Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

כל מה שצריך לדעת על משככי כאבים בעידן של טיפול לא מושכל באופיואידים – חלק ג

אהבתם? שתפו עם חבריכם

פרופ’ (אמריטוס) בן-עמי סלע, המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה (בדימוס), הפקולטה לרפואה סאקלר, אוניברסיטת תל-אביב.

 

לקריאת חלק ב' לחץ כאן     לקריאת חלק א' לחץ כאן

 

פיברומיאלגיה:

תסמונת זו היא המפגע ה"ראומטולוגי" השני במעלה בשכיחותו, אחרי אוסטאו-ארטריטיס (Clauw ב-JAMA משנת 2014).
בתלות בקריטריונים האבחוניים בהם משתמשים, השכיחות של פיברומיאלגיה להלן FM (ששמה העברי דאבת) היא בין 2-8% מהאוכלוסייה הכללית. הכאב ב-FM לעתים חמור באופן שמתקשים לשלוט עליו, הטיפול ב-FM כולל מגוון של תרופות מרשם שחלקן זכו לאישור ה-FDA וחלקן לא קיבלו אישור זה. נעבור כעת על סוגי התכשירים בקטגוריות השונות.

 

NSAIDs:

במחקר אחד נכללו 46 מטופלים עם FM שחולקו באקראי לכאלה שקיבלו ibuprofen (שמות מותג Advil וכן נורופן) במינון של 600 מיליגרם 4 פעמים ביום, או כאלה שקיבלו פלצבו, בניסוי שנמשך 3 שבועות.
בסוף תקופה זו לא נרשם יתרון לתכשיר בהשוואה לפלצבו (Yunus וחב ב-Journal of Rheumatology משנת 1989).

ניסוי אחר, מורכב יותר, פורסם על ידי Russell וחב' ב-Arthritis & Rheumatology משנת 1991, ובו טופלו 78 איש ואישה הסובלים מ-FM ל-4 קבוצות: אלה שקיבלו ibuprofen + alprazolam, אלה שקיבלו ibuprofen בלבד, alprazolam בלבד, וקבוצת פלצבו, לתקופה של 8 שבועות. תוצאות ניסוי זה הראו שהטיפול המשולב של ibuprofen + alprazolam הפחית כאבים משמעותית בהשוואה לפלצבו, והםחית רק במעט את הכאבים בהשוואה לכל אחד משני התכשירים בנפרד.

 

ARIs (מעכבי קליטה מחדש של אחד או יותר אמינים (amine reuptake inhibitors) (אחד או יותר) משלושת הנוירו-טרנסמיטורים המונו-אמינים, סרוטונין, נור-אפינפרין ודופאמין:

29 ניסויים קליניים בוצעו בהם נבדקה השפעת SNRI ((Serotonin-Norepinephrine Reuptake Inhibitors, השפעת SSRI (Selective Serotonin Reuptake Inhibitor קבוצה של תרופות נוגדות דיכאון, המבוססות על עיכוב קליטה חוזרת של סרוטונין, וכן השפעת TCA או tricyclic antidepressant (תרופות נוגדות דיכאון מהדור הישן, אשר שווקו בין 1950-1960. Milnacipran הוא SNRI שקיבל את אישור ה-FDA לטיפול ב-FM, אך לא נמצאה יעילות בטיפול עם תכשיר זה (Arnold וחב' ב-Arthritis & Rheumatology משנת 2010, ו-Vitton וחב' ב-Human Psychopharmacology משנת 2004).

 

חלק מהניסויים שבחנו את היעילות של duloxetine, אף הוא SNRI שאושר על ידי ה-FDA לטפול ב-FM, מצאו יתרון לתכשיר בהשוואה לפלצבו במינונים של 60-120 מיליגרם, אם כי מחקרים אחרים לא מצאו יתרונות אלה (Arnold וחב' ב-Clinical Journal of Pain משנת 2012, Murakami וחב' ב-Arthritis Research & Therapy משנת 2015).
מספר מחקרים בחנו את יעילות הטיפול עם תכשירי TCA להפגת כאבים בחולי FM, כאשר 4 מחקרים מצאו יתרון או שלא מצאו יתרון בטיפול עם amitriptyline בהשוואה לפלצבו (Carette וחב' ב-Arthritis Rhematology משנת 1986 ומשנת 1994, Hannonen וחב' ב-British Journal of Rheumatology משנת 1998, Heymann וחב' ב-Clinical & Experimental Rheumatology משנת 2001).
מעט מחקרים בחנו את השפעת SSRIs על כאב ב-FM. Fluoxetine השייך ל-SSRIs נמצא עדיף על פלצבו כאשר נבחן כתרופה יחידנית או בטיפול משולב עם amitriptyline (Goldenberg וחב' ב-Arthritis & Rheumatology משנת 2005).
ניסוי שהתבצע עם 116 חולי ,FM מצא יתרון לתכשיר paroxetine על פלצבו בטיפול שנמשך 12 שבועות (Parker וחב' ב-American Journal of Medicine משנת 2007).

 

מייצבי ממברנה:

מספר מחקרים דיווחו ש-pregabalin (שם מותג Lyrica) כתרופה יחידנית במינונים שונים הנעים בין 150-600 מיליגרם ליום, הראה יתרון בהשוואה לפלצבו בשיכוך כאבים באלה עם FM (Arnold וחב' ב-Journal of Pain משנת 2008 בטיפול שנמשך 14 שבועות, ו-Mease וחב' ב-Journal of Rheumatology משנת 2008 בניסוי phase III).
גם ניסוים נוספים מצאו יתרון ל-pregabalin במינונים יומיים שביל 300-450מיליגרם על פני פלצבו (Crofford וחב' ב-Arthritis & Rheumatology משנת 2005, Ohta וחב' ב-Arthritis Research & Therapy משנת 2012, Arnold וחב' ב-Journal of Rheumatology משנת 2015, Clair ו-Emir ב-Current Medical Research & Opinion משנת 2016 ו-Pauer וחב' ב- Journal of Rheumatologyמשנת 2011).
טיפול משולב של pregabalin + duloxetine נמצא עדיף על פלצבו או על טיפול יחידני עם pregabalin (Gilron וחב' ב-Pain משנת 2016).

 

מרפי שרירים:

שני מחקרים בחנו את היעילות של cyclobenzaprine בהפגת כאבי FM, ובשניהם הודגמה יעילות התכשיר (Quimby וחב' ב-Journal of Rheumatology Supplement משנת 1989, ו- Bennett וחב' ב-Arthritis & Rheumatology משנת 1988).
לעומתם, מחקר אחר שלל את היתרון של cyclobenzaprine בהפגת הכאבים ב-FM (Reynolds וחב ב-Journal of Rheumatology משנת 1991).
טיפול משולב של ARI ואוםיואיד: רק מחקר יחיד של tramadol/acetaminophen במינון יומי של 300 מיליגרם/2,600 מיליגרם, בהתאמה, הושווה לפלצבו להפגת כאבים ב-58 נשים עם FM בטיפולים שנמשכו 8 שבועות. נמצא שטיפול זה היה בעל יתרון מובהק על פני פלצבו (Bennett וחב' ב-America Journal of Medicine משנת 2003).

 

אנטגוניסטים של NMDA:

ניסוי אחד כלל 24 מטופלים עם FM שחולקו באקראי לקבל או עירוי של 30 דקות של ketamine במינון כולל של 0.5 מיליגרם/ק"ג משקל גוף, זאת בהשוואה ל-midazolam במינון 5 מיליגרם (Noppers וחב' ב-European Journal of Pain משנת 2011). ניסוי זה נמשך 8 שבועות ולא מצא יתרון לטיפול עם ketamine.
אנטגוניסטים של אופיואידים: מחקר בודד שכלל 31 נשים עם FM טופלו פומית עם naltrexone במינון של 4.5 מיליגרם ליום, בהשוואה לפלצבו בניסוי שנמשך 16 שבועות (Younger וחב' ב-Arthritis & Rheumatology משנת 2013). בתום תקופת הניסוי נרשם יתרון ברור ל-naltroxone בשיכוך כאבים בהשוואה לפלצבו.

 

מאלחשים מקומיים:

טיפול ב-lidocaine לא הביא לשיפור הכאבים (Vlainich וחב' ב-Pain Practice משנת 2010, ו-Albertoni-Giraldes וחב' ב-International Journal of Rheumatic Diseases משנת 2016).
סטרואידים:
עשרים מטופלים קיבלו פרדניזולון או פלצבו לטיפול ב-FM והושוו לפלצבו. הטיפול נמשך 14 יום, ובסיומו נמצא שפרדניזולון אף החמיר במספר מטופלים את הכאבים (Clark וחב' ב-Journal of Rhematology משנת 1985).
קאנבינואידים:
בניסוי שכלל 40 איש, חלקם קיבלו באופן פומי nabilone שהוא אגוניסט של הקולטן של cannabinoid-1, לעומת טיפול בפלצבו. לאחר 4 שבועות טיפול נרשמה הפחתה משמעותית בכאבים במטופלים עם nabilone (Skrabek וחב' ב-Journal of Pain משנת 2008).

 

נמשיך ונדון במשככי כאבים במאמר ההמשך.

 

בברכה, פרופ' בן-עמי סלע.
25/12/2022
לקריאת כל הכתבות של פרופ' בן-עמי סלע לחץ כאן

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

    בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.