חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

ללא עשן

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ללא עשן

למרות שנושא העישון מאוד מסחרי, חשוב להבין למה יש כל כך הרבה “עשן” סביבו, העישון הוא גורם חשוב ביותר לתחלואה ותמותה ממחלות ריאה, לב, כלי דם ועוד.
הסיכון של מעשן לפתח מחלת לב כפול מזה שלא מעשן, הסיכון לפתח מחלת ריאה גבוה פי 6, ואילו לגבי סרטן הריאה מגיע הסיכון עד פי 10- 35. למרות שידוע על הגברת התחלואה והתמותה כתוצאה מעישון, האוכלוסייה ממשיכה לעשן.

בשנים האחרונות, ישנה ירידה מתונה יותר של אחוז המעשנים בארץ (לעומת הירידה בארה”ב), אך ישנו גורם מדאיג נוסף – בארץ ילדים נוטים להתחיל לעשן בגיל צעיר מאוד: 12% מהצעירים המעשנים בגיל 17 החלו לעשן כבר בגיל 13.

מחקר הראשון ב-1954 הראה שמספר מקרי מוות אצל מעשנים כפול מלא מעשנים וכיב תריסריון שכיח פי 2 אצל מעשנים. העישון גורם לפגיעה בפוריות הגבר עקב ירידה באיכות הזרע ועקב אין אונות, וכן להפסקה מוקדמת של וסת ושכיחות גבוהה יותר של בריחת סידן אצל נשים.

עישון בהריון גורם לפגיעה בשליה ובעובר ולהגדלת הסיכון לרעלת הריון ולמות העובר.
האם שווה לחשוף תינוק שעוד לא נולד לעשן הסיגריות, בגלל הורים שלא יכולים לשלוט בעצמם ?
מחקרים הוכיחו שאצל הורים מעשנים, הילדים חולים יותר בדלקות אוזניים.

עישון הוא גורם הסיכון הבולט ביותר לגידולים סרטניים: בריאה, בושט, בלוע, בפה, בלבלב, בקיבה, בשלפוחית השתן, בכליות ובצוואר הרחם, מכיוון שהעישון עצמו נוצר משרפת הטבק, כולל חד תחמוצת הפחמן, ניקוטין ופחמימנים. תוצרים אלה נספגים דרך הריאות, בעזרת הרירית והלוע.

עישון מעלה לחץ דם ומשפיע על הגברת גורמי הסיכון האחרים למחלות לב ולהתקפי לב חוזרים. קיים קשר כמותי בין כמות הסיגריות ומשך העישון לבין חומרת הסיכון, הפסקת עישון מקטינה את הסיכון לתמותה ממחלת לב איסכימית. אין שוני בין גברים ונשים המעשנים במידה דומה, הודגם קשר בין מספר סיגריות, גיל תחילת העישון, מספר שנות העישון ועומק השאיפה.

אין סיגריות טובות. לא פעם ולא פעמיים חוזרים אלי, כרופאת משפחה, אנשים שסובלים מעישון סביבם בעבודה, מחקרים רבים הראו שגם עישון פסיבי משפיע על תחלואה ותמותה. במקומות מכובדים כבר מזמן לא מעשנים, ברוב המשרדים אוסרים על העובדים לעשן. בזמן לימודי בפקולטה לרפואה, יצא חוק חדש: אין לעשן באזור האוניברסיטה. זה הקטין בהרבה את כמות המעשנים סביבי.

אני בטוחה שאם אנשים היו רואים את כמות הרעלים הנמצאים בעשן, לא היו מעשנים. אחד התירוצים של המעשנים – לא רוצים לעלות במשקל. נכון, מעשנים שוקלים כ- 3-5 ק”ג פחות מלא מעשנים בני גילם. מחקרים הראו כי אנשים שהפסיקו לעשן העלו רק באחוז השומן באגן ובחזה, לא בבטן.

מאוד אופנתי בימינו לבצע בירור לקרישיות יתר-לא הרבה אנשים יודעים מספיק על מה מדובר. אני לא מתעמקת כעת בנושא על אף חשיבותו, אך יש לציין כי עישון גורם לשינוים במערכת הקרישה, פוגע בכלי דם וגורם לפקקת עורקים וורידים.

עישן משפיעה על ספיגת תרופות ויכול לגרום לסיבוכים שחלקם ידועים. המנגנונים של נזקי עישון פועלים בטווח הארוך ובטווח הקצר. בטווח הקצר, כיווץ כלי דם יכול לגרום למוות פתאומי, בטווח הארוך עישון גורם לשינויים בשומנים ובקרישה הגורמים להתפתחות של מחלת לב כלילית ובהמשך למוות. כאשר אני מציעה לאנשים לנסות להפסיק לעשן, אני לרוב שומעת – קל לך לדבר, וזה לא נכון מכיוון שגם אני חוויתי גמילה מעישון.

מדוע קשה להפסיק לעשן?
עישון כרוך בתלות בניקוטין וגם בתלות נפשית בצורך לעשן. הפסקת עישון בדומה להפסקת שימוש בסמים מלווה בתסמונות גמילה הכוללות אי שקט, חרדה, חוסר שינה, חוסר סבלנות, בלבול, האטה בתגובה, הפרעות בריכוז ולעיתים גם אכילת יתר. תוך יומיים עד שבועיים התסמינים חולפים, אך הרצון לעשן נמשך חודשים עד שנים, זהו צורך נפשי, רק עשירית מהאנשים מצליחים להיגמל באמת.

בשנתיים האחרונות, ישנה תרופה חדשה בארץ העוזרת להיגמל מעישון, היא מטפלת גם בצורך הפיסי בסיגריות וגם בצורך הנפשי. התנסיתי בטיפול באמצעות התרופה די הרבה, ואני חושבת שבינתיים זהו הדבר היחיד שעוזר באמת לאלו שרוצים להפסיק לעשן. בכוונה אינני מדברת על טיפול פסיכולוגי-חברתי, זהו נושא מאוד לא מוגדר ודי מורכב. ישנה הצלחה מסוימת בטיפול בהיפנוזה, אך זהו טיפול הדורש שיתוף פעולה עילאי מצד המעשן.

השיטה היעילה ביותר-למנוע עישון בצעירים, היא שלא יעשנו מלכתחילה. המאמץ כדאי, אף הורה לא רוצה שהילד שלו יחלה בגללו. אני פונה אליכם, כהורים, הצילו את ילדיכם – אל תתנו להם לעשן !!!

יום נעים ונקי מעשן.
ד”ר ז`אנה לרנר

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים