חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

כיצד נלמד את ילדינו הרגלי אכילה נכונים?

אהבתם? שתפו עם חבריכם

כיצד נלמד את ילדינו הרגלי אכילה נכונים?

ככל שמתחילים מוקדם יותר, קל וטוב יותר, אך זכרו שאף פעם לא מאוחר.
הצעד החשוב ביותר בשינוי הרגלי האכילה שלכם כהורים ושל ילדיכם, הוא להאמין במה שאתם עושים ולהוות עבורם דוגמא אישית. כאשר תסרבו בנימוס לדבר מה שיציעו לכם בעת אירוח, הסבירו לילד מה הסיבה לאי אכילה של דבר מסוים, עשו זאת כמובן בדרך נעימה והגיונית ובשום פנים ואופן לא בכפייה משום שאז תתקבל התוצאה ההפוכה.

ילדים מסוימים משתפים פעולה מלכתחילה ויש כאלו שמסרבים, אך תתפלאו שלאחר תקופה של התמדה, סבלנות והבנה התוצאות לא יאחרו להגיע והילד הקטן שלכם יסביר לכם את שאתם הסברתם לו, הוא יחוש שאינו רוצה עוד ממתקים לא משום שאתם כפיתם זאת עליו, אלא מתוך מודעות והבנה שהם אינם בריאים ואף יסביר לחבריו שאלו מכילים צבעי מאכל לעומת אחרים שבריאים יותר. יש להדריך את הילד בשפה פשוטה בנושאים תזונתיים ולהסביר על פי עובדות קיימות והגיוניות, במידת הצורך להיעזר באיש מקצוע כאשר לכם אין את הידע המספק.

כיצד נמנע ממזון קלוקל בבית?
יש לעשות זאת בהדרגה כמובן, תוך שיקול דעת ובתבונה רבה. אין לשלול לגמרי מוצרי מזון שאינם בריאים כגון ממתקים למיניהם, אך ניתן להחליט שאוכלים מהם רק פעם ביום בתחילה ובהדרגה להפסיקם. המזון הקלוקל הוא כל מזון מהיר המעודד צריכה רבה של פחמימות ועשיר בשומנים לא רצויים, עשיר מידי בסוכר ובמלח ואין בו די סיבים. בכל סוגי מזון מהיר יש עודף נתרן הגורם לעומס יתר על הכליות.
מזון מהיר גורם להשמנה, כשאוכלים מהר נוטים לאכול הרבה יותר ורעבים שוב כעבור כשעה, מזון מסוג זה מלא שומן אשר עלול לגרום להתקפי לב בגיל מאוחר ומכיל פי שניים קלוריות ופחמימות. יחד עם זאת אינו מכיל סיבים ומקשה על מערכת העיכול.

יחד עם כל ההבנה שלנו כמבוגרים שמזון זה אינו בריא, לא ניתן למנוע מילדנו לאכול ממנו לחלוטין בעולמנו השופע מזון מהיר, מכיוון שכאשר תשללו אותו לגמרי מילדכם תגרמו להם כמיהה רבה למזון מסוג זה והתוצאה תהיה הפוכה, יש סיכון גדול יותר לגרום לילד להרגיש מסכן, עצבני ומשום כך הוא עלול לאכול בסתר ובאופן עקיף לגרום לו להפרעות אכילה.

יחד עם זאת, ניתן להחליט שאפשרי מזון מהיר בבית באופן שיהיה פחות מזיק, לדוגמא, פלאפל הנקנה בחוץ אינו בריא בעיקר מפני שהשמן מטוגן מספר פעמים בזה אחר זה , דבר הצובר רעלים מזיקים, לעומת זאת פלאפל אשר הוכן בבית באופן עצמאי מזיק הרבה פחות.

להלן מספר עצות פשוטות ומועילות כשינוי בשלב ראשון:
* להציע לילד פירות במקום שפע הממתקים, במדינתנו יש שפע פירות טריים אשר יכולים בהחלט להחליף ממתקים כאשר יש צורך במתוק.
* ניתן בהחלט להתקיים ללא סוכר לבן כלל, כאשר משתמשים בסוכר טבעי ובכך לשמור מלבד על בריאות הגוף גם על השניים.
* להשתמש בלחם מלא במקום לחם לבן.
* ממרח חרובים או ממרח בוטנים במקום שוקולד למריחה.
* להוסיף לכל ארוחה סלט ירקות טרי וצבעוני, לשתף את ילדכם בהכנתו ובכך תעוררו בו את החשק לאכול ממנו בארוחה.
* להכין פיצה המבוססת על חיטה מלאה במקום זו הקנוייה בפיצריות.
* להשתמש בגלידות המבוססות על יוגורט וחלב רזה במקום גלידות על בסיס שמנת.
* להציע לילד מגוון ממתקי חרובים במקום ממתקי שוקולד אשר מכילים שפע קופאין, השוקולד פוגע במערכת העצבים!

מדהים לראות כיצד אנשים מזועזעים לראות ילד שותה קפה, אך אינם מודעים לכך שכאשר הילד שותה משקאות מוגזים וממותקים ואוכל שוקולד, נכנסת לגופו כמות קופאין גדולה באותה המידה. פחמימות חשובות מאד לתפקוד היומיומי, אך בעודף הן נאגרות כשומן לכן יש לצרוך פחמימות בתבונה, כלומר, פחמימות המכילות סיבים, כגון אורז מלא, דוחן, פירות, לחם מלא ושפע ירקות ופחות קמח לבן ומוצריו.

דבר חשוב לא פחות, הוא להבין את הילד, להימנע ממאבקי כוח ליד השולחן, לא להבטיח ממתקים בסיום הארוחה, בכך נבטיח בסיס חזק להמשך השינוי.
יש להבין שההדרכה והאמונה שהילד רוכש יהיו חשובות מאד בהווה ובעתיד, לכן יש לערוך שינויים בהדרגה, לדאוג שהמזון יהיה בריא אך גם טעים ואסתטי לעין. מרבית הילדים ירצו לטעום טעמים חדשים, אך ישנם ילדים עקשנים אשר ינסו להוכיח שליטה להפגין עצמאות והתבטאות אישית בשטח העדפות המזון כמו בשטחים אחרים, כאשר ילד זה, יבחין שהוריו כועסים בכך שלא אכל את שהוגש לו, יהווה הדבר ניצחון עבורו ובהמשך פוטנציאל למאבקי כוחות. לא זו הכוונה ויש למנוע זאת בטרם עת.

יש לזכור שילדים אינם רובוטים ואי אפשר לתכנת אותם בין לילה, כאשר החלטתם לערוך שינויי אכילה ותזונה במשפחתכם ולאחר ששוחחתם עם אנשי מקצוע, יש לעשות זאת בהדרגה, כפי שציינתי, תוך שיקול דעת, לא מתוך כפייה ולזכור שגם כשמודעים היטב לתזונה נכונה זה לא נורא אם לפעמים אוכלים מזון קלוקל וכמובן שאין לכעוס על הילד .

היעזרו בהרבה סבלנות, אורח רוח, יצירתיות במטבח ושיקול דעת והתוצאות לא יאחרו להגיע
.
בהצלחה לכולכם.
לשאלות נוספות בענייני תזונה, התנהגות ובריאות ניתן להפנות אל ת.ד. 5204 או בטלפון 08-8573183

ד”ר סיגל תמיר Ph.D.

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים