חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

כיצד נתמודד עם חום הקיץ?

אהבתם? שתפו עם חבריכם

כיצד נתמודד עם חום הקיץ?

עונת הקיץ חשובה לנו כיצורים חיים. הקיץ מלווה בחום ושמש בשמים. חשיבות הדבר הוא בכך שהחום מביא להבשלה, הגברת הפעילות והיצירתיות. קרני השמש מפזזות ביקום ומקנות לנו את האור הנחוץ לראייה, את חלקיקי האור-הפוטונים, הנחוצים לתקשורת הבין-תאית וכמקור אנרגיה בלתי נדלה הנחוץ להמשך הקיום. האור מפזר את הקדרות, העצב והדכדוך ומביא שמחה, עליזות, עליצות ורון בלב.

כמו כל דבר בטבע, חוסר או עודף לאורך זמן או בעוצמה רבה, מביאים להתפתחות בעיות. עודף החום או החוסר בו, פעמים רבות, תלוי באורח חיינו. אנו יכולים לחמם יתר על המידה את המרחב בו אנו שוהים ולגרום למכת חום מזיקה. מאידך, אנו יכולים לצנן את אותו המרחב עד כדי כך שנסבול מעודף קור. בעידן שלנו מדובר לרוב במכשירי מיזוג האוויר בהם אנו שולטים ולא תמיד בחכמה.

החשיפה לאור השמש יכולה להיות במידה ולהביא לנו תועלת רבה. מאידך, הקרנת יתר של קרני השמש מזיקה לגוף ויכולה לגרום למכת-חום, להתייבשות, למצב בלבולי ועד לאובדן ההכרה ולהסתיים במוות. מהסיבוכים המוכרים של השמש הכוללים את סרטני העור למיניהם. מהעבר השני, ימים קודרים ואפלים גורמים לירידה בחיסוניות, לריבוי מחלות שעל רקע פגיעה בחיסוניות, יתר לחץ-דם, פגיעה בפוריות ונטייה דיכאונית. אנו יכולים לשלוט במידת החשיפה לאור השמש ולשעות בהן אנו נחשפים. חשיבות החשיפה והסכנות הטמונות בה מפורטות השכם והערב בכל כלי התקשורת.

כיצד נכשיר את הגוף לקראת החום והשמש?
עלינו להכין את הגוף כבר באביב כך שתיקל עלינו ההתמודדות עם הקיץ. נאכל מזונות יותר חמים ומחממים כמו למשל, פירות וירקות אדומים, תבלינים חריפים וחמוצים. בקיץ עצמו נעדיף מזונות קלים ונויטרלים או מקררים וזאת כהכנה לקראת הסתיו. לא נרבה בבשר אדום אם בכלל. נעדיף אוכל עם דגן וקטניות כמנה עיקרית ולידם ירקות מבושלים ו/סלט חי. נמנע ממזונות עשירים בסוכרים ובשומנים. הירקות רובם מצננים על כן נעדיף לאכול אותם בארוחות השונות. האבטיח והמילון יהיו חלק חשוב בתפריט על פני התפוז והאפרסק. הבישול והאידוי עדיפים על פני הטיגון והעישון. נרבה יותר בשתיית נוזלים לצינון ולהשלמת הנוזלים אשר התאדו מהגוף.

הלבוש צריך להלום את העונה. נמנע מלבוש כבד ומחמם ושצבעו כהה ואוגר חום. נעדיף לבוש קל ובצבעים בהירים שאינם קולטים את רוב קרני האור ולכן הם אינם מחממים. הבגדים יהיו מאווררים ובכך נמנע מאפקט החממה המסוכן בקיץ. הגוון האדום מחמם בעוד אשר הגוון הכחול מצנן ומרגיע. החום נוטה לעלות למעלה על כן עדיף להגן על הראש בכיסוי מתאים ובכך נרחיק עוד חום ישיר על הראש עם נזק גדול יותר.

שעות הפעילות שלנו ישתנו בהתאם לדרישות של העונה. נשכים קום בבוקר ונעלה על משכבינו במעט יותר מאוחר. לא נגזים בפעילות גופנית קשה ומתמשכת בעיקר לא בשעות החמות וזאת בכדי למנוע עוד גורם המוסיף חום לגוף.

בהרגלי החיים נקפיד על שתיית מים או תה צמחים שאינם מחממים או שמצננים, כמו למשל – מנטה או נענע עם עלים ירוקים כמו – לואיזה, מרווה, מליסה, גרניום, לימונית וכדומה. נמעט בשתיית משקות ממותקים, קפה או אלכוהול. לא נעשן מכל הסיבות המוכרות וגם משום שהעישון מחמם את הגוף במיוחד.

הציווי מן התורה – “ושמרתם לנפשותיכם” כל כך נכון ומתאים שאין כמעט שום פעולה אחרת לעשות מאשר רק זאת. בכך אנו נשיג את ההשפעה החשובה ביותר – “נפש בריאה בגוף בריא”. מאחל לכולנו לקיים את המעט הזה שהוא בעצם היסוד והסוד לחיים בריאים ומלאים.

בברכה, פרופ` משה שטרנפלד

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים