חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

כיצד נרסן את האיום הציבורי הגדול ביותר לבריאותנו – השמנת יתר – Obesity

אהבתם? שתפו עם חבריכם

פרופ’ (אמריטוס) בן-עמי סלע, המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה (בדימוס), הפקולטה לרפואה סאקלר, אוניברסיטת תל-אביב.

 

הבה נקרא לילד בשמו: הַשְׁמָנַת יֶתֶר, אוֹבֶּזִיּוּת, אַבֶּסֶת; שֹׁמֶן, ובכן שמות אחדים, ואנו דווקא ניצמד למושג הלועזי: Obesity.
ובכן, נגע זה משפיע על 42.4% מהמבוגרים בארה”ב (Hales וחב’ ב-NCHS Data Briefing משנת 2020).
לפי נתונים שהציגו Claridy וחב’ ב-Mayo Clinic Proceedings משנת 2021, ולמרות שנרשמו עליות קלות בתרופות שאושרו על ידי ה-FDA לטיפול ב-obesity, כמות המרשמים לשימוש בתרופות אלו לטיפול בבעיית השמנת היתר נותרה מאוד נמוכה. כלומר, הציבור אינו מתייחס בדאגה לעלייה במחוג המאזניים, ואינו סבור שהעלייה במשקל עלולה לפגוע קשות בבריאותו.

 

מטרת המחקר של Claridy, הייתה לסקור את השימוש בגישה פרמאקו-תרפית על מנת להפחית את בעיית ה-obesity בארה”ב בין השנים 2011-2016.
נתונים שמקורם בסקר רפואי אמבולטורי לאומי, בחנו שלושה סוגי ביקורים אצל רופאי המשפחה: אלה של אנשים כבדי משקל המתעניינים בתרופות להילחם בתופעה, אלה של אנשים כבדי משקל ללא עניין בתרופות אלו, וביקורים של אנשים במשקל תקין שלמרות זאת אכן התעניינו בתרופות להפחתת משקל.
החוקרים הבחינו בעלייה קלה ביותר וחסרת משמעת סטטיסטית בהתעניינות בתרופות האמורות, מ-0.26% בשנת 2011, ל-0.26% בשנת 2016, אך רק 1% מביקורי הרופא הללו הסתיימו במרשם התרופות לטיפול במשקל עודף.

 

המסקנות של Claridy וחב’ תאמו את ממצאי המחקר של Saxon וחב’ ב-Obesity משנת 2019, שנשלפו מנתונים אלקטרוניים של 11 מיליון מטופלים, שהראו שרק 1.3% מאלה שהיו מתאימים לטיפול עם תרופות נוגדות השמנה, אמנם קיבלו מרשמים של אחת מתרופות אלו במהלך תקופה של 6 שנים.
Claridy וחב’ אישרו גם את העובדה המוכרת על ידי רופאי משפחה וכן רופאים בתחומים של סוכרת ושל מחלות לב, המטפלים בלקוחות בעלי משקל-יתר: תרופות להפחתת משקל נרשמות רק לעתים רחוקות למטופלים שמנים שראויים לטיפול תרופתי.

 

חומרת הבעייה:

Obesity היא ,התחלואה” השכיחה ביותר, והיא צפויה לעלות ולפגוע ב-48.9% מהאוכלוסייה האמריקנית עד שנת 2030 (Ward וחב’ ב- New England Journal of Medicine משנת 2019).
Obesity היא הגורם הראשון במעלה לתחלואות רבות המביאים מטופלים למרפאות אמבולטוריות ואף לאשפוזים, מסיבות של סוכרת type 2, יתר לחץ-דם, דיסליפידמיה, קוצר נשימה בשינה, מחלות קרדיו-וסקולריות ואף למחלות סרטן למיניהן (Mhanick ב-Endocrinology Practice משנת 2017).
Obesity כרוכה גם בתמותה מוגברת, והיא התורם הגדול ביותר לתחלואה כרונית בארה”ב (מנתוני מכון Milken משנת 2018).
מכון מחקר זה קובע שהעלויות הכספיות של obesity (מהוצאות רפואיות באשפוזים ותרופות) הסתכמו בשנת 2016 ב-480.7 מיליארד דולר, וההוצאות הכספיות כתוצאה מ-obesity באובדן ימי עבודה ויצרנות הסתכמו באותה שנה ב-1.24 טריליון דולר.

 

היכן טעינו?

כבר בשנת 2013 הוכרה obesity כמחלה כרונית מורכבת על ידי ארגון הרפואה האמריקני AMA)), אך הטיפול בבעיה זו ממשיך להיות מאתגר.
יש עדיין דֵּעָה קְדוּמָה משמעותית כנגד obesity אף על ידי מטופלים הסובלים ממנה. בנוסף, הרבה לפני שיש אפילו מחשבה על טיפול, קיימת תת-הבנה של רופאים רבים: פחות ממחצית המטופלים הסובלים מ-obesity בהתאם לנתוני מסת גופם (BMI), זוכים לאבחון פורמלי, וכמקובל על הכול, מצב שאינו מאובחן כראוי, רק לעתים נדירות יטופל כראוי (Pantalone וחב’ ב-British Medical Journal Open משנת 2017).

 

רופאים רבים מחזיקים עדיין בדעה ש-obesity היא שאלה של כוח רצון ואינה מחלה כלל ועיקר.
ישנן מספר סיבות לכך שרופאים מסרבים לרשום תרופות להילחם בהשמנה כגון תדרוך חסר ברפואת ההשמנה, חסר בהבנה של תפקיד התיאבון ובשיעור המטבוליזם הבסיסי במהלך איבוד משקל, ציפיות נמוכות להצלחת הטיפול, הזמן המצומצם העומד לרשותם לספק למטופל עצה בתחום התזונה, סטיגמות חברתיות, חשש מעלויות טיפול גבוהות וביטוח רפואי מוגבל לכיסוי ההוצאות על תרופות כלל לא זולות, וכלים טיפוליים מוגבלים (Fujioka ו- Harrisב-Endocrinology & Metabolism Clinical North America משנת 2020).
השימוש המוגבל בכלים טיפוליים אינו מוגבל רק לטיפולים תרופתיים, ולדוגמה רק כ-1% מאלה עם obesity חמורה מסכימים לעבור ניתוח בריאטרי לקיצור קיבה או לולאת מעי (Burguera וחב’ ב-Mayo Clinic Proceedings משנת 2019).

 

הסרבנות לשינוי:

הדרך בה קלינאים מתנהלים עם obesity לא השתנתה רבות במשך הזמן, ואולי אף הוחמרה. הטיפול המוצלח הראשון ב-obesity תועד כבר במאה ה-10 בספרד.
על פי מאמרים מאותה תקופה קדומה, Sancho הראשון שליט León, פיתח השמנת-יתר כתוצאה מהֲפָרָה של מנהגי האכילה וחוסר פעילות גופנית (Hopkins ו-Lehmann ב-Lancet משנת 1995).
נתיניו היו סבורים שממדי גופו לא התאימו לשליט, והם הדיחו אותו מהשלטון. הוא נועץ עם רופא נודע מקורדובה, Hisdai Ibn Shaprut, לטיפול במצבו. הטיפול כרך הליכות ארוכות תוך שהוא נמשך בחבלים על ידי עבדים, עבר טיפול תזונתי על ידי עירויים של מי-מלח מורתחים עם ירקות, אמבטים במים מהבילים, ותרופות ממשפחת האופייאטים.
טיפולים אלה הביאו את Sancho לאבד משמעותית ממשקלו, וכתרו הוחזר לו. אך לא כל הרופאים בעלי כושר המצאה כזו של הרופא Hisdai, ולכן המלצותיהם הטיפוליים אינם צולחים והמשקל של מטופליהם ממשיך לעלות.

 

מה עוד ניתן לעשות?

מגפת ה-obesity הגיעה לפרופורציות דרמטיות, והשפעתם על התקציבים הרפואיים ממש בלתי נסבלת. חשוב לגלות את הסיבה לתופעת ההשמנה הלא מרוסנת, ולפתח גישה תזונתית נאותה, לצד פעילות גופנית ושליטה על התיאבון העודף.
בנוסף, יש צורך לטפל במצבים פסיכולוגיים העלולים לדרבן אכילה מוגזמת, כגון עקה, דאגנות ודיכאון.
כיום ישנן 5 תרופות המאושרות לטיפול ארוך-טווח על ידי ה-FDA והן: Orlistat, phentermine-topiramate, naltrexone-bupropion, liraglutide ולאחרונה גם Pantalone) semaglutide וחב’ ב-Netw Open JAMA משנת 2021).
קיים צורך קריטי לפוליטיקאים שלנו לתמוך בטיפול ב- obesityכמטרה לאומית. חברות הביטוח הרפואי חייבות להיגמל מראייתם קצרת הטווח בסירוב לכסות טיפול תרופתי ב-obesity, שהרי הטיפול בסוכרת type 2 הנובעת מ-obesity יקר לאין שיעור. עלינו להפסיק להאשים מטופלים על ממדי גופם התופחים, כאשר הם חסרים את הכלים המתבקשים לטיפול בבעיה.

 

העובדה היא ש-obesity היא מחלה המשפיעה כמעט מחצית מהאמריקנים, והאמצעים הננקטים כיום כנגדה אינם מספיקים או יעילים.
ה-FDA אישר מספר תרופות לטיפות בהשמנת יתר אך הקלינאים לא נוטים להמליץ עליהם למטופליהם.
סרבנות הרופאים לרשום תרופות כנגד מחלות כרוניות אחרות כסוכרת type 2, אי-ספיקת לב, או קוליטיס כיבית, ניתן היה לתבוע רופאים אלה על malpractice. הגיע הזמן לתקוף obesity כפי שאנו תוקפים מחלות אחרות.
כל איש שמן ראוי להיות מטופל בהתאם, עם הספקטרום הרחב של טיפולים אפשריים. רופאי משפחה אמורים להפנות מטופלים כבדי-משקל לרופאים כגון אנדוקרינולוגים, מומים מתחום התזונה, פיזיולוגים בתחום הפעילות הגופנית, פסיכולוגים, ומומחים בתחום הפרעות שינה בעיקר מטפלים בבעיות של קוצר נשימה, כאשר כל אלה עוסקים בבעיות המשיקות ל-obesity.
במקרים רבים תרופות הן הדרך היחידה לבלום תיאבון יתר, ובכך להפחית במשקל. לעתים, אפילו ירידה קלה במשקל, עשויה לסייע בשיפור איכות החיים.

 

צעירה בת 23 משוחת עם הפסיכולוגית שלה על בעיות בריאותיות וחברתיות שיש לה. המטופלת היא השמאלית בתמונה.

 

בברכה, פרופ’ בן-עמי סלע.
12/12/2021
לקריאת כל הכתבות של פרופ’ בן-עמי סלע לחץ כאן

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים