חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

להיפטר ממיגרנה

אהבתם? שתפו עם חבריכם

להיפטר ממיגרנה

מקור השם מיגרנה הוא במלה היוונית “המיקרניה” שהיא בתרגום חופשי “חצי ראש”. בעברית היא נקראת “צדעת” או “צלחה”, הבעיה מאופיינת ע”י כאבים בחלק אחד של הראש, רק בצד אחד, אשר עשויים להתרחש כתוצאה משינוי בקוטר כלי הדם בראש ונלווים לבחילה ו\או הקאות מחד גיסא ורתיעה מרעש או סינוור מאידך. לפחות אחת התופעות הללו צריכות להילוות לכאבי הראש בכדי שנאבחן אותם כמיגרנה. המיגרנה תאובחן ככזו רק אם יהיה הכאב פועם או מתחזק בתנועה או פעילות גופנית.

למעלה מעשירית מהאוכלוסייה סובלת ממיגרנה ובעיקר נשים. אין אפשרות פיזית לאבחן מיגרנה ויש להתייחס רק לתלונות החולה. המיגרנה הינה סוג אחד של כאבי ראש מתוך קבוצה של כאבי ראש שאינם תוצאה של מחלה או פגיעה גופנית הנראית לעין. חלק קטן מהסובלים ממיגרנה עלולים לחוות סימנים מקדימים כהפרעות ראיה שונות, או הפרעות במערכת העצבים הקרויות אאורה (AURA) ועשויות להתמשך עד כדי כמעט שעה לפני שיופיעו הכאבים.

למרות שהמיגרנה “הקלאסית” תופיע בצד אחד בלבד של הראש, הרי שאנשים רבים סובלים מכאבים הדומים למיגרנה בשני צידיו, בראש כולו. מכיוון ששתי התופעות, אין סיבתן נהירה לאשורה על פי הרפואה המערבית, אין מניעה להתייחס ברשימה זו לשתיהן כאל אחת. הסיבות אגב, על פי הרפואה הקונבנציונאלית, עשויות להיות התרחבות או התכווצות של כלי הדם במוח, עקב שינויים הורמונאליים או צריכת מאכלים ומשקאות מסוימים. אולם, מבחינת הרפואה אין הסיבות הללו וודאיות ולכן אין מטפלים במניעה ממש, מניעת הגורמים למיגרנה, אלא מנסים למנוע את התקף המיגרנה ע”י טיפול תרופתי, מיד כשמופיעים סימנים מקדימים במידה ואכן הם מופיעים.

ללא טיפול עלולה המיגרנה להציק במשך זמן ארוך ואפילו עד כדי ארבעה או חמישה ימים תמימים. יש צורך בטיפול בהתקף או בטיפול מונע. כיום מטפלים במיגרנה המופיעה בתדירות של לפחות אחת לחודש בטיפול מונע ע”י תרופות מסוג חוסמי הבטא כמו פרופראנולול הידוע בארץ בשמו המסחרי, דראלין, המשמש כבר כמעט ארבעים שנה לטיפול ביתר לחץ דם, הפרעות קצב לב או אנגינה פקטוריס. וכן בתרופה אחרת לאיזון יתר לחץ דם, קלונידין המפחיתה אותות עצביים המשוגרים מהמוח אל הלב. התרופות הללו אכן מורידות את שכיחות ההתקפים, אולם יש לדעת שתופעות לוואי רעות בצידן ומוטב להמעיט בנטילתן ככל שניתן.

לעתים, במצבים שבהם מופיעים סימנים מקדימים, ניתן טיפול מניעתי מיד עם הופעת הסימנים אלה. הטיפול נעשה ע”י תרופה בשם ארגוטאמין המכווצת את כלי הדם סביב הגולגולת. טיפול תרופתי זה נעשה בשילוב עם קפאין. הסיכון בשימוש בארגוטאמין גבוה מכיוון שהוא גורם בעצם להיצרות כל כלי הדם בגוף.
טיפול בהתקף מיגרנה לאחר שהופיע, נעשה אם ההתקף חלש בעזרת תרופות משככות כאבים מסוג אופטלגין או אקמול ואם ההתקף חזק, נעשה הטיפול בעיקר ע”י תרופות מקבוצת הטריפטאנים כמו סומאטריפטאן (אימיטרקס). תרופות אלה חוסמות קולטנים במוח לחומר כימי הקרוי הידרוקסיטריפטאמין וגורמת לכיווץ כלי הדם במוח. בדרך כלל יש תגובה טובה מבחינת כאבי הראש, אולם גם כאן תופעות הלוואי של התרופות הן גורם שיש להתחשב בו.

ובכן, כאמור ישנן סיבות למיגרנה. ביניהן מתן תרופות המכילות הורמונים כמו הגלולות למניעת הריון המכילות אסטרוגן ופרוגסטרון אשר עלולות לגרום להתקפי מיגרנה. סיבות נפוצות נוספות למיגרנה, הן מתח או לחץ נפשי, שינויים הורמונאלים בימים קבועים בחודש, שתיה חסרה שמביאה בעקבותיה ירידה בנפח הנוזלים בגוף. עישון סיגריות עלול להביא להתקפים, מאכלים כגון שוקולד, גבינה צהובה, קולה, יין אדום, קפה וכד` עלולים לגרום להתקפי מיגרנה. כמו כן ישנו סיכון רב להתקפי מיגרנה עקב שימוש בתשעה חומרים לפחות אשר מוספים למזון ושעליהם נכתב בספר “לסלק את הקוץ”.

הטיפול במיגרנה עשוי להיות פשוט למדי. בדרך כלל ניתן למנוע התקפי מיגרנה ע”י הימנעות מהיחשפות לחומרים שגורמים לתופעה, ע”י צריכה מספקת של נוזלים ובעיקר הימנעות משתיית אלכוהול מופרזת ומעישון סיגריות. כאשר הסיבות נפשיות או הורמונאליות כפי שהוזכר לעיל, יש לטפל בכל סיבה לגופה. כמו כן חשוב לדעת שאחד הויטמינים העיקריים שאחראי בחסרונו היחסי לגרום להתקפי מיגרנה הוא הניאצין (3B). לכן בזמן התקף חריף אפשר ליטול ניאצין (טבעי בלבד) שניתן לקנות בבית מרקחת. זה יגרום להסמקה חזקה בתוך כדי היעלמות התקף הכאבים. יש לנהוג זהירות רבה בויטמין זה שעודף ממנו עלול להזיק לבריאות לכן מוטב ליטול בתחילה רק מחצית טבלית, 50 או 60 מ”ג. במידה ואין הסמקה, ניתן לחזור על הפעולה שנית.

במידה שלא הושגה הטבה בעזרת הדרכים שלעיל, תהיה “שיטת גרזון” דרך טובה להיפטר מהתקפי מיגרנה. לפני כבר יותר ממאה שנים פיתח רופא יהודי גרמני, שסבל בעצמו מהתקפי מיגרנה, ד”ר מקס גרזון, דיאטת מיצים, המבוססת על מיצי פירות וירקות שונים. החולה החש בראשו יצום כשבוע עד שבועיים בלי שיכניס מזון לפיו. מותר לו לשתות ככל שיחפוץ מיצים בלבד. די מהר יחוש החולה הקלה עד שתיעלם הבעיה לחלוטין. לאחר תום תקופת הצום יש לחזור באיטיות לתזונה של מזון מלא, תוך כדי הימנעות מוחלטת ממזונות לבנים, מזוקקים, מעובדים ומשומרים.

בברכה, ד”ר חיים סדובסקי

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים