חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

כ- 30% מהנשים סובלות מבעיות הגורמות לדליפת שתן

אהבתם? שתפו עם חבריכם

כ- 30% מהנשים סובלות מבעיות הגורמות לדליפת שתן כתוצאה מבעיות הקשורות בהפרעות תפקוד רצפת האגן ומערכת השתן התחתונה.

כשליש מאוכלוסיית הנשים, בכל קבוצות הגיל, סובלות מבעיות הקשורות להפרעות תפקוד רצפת האגן ומערכת השתן התחתונה.
דר` אילן זיו, מנהל המכון לאורו-גינקולוגיה בבי”ח רמת מרפא, אומר כי התלונות הן רבות ומגוונות, כשהבולטות הן:
• תכיפות במתן שתן – למעלה משבע השתנות בשעות היום.
• השתנה לילית – כאשר הצורך לרוקן השלפוחית מעיר משינה.
• דחיפות במתן שתן – צורך דחוף ולחץ לרוקן את שלפוחית השתן.
• דליפת שתן – על סוגיה השונים.
• הפרעה וקושי בריקון שלפוחית השתן.
• צניחה של קירות הנרתיק ואברי האגן.

מה זה “אורו-גינקולוגיה”?
לדברי דר` זיו, אורו-גינקולוגיה הינו תחום ברפואה העוסק בנשים הסובלות מבעיות שונות בדרכי השתן התחתונות ומצניחת הרחם וקירות הנרתיק. מקור הבעיות הינם ליקוי בתפקוד רצפת האגן, ותפקוד חולני של שלפוחית השתן והשופכה. רצפת האגן הנה אותה מערכת שרירים ורצועות, שמתפקידה לאחוז במקומם את מערכת השתן התחתונה – שלפוחית השתן והשופכה, ואת אברי המין הנקביים – הנרתיק והרחם. כאשר תפקוד רצפת האגן לקוי – תיתכנה צניחות שונות של קירות הנרתיק והרחם, ותלונות אורינריות מגוונות – שהבולטת ביניהן הנה דליפת שתן.

דר` זיו מחלק את מקור התלונות והליקויים לשתי קבוצות עיקריות:
* ליקוי בפעולת רצפת האגן, על רקע נזק שרירי כתוצאה מפגיעה עצבית – בעיקר במהלך לידות. ליקוי זה עלול לגרום לצניחת קירות הנרתיק, ולדליפת שתן במאמץ בשל צניחתם של השופכה וצוואר השלפוחית.
* ליקוי בפעולת מערכת השתן התחתונה בשל פגיעה נוירולוגית, מחלות הפוגעות בדפנות השלפוחית, ומחלות ומצבים חולנים של השופכה. בין התלונות השכיחות ניתן למנות תכיפות, דחיפות, השתנה לילית, הפרעות בריקון השלפוחית ודליפת שתן ללא מאמץ.

עד כמה חמורה הבעיה?
“האפידמיולוגיה ורמת החומרה במצבים אלו משתנה מאוד, אומר דר` זיו, “וקשה לציין שכיחות מאפיינת. התלונה הנפוצה ביותר הנה תכיפות בהשתנה – למעלה מ 30% מן הנשים מתלוננות על כך לפרקי זמן ממושכים. התלונה החמורה ביותר הנה דליפת השתן, שלה דרגות חומרה משתנות, החל ממאורע החל לעתים רחוקות ובמאמץ קשה בלבד, וכלה בנשים ההופכות למרותקות לבתיהן בשל הבעיה החברתית הקשה הכרוכה בדליפת שתן תמידית. כ- 50% מן הנשים, בכל הגילים, תדלופנה שתן לתקופות קצרות במהלך חייהן. כ- 5% מן הנשים, בכל הגילים, סובלות מדליפת שתן המשנה משמעותית את אורח חייהן ומחייבת אותן להיערך בהתאם (שימוש בפדים, קרבה לשירותים, הימנעות מיציאות תכופות או ממושכות מן הבית וכו`).”

מהן הפתרונות לבעיה?
דר` אילן זיו מציין כי מזה מספר שנים ניתן לראות גדילה משמעותית במספר הפניות לרופא בתלונות שהוזכרו. למרבית הנשים ניתן לעזור ולשפר משמעותית את איכות חייהן. האפשרויות הטיפוליות מגוונות מאוד, וכוללות גישה כירורגית, טיפול תרופתי, טיפולים התנהגותיים ופסיכולוגים, פיזיותרפיה, ביו-פידבק, גירוי חשמלי לרצפת האגן, ושימוש באמצעים מכניים תומכים. לדברי דר` זיו, ההצלחה בטיפול הנה פועל יוצא של אבחון מדויק ככל האפשר. מכיוון שקיימות סיבות שונות לתסמינים, יש להתאים לכל מטופלת את הטיפול המתאים לה על פי נתונים המתקבלים מן הבדיקה הגופנית המכוונת ומההערכה האורודינמית.

מהי הערכה אורודינמית?
“הערכה אורודינמית” הן כל אותן בדיקות ומערכות אבחון המספקות מידע על פעילותם התקינה, או החולנית, של מערכת השרירים והעצבים של רצפת האגן, ועל תפקוד שלפוחית השתן והשופכה. מספר בדיקות מספקות מידע באשר ללחצים המופעלים בשלפוחית השתן בהתמלאותה ובהתרוקנותה, ואחרות מספקות מידע על תקינות השופכה ויכולתה לעמוד בלחצים המופעלים עליה, על פעילותם החשמלית של עצבי ושרירי רצפת האגן, ועוד. הבדיקות אינן מכאיבות, ומשכן 10-20 דקות, בהתאם לנדרש. הנתונים המושגים מן הבדיקה הגופנית המכוונת וההערכה האורודינמית, מאפשרים לרופא המטפל להחליט באשר לסוג הטיפול המתאים ביותר במקרה שלפניו. מטבע הדברים, כאשר תנותחנה רק הנשים שבאמת נזקקו לניתוח – סכויי ההצלחה יהיו גבוהים מאוד, ובנשים אחרות ניתן יהיה להסתפק בטיפול תרופתי, ויחסך מהן ניתוח מיותר.

בברכה,
דר` אילן זיו, מנהל המכון לאורו-גינקולוגיה בבי”ח רמת מרפא

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים