חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

כל מה שרצית לדעת על השמנה ומשקל עודף

אהבתם? שתפו עם חבריכם

כל מה שרצית לדעת על השמנה ומשקל עודף

קרא על גורמים לשמנה

כללי
השמנה גוררת אחריה נוסף לעודף המשקל שינויים בפיזיולוגיה של הגוף. כתוצאה מההשמנה עלולה להתפתח עמידות לאינסולין, עליה ברמת השומנים בדם (כולסטרול , טריגליצרידים), עליה בלחץ הדם ועליה בסיכון למחלות לב וכלי דם. כמוכן, יתכנו שנויים בחילוף החומרים (שינויים מטבוליים) ושינויים הורמונליים העלולים לפגוע בין היתר בגדילה ובהתפתחות המינית.

השמנת יתר
מוגדרת כעליה באחוז השומן מעבר לערך התקין. השמנת יתר הנה אחת מהפרעות האכילה השכיחות ביותר בעולם המודרני. השמנת יתר קשורה בסיכון לתחלואה ותמותה גבוהים. יש לציין כי מיקום השומן בגוף משמעותי יותר מאשר הכמות הכללית של השומן בגוף, לגבי הסיכונים הבריאותיים הקשורים עם השמנת יתר.

התא הבסיסי של רקמת השומן נקרא אדיפוציט. העלייה בכמות רקמת השומן בגוף יכולה להיות תוצאה של עלייה בגודל תאי השומן, תופעה הנקראת – היפרטרופיה או עלייה במספר התאים, תופעה הנקראת – היפרפלסיה . ניתן להגדיר השמנת יתר גם כאשר המשקל גדול ב- 20% מהרצוי לגובה. גם עליה בקפלי שומן מעל אחוזון 95 למין ולגיל נחשבת כהשמנה, אולם מדד זה אינו מתייחס לגובה ועל כן יכול להיות שגוי.

עודף משקל
הינו משקל גוף הגדול מהמצופה בהתאם לגובהו של הנבדק. המשקל אינו מבטא ישירות את כמות רקמת השומן. יתכן שבאדם מסוים יש יותר רקמת שריר או רקמת עצם מאשר אדם אחר בעל אותו משקל. כדי לקבוע האם אדם סובל מהשמנת יתר- ריבוי רקמת שומן, דרושות שיטות וערכי סטנדרט לשם קביעה כמותית של משקל הגוף, שומן הגוף ופיזור שומן הגוף.

הערכת מידת ההשמנה באדם
נתן לבדוק את מידת ההשמנה בצורה בלתי ישירה על ידי מדידת עובי קפלי השומן במילימטרים. המדידה נעשית בעזרת קליפר=מצבטיים מיוחדים למדידת עובי קפלי השומן. מקום מדידת קפלי השומן הוא: מתחת לעצם השכמה (subscapular), צד אחורי של הזרוע (triceps) ומעל עצם הכסל (suprailiac).

שיטה מדויקת יותר היא העברת זרם חשמלי ומדידת התנגדות הגוף למעבר הזרם. שיטה נוספת היא מדידת ריכוז איזוטופ של אשלגן K 40 המתרכז ברקמת שומן.

הביטוי הכמותי הנפוץ ביותר ליחס בין גובה למשקל הוא ה- BMI. ה- BMI הוא מנה של המשקל בק”ג מחולק לגובה במטרים לאחר העלאתו בריבוע. על כן היחידות הן ק”ג/מ2. המתאם בין ה- BMI לבין שומן הגוף כפי שנמדד מצפיפות הגוף אינו טוב כיוון, שכפי שהזכרנו, יתכן שבאדם מסוים יש יותר רקמת שריר או רקמת עצם מאשר אדם אחר בעל אותו משקל.

לשומן במקומות שונים משמעות פיזיולוגית שונה. מבדילים בין שומן בטני לשומן בחלק התחתון של הגוף. נתן להעריך בצורה גסה את אופי הפזור ע”י מדידת היחס בין היקף המותניים להיקף הירכיים המבטא את פיזור השומן בגוף.

פרופ` צבי צדיק

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים