חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

כמה קוים לדמותן של הפרעות האכילה. סימני הזהרה, העזרה והטיפול

אהבתם? שתפו עם חבריכם

שכיחות הפרעות האכילה אצל ילדים ובמיוחד אצל מתבגרים, מתבטאת בדאגנות יתר על איך שהם נראים, ומרגישים ביחס למשקל גופם.


במהלך שנות ההתבגרות גוף הילדים משתנה דרמטית, והם אף מתנסים בלחץ חברתי חדש, כמו משיכה מינית לבני המין השני. לצערי, אל גדילתם המאוזנת של ילדים ונוער משתרבת לחיי היומיום הנורמאליים, דאגתם לגדול אל תוך עיסוק אובססיבי, שסיבות דרמטיות הן אלו שאחראיות לתנודות במשקלם. מחשבות כפייתיות אלו מסבות נזק אמיתי לחיוניות ולתפקוד הגוף והנפש.


10 מיליון מתבגרים מפתחים הפרעות אכילה, ע”י גישות התנהגותיות לא נורמאליות בנוגע לאוכל והזנת הגוף הכוללים את האנורקסיה נרבוזה, והבולימיה נרבוזה.


 


להרבה ילדים הפרעת האכילה מתחילה כבר בגילאי 11-13 שנים. הפרעות אכילה אלו שכיחות יותר בקרב בנות, אך גם בנים עלולים להתנסות בהפרעות אכילה. לדאבוני,  הרבה ילדים מצליחים להסתיר את ההפרעה ממשפחותיהם, והאנשים הדומיננטיים בסביבתם במשך חודשים ואפילו שנים.


אם אתם פוחדים שלילדכם הפרעת אכילה, בגלל שהוא/היא נשקלים ללא הרף, או שהם מודאגים בשל התנודות במשקלם, כדאי מאד לשדלם לבקר במרפאה מקצועית אשר תתייחס במלוא הרצינות לדאגתם.


 


באופן כללי הפרעת אכילה מקפלת לתוכה ביקורת עצמית, הרגשות וחשיבה שלילית לגבי משקל הגוף, מראה הגוף, אוכל וכן סיגול של הרגלי אכילה לא תקינים המשבשים את התפקוד הנורמאלי של הגוף, כשלכל זאת מתוספת פעילות גופנית יומיומית ובצורה כפייתית על מנת לאבד משקל וככל שיותר מהר.


אדם עם הפרעת אכילה של אנורקסיה נרבוזה מרעיב עצמו על מנת להיות רזה, ומתנסים באיבוד משקל. 15% מהסובלים מהפרעת אכילה זו נמצאים בתת משקל מסוכן שלדעת הרופאים, אינו מתאים לגופם, לגובהם, וגילם. בנוסף על הגבלת המזון לגופם ילדים משתמשים במשלשלים שונים על מנת “לנקות את גופם” ובכך להבטיח איבוד משקל נוסף.


 


הפרעת האכילה בולימיה מאופיינת בהרגלי אכילה כפייתיים, המתבטאים בהתקפי זלילה קשים ולאחר מכן בהתקפי נקיפות מצפון ואשמה כבדה, הגורמת לחולים בה להחדיר את אצבעותיהם לגרונם על מנת לגרום לעצמם להקיא את שאכלו.


ילד/ה עם בולימיה מתנסה בתנודות במשקלו, ולעיתים רחוקות, המשקל הנמוך הינו תוצאה של המצאות הפרעת אכילה של אנורקסיה. בשתי הפרעות האכילה קיימת פעילות גופנית כפייתית.


 


לילדים ונוער עם הפרעות אכילה פערים גדולים בדרך ראיתם את עצמם לבין איך שהם נראים במציאות האמיתית. ברגע שהם סובלים רעב באופן מוחלט, דימוי הגוף נעשה חמור יותר ואף קיצוני. כך שהוא/היא הולכים “ומתכווצים” יותר ויותר, תוך שהם שומרים על הרגשת “השמן/נה”.


חשוב לזכור!  שהפרעת אכילה היא לא רק התנהגות, שהילד יכול לשלוט בה, אלא זהו מצב רפואי לכל דבר ועניין המתבקש לתשומת לב מקצועית-טיפולית בתחום הנפש בראש ובראשונה.


מה הסיבות להפרעות אכילה לא לגמרי ברור, אך בכל זאת השילוב של פקטורים כמו,- רקע פסיכולוגי, גנטיקה, חברה ומשפחה נמצאו כגורמים משמעותיים התורמים להיווצרות ההפרעה.


 


בני אדם הקרובים פיזית לאנשים עם הפרעות אכילה, מעלים את סיכוייהם, לפתח גם כן הפרעת אכילה,ב של העלייה בשכיחות ההפרעות הפסיכיאטריות, כמו הפרעות חרדה והפרעות טורדניות כפייתיות (OCD) בקרב ילדים ונוער. 


לעיתים בעיות בבית, כמו שימוש בסמים או אלכוהול, התעללות , יחסי אם-בת או אב-בן לא תקינים בצורה משמעותית, יכולים בהחלט לשים את הילד/ה במצב של סיכון להתפתחות הפרעת אכילה התנהגותית.


 


יחד עם זאת כמה מחקרים דנים בתדמית התקשורת התורמת לעליה בשכיחות הפרעות האכילה. יותר נשים המשתתפות בפרסום מוצרי מזון בריאות ואחרים, סרטים, בגדים, קוסמטיקה ועוד הן בעלות מראה רזה וחטוב.


גם על בנים צעירים התקשורת משפיעה, יש בניהם המנסים בכל מחיר להדמות לאיזו מושא חיקוי אידיאלי, שלשם כך הם מגבילים בצורה דרסטית את תזונתם ובנוסף מעמיסים על גופם תרגילי התעמלות ופעילות גופנית מאומצת במיוחד ובצורה כפייתית. התנהגות כזאת יכולה בהחלט להדליק אור אדום אצל מקורבי הצעירים/ות.


מחקר הראה ש- 42% מהבנות בכיתות א’ עד ג’ רוצות להיות רזות, ו- 81% בגילאי 10 שנים, מפחדות להיות שמנות.


לעיתים קרובות ילד/ה המפתחים הפרעת אכילה הם בעלי הערכה עצמית נמוכה, ולעיתים קרובות המיקוד על המשקל הוא השתדלותם, לקבל חזרה תחושת שליטה.


 


בעוד שהפרעות האכילה הינן תוצאות מדאיגות של התנהגות רגשית ומצבי התנהגות חריגים, הן יכולות להצביע על בעיות גופניות רציניות אחרות, כמו למשל ילד החולה בהפרעת אכילה יכול לחוות איבוד נוזלים עד כדי התייבשות, ובנוסף סיבוכים רפואיים אחרים. בשלבים מתקדמים בה נמנעת הזנת הגוף עשויה ההשפעה המזיקה של ההשלכות מכך לפגוע במח ולחולל סחרחורות, בלבול, חוסר יכולת ריכוז, עילפון, ואובדן זיכרון.


אנורקסיה מונעת גדילה תקינה של גופם הצעיר של הילדים הזקוק ממילא לתזונה נאותה המכילה את כל אבות המזון, מסת העצם לא תגיע ליעדה, הבגרות המינית תשתבש, מחזור הוסת אצל הבנות לא סדיר ואפילו טמיר, יהיו בעיות לחץ דם ובעיות קשות במערכת העיכול.


 


ההקאות המתמשכות המעורבות בהפרעת האכילה בולימיה, עלולות לגרום לקרע ולדלקת חמורה בוושט, הפרעות בשק הקיבה, בעיות לחץ דם, נשירת שיניים ופגיעה בזגוגית השן (אמייל). כמו כן מתבגרים/ות בשנות העשרה הלוקים בבולימיה עלולים לפתח התנהגות מינית מופקרת ולא מבוקרת, נטייה לפשיעה, קלפטומניה (גניבה מחנויות), שימוש בסמים ובאלכוהול.


כאשר ילדים עם בולימיה נתפסים להתקפי זלילה ומעגל הקאות, הם נוטים להיהפך לתוקפניים. הם מרגישים “כבלתי נראים” או סתם מרגישים תוקפניים ומרגישים צורך לקנות לעצמם כל מה שהם רוצים. 


 


להפרעות האכילה יש תמרורי אזהרה:


כאשר ילדים ומתבגרים ובמיוחד בנות הולכים להיות מודעים לעצמם, ומתחילים להשוות עצמם לאחרים ונוטים לשמור על דיאטת רזיה, אין זה מעיד בהכרח על כך שהם/ן לוקים בהפרעת אכילה. בילדים עם הפרעת אכילה בולטים במיוחד התנהגויות לא נורמאליות וסימני אזהרה גופניים.


 


סימני אזהרה בהפרעת אכילה אנורקסיה:
 • איבוד משקל משמעותי (15% מתחת למשקל הנורמאלי)


 • דיאטת רזיה מתמשכת למרות הרזון


 • הרגשת שמנות אפילו אחרי איבוד משקל רב


 • פחד קבוע ואובססיבי מעליה במשקל


 • אצל בנות-העדר וסת תקופות ארוכות או שיבושים ובעיות בנוכחותה


 • שקיעה במחשבות- התעסקות מחשבתית אובססיבית באוכל, קלוריות, ובישול


 • בישול אובססיבי לאחרים והימנעות מלאכול בעצמם/ן


 • עדיפות לאכול לבד ללא נוכחות האחרים


 • עשית פעילות גופנית בצורה כפייתית כל יום ואפשר שכל היום


 • הפרעות שינה


 • נשירת שיער או ציפורניים


 • דיכאון עם נסיגה חברתית

סימני אזהרה בהפרעת אכילה בולימיה:
 • אכילה שלא במודע-התקפי זלילה


 • שלשולים בשל תפריט קפדני


 • שימוש במשלשלים ע”מ לאבד משקל רב


 • שימוש בכדורי מים למטרה הנ”ל


 • שימוש תכוף ושכיח בחדר השירותים/אמבטיה לאחר הארוחות


 • החדרת אצבעות לגרון ע”מ לזרז הקאות


 • ניפוח עצם הלחי או הבלוטות בכדי לגרום להקאה


 • שקיעה במחשבות אודות משקל הגוף


 • דיכאון או שינויים במצב הרוח


 • תקופות של וסת לא סדירה


 • בעיות שיניים כולל ריקבון שיניים


 • נשירת שיער או דלילות השיער


 • תרגילי התעמלות נמרצים


 • הקאות תכופות


 • שימוש בסמים,אלכוהול,פעילות מינית אובססיבית, פשע

מתי יש לחשוד בקיומן של הפרעות אכילה?!


אצל ילדים עם הפרעות אכילה שכיחה הנקיטה בטקטיקת פעולות ההגנה, כמו כעס גדול בעת עימות בפעם הראשונה בנושא התנהגות האכילה שלהם. לעיתים קרובות יש להם בעיה בלהודות אפילו בפני עצמם על קיומה של בעיה כזאת. נסו לעזור לילדכם שאינו חושב שהוא צריך עזרה, תוך שאתם מבינים שאין זה מתפקידכם לאבחן אותו, רק רופא יכול לעשות זאת. עבודתכם ההורים היא להביע את דאגתכם ולהסביר לילד מדוע אתם מודאגים, וכמו כן לקחת את ילדכם למרפאה מקצועית שתעריך באופן מדויק ואובייקטיבי את מצבו. חשוב מאד שתעדכנו את ילדכם בעניין דאגתכם אליו, ולהסביר לו מדוע אתם מודאגים, ולהדגיש שזה מתוך אהבה ותמיכה בו/בה ולא לבחור בדרך האיומים. הרעיון הוא להביא לתודעתו/ה את דאגתכם בזמן ובמסגרת המתאימה כאשר ילדך/תך מרגישים נינוחים ורגועים וכאשר אתם לא בהיסח דעת אחר.


 


כדאי מאד להימנע ממשפטים מאשימים כמו “יש לך הפרעת אכילה” או “את/ה כפייתי/ת באשר לאוכל” כל זאת ישמע אצל הילד/ה כעלילה ויגרור אחריו כעס וסירוב. במקום זאת רצוי לגלות אמפתיה ולהגיד “אני מדמיין/נת שזה מתח גדול לספור קלוריות לכל דבר שאת/ה אוכל”.. או לחילופין “אני מודאג/ת מכך שאת/ה מאבד/ת הרבה ממשקלך מהר מידי”.. כמו כן זה רעיון טוב להסביר במיוחד דברים שהילד/ה אמרו או עשו ושהביאו אתכם לכדי דאגתכם ובכך לבקש מהם לראות רופא על מנת להקל על דאגתכם ומחשבותיכם באשר להתנהגותם עם גופם.


 


הטיפול בהפרעות אכילה יכול לכלול:


פיקוח רפואי, יעוץ תזונתי ותרפיה תזונתית ונפשית גם יחד. אנשי המקצוע ינסו למקם את גודל גופו ומצבו הפיזי בהתאם לגילו, וכן את התזונה שעליו לאכול בהתאם לנתוניו. ילד המגלה התנגדות לטיפול ותזונתו לקויה יהיה חייב להתאשפז לצורך השגחה. הקדמת ההתערבות הרפואית תקצר את משך הטיפול אם ההורה יגלה את הפרעת האכילה לפני שתתקיים תת תזונה ותופעות גופניות חריגות בעקבות הקאות ושלשולים, ורזון יתר. ניתן למנוע הפרעת אכילה ע”י ההבנה שגישתם של ההורים ביחס לתזונה ואוכל יכולה לשחק תפקיד מכריע אצל ילדם, באשר להשפעה על הדימוי העצמי שלו/ה ביחס לגופו/ה  ומראה/ו. אם אתם ההורים אומרים באופן קבוע “אני שמנה/שמן” ומתלוננים השכם והערב על “דיאטת היו יו” שלכם, בתכם או בנכם יכולים לפרש זאת כדבר נורמאלי וקביל שיהיה דימוי גוף מעוות.


 


לסיכום:


הורים נכבדים רובינו גידלו ומגדלים ילדים שבגרו והתנתקו מהסינר שלנו, מצב היוצר ריחוק טבעי בינינו לבין ילדינו.  בגיל העשרה, הם נוטים יותר לפתח קשרים עם בני גילם ופחות לשתף אותנו בקורה אותם מה שמבטיח שנלך ונכירם פחות..יחד עם זאת המצב המעודד הוא שלאחר גיל 21 הם שוב “חוזרים הביתה” יותר מבוגרים עם התפתחות נפשית, בגרות ותובנות אחרות המתחילות להתאים לאדם הבוגר…אבל כל זאת אינה סיבה עבורנו להתעלם ממה שרואות עיננו או ממה שמרגיש ליבנו, מכאן שאם אחד מכם או שניכם חושדים שלילדך/תך הפרעת אכילה, חשוב מאד שתדברו על זה עימם, ובכך להאיר להם שקיימת אצלם בעיה ולשכנעם בכל מחיר לראות רופא אשר ידבר איתם על הרגלי האכילה שלהם.


 


אם ילדך מתנגד לקבל עזרה או לשוחח על כך שקיימת אצלו בעיה, אתם ההורים צריכים בעצמכם לדבר עם רופא הילדים או עם מרפאה מקצועית המתמחה בבעיות נפשיות ורגשיות והאפשרות למצוא גישות אחרות שיעזרו לכם לדובב את הילד/ה ולהניעם לקבל עזרה. הדגש על הטיפול בהפרעת אכילה צריך להיות מושם על העזרה שתוגש ללוקים בה להיות מודעים בהכרה מלאה שאכן קיימת אצלם הפרעת אכילה התנהגותית, ואם זהו מצב שאפשר לפתור אותו בניכם הרי שיש צורך בלתי נלאה ללמד את הילדים חשיבה חיובית על מבנה גופם ומראם הטבעי וכן הבניית מושגים חדשים וחיוביים על אוכל והרגלי האכילה שלהם.


 


רצוי לנקוט גישה חיובית בבית באשר לאוכל..ערבו את ילדכם בקניית המזון,בחירתו וספרו להם על סגולותיו, וכן שתפו אותם בבישולו. והחשוב מכל הוא לתת לילדכם את ההרגשה לדעת שזה בסדר לאכול כשרעבים, ולסרב לאכול כשלא רעבים…עשו מהארוחות “פולחן משפחתי נעים,  ססגוני ומבדר” אין בשום אופן להכריח ילד לאכול את מה שאינו אוהב וזאת על מנת למנוע התפתחות שנאה ודחייה לאוכל…הזמן יעשה את שלו ועימו הניסיון…מלבד זאת אנו אוכלים את מה שגופינו דורש ורוצה שנכניס אליו….וזאת לא קלישאה….


 


בברכה,


אילנה רפלוביץ, תזונאית קלינית הוליסטית

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים