חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

כל מה שראוי לדעת על ויטמין E ומדוע מתגברים לאחרונה הנתונים על נזקיו בצריכה מוגזמת? חלק א`.

אהבתם? שתפו עם חבריכם

פרופ’ בן-עמי סלע, מנהל המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.


 


הסיפור של ויטמין E דומה לסיפורם של ויטמינים אחרים:


יש לו תפקידים משמעותיים במערכות פיזיולוגיות חיוניות ולכן הגוף זקוק לו במידה, אך כאשר מנסים להעמיס על הגוף כמויות עודפות שלו לאורך זמן….. לא כל המרבה הרי הוא משובח.


כדי להדגים עד כמה חיוני ויטמין E לגוף, אקח אתכם לשנים 1994-1995, ולשני מקרים נדירים ומרתקים שניקרו על דרכנו במעבדה בתל השומר.


המקרה הראשון היה זה של ילד בן 8 שאובחן בגיל צעיר ביותר כלוקה בלייפת כיסתית (cystic fibrosis או CF), כאשר במחלה זו תפקוד לקוי של בלוטת הלבלב בין השאר מונע את העיכול של שומנים במזון וכך אלה אינם נספגים היטב במעי, ומופרשים בצואה שהיא שומנית מאוד תופעה הידועה כ-steatorreha.


כיוון שוויטמין E הוא ויטמין מסיס שומן, הוא אינו נספג במעי של חולי ציסטיק פיברוזיס, ואלה לוקים בחסר של ויטמין זה, שנוהגים להשלים להם בתוספי ויטמין E.


 


התברר שהילד המתואר כאן, לקה במוטציה ייחודית וקשה במיוחד של המחלה, שמנעה באופן מוחלט את ספיגת הוויטמין במעי שלו, לכן ההשלמות המקובלות של ויטמין E לילדים הלוקים במחלה זו, לא היו יעילות במקרה שלו, והילד התדרדר מבחינה נוירולוגית באופן שמנע ממנו להגיע להישגים בבית הספר, והשפיע קשות גם על התנהלותו החברתית.


נוירולוג ילדים שטיפל בו, ביקש מאיתנו לבצע סדרת בדיקות כוללנית שכללה גם רמת ויטמין E, והסתבר להפתעתנו שהילד לא הכיל בדמו כל עקבות של הוויטמין, רמת 0!! (לשם הדגמה נציין שרמת ויטמין E בדם של אדם בריא היא בתחום של 5-20 מיליגרם לדציליטר, ואילו בילדים עם CF, בדרך כלל מוצאים רמות נמוכות של 3-4 מיליגרם לדציליטר, אך רמת אפס לא נצפתה אצלנו לעולם!


רמה אפסית זו של ויטמין E בילד זה הייתה בפירוש הסיבה לליקויים הנוירולוגיים שלו, ואמנם מייד החלו מטפלים בו בהזרקות סדירות של הוויטמין (ולא במתן פומי שלו), מה שהעלה את רמתו בדם לרמה סבירה, והילד חזר לתפקד היטב מבחינה נוירולוגית.


 


מקרה נדיר אחר של חוסר מוחלט של ויטמין E ופגיעה נוירולוגית חמורה התגלה שנה לאחר מכן, כאשר פרופ’ רבקה כרמי הגנטיקאית של ביח’ סורוקה בבאר שבע, בקשה מאיתנו למדוד רמת ויטמין E בדמן של 4 אחיות בדואיות מאחד השבטים בנגב, שלקו בתופעות נוירולוגיות קשות דומות שהעלו אצלה חשד לחסר בוויטמין זה.


אכן, גם כאן גילינו רמה אפסית של ויטמין E, שהייתה תוצאה ישירה למוטציה שפגעה בתפקוד החלבון-טרנספורטר של ויטמין E, שאחראי ליכולת הוויטמין להיספג מהמזון במעי. זו מוטציה נדירה מאוד, ובהתאם החסר הדרמטי בוויטמין E ב-האחיות הצעירות הללו הביאה אותן למצב של ליקויים נוירולוגיים אופייניים.


 


שתי דוגמאות אלה מראות עד כמה זקוקה מערכת העצבים שלנו לוויטמין E, באופן שחסר מוחלט שלו גורם לפגיעה קשה במיוחד.


אך לא רק מערכת העצבים דורשת את הוויטמין הזה, ועל כך נעמוד בהמשך. משפחת ויטמין E מתייחסת לחומרים מסיסי שומן- 4 מהן ידועים כ-tocopherols (α, β, γ ו-δ) ו-4 מהם ידועים

כ-tocotrienols (α, β, γ ו-δ). החומר החשוב ביותר מבחינה ביולוגית הוא α tocopherol, לניתן למצוא אותו בדיאטה בעיקר בשמן נבטי חיטה, בזרעי חמניות, ובשמן מצמח חֲריעַ.

התפקיד העיקרי של ויטמין E הוא כנוגד חמצון המונע יצירת תרכובות פעילות עתירות חמצן

(ROS), הנוצרות כתוצרי ביניים בתהליכי חמצון שומנים בגוף.

 


רמת אלפא-טוקופרול בפלזמה תלויה בפעילות הכבד  הקולט את הוויטמין בנגזרותיו השונות אחרי שאלה נספגו במעי הדק, כאשר הכבד מפריש באופן מועדף רק את אלפא-טוקופרול על ידי חלבון טרנספר ספציפי, ובה בשעה מפרק הכבד את צורות הוויטמין האחרות.


הפעילות נוגדת החמצון מגינה על התאים מפני השפעותיהם של רדיקאלים חופשיים, אותן מולקולות המכילות אלקטרון בלתי מזווג, שעלולות לתרום להתפתחות תהליכים טרשתיים בכלי-דם, ואף לסוגי סרטן אחדים.


תרכובות ROS נוצרות בגוף בריאקציות בהן מזון מתפרק ליצירת אנרגיה, אך הגוף נחשף לרדיקאלים חופשיים גם בחשיפה לסביבה, כמו בעישון סיגריות, זיהום אוויר, וקרינה אולטרה-סגולה מהשמש.  


 


בנוסף לתכונותיו כנוגד חמצון, ויטמין E קשור לתפקוד של מערכת החיסון, ובמערכות של תרביות תאים הדגימו את חשיבותו באיתות בין-תאי, בוויסות ביטוי גנים בתאים, ובתהליכים מטבוליים נוספים.


אלפא טוקופרול ידוע כמעכב של האנזים החשוב PKC או protein kinase C, אנזים הכרוך בשגשוג והתמיינות (דיפרנציאציה) של תאי שריר חלק, טסיות דם, ומונוציטים. ויטמין E מגביר גם את הביטוי של 2 אנזימים המדכאים את המטבוליזם של חומצה אראכידונית, ועל ידי כך תגדל הפרשת החומר prostacyclin מתאי האנדותל של דופן כלי הדם, שתביא להרחבתם ותעכב צימות טסיות דם. 


 


כמויות מומלצות של צריכת ויטמין E:


הגופים המייעצים בתחום התזונה של המכונים הלאומיים לבריאות בארה”ב, ממליצים על כמויות ויטמין המשתנות עם הגיל והמין, וכדאי להסביר כאן את ההבדל בין יחידות בינלאומיות (IU) המבטאות את פעילות הוויטמין והמפורטות על רשימת המרכיבים של מוצרי מזון לבין הכמות המשקלית של הוויטמין.


יש גם להבחין בין צורת הוויטמין הטבעי המתקבלת מהמזון וידועה כ-d-α-tocopherol, לבין צורת הוויטמין הסינתטי המוסף למזון וידועה כ-dl-α-tocopherol.


 


כדי להפוך ממיליגרמים ל-IU:


1 מיליגרם של α-tocopherol שווה ערך ל-1.49 IU של צורת הוויטמין הטבעית, או ל-2.22 IU של הצורה הסינתטית שלו. כדי להפוך מ-IU ל-מיליגרמים: 1 IU של α-tocopherol שוות ערך

ל-0.67 מיליגרם של צורת הוויטמין הטבעית, או ל-0.45 של צורתו הסינתטית.   

 

כמות מומלצת (RDA) של אלפא טוקופרול

 


גיל


זכרים


נקבות


הריון


הנקה


0–6 months*


4 mg (6 IU)


4 mg (6 IU)


 


 


7–12 months*


5 mg (7.5 IU)


5 mg (7.5 IU)


 


 


1–3 years


6 mg (9 IU)


6 mg (9 IU)


 


 


4–8 years


7 mg (10.4 IU)


7 mg (10.4 IU)


 


 


9–13 years


11 mg (16.4 IU)


11 mg (16.4 IU)


 


 


14+ years


15 mg (22.4 IU)


15 mg (22.4 IU)


15 mg


(22.4 IU)


19 mg


(28.4 IU)


 

מקורות מזון של ויטמין E:  


אגוזים, זרעים וירקות הם בין המקורות הטובים ביותר של אלפא-טוקופרול, כאשר בדיאטה המערבית הוויטמין עשיר בשמן קנולה, סויה ותירס.


 


דוגמאות למקורות מזון של ויטמין E מבוטאות במיליגרם למנת מזון (בסוגריים % מנת הוויטמין מהכמות היומית המומלצת):  


כף שמן נבטי חיטה (wheat germ)- 20.3 (100%);  אונקיית זרעי חמניות-7.4 (37%); אונקיית שקדים מיובשים – 6.8 (34%); כף שמן חמניות-5.6 (28%); כף שמן חריע-4.6 (25%); שתי כפות חמאת בוטנים (peanut butter)-2.9 (15%); אונקיית בוטנים יבשים-2.2 (11%); כף שמן תירס-1.9 (10%); כף שמן זית-1.9 (10%); חצי ספל תרד-1.9 (10%); חצי ספל ברוקולי מבושל-1.2 (6%); כף שמן סויה-1.1 (6%); פרי kiwi בינוני בגודלו 1.1 (6%); חצי ספל פלחי מנגו 0.7 (4%); עגבנייה ממוצעת בגודלה-0.7 (4%); ספל עלי תרד-0.6 (3%).  


 


יש לציין שתכשירים של תוספי ויטמין E מספקים בדרך כלל רק אלפא-טוקופרול,


אך לעומת נגזרת פעילה זו המגיעה ממזון טבעי ומכילה את הסטריאו-איזומר הפעיל d בלבד, מכיל התוצר הסינתטי כמויות שוות של d ו-l, ואמנם מופיע


כ-טוקופרול dl או DL, וממילא מכיל רק 50% של הוויטמין הפעיל.


רוב תכשירי התוספים של ויטמין E מספקים כמות של 100 IU של הוויטמין, שהיא כמות גדולה באופן משמעותי מהכמות היומית המומלצת, וסקר בריאות הציבור בארה”ב (NHANES) משנת 1999-2000 מצא ש-11.3% מהאמריקנים הצורכים תוספי ויטמין E, נוטלים מדי יום תוספים במינון של לפחות IU 400 של הוויטמין, כמות הגדולה כמעט פי-20 מה-RDA.


ראוי גם לציין שאלפא-טוקופרול בתוספים או כזה המוסף למזון מועשר בוויטמינים, בדרך כלל עובר אסטריפיקציה לנגזרת הוויטמין שנועדה להאריך את אורך חיי המדף שלו. בגוף, נגזרת זו עוברת הידרוליזה לצורת טוקופרול הטבעית אך גם הנגזרות של טוקופרול אצטאט או טוקופרול סוקצינאט נספגות היטב במעי.


 


חסר ויטמין E:


מצבים של חסר אמיתי של ויטמין E הם נדירים ואלה הניזונים מדיאטות ממוצעות ומאוזנות מגיעים באופן נדיר למצבי חסר משמעותיים של הוויטמין.


פגים או תינוקות במשקל גוף נמוך בלידתם (פחות מ-1.5 ק”ג) עלולים להיקלע לחסר ויטמין זה, ולכן יש לתת להם תוספי ויטמין למניעת סיבוכים אפשריים, כמו אלה הפוגעים ברשתית העין, אך יש להיזהר מפני הגברת הידבקות בפתוגנים שונים ממתן תוספי ויטמין E בגיל הרך. 


 


כיוון שהמעי זקוק לשומן כדי לספוג ביעילות ויטמין E, אלה עם מפגעים של ספיגת שומן צפויים באופן טבעי לרמות חסר של הוויטמין.


תסמיני חסר בוויטמין כוללים נירופתיה היקפית, שיגשון (ataxia), כאבי שרירים, רטינופתיה, ואף פגיעה במערכת החיסון. אלה הסובלים ממחלת Crohn, מ-CF, אן מבעיות של חסר בהפרשת מרה מהכבד לצינור העיכול, יפרישו צואה שומנית או יסבלו מריבוי שלשולים, וכתוצאה מכך ידרשו טיפול בנגזרות מסיסות במים של ויטמין Eכגון זו הידועה כ- tocopheryl polyethylene glycol-100 succunate.


 


יש כאלה הסובלים מ-abetalipoproteinemia, מפגע תורשתי נדיר המתבטא בספיגה לא טובה של שומן מהמזון, ואלה יזדקקו למינונים גבוהים של תוספי ויטמין E (בערך 100 מיליגרם לק”ג משקל גוף או 5-10 גרם ליום!).


חסר ויטמין E במצבים של א-בתא-ליפופרוטאינמיה, יכול לגרום לפגיעה בהעברת אותות עצביים, לחולשת שרירים ולניוון הרשתית שעלול להוליך לעיוורון. ישנו מפגע תורשתי נדיר נוסף הידוע כ-AVED או ataxia and vitamin E deficiency, בו חלבון הטרנספר של ויטמין E בכבד חסר או פגום, ובאלה נמצא חסר חמור של הוויטמין, הגורם נזק עצבי, וחוסר אפשרות להלך, אלא אם כן יש טיפול בכמויות גדולות של הוויטמין. 


 


תוספי ויטמין E ובריאות האדם:


עשרות שנים נשמעו באהדה הטיעונים שנטילת ויטמין E מסייעת לבריאות, ומסייעת למניעת מחלות. תמיד העלו על נס את פעילותו נוגדת החמצון של הוויטמין, ותפקידו בתהליכים נוגדי דלקת, מניעת צימות טסיות דם, ועידוד מערכת החיסון.


מטבע הדברים הייתה התייחסות להשפעתו המיטיבה של ויטמין E בארבעה תחומים רפואיים מרכזיים מחלות לב, סרטן, מפגעי עיניים ודעיכה קוגניטיבית.


 


מחלת לב כלילית:


עדויות לכך שוויטמין E עשוי למנוע או לעכב מחלת לב כלילית מגיעות ממספר מקורות. מחקרים בתאים in vitro מצאו שתוסף זה מעכב את החמצון של כולסטרול-LDL, מה שנחשב כשלב ראשון וקריטי במסלול המוביל לטרשת עורקים. ויטמין E עשוי גם לעזור למנוע יצירת קרישי דם שעלולים להחיש התקפי לב או תסחיפי קרישים ורידיים. מספר מחקרים תצפיתיים כרכו רמת תחלואת לב נמוכה יותר עם רמות מוגברת של תוספי ויטמין E.


בשנת 1993 התפרסם ב-New England Journal of Medicine המחקר של שני האפידמיולוגים-קרדיולוגים הידועים Stampfer ו-Willett, בו נבדקו כ-90 אלף אחיות ועובדות מערכת הבריאות, ונמצא לכאורה ששכיחות מחלת לב הייתה נמוכה ב-30-40% באלו מתוכן שצריכת ויטמין E על ידן בעיקר מתוספים הייתה הגבוהה ביותר.


מחקר נוסף משנת 1994 של חוקרים בפינלנד בקרב 5,133 גברים ונשים שהיו במעקב 14 שנים, מצא שצריכת מזון עשיר בוויטמין E הייתה כרוכה בירידה בתמותה ממחלת לב כלילית.


 


אך מסתבר שוב ושוב שקיים הבדל בין ממצאי מחקרים תצפיתיים (observational) לבין מחקרים קליניים אקראיים מבוקרים, כאשר מחקרים מהסוג האחרון הטילו ספק ביכולת של צריכת תוספי  ויטמין E למנוע מחלת לב כלילית.


לדוגמה, מחקר HOPE (Heart Outcome Prevention Evaluation) שהתפרסם בשנת 2000 ב-New England Journal of Medicine, ועקב משך 4.5 שמים אחר כמעט 10,000 מטופלים בסיכון גבוה להתקף-לב או לשבץ מוחי, מצא שמשתתפי המחקר שנטלו 400 יחידות ויטמין E טבעי ליום, לא נהנו ממספר קטן יותר של אירועים קרדיו-וסקולאריים או אשפוזים מאי-ספיקת לב או כתוצאה ממחושים בחזה בהשוואה לאלה ממשתתפי הניסוי שנטלו כלאותה תקופה פלצבו.


 


בשנת 2005 התפרסם בכתב העת JAMA ניסוי ההמשך של HOPE, שנודע


כ-HOPE-TOO, בו השתתפו כ-4,000 ממשתתפי מחקרHOPE  המקורי, אשר המשיכו ליטול תוסף ויטמין E או פלצבו למשך שנתיים וחצי נוספים.


גם ממצאי מחקר המשך זה לא מצאו שוויטמין E סיפק הגנה משמעותית כנגד התקפי לב, שבץ, תעוקת חזה לא יציבה, או מוות ממחלות לב או מכל סיבות אחרות לאחר 7 שנות טיפול.


לעומת זאת, אלה במחקר זה שצרכו ויטמין E היו בסיכון מוגבר ב-13% לחוות


אי-ספיקת לב והיו בסיכון מוגבר ב-21% להיות מאושפזים מסיבה זו!  


 


מחקרי HOPE ו-HOPE-TOO סיפקו ראיות חותכות לכך שתוספי ויטמין E במינונים מתונים-גבוהים אינם מפחיתים את הסיכון להתרחשות אירועים


קרדיו-וסקולאריים רציניים, בקרב גברים ונשים בגיל 50 שנה ומעלה, הסובלים ממחלת לב או מסוכרת.


נתונים אלה זוכים לחיזוק מהניסוי הידוע כ-WAVE או Women’s Angiographic Vitamin & Estrogen study, בו 4232 נשים בגיל המעבר עם דרגה מסוימת של הצרות העורקים הכליליים, נטלו מדי יום 400 יחידות ויטמין E ו-500 מיליגרם ויטמין C או פלצבו משך למעלה מ-4 שנים.


לא רק שנטילת תוספי ויטמינים אלה לא נתנו כל הגנה או יתרונות קרדיו-וסקולאריים, התברר שהתמותה מכל-הסיבות של אותן נשים משתתפות ניסוי WAVE הייתה משמעותית גבוהה יותר מאלה בקבוצת הפלצבו.


 


נמשיך ונדון בוויטמין E במאמר ההמשך.


 


בברכה, פרופ’ בן-עמי סלע

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים