חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

כעס

אהבתם? שתפו עם חבריכם

כעס

כעס הוא סוג של הרגשה המבטאת התנגדות לאדם, להתנהגות או למצב מסויים. איננו מסוגלים לחיות עם סוג הרגשה זו, ואיננו מסוגלים להמשיך לחיות בלעדיו. כעס מבטא את הדחקת הכח האמיתי שלנו (שאיפות, רצונות, כישורים שלנו המבקשים לצאת) ומאפשרים לאנשים אחרים כח רב יותר עלינו מכל מיני סיבות. וכך מבלי להיות מודעים כלל אנו כועסים.

שורש הכעס הוא בדרך כלל על עצמנו והוא נובע משיפוטים, אכזבות, פחד, כולם ביחד וכל אחד לחוד. האנרגיה המתחוללת בנו בכעס היא כל כך עצומה שהיא עלולה לפגוע בראש ובראשונה בנו ובסביבה שלנו. אנו שופטים את עצמנו ללא הפסקה ומצפים את הכעס שלנו בתגובה כלשהי, רב מקרי האלימות הפיזית והמילולית מבטאים כעס מסויים שלא מזוהה ושלא יודע כיצד להשתחרר מבלי לפגוע בעצמנו ובסביבה.

מצד שני אפשר וכדאי לחיות עם הכעס בשלום, אם משתמשים בו נכון הוא עזרה אמיתית . כעס או שחרור כעס הוא סימן חיובי שמבטא את הדרישה לקבל חזרה את הכח שלנו. המסר שנעביר לילדים הוא זה בסדר לכעוס , כעס הוא סוג של הרגשה המבקש להשתחרר, להתפרק לצאת החוצה, אבל מבלי לפגוע בעצמנו ובסביבה. כדי ורצוי ללמוד לשחרר כעס ולמנוע ממנו להפוך לרגשות כמו שנאה, נקמה אלימות.

פעוטות או ילדים צעירים, כועסים כאשר ההורים עוצרים אותם או מונעים מהם לעשות דברים מסוימים. אנו מבחינים לראשונה בניצני הכעס בסביבות גיל שנה וחצי שנתיים כעס משתחרר ע”י צעקה, בכי, אלימות או כל סוג של התנגדות אחרת. אנו ההורים די נלחצים מהפעוט המרדן, מיד רצים לספרים, ליעוץ, שואלים מדברים ומתחילים לדקלם סיסמאות: ” גיל שנתים גיל ההתמרדות” הוא בודק גבולות” הוא רוצה להיות עצמאי” הוא חייב ללמוד מה מותר ומה אסור” זה הזמן לחנך” ועוד כהנה וכהנה.

עתה ניכנס רגע לראשו של הילד שעד לפני שנתיים צלל לו ברחם בכיף, ואז יצא לאויר העולם – פאניקה! אור, חושך, חם, קר, קולות צבעים צורות, תחושות כמו: רעב צמא ופחד .. עד שלאט לאט הוא קולט שיש כמה דמויות קבועות שנמצאות בסביבה כל הזמן ודואגות לו, והוא התינוק פתאום מזיז ידים “וואו יש לי ידים” מתגלגל, יושב, זוחל עומד, הוא מגלה את עצמו ומרגיש בטוח במיוחד שהוא יודע שהדמויות האלה שמספקות לו את כל צרכיו וגם אם הם לרגע נעלמות הם תמיד חוזרות, (הוריו כמובן) יאהבו אותו בכל מחיר בקיצור “גן עדן”…והוא מחליט לצאת למסע ומגלה עולם מלא של הרפתקאות ודברים מעניינים ואז זה מתחיל, מציבים לו גבולות, כועסים עליו, אולי אפילו מענישים או צועקים, מסבירים או מרחיקים אותו ממה שנראה לו הכי בעולם.. התסכול הכאב והכי גרוע הפחד מלאבד את האהבה של מי שהכי חשוב לו בעולם יוצרים ציפוי חדש שנקרא כעס. העוצמה של הכעס בדרך כלל הולכת עם עוצמת התסכול, אופי וצורת ביטוי הכעס בדרך כלל תואמת את דרך ביטוי הכעס של ההורים. יום אחד כשבתי חזרה כועסת מבה”ס הבנתי שמחזה הכעס והצעקות שראיתי זה הסרט על הכעס שלי!

נחזור לילד ולכעס שלו, נאמר שהוא מבטא כעס שבא מתוך כל הדברים שהזכרנו קודם, גם כועסים עליו שהוא כועס והרי לכם הטרגדיה של האנושות. כלומר גם תסכול על עצם העובדה שמונעים ממנו לעשות ולחקור וגם מונעים ממנו לשחרר את התסכול והכעס פשוט לבטא אותו. כל מה שתעשו, תסבירו, תענישו, תכעסו על הילד הכועס והמתוסכל, לא יעזור! הילד כל כך שקוע בתסכול ובכעס שלו ובפחד לאבד את אהבתכם, הוא לא רואה ולא שומע כלום!

אבל אם תגלו אמפטיה לכעס, מבלי לוותר על הגבולות שלכם כי גבולות זה חשוב במיוחד בנושאים בטיחותייים, אתם תוציאו לכעס את העוקץ. כלומר אם הוא רצה עוגיה והחלטתם שהוא לא יקבל את העוגיה, והילד בוחר לכעוס להשתולל, להשתטח על הרצפה, קבלו את הכעס, אפשרו לו לבטא את רגשותיו (בתנאי שאינו פוגע בעצמו או בסביבתו), הרגיעו אותו ע”י חיבוק, ליטוף נגיעה מכל סוג או כל אקט שמראה לו שאתם אוהבים אותו מבלי לדבר אפילו, אתם מזכירים לו את הטוב והיקר באהבה שלכם, זה שווה כל עוגיה בעולם, העוגיה כבר לא רלוונטית, אתם רלוונטים ואהבה שלכם רלוונטית.

לא הפרתם את הגבולות ולא נכנסתם להסברים והצטדקות, הייתם מי שאתם שלמים ובטוחים בדרכיכם מלאי אהבה ואמפטיה. הילד שלכם יקלוט את המסר, אולי אין לי עוגיה כרגע אבל יש לי אבא ואמא שמובילים את הדרך, יודעים מה הם רוצים, בטוחים בעצמם והכי חשוב אוהבים אותי!

לסיכום!
מותר לכעוס וכדאי ללמוד לזהות ולשחרר כעס, אבל הכעס לא מאפשר פגיעה בגוף או בנפש. כשאתם כועסים או שילדכם כועס פשוט הקפידו לכעוס במודע. לומר לעצמכם אני כועס! אני כועס כי.. ואמרו לעצמכם את האמת ולאחר מכן טפלו בעוצמת הכעס אפשרו לה לצאת במודע. התרגילים הבאים הם חלק מהתוכנית לבה”ס אותה אני מלמדת אך היא בהחלט מתאימה לעבודה עם הילדים בבית, בהצלחה..

תרגילים:

דימויים לכעס
המטרה: להמחיש את הכעס לתת לו צורה, צבע, טעם, ריח, כך יקל על הילדים ללמוד לזהות את הכעס בעצמם.

הדרך: לפתח דיון פתוח על תהליכים או פעולות מחיי היום יום המזכירים תגובות של כעס כגון: (לאפשר לילדים להביא דוגמאות) חלב שגלש בגלל שהוא רתח, הר געש, רימון ששוחררה הנצרה, פיצוץ פופקורן בשמן החם, פיצוץ של בלון, רתיחה של מים בקומקום המביאה לכיבויו ועוד..
ילדים עד כיתה ג` נכתוב על הדף את הדוגמאות ונאפשר להם ציור חופשי, מכיתה ג` ומעלה – לצרף לציור כתיבה חופשית

בברכה, חיה אליהו

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים