חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

לידה טבעית תחת גיבוי בית חולים

אהבתם? שתפו עם חבריכם

לידה טבעית באווירה ביתית עם גיבוי מקצועי של בי”ח
דיתה גולן-הדרי – מיילדת ומרכזת תכנית “לידה טבעית באווירה ביתית”, בי”ח “ליס” ליולדות

הלידה היא תהליך אישי קסום ועוצמתי המערב ציפיות, חלומות, חששות וגם אכזבות. עם זאת חשוב לציין שגם תהליך אינטימי זה מושפע משינויים חברתיים תקופתיים החודרים ומשפיעים על תחומים רבים בחיינו ובכללם: נשיות, הריון, לידה, אמהות והורות. בעקבות התמורות הרבות יש, ללא ספק, מקום לבחון מחדש את האפשרויות העומדות כיום לרשות האישה היולדת, בארץ.

השינויים החברתיים והפוליטיים ביחס לזכויות החולה הציבו גם את היולדות במקום חדש מבחינת זכויות ואפשרויות הבחירה בלידה. זאת לצד הגברת המודעות העצמית של הנשים ובכלל זה גם כל הקשור להריון ולידה (היכן ללדת, איך ללדת ומי ילווה אותן בלידה). כל אלה, העמידו בפני צוות המיילדות הזדמנות להיענות לאתגר שבמימוש הציפיות, הרצונות והצרכים העדכניים המתלווים ללידה. כיום היולדת נתפסת כשותפה מלאה בתהליך, וניתנת לה האפשרות לבחור באופציה המתאימה לה ביותר.

התקדמות הרפואה והטכנולוגיה, תהליך ההכשרה של המיילדות ורצון הנשים הובילו למצב בו ניתן להציע ליולדת באופן הבטוח ביותר מגוון אפשרויות. מחד, ניתן לטפל כיום במצבים מורכבים ביותר בשילוב טכנולוגיות מתקדמות, אפשר להציע משככי כאב יעילים ביותר, ומאידך ניתן ללדת “באופן טבעי” פיזיולוגי, ללא כל התערבות רפואית.

לאור המגמה ההולכת וגוברת בקרב נשים הרות לחזור למקורות וללדת באופן טבעי בבית, הוחלט בבי”ח “ליס” ליולדות, הידוע בפתיחותו לצרכי הקהילה, להיענות לאותן נשים החפצות בלידה ללא התערבות רפואית, אולם לשמור על רמת בטחון גבוהה באמצעות גיבוי רפואי במידת הצורך. מענה זה ניתן בדמות תוכנית חדשה “ללידה באווירה ביתית”, המיועדת ליולדות שמהלך ההריון שלהן היה תקין והן בריאות לחלוטין עפ”י קריטריונים שנקבעו על ידי צוות חדר לידה. התוכנית מתבצעת עפ”י העקרונות המנחים מרכזי לידה ברחבי העולם: המיילדת היא המובילה את הטיפול ביולדת והיא המעניקה את התמיכה והביטחון הדרושים לה, תוך שיתוף מלא של היולדת בבניית תוכנית הלידה שלה. התערבות רפואית, במסגרת תוכנית זו, מתבצעת רק במקרה הצורך, למען בטחון היולדת והתינוק. כמו כן, מתבצע סינון קפדני של נשים בסיכון נמוך ,תוך הכרות מוקדמת להגברת תחושת הביטחון והשייכות וטיפול אישי ביחס מיילדת אחת ליולדת אחת.

לצורך העניין הוסבו שני חדרי לידה לסוויטה רחבת ידיים ששופצה ועוצבה באווירה חמה וביתית הכוללת: מיטה זוגית רגילה, אמבטיה, מקלחת, נרות ותאורה רכה, טלוויזיה ומערכת סטריאו לצד אביזרים שונים המסייעים במהלך הלידה דוגמת: כדור, פוף, כריות וכו`.
מטרת התכנית היא, כאמור, לספק מענה לדרישת הנשים ללידות טבעיות ולידות בית בד בבד עם רמת גיבוי רפואי מלא בשעת הצורך. התכנית מאפשרת “נגיעה אישית” – לחשוב יחד, להתייעץ, להתלבט. אפשרות זו היא משמעותית ביותר במערכת גדולה כבבי”ח “ליס”, בה מתרחשות בממוצע 28 לידות ביממה.

להכנה מראש של תהליך הלידה הטבעית חשיבות רבה. בבי”ח “ליס” תכנית ההכנה לתהליך כוללת שני מפגשים: האחד קבוצתי בשבוע 30 שמטרתו הצגת התכנית והגישה הכללית באגף, שיחה על תחושות וציפיות לקראת הלידה, סיור בסוויטת הלידה הייחודית ומענה על שאלות. השני הינו מפגש אישי עם מיילדת לקראת שבוע 34- 36 במהלכו נערכת שיחה אישית לתאום צפיות ובניית תכנית לידה. נשים המעונינות ללדת במסגרת תוכנית זו תרשמנה החל משבוע 25 בבי”ח “ליס”.

כאשר מגיעה היולדת ללידה מתלווה אליה מיילדת, המטפלת בה ודואגת לכל צרכיה בסוויטה הביתית. המיילדת היא אחת מקבוצת מיילדות ב”ליס” אשר, הוכשרו לכך ואשר את חלקן הכירה היולדת במפגש ההכנה אם בקבוצות או במפגשים האישיים. במפגשים אלה לומדת היולדת להכיר את הדמות המקצועית של המיילדת ואת מכלול תפקידיה בלידה ולהכיר טוב יותר את המקום בו בחרה ללדת. במהלך הלידה כאשר המיילדת מטפלת ביולדת אחת בלבד היא מממשת את מלוא הפוטנציאל המקצועי שלה .

יש לציין כי, חלק מהנשים הפונות לתוכנית זו מעונינות ומוכנות ללידה הטבעית על כל המשתמע מכך, חלק אחר אינן מבינות באופן ממשי במה דברים אמורים. הניסיון מראה כי העניין החשוב ביותר הוא החינוך ומתן מידע לנשים בכל שלב בחייהן – ובשלב ההריון במיוחד מבחינה מנטלית, רגשית או פיזית. זאת בכדי שהאישה תלמד להכיר את עצמה ואת היכולות שלה ותרכוש דרכי התמודדות שונים בהם תוכל להיעזר במהלך הלידה. במקביל חשובה ביותר ההכרות המוקדמת עם המקום בו מתכוננת האישה ללדת – הכרת הגישה והמטפלים בכדי ליצור תחושת שייכות ובטחון.

תוכנית זו מהווה שלב מקדים לחזון עתידי שלנו בבי”ח “ליס” להקים “מרכז לידה” גדול ומרווח, שייבנה כמבנה נפרד לחלוטין בתוך בית החולים עפ”י מודלים הקיימים בארה”ב ובאירופה וינוהל על ידי מיילדות המובילות את הטיפול ביולדת.

עד כה לקחו חלק בתוכנית ייחודית זו כ-500 נשים שגילו שביעות רצון גבוהה מההזדמנות שניתנה להן ללדת באופן בו חפצו. התוכנית איננה כרוכה בתשלום נוסף – מוצעת במסגרת השירותים הניתנים בבי”ח “ליס”. לפרטים והרשמה – החל מהשבוע 25 ועד לשבוע 32 – ניתן לפנות בטלפון: 6974488-03

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים