חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

להיות בריא

אהבתם? שתפו עם חבריכם

להיות בריא

פרופ` יעקב מנצ`ל – יועץ לגריאטרייה “מכבי שרותי בריאות”

שמירה על בריאות ומניעת מחלות הן המטרות העיקריות של הרפואה המודרנית. תהליך ההזדקנות מתחיל מוקדם יחסית וכדי לדחותו צריך לסגל הרגלי תזונה נכונה ובריאה, פעילות פיזית ואינטלקטואלית.

תוחלת החיים בישראל
תוחלת החיים בישראל היא כיום 80.9 שנים לנשים ו­76.7 לגברים והיא מהגבוהות בעולם, בייחוד זו של הגברים. אוכלוסיית ישראל נחשבת ”צעירה”, מאחר שהילודה בה עדיין גבוהה ומספר הצעירים עולה על המבוגרים. בני 65 ומעלה הם כעשרה אחוזים מהאוכלוסייה, שיעור קטן לעומת ארצות המערב.עם זה מספרם המוחלט של בני 65 ומעלה גדל בהתמדה,בייחוד בני 75 ומעלה. יש כיום כ-650 אלף בני 65. שיעור הנשים גבוה יותר משיעור הגברים והוא 57 אחוזים מאוכלוסייה זו. כדי להאריך את תוחלת החיים הכרחי לשפר את איכותם. כיצד אפשר לעשות כן?

פעילות פיזית, משקל הגוף ותזונה
העובדה שתהליך ההזדקנות מתחיל מוקדם ניכרת היטב במערכת העצמות. השלד נבנה עד גיל 20 – 30 ובנייתו תלויה בתזונה ובפעילות גופנית מתאימה. בתקופת הגדילה חשוב שיכלול המזון כמות מספקת של סידן וויטמין D, ועם פעילות פיזית יחד הם מגדילים את כמות העצם למרב. לאחר גיל 30 מתחילים להפסיד עצם מהשלד ולפיכך רצוי להגיע לכמות העצם הגדולה ביותר לפני גיל זה. תזונה בריאה מבוססת על ירקות ופירות שמכילים ויטמינים ומינרלים ועל דגים ומאכלים בלא שומן רווי. בעבר הייתה ההפחתה במשקל הגוף בגיל הגבוה בעיה רצינית. היא כמובן לא רצויה, אלא שהיום הבעיה היא עודף משקל דווקא. בכל המחקרים נמצא שרצוי וכדאי לשמור בכל גיל על משקל הגוף המתאים.

פעילות אינטלקטואלית
לימוד ופעילות אינטלקטואלית חשובים לשמירה על התפקודים השכליים (הקוגנטיביים) כגון זיכרון והתמצאות. במחקרים רבים נמצא שאפשר ללמוד בכל גיל ולהגיע להישגים אינטלקטואליים ניכרים. קריאה, משחקים, נגינה, ריקוד ועבודה במחשב משפיעים על יכולת החשיבה ורצוי להמשיך בפעילויות אלה בכל גיל ואפילו להרחיבן. ניצול שעות הפנאי ותעסוקה מעניקים לנו תחושת סיפוק והוכח במחקרים שיש בפעילות זוכדי לשפר את רמת הבריאות ואת הכושר האינטלקטואלי. יש להכין את עצמנו לפרישה עוד בשנות העבודה עצמה, ולתת דעתנו לשאלה במה ניתן למלא את יומנו לאחר מכן. האפשרויות רבות וכל אחד צריך להתאים את תעסוקתו לפי יכולתו ורצונו. אפשר להמשיך באותה פעילות מקצועית אפילו במקום אחר או להתחיל בקריירה שנייה במקצוע אחר. אין ספק, המשך עבודה ופעולות התנדבות שומרים על שביעות רצונו של האדם ועל יכולתו האינטלקטואלית והפיזית, ואלה שומרים על מצב בריאות תקין. ההתנדבות והנתינה לזולת מעניקות תחושת סיפוק רב מאוד והן מאפשרות לנו להמשיך לתרום לחברה ובד בבד ליצור מגע חברתי עם חוגים חדשים ומגוונים. ניצול זמן הפנאי מעלה את הערך העצמי ומונע ליקויי חולי וירידה אינטלקטואלית.

חיסונים ומניעת מחלות
חיסונים למניעת שפעת ודלקת ריאות חשובים בייחוד בגיל הגבוה ולחולים במחלות ממושכות. שפעת באוכלוסייה זו עשויה להיות מחלה קשה ולגרום לסיבוכי דלקת ריאות ומחלות אחרות. החולים במחלות כרוניות ממושכות חשופים להידבק בקלות בשפעת. לפיכך מומלץ לאוכלוסייה זו ולבני 50 ומעלה להתחסן מפני שפעת. אף שיש בספרות עדות ליתרונות החיסונים האלה בהקטינם את ממדי התחלואה בשפעת ואתסיבוכיה, וגם שאין קושי לקבלם בארץ ­ עדיין רק מחצית הזקוקים לחיסון מקבלים אותו. גם דלקת ריאות­ מחלה שכיחה בגיל הגבוה­ ניתנת למניעה. מתן חיסון ”פנאומווקס” מפחית באופן מהותי את שכיחות המחלה. החיסון מפני דלקת ריאות ניתן אחת בחמש שנים. עקב החיסון ניכרת הקטנה מהותית בשכיחות המחלה, בסיבוכיה ובצורך באשפוז.

גישה נכונה ושמירה קפדנית על אמצעי המניעה יפחיתו מאוד את סיבוכי המחלה שעלולים להיות קשים למדיי. שכיחות מחלות הלב עולה עם הגיל ובשנים האחרונות הוכח שבאוכלוסיות שונות אפשר למנען. מחלות ממושכות כגון סוכרת, יתר לחץ דם, רמת שומנים גבוהה בדם ומחלות לב ­בעיקר טרשת העורקים שגורמת לשינויים בכלי הדם ובייחוד בכלי הדם הכליליים העשויים לגרום לאוטם שריר הלב ­שכיחותן גבוהה יותר בגיל הגבוה ואפשר בהחלט למנוע ולדחות את הסתבכותן על ידי שינוי הרגלי חיים, בעיקר תזונה נכונה, פעילות פיזית מתמדת, הרפיית מתח והפסקת עישון. בכנס האחרון של החברה האמריקנית לקרדיולוגיה נתקבלה המלצה להתחיל במניעת מחלות הלב כבר בילדות, בייחוד נוכח העלייה במשקל בגילים הצעירים. לפיכך יש לשמור כבר מגיל רך על תזונה מאוזנת ופעילות פיזית.

זהירות תאונות ותרופות
תאונות בבית ובדרכים מסוכנות, בייחוד לשתי קבוצות גיל ­ לילדים ולקשישים. מתברר ששיעור הנפגעים הגדול ביותר של הולכי הרגל שייך לשתי קבוצות אלה. לפיכך רצוי להסב את תשומת לבם לסכנות התחבורה המודרנית ולתת להם הדרכה מתאימה לחציית רחוב. כדי למנוע תאונות בבית יש לתת תשומת לב לגורמי הסיכון לנפילות כגון שטיחים ומדרגות ולמנוע הסתכנות מיותרת. בשל ריבוי מחלות בגיל המבוגר עולה שיעור נטילת התרופות. לא תמיד יש צורך בכולן, לעתים יש להן השפעות לוואי ולעתים קיימות אי ­התאמות ביניהן. על כן יש ליטול אך ורק תרופות שהן הכרחיות ביותר. הרפואה המודרנית מחייבת את כולנו ללמוד ולהיות ערים למניעת מחלות. ידע מעמיק ושמירה על הרגלי חיים מתאימים יסייעו לנו להגיע לגיל מבוגר ולזכות לאיכות חיים ולבריאות טובה יותר.

באדיבות: “מכביתון” – עיתון הבריאות של קופת חולים מכבי

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים