חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

לכו לכל הרוחות

אהבתם? שתפו עם חבריכם

לכו לכל הרוחות

רשמים משנטיפי 2004

מיהו הישראלי המצוי? איך הוא מתנהג? האם ניתן לאפיין אותו? בד”כ ניתן גם ניתן ולא חסרות תכונות שליליות לשם כך. דבר אחד בטוח, על הישראלי המצוי אי אפשר לומר שהוא רוחני! אפשר לומר עלינו הכול, פרקטיים, יצירתיים, תחמנים, רועשים, חמים… אבל בשביל רוחניות חביבי, או שתחזור בתשובה או, פשוט יותר, סע להודו או נפאל כי כאן זה בלתי אפשרי!!!

מה זו רוחניות? התופעות המוכרות לנו כרוחניות קשורות בד”כ למוזיקה רגועה, קטורת, מלמולי תפילה, עיניים עצומות…מודעות שונות ומשונות מציעות לנו את המפתח לשלוות הרוח ורפואת הגוף, כל תורה ושיטתה היא, כל מתוך רוחני ויכולותיו, נראה שבעולמנו הדיגיטאלי, המקוון ועתיר הגירויים המציפים את כל 5 חושינו מכל אמצעי תקשורת אפשרי, השלווה וההתבוננות המעמיקים, נדחקים הצידה לטובת סיפוקים מהירים, קיצורי דרך כימיקלים וניכור בין אישי, האומנם באמת כך הוא? האומנם הולך ופוחת הדור ששואל “למה זה טוב?” לטובת דור שכל מה שמעניין אותו זה “כמה זה עולה…?”

אחרי 3 ימים בפסטיבל שנטיפי אני יכול לספר שיש כאן גם ישראלים אחרים, אנשים צעירים שאוהבים לחגוג את החיים בצורה הישירה והפשוטה ביותר, בחברותא עם אנשים צעירים אחרים, רחוק מהמחשב הטלוויזיה ומנעמי הציוויליזציה המודרנית, לבושים בשלל צבעים בלתי אופנתי בעליל, מחפשים חום אנושי, הכרויות מחוץ לחדרי הצ`אט ולא להאמין, יודעים לבנות אוהל למרות שלא היו יום אחד בצופים.

מה האטרקציה? אני שואל את עצמי, והתשובה נמצאת שם, בין כולם. קבוצה גדולה של אנשים שמגיעים כל אחד לחוד בכוונה לחוות חוויות חיוביות, מקום ששמח להיות בו גם אם התנאים הסביבתיים לא הכי נוחים, גם אם כרטיס הכניסה יקר. קשה לפספס את האנרגיה שנמצאת שם, אנרגיה חיובית ביותר ונמצאת חינם ובשפע לכל דורש.

היה מצחיק לשמוע בדרך חזרה דיווחים חדשותיים סנסציוניים המציינים שהמשטרה עצרה שם 50 איש בגלל סמים ונער אחד בחשד לאונס. לתשומת לב ההורים שאמורים עכשיו לחשוש מלשלוח את ילדיהם לאירועים מסוג זה, בשלושת הימים שהסתובבתי שם לאורך ולרוחב המתחם, היה קשה למצוא אפילו מעשני סיגריות רגילות. סטטיסטית, 50 איש הם כאחוז ממשתתפי הפסטיבל, אני לא בקיא בסטטיסטיקה הרלוונטית אבל אני בטוח שכל הגורמים הנוגעים בדבר ישמחו מאד אם אחוז משתמשי הסמים באוכלוסיה הכללית יהיה רק אחד. מקרה אונס אחד (חמור ומצער בפני עצמו אם אכן היה כזה), במקום בו כ- 5000 צעירים רווי הורמונים מסתובבים בלבוש מינימאלי וישנים זה ליד שק השינה של זו ללא השגחת מבוגרים או משמרות צניעות מסוג כלשהו נשמע גם כן כנתון סטטיסטי שכל מפכ”ל משטרה היה שמח לדוח עליו כהישג.

היה שם סם אחד שהשפיע על כולם, סם הנעורים, החופש, ומשהו נדיר מאד בתקופה האחרונה בישראל, שמחה אמיתית. ניסיתי לחפש מכנה משותף לאנשים שראיתי שם ולא הצלחתי, היו שם נוער, היו חיילים, סטודנטים, זוגות עם ילדים, צעירים ומבוגרים, זרוקים ובורגנים, חסידי ברסלב וחב”ד, דבר אחד היה שם במלוא מובן המילה, סובלנות וסבלנות.

התור לשירותים המטונפים ולמקלחות הקרות והמוצפות היה ארוך ומעיק ולמרות זאת שקט ואדיב, אזורי האוכל והלינה היו עמוסים וצפופים ולמרות זאת נקיים ושקטים, אנשים ישבו ותיקשרו בצורה מתעניינת ומתלהבת על נושאי דת, מוזיקה וקיום. בסוף היום שהיה בד”כ לפנות בוקר חזרו ממגוון הפעילויות השונות ההופעות, הסדנאות, הים והמפגשים, מי לאוהל, מי לחדר או לבונגלו.

הייתי במקומות מפוארים יותר, נקיים יותר, דחוסים פחות, בהם אנשים רבו והכו זה את זה על נושאים של מה בכך: הרעישו נדחפו, קיללו, גנבו, תיחמנו, תופעות מוכרות לכולנו, ושם לא נתקלתי בקצה קצהו של מה שמכונה הישראלי המצוי.

האירוע כאירוע היה מסחרי ונועד להביא למארגניו רווח, אולי דווקא בגלל העובדה הזו שבאה לידי ביטוי ביצירת בועה סגורה מסוגרת ומאובטחת אליה יכולים להיכנס רק מי שבא בכוונה ליהנות ולשמוח, הפכה את האווירה וההתנהגות למיוחדים. אני שואל את עצמי איך אפשר לקחת את התופעות האלה שהיו שם ולהדביק בהם עוד אנשים, והתשובה היחידה שאני מסוגל לתת היא חשיפה של כמה שיותר אנשים, ומגיל צעיר ככל האפשר לאירועים ומפגשים מסוג זה בכל צורה אפשרית, איפה עוד יכול נער חילוני שטוף רייטינג, לנהל שיחה נעימה עם חסיד ברסלב שטוף נחמן, לשמוע על חייו של ישו הנוצרי, לשבת באשראם בודהיסטי, להכיר שיטות עיסוי יפאניות והרפיה סינית, להיחשף לעושר תרבותי, רוחניות והעיקר, לאנשים שונים ממנו ששמחים ורוצים להכיר אותו?

אני לא טוען שכל מי שבא לאירועים מסוג זה, בא במטרה להיות אדם טוב יותר ולחוות משהו עמוק טהור, אבל, לטעמי, לפעמים גם מתוך שלא לשמה אתה בא לשמה וכוונתי היא שלפעמים גם מה שעל פניו נראה שטחי כמו בגד, התנהגות או הופעה חיצונית, יכול לחלחל למקומות עמוקים יותר ובסיכומו של דבר להשפיע לטובה.

אין חכם כבעל ניסיון ואין תחליף לניסיון חיים הנרכש ע”י לימוד מאנשים, לכן אני אומר, לכו לכל הרוחות, לכל הכיוונים, לכל מי שאפשר ובכל מסגרת הפותחת בפניכם את שעריה בצורה מקבלת ומכבדת, למדו אחרים ולימדו על אחרים בלי לשנות את מה שהנכם – אנשים חושבים, סקרנים וסבלנים.

שלכם,
אבנר

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים