רבים כדי לפתור קשיים העומדים בדרככם להיות בוגרים. אולם נראה שבגיל מקסים זה, בו אתם נמצאים כעת (חלק מכן וודאי תמהים על השימוש במונח `מקסים`), גם אתם וגם הוריכם מתמודדים עם קשיים הקושרים לשלושה ממדים בשלבי ההתפתחות. כוונתי לשאלות ולחוויות מהעבר, לשאלות הקשורות להווה, וכנ”ל לגבי העתיד. אולם מדובר בקשיים טבעיים והכרחיים, שהתמודדות נכונה עימם מפתחת התנהגויות המאפשרות כניסה לגיל הבגרות, מצוידים במה שצריך כדי להתמודד באופן יעיל עם המשימות הצפויות שבדרך.

בפעם הבאה אתייחס בפרוטרוט לנקודות ספציפיות שכדאי להיות מודעים להם, הקשורים לגיל זה.

בברכה, דר` שרגא שדה

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים