חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

כיצד תורם עישון לסרטן בלוטת הלבלב (פנקריאס)? בקרב מעשנים ישנה עלייה של 77% בהתרחשות של סרטן הלבלב

אהבתם? שתפו עם חבריכם

פרופ’ בן-עמי סלע, מנהל המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.


 


אין ספק שכאשר מזכירים סרטן ועישון בנשימה אחת, או שמא בשאיפה אחת, מזדקר מיד סרטן הריאות,  כמפגע המובהק ביותר שמקורותיו ברוב המכריע של המקרים, בעישון.


יש בכך היגיון מיידי, שכן כאשר העשן הרווי בחומרים רעילים ואף מסרטנים, נשאף אל הריאות, הוא בא במגע ישיר עם תאי הריאה ומחולל בהם את הנזק המיידי.


אך לא תמיד מובן הקשר, אם בכלל, בין עישון לבין סוגי סרטן אחרים שאנו לוקים בהם, שהרי לא תמיד ברור האם יש מגע ישיר או עקיף בין הקרצינוגנים המסרטנים שבעשן הסיגריה, לבין רקמות או איברים אחרים.


אך כעת אנו מבקשים להעלות דווקא את סרטן בלוטת הלבלב לדיון, שכן הוא לבטח מסוגי הסרטן הקטלניים ביותר, והשאלה האם עישון יכול להגביר את הסיכון לסרטן הלבלב עולה מדי פעם, ואין כלל בטחון שהציבור מודע לנתונים מרשיעים בנושא הזה.


 


אֲדֶנוֹקרצינומה של בלוטת הלבלב, נמצאת במקום הרביעי ברשימת סוגי הסרטן הקטלניים בארה”ב, ובמקום החמישי ברשימה קטלנית זו ברחבי העולם.


אך נתון זה “מקפח” מעט את מעמדו הקטלני של סרטן הלבלב, שכן הוא מושפע מכך שהשכיחות של סוג סרטן זה נמוכה באופן משמעותי בהשוואה לסוגי סרטן אחרים, כך שתרומתו היחסית לתמותה מסרטן קטנה מכפי שניתן היה לצפות.


אמנם כן, סרטן הלבלב מהווה רק 3% מכלל התחלואה בסרטן בגברים וגם בנשים, בהשוואה לסרטן הערמונית המהווה 25% מכלל מקרי הסרטן בין גברים בארה”ב וסרטן השד התופס פלח של 27% ממקרי הסרטן בקרב נשים שם.


במקום השני בין הגברים נמצא את סרטן הריאות (15% מכלל התחלואה בסרטן), וגם בין הנשים סרטן הריאות תופס את המקום השני (14% מכלל מקרי הסרטן), וכך הלאה.


סרטן הלבלב נמצא רק במקום העשירי מבחינת שכיחותו בשני המינים בארה”ב, ולכן העובדה שהוא הרביעי בסולם “הקטלנוּת”, מעידה עד כמה הפרוגנוזה של הלוקים בו רעה. אכן, סרטן הפנקריאס הוא הסרטן עם האחוז הנמוך ביותר של הישרדות!


 


הסיבה לפרוגנוזה היוצאת דופן בחומרתה של סרטן זה נובעת לא רק מחשיבותה וחיוניותה המופלגת של בלוטת הלבלב, אלא אולי בעיקר מכך שאין שיטות סריקה יעילות לגילויו המוקדם של סרטן הלבלב, לכן הוא יתגלה במקרים רבים בשלביו המתקדמים.


רק 2.5% מאלה שאובחנו בסרטן הלבלב ישרדו 5 שנים, וברוב המכריע של המקרים, כאשר הגילוי נעשה באיחור, יחלפו רק מספר קטן של חודשים עד לפטירה. משך הזמן הממוצע של הישרדות מסרטן הלבלב ממועד אבחונו הוא שנה אחת, ובארה”ב נפטרו בשנת 2008 כ-31,500 איש ואישה.


 


כדאי לתאר באופן בסיסי את הבלוטה המוארכת הזו הממוקמת מאחורי הקיבה, שאורכה כ-17 ס”מ ורוחבה כ-5 ס”מ. הלבלב מהווה בלוטת הפרשה משני סוגים: רוב תאי הלבלב משמשים להפרשה אקסוקרינית, של נוזל הלבלב המכיל את האנזימים דוגמת ליפאזה המפרק שומנים, טריפסין וכימוטריפסין המפרקים חלבונים,  ועמילאזה המפרק פחמימות. כל האנזימים הללו מופרשים בקרבה המיידית לבלוטה, לתוך המעי הדק, ומסייעים בעיכול המוקדם של המזון.


לעומת זאת, ההפרשה האנדוקרינית של הלבלב, מקורה במספר קטן משמעותית של תאים אנדוקריניים המסודרים בצברים הקרויים “איי לנגרהאנס”, והם מקור ההורמונים דוגמת גלוקאגון, אינסולין, סומטוסטאטין, ופוליפפטיד פנקראטי המופרשים מאיי α, β, δ, ו-PP, בהתאמה.  


 


התאים האקסוקריניים כמו גם התאים האנדוקריניים יכולים להפוך לסרטניים, אך גידולי התאים האקסוקריניים הרבה יותר שכיחים. יחד עם זאת יש גם מספר קטן של גידולים שפירים של הלבלב. גידולים של החלק האקסוקריני של הלבלב נוטים להיות ממאירים יותר וכמעט כולם מוגדרים כאדנו-קרצינומה. סוג מסוים של סרטן בלבלב המכונה גידול אמפּוּלארי (ampullary), מתחיל במקום בו צינור המרה שמקורו בכבד, והצינור (duct) הפנקריאטי מתרוקנים אל תוך המעי הדק. סוג זה של גידול גורם להצהבה של העור ושל לובן העין, וכך ניתן לגלותו בשלב מוקדם יחסית בהשוואה לסרטני לבלב אחרים.  


 


סרטנים אנדוקריניים של הלבלב הרבה פחות שכיחים ורובם שפירים.


 


כאשר מדובר בסרטן כה קטלני, עולה באופן טבעי השאלה, האם יש משהו התלוי בנו שניתן לעשותו, כדי להמעיט את פגיעתו הרעה? מי צפוי יותר ללקות בסרטן הלבלב? חולי סוכרת, אלה עם השמנת-יתר משמעותית, וכמובן אלה עם סיפור משפחתי של מישהו שלקה במחלה.


ומה בדבר עישון? מחקרים על הקשר בין עישון וסרטן הלבלב הופיעו במהלך 30 השנים האחרונות, אך כיון שברובם הוצעו מנגנונים שונים להסבר קשר זה, לא התגבשה הסכמה גורפת כיצד עשן הסיגריה עלול לפגוע בבלוטה חשובה זו.


בין מחקרים אלה, זכור זה של חוקרים מאוניברסיטת Allegheny בפילדלפיה שהתפרסם בינואר 1999 בכתב העת Cancer. האונקולוגDavid Berger  וקבוצתו הציעו שעישון כבד של 2 חפיסות ביום במשך 20 שנה, גורם למוטציות בלבלב, שמוצאים באלה עםPDAC  או pancreatic ductal adenocarcinoma, סוג סרטן של בלוטת הלבלב השכיח פי-2.6 יותר בקרב מעשנים בהשוואה ללא-מעשנים.


חוקרים אלה, אִתרו מוטציה ב-DNA כולל קודון 12 באונקוגן K-ras, שמוצאים בשכיחות גבוהה יחסית ב-PDAC.


 


מה שהיה מעניין בתוצאות מחקר זה, היא בעובדה שהמוטציות בגן של K-ras, נמצאו ב-39% מתוך הדגימות לא-סרטניות שנלקחו מבלוטת הלבלב של מעשנים כבדים, וזו הייתה ההדגמה הראשונה של קשר מולקולארי אפידמיולוגי שבין עישון כבד לבין מוטציה הידועה ככזו המוליכה לשינוי סרטני בתאים.


עצם העבדה שמוטציה זו לא התגלתה בלא-מעשנים, או באלה שעישנו פחות מחצי חפיסה ביום, או כאלה שעישנו יותר מחפיסה למשך פחות מ-10 שנים, מראה שיש נזק מצטבר עם השנים בעישון כבד, שבא לביטוי באותה מוטציה.


זאת ועוד, על פי Michael Thun, העומד בראש האגף האפידמיולוגי של החברה האמריקנית לחקר סרטן (ACS), חשיבות הממצא המתואר שהוא מדגים שהנזק הגנטי לתאי הלבלב במעשנים כבדים, מקדים לעתים בשנים רבות את האבחון הממשי של סרטן, אך נזק זה הולך ומצטבר עד שהמחלה מתפרצת.


 


קבוצת מחקר אחרת בראשות James Trosko מאוניברסיטת MSU במישיגן, גלתה אף היא פעילות רבה מאז 1979 בתחום הספציפי הזה של עישון וסרטן הלבלב.


מאמר מייצג שלהם שהתפרסם ב-2007 ב-International Journal of Cancer, הדגים כיצד תוצרים מובהקים של שריפת טבק, הידרו-פחממנים רב-טבעתיים הידועים כ-PAH, מפריעים לקשר הבין-תאי, באופן שהם לא רק משרים הפיכת תאים נורמאליים לסרטניים אלא גם תורמים בהמשך להגברת התהליך הסרטני.


Trosko ואנשיו הראו ש-PAHs לא רק גורמים למוטציה בתאי גזע, אלא אף מעודדים תאי גזע שנגרמו בהם מוטציות בעבר, לשגשג.


אגב, חומרים מסרטנים או מעודדי סרטן כמו PHA, נוצרים גם כאשר חומרי מזון המכילים חלבונים עוברים תהליך של צלייה, כגון זו המתבצעת בכל אירוע של ברביקיו, או מָנְגָל במקומותינו.


 


אך השורה התחתונה לסיכום מחקרים רבים בכל תחום, היא מה שמקובל כיום בניתוח של מקבץ גדול של מחקרים, מה שידוע כמטה-אנליזה.


באוקטובר 2009 מתפרסם ב-American Journal of Epidemiology סיכום כזה של מחקרים רבים, עליו חתומים 44 חוקרים ממכוני הסרטן הלאומיים (NCI) במרילנד, המכון לבריאות הציבור בהולנד, המחלקה לאפידמיולוגיה בהרווארד, מכון הסרטן הגרמני הלאומי בהיידלברג, מכוני הסרטן של אוניברסיטאות ניו-יורק ומינסוטה, המרכז למעקב אחר התחלואה בסרטן באטלנטה, מרכז הסרטן בסיאטל, המחלקה למחקר על בריאות הציבור ב-Mayo Clinic, המחלקה לרפואה בנשוויל, טנסי, מרכז MRC לחקר הסרטן באוניברסיטת קייברידג’, הסוכנות הבינלאומית לסרטן בליון, צרפת, המרכז לאפידמיולוגיה של מכון קרולינסקה בשטוקהולם, מרכז לחקר הסרטן ומניעתו IPSO  בפירנצה, יחידת הסרטן ב-Imperial College בלונדון, ועוד מרכזים לחקר מניעת סרטן בספרד, בקופנהגן, באתונה, ובהלסינקי. בהחלט, מאמץ בינלאומי של מרכזי סרטן בעלי מוניטין.


 


מטה אנליזה זו, מהגדולות ביותר בהיקפה בתחום המדובר, אספה נתונים מ-12 מחקרים ברמה גבוהה שהתפרסמו בשנים האחרונות, ואשר נערכו בעיקר באוכלוסיה לבנה, בקרב בני 60 שנה ומעלה, כאשר כ-10% מבין הנסקרים היו סוכרתיים, והערך הממוצע של BMI בכל הנסקרים היה 26.0 ק”ג/מ2, כלומר אנשים עם עודף משקל קל. הגיל הממוצע בעת גילוי סרטן הלבלב היה 69 שנה באלה שעישנו, ו-68 שנה בקרב אלה שלא עישנו.


מבין המאובחנים עם סרטן הלבלב, 39% מעולם לא עישנו, ובין קבוצת הביקורת ללא סרטן, 44% מעולם לא עישנו.  


 


בהשוואה עם אלה שמעולם לא עישנו, המעשנים בהווה הם בעלי סיכון מוגבר באופן משמעותי ללקות בסרטן הלבלב, עם עלייה של 77% במקרי הסרטן הזה, אך מעניין שמעשנים בעבר שלא עישנו לפחות 20 שנה, היו רק בעלי סיכון מוגבר באופן לא משמעותי סטטיסטית של 9% ללקות במחלה. בין המעשנים, הסיכון ללקות בסרטן הלבלב  גדל משמעותית עם הגברת האינטנסיביות של העישון, משך העישון, ושנות-החפיסה.


מטה אנליזה זו לא מצאה כל קשר הופעת סרטן הלבלב לבין הגיל בו התחילו המעשנים לעשן, מינם של המעשנים, מידת ההשמנה שלהם, או האם היו סוכרתיים או לא.


 


הממצאים העיקריים של מטה-אנליזה נרחבת זו הם שעישון תורם ללא ספק להגדלת הסיכון לחלות בסרטן הלבלב, אך כמו בסרטן הריאות, כן גם בסרטן הלבלב, מדובר על השפעה מאוחרת יחסית (late stage effect), שמצריכה עישון נמרץ יחסית למשך מספר שנים לא מעטות. אך העובדה שנתונים סטטיסטיים מוצקים מצביעים על עלייה של 77% בהתרחשות של סרטן הלבלב בקרב מעשנים בהשוואה ללא-מעשנים, משכנעת בהחלט.


 


בברכה, פרופ’ בן-עמי סלע


 

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים