חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

לנשים – על הורמוני מין בצוק העתים. מה הם עושים לנו

אהבתם? שתפו עם חבריכם

על הורמוני מין בצוק העתים.

שנים מתנהלת תעמולה אדירה למען טיפול הורמונלי לנשים אחרי תום תקופת וסתן, מה שנקרא בנבזות עדינה “נשים בגיל הבלות”.

לטיפול הורמונלי זה, אף שעבר הרבה שינויים והתאמות ומיתונים, קשרו הרבה כתרים: הוא עושה אותנו צעירות, מחזק את עצמותינו, מעדן את עורינו, מחזק את ליבנו, ימנע מאתנו מצוקות של גלי חום, ועוד מטרדים של גיל, ימנע דיכאונות, בקיצור, ניסים ונפלאות.
אשה שסירבה לקבל טיפול פלאי זה, הוכרזה פרימיטיבית והרופאים לעתים אמרו לה: “אם אינך לוקחת (את הגלולות) אין לך מה לבוא אלי”. תקיף ונמרץ.
מבוסס על הרבה פרסומים מתוך ביטחון באמיתות אלו, וכדי לבססן עוד יותר, תוכנן מחקר רב היקפים, רב לאומי, מוסדות מחקר רבים, בתקציבים נדיבים ביותר, וגם רב שנתי, שאמור היה להימשך עד שנת 2005. היו תקוות גדולות לרווחים גדולים. וודאי גם לתועלת גדולה.

אלא שההורמונים הם חומרים, שמעצם טבעם פועלים בקטן קטן, מינון עדין ביותר.
התוצאות החלקיות/הזמניות הציגו תמונה כה מפתיעה, עד שהוחלט לקצר, ז. א. להפסיק מיד את המחקר, כדי למנוע נזקים רבים מהנחקרות. לא זו בלבד שלא נתאמתו חלק מההצהרות/ התקוות, אלא, – נתגלתה הרעה ברוב נושאי הבריאות שנחקרו: בבריאות הלב, כלי הדם, צפיפות העצם ואף החמרה בסרטן השד וסרטן צוואר הרחם והרחם.

שנים כבר מתלחשים שהתוצאות של הטיפול ההורמונלי אינן כמצופה. בניסוח עדין נאמר שהורמוני המין הנקביים הסינטטיים, גם במינונים והרכבים שונים, מגבירים סיכונים. יש האומרים “דוגרי”: מסכנים. ויש כאלה לא חד-משמעי לכאן ולכאן.
הפסקת הניסוי והצהרה על כך גרמו להתעוררות יתירה בין אנשי המקצוע. והתחיל מסע התלבטות והתוכחות בעד ונגד ובעד הנגד או נגד הבעד. לנשים נשארו הלבטים: ומה הלאה?

למען האמת, אותי מדאיג נושא נוסף:
עד היום לא נשאלה אפילו שאלה אחת על השפעת אותם הורמוני המין הסינטטיים, שניתנים לא לנשים שאחרי הפסקת הוסת, אחרי שנות הפוריות, אלא ניתנים לנערות צעירות, כמעט ילדות. ניתנים למטרות שונות, במרשם רפואי: לשיפור מצב פצעי העור, להפרעות קלות בעיתוי או בעוצמת הוסת, בשיעור יתר, למען ביצועים ספורטיביים, גם למנוע הריון לא רצוי, גם להפסיק הריון לא רצוי, גם כשלנערה אין חבר “קבוע” אתו היא מקיימת יחסים, אבל אולי יהיה לה, בקיצור, המון הורמונים. אח”כ מתחיל טיפול הורמונלי למען שיתקיים הריון, שישתפר שגשוג הביציות אולי כתרומה למען הריונות אחרים.
בקיצור, דור מהורמן. דורות מהורמנים. במקום הרמוניה בחיים יש לנו הורמוניה…

הורמונים הניתנים לנערות צעירות, כמעט ילדות במושגים של פעם, כשמערכת המין שלהן והמיניות שלהן במובן הרחב עדיין בחיתוליה, השפעתן אף פעם לא נבדקה על כל אותם התהליכים הרבים המושפעים ממיניותנו. לא רק איברי הרבייה מושפעים מהורמוני המין!
גם העור והכבד והמוח והשיעור והשלד והשרירים. המחשבות, הכשרונות, הקול, הרגשות.

זאת ועוד:
לא נשאלה אף פעם שאלה נוספת: מה עושה אותה הצפה בהורמוני מין סינטטיים, בנוסף להצפה בהורמוני מין טבעיים עקב עודף גירויים סקסיים מכל עמוד בעיתון ומכל כרזה בחוצות, מה זה עושה לאקולוגיה, לאיכות הסביבה? למי השתייה, לשרשרת המזון? מה עושים הורמוני המין הנקביים לזכרים? מעולם החי ומעולמנו אנו. מה זה עושה לכל היצורים, ששותים את המים, ומה זה עושה לשרשרת המזון?
ראה זה פלא. תשובה עקיפה ניתנה באותו חודש עצמו (של פרסום הפסקת המחקר הענקי).

בחוות חזירים ענקית בהולנד. שם נתגלה שהחזירים לקו בעקרות והנזק הכלכלי היה אדיר.
בחיפוש אחר הסיבה, נמצא שהחזירים קיבלו מזון שהכיל פסולת של תעשיית הגלולות שהיו מצופות במתק. במולסה להזנת החזירים נשארו עקבות של ההורמון. ודאי תהיה עתה התדיינות בינלאומית, כלכלית ופוליטית, כי הרבה כסף ירד לטמיון בגלל המתוק המר ההורמונלי.
ודאי שיש להגן על פוריות החזירים!
ומי יגן על פוריות הילדות/הנערות והנערים בבוא עיתם? על בריאות מוחן, שלדן, ושריריהן? על בריאותם הגופנית, הנפשית, הרוחנית של בנות ובנים? דור!!!
מי יהין לקשר ריבוי סרטן שד בארצנו (אחת מתשע ואולי משמונה???) לא עם די-די-טי בחלב (כפי שפעם אמרו, כי הדי-די-טי דומה במבנהו הכימי לאסטרוגן), אלא האסטרוגן האקסוגני דומה מאד לאסטרוגן האנדוגני… ומסרטן. ומסכן. ואולי גם מסביר את ריבוי סרטן הפרוסטטה לגברים צעירים מדי?

ומעל לכל, מתי נחזור להיות ספקנים לגבי הממצאים ה”מדעיים” שמדעיותם היא בעיקר סטטיסטית:. ואינטרס כלכלי מסתתר מאחורי הפצתו החודרנית. אולי מוטב להיות ספקנים ולא פסקנים. למען המדעיות של ההמלצות הרפואיות.
מעניין, עד כמה גם מוסר שייך לבריאות. מוסר לא אופנתי. מוסר עם הרבה כבוד למסורת, לשמירה על התנהגות, לאיפוק ולא התבהמות של סיפוק צרכים הכי בסיסיים מיד ובכל מחיר.

שתחזור ההרמוניה לחיינו במקום עודפי הורמוניה…

בברכה, דר` אילנה צור

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים