חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

להתמודד עם איידס גם עם התעמלות, הרפיה וייעוץ

אהבתם? שתפו עם חבריכם

להתמודד עם איידס גם עם התעמלות, הרפיה וייעוץ מקצועי

התעמלות

בארה”ב נמצא כי, אנשים העוסקים בפעילות ספורטיבית, סיכוייהם לשרוד טובים יותר מאנשים הנמנעים מכל פעילות גופנית. האפשריות מגוונות, אך, מומלץ לא להגזים. פעילות מוגזמת בחדר כושר, עלולה להביא לפגיעה ברמת תאי ה-CD4 בדמכם. תתייעצו עם הרופא או המרפאים שלכם, באיזו פעילות ספורטיבית נכון לעסוק. רצוי לבחור עיסוק שיהיה מהנה מנקודת ראותכם.

והאפשרויות ? בחבילה הסינית, הדגש על תרגילי נשימה. תגלו, שאנו בני המערב לא נושמים נכון – נושמים לתוך חלל החזה נשימות רדודות, ולא נשימות עמוקות לתוך חלל הבטן, החיוניות לבריאותנו. שילוב בין צ`י קונג לתרגילי נשימה הינו נפלא. מי שבחר בחבילה ההודית יכול לעסוק ביוגה (האטה יוגה, עפ”י ההגדרה המקצועית), אומנות ההתעמלות ההודית – גם-כן פתרון מעולה. בנוסף, מגוון האפשרויות נרחב – פלדנקרייז, תרגילי התעמלות/מתיחות, הליכה, שחיה. מומלץ, לשים פחות דגש על התעמלות של תרגילי “ניפוח שרירים”. מה אני בחרתי? אני עושה בכל בוקר סידרת תרגילי התעמלות, במשך כ- 45 דקות – שילוב של צ`י קונג, יוגה, תרגילי מתיחות, שכיבות שמיכה ותרגילי בטן. ואני מרגיש נפלא !

הרפיה

פעילות מרגיעה – מדיטציה או משהו אחר . . .

מצבי לחץ, מתח וחרדה פוגעים ישירות ביכולת התמודדותה של המערכת החיסונית, ופוגעים בבריאותנו. מי שרוצה להמשיך ולחיות, רצוי שיסלק מחייו כל עיסוק המחזק תופעות אלו. בנוסף, מומלץ להיעזר באחת משיטות ההרפיה הקיימות. מה כוונה בהרפיה? הורדת המתח והלחץ. השיטה המקובלת ביותר הינה המדיטציה. לכו לקורס או להדרכה, האפשרויות מגוונות.
מהן האפשרויות הנוספות? לשבת ולהאזין מדי יום, במשך כשעה, למוסיקה מרגיעה ונעימה; לצאת לטיול בחיק הטבע או לאורך חוף-הים; לשבת בשקט בבית או על ספסל בגן, ולהתבונן בעוברים ובשבים. להרגשה הרגועה השפעה קריטית על יכולת תפקודה של המערכת החיסונית. יתכן שחלק מהרופאים, יגידו לכם שזה שטויות. אז למה, תמיד ממליצים לחולי סרטן ולחולי לב, להירגע ולנוח? כנראה שזה עובד!

צריך לגשת לפסיכולוג ? כן !

כלי חשוב ונוסף להרפיה – לשבת עם מישהו, מידי שבוע, ולפתוח בפניו את “מר” ליבנו. ניתן לפנות לפסיכולוג או לכל יועץ מסוג אחר. כפי שציינתי מקודם, בחלק מהמרכזים הרפואיים פועל פסיכולוג או עובד סוציאלי המתמחה במתן ייעוץ לנשאי הנגיף ולחולי איידס. אלטרנטיבית, אפשר לפנות לקבלת ייעוץ פסיכולוגי במסגרת קופת-החולים שלכם, או לפנות ליועץ פרטי.

בנוסף לייעוץ האישי, ניתן להצטרף לקבוצת תמיכה – קבוצה של אנשים שכולם נשאים של הנגיף או חולים באיידס, המלבנים יחדיו את בעיותיהם. זו יכולה לשמש כמסגרת תומכת ומסייעת. מופעלת קבוצת תמיכה ע”י “הועד למלחמה באיידס”.

מרכיב “נוסף” – מסגרות חברתיות לנשאים

מעבר לכל אלו, יש מספר מסגרות חברתיות משותפות לנשאים. פגישה עם נשא או נשאית “בעלי-ניסיון” יכולה רק לעזור. מישהו להתייעץ, מישהו המצוי במצב זהה לכם, העובר את אותם חוויות שאתם עוברים, ושניתן ללמוד מניסיונו/ה על הדרכים האפשריות להתמודד עם המחלה.

הפגישה הראשונה, שהייתה לי עם נשא “בעל-ניסיון” פתחה לי את הראש. הבנתי, שיש חיים אחרי איידס! הבנתי, שאיידס זה לא סוף פסוק. הכרתי באמצעותו, אנשים החיים עם הנגיף כבר שנים רבות, ומסתדרים לא רע. שיחה עם נשא “בעל-ניסיון”, יכולה בהחלט לרומם את רוחכם. המשמעות כמובן, היא חשיפה בפני קבוצה נוספת של אנשים. אני ממליץ, שתכירו נשא אחד נוסף, בהתחלה. השאלה עם מי? תתייעצו עם העובדת הסוציאלית בבית-החולים. יש להניח, שהיא תוכל לאתר נשא שישמח להיפגש אתכם, לשיחת הכרות והסבר. זה יכול רק לעזור לכם, בהתמודדות הכבדה עם עול המחלה.

רמי הסמן

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים