חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

למה אין לנו כוח, ואיפה אפשר למצוא קצת?

אהבתם? שתפו עם חבריכם

למה אין לנו כוח, ואיפה אפשר למצוא קצת?

מהו אותו “מעגל מרושע” (Circulo vicioso) וכיצד הוא משפיע על חיינו?
לא אחת אנו נתקלים בתופעה הנ”ל שגורמת לרובנו לתסכול ולחוסר שביעות רצון מחיינו, מדובר בדפוס התנהגות קבוע החוזר על עצמו ונראה כאילו הוא “חזק מאתנו”, מי לא מכיר את התחושה הזו בה אתה רוצה לעשות משהו, יודע שזה חשוב, נחוץ, טוב אבל במקום לקום ולעשות ממשיכים בכיוון המוכר הידוע, חוסר המעש מרגיז מתסכל מזיק ובכל זאת מנצח, לא מתחילים ללמוד למבחן, לא מתחילים את הדיאטה, לא ניגשים לביצוע המשימות בעבודה, מוצאים את כל הסיבות שבעולם להישאר במיטה, לאכול את הממתק, לבהות באינטרנט ונשארים שמנים, עייפים, לחוצים… מה שמגביר את התחושות הקשות את חוסר המעש וחוזר חלילה, מכאן המעגליות ומכאן כמובן גם הרוע.

מדוע זה קורה לנו? אולי, במקום להבין מדוע זה קורה, חשוב יותר לנסות ולמצוא דרך לשבור את הדפוס הזה. והרי החדשות הטובות, יש דרך!
ואין לי משפט מוצלח יותר לתאר אותה מאשר אחת מסיסמאות הפרסום הטובות של כל הזמנים בעיני JUST DO IT או בתרגום חופשי: מה לעשות? פשוט לעשות.
הבטלה היא אם כל חטא נכתב בדברי חז”ל, ולפי אותו ההגיון העשייה היא אם כל המצוות. כשמוחנו עסוק בפעילות יצירתית ו/או בפעילות כלשהי הרי שאנו מחוברים בעוצמה חזקה יותר לממד הרוחני האוניברסלי, נטענים באנרגיות החיוניות לנשמתנו ולגופנו, מרגישים טוב יותר, המחשבה מתחדדת ואפילו תחושת הזמן שלנו משתנה (הזמן עובר מהר יותר). זה לא סוד שאנשים המקפידים על עשייה קבועה חיים זמן רב יותר ומדווחים על בריאות ותחושה טובה יותר.

מדוע אין למבוגרים כוח לילדים, הרבה פעמים ניתן לשמוע את המשפט הזה מהורים או את ההתפעלות מ”כמה אנרגיה יש לילד…” האם זה מחויב המציאות שלאדם בוגר תהייה פחות אנרגיה מאשר לילד בן 5?
לא ולא, הרי אנו מכירים גם “זקנים” אנרגטיים שמסוגלים להשתולל מהבוקר עד הערב, מנכל”ים שכבר עברו את גיל הפרישה ועדיין מנהלים את עסקיהם במרץ בחשק ובחדות לא פחותה משל עובדיהם הצעירים ביותר, מה הסוד? אין כאן שום סוד! כל מה שצריך כדי להיות אנרגטי זו אנרגיה, והאנרגיה נמצאת בכל מקום, מסביבנו, בתוכנו ועלינו ומתחתנו, נכנסת ויוצאת מאתנו, ממלאה, מרוממת ומשפיעה על חיינו בדרכים רבות.

בתהליך הגדילה וההתבגרות, ילדים ונערים נמצאים במצב מתמיד של למידה והתנסות, המצב הזה הופך אותם למוליכי על של אנרגית חיים, שטף המידע שעובר בראשם, חווית העשייה, ההתרגשות שבתגליות, החושניות, כל אלה נותנים לאדם בתחילת דרכו תחושות של “כל יכולות”, מה קורה לנו עם השנים, חווית הראשוניות והתגליות הולכת ופוחתת, השגרה גורמת לנו להפסיק לראות את העולם שמסביבנו, נדמה לנו שאנו יודעים כבר הכל, ראינו הכל, שמענו הכל, טעמנו, חווינו, עוונו, בגדנו חטאנו… האדם הממוצע הופך לזקן כעוס שמביט בציניות על הצעירים וממלמל מתחת לשפמו הלבן: “חכו חכו…”

איך נמנעים ממצב נפשי שכזה? פשוט מאד על ידי שבירת המעגל המרושע, ע”י כך שבכוח, וכנגד כל הרצונות קמים ועושים, יוצאים מהמיטה, מהבית, עושים דברים לא שגרתיים, מטורפים, והכי חשוב, חסרי תכלית!!!
התכלית היא אחת מהאויבים המסוכנים שלנו רבותיי, כשאנו שואלים עצמנו בכל פעולה שאנו עושים “מה יוצא לי מזה?” אנו מוותרים על פעילויות מדהימות חסרות תחליט כמו טיול בטבע, הרחת פרח או התבוננות בשקיעה, אנו שוכחים לשלוח את לחמנו על פני המים, להשקיע במערכות יחסים ללא רצון לקבל תמורה, או לנטוע עצים שיביאו פרות רק לנכדינו. התכלית הזו מונעת מאתנו את היופי של הדרך כיוון שאנו מרוכזים רק בעניין ההגעה אל היעד, ובעניין זה יש לי חדשות, אין יעד ואין תכלית לכלום גבירותיי ורבותיי הקוראים, מן העפר באנו ואל העפר נשוב, כל מאמצינו בחיים לא יביאו לנו בסיכומו של דבר שום הנאה ולא ניקח אתנו מהעולם הזה שום דבר מעבר לזיכרונות, לכן שימו לב היטב לדרך ולא ליעד, שימו דגש על העשייה לשם עשייה ולא על התוצר הסופי, כמו שכתב חז”ל JOHN LENON
IN THE END, THE LOVE YOU TAKE IS EAQUAL TO THE LOVE YOU MAKE
הוא התכוון לעשיית אהבה במובן הפיזי של המילה, ברשותו ארחיב את היריעה ואצא קצת מגבולות הסדין, בסיכומו של דבר, העשייה היא השורה התחתונה של החיים והכוח לעשייה בא ממנה עצמה. זו הדרך להפוך מעגל מרושע למעגל של אנרגטיות חיובית.

תרשו לי לסיים בסיפור הודי עתיק, איכר חוטב עצים מצא ביער גמד קטן לכוד תחת עץ, שחרר אותו ומאותו רגע הגמד נצמד אליו בהכרת תודה אופיינית לגמדים והודיע לו שיעשה עבורו כל מה שיבקש, האיכר שבתחילה שמח מאד, הטיל עליו את כל עבודותיו מהקלות עד הקשות, והגמד סיים את המטלות בתוך זמן קצר ולא הפסיק לחזור ולשאול את האיש “נו, מה עוד לעשות?… נו, קדימה, תן לי עוד משהו!… נו…”
האיכר השמח, ניסה לבקש מהגמד שילך אבל זה הודיע לו שגמדים שניצלו, נשארים צמודים למציליהם עד יומם האחרון. האיכר הפך לאדם מוטרד מאד כל היום חיפש לגמד תעסוקה, בסוף ביאושו פנה לחכם הגדול ביותר בארץ וזה חשב לרגע ועצתו הייתה לבקש מהגמד למצוא את העץ הגבוה ביותר ביער, לטפס עד קצהו, וברגע שיגיע לשם, לרדת למטה, ברגע שיגיע למטה לטפס שוב למעלה וכך עד להודעה חדשה, כך הצליח האיכר להשתחרר מעונשו של העבד, הנמשל הוא כמובן המוח האנושי שכח המחשבה האדיר שלו לא מפסיק להטריד אותנו ברצונו לעשות משהו, ללמוד משהו, להיות משמעותי, אם לא נמצא לו תעסוקה מתמדת חיינו לא יהיו חיים, ההפעלה המתמדת וניצול כוח החשיבה והעשייה שניתנו לנו ע”י מי ששם אותנו על כדור הארץ הם תכלית חיינו ומשמעותם.

עשייה מהנה לכולם.

אבנר גלוקשטד – יועץ רב תחומי

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים