חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

כיצד ניתן לרסן את בית המשפט העליון: ולא מדובר בפוליטיקה הישראלית

אהבתם? שתפו עם חבריכם

פרופ’ (אמריטוס) בן-עמי סלע, המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה (בדימוס), הפקולטה לרפואה סאקלר, אוניברסיטת תל-אביב.

 

 

ב-24 ביוני 2022 בית המשפט העליון בארה”ב הפך על פיה את הפסיקה המונומנטלית הידועה כ-Roe נגד Wade משנת 1973, שהעניקה לגליזציה לביצוע הפלות במדינה זו, ונתנה בידי נשים את סמכות ההחלטה הכל-כך-אישית להפסיק הריון משיקוליהן.
פסיקת Roe נגד Wade וידאה שמדינות בארה”ב לא תוכלנה ליישם תקנות שתאפשרנה למנוע הפלות בשלב מוקדם של ההיריון עוד לפני שהעובר מגלה “סימני חיים”. ביטול Roe vs. Wade מהשבוע שעבר, משמעותו שהמדינות שם תוכלנה להחליט על חוקי ההפלות של כל אחת מהן.
בתגובה להחלטה החדשה הודיעו מיד 13 מדינות על איסור הפלות ועוד 13 מדינות צפויות להצטרף ל”חרם הפלות” זה בהקדם, כלומר קצת מעל מחצית המדינות בארה”ב. לפחות 300,000 נשים הרות ברחבי המדינה תושפענה על ידי האיסורים הללו, כאשר אפילו הריונות כתוצאה מאונס או מגִּלּוּי עֲרָיוֹת לא תוכלנה להתחמק מהאיסור הגורף לביצוע הפלות (מכון Guttmacher).

 

מיד לאחר החלטת בית המשפט העליון, שמונה מדינות (אלבמה, ארקנסו, לואיזיאנה, מיזורי, אוקלהומה, דרום דקוטה ויוטה) היו הראשונות להכריז של הפלות כבלתי חוקיות, עם מספר בודד של יוצאי דופן. במין מדינות אלו, רק יוטה מאשרת הפלות במקרי אונס או גילוי עריות.
שלוש מדינות אחרות (אריזונה, מערב וירג’יניה וויסקונסין) החליטו שיש להפסיק את כל ההפלות.
ישנם שופטים בטקסס, לואיזיאנה ויוטה, שחסמו באופן זמני את איסור ההפלות, אך בתשע מדינות ההפלות הופסקו באופן מיידי (Perez-Castells ב-Texas Tribune, ו-Folmar ב-The Hill מהימים האחרונים). בטקסס, טנסי, מיסיסיפי, איידהו, צפון דקוטה וויומינג, איסור הפלות מוחלט ייכנס לתוקף בשבועות הקרובים. מדינות כג’ורג’יה, טנסי, אוהיו ודרום קרוליינה תאסורנה הפלות לאחר 6 שבועות של הריון, עוד לפני שחלק מהנשים מודעות בכלל להריונן.

 

החלטת בית המשפט העליון בוושינגטון זכתה מיד וכצפוי לגינויים של פוליטיקאים, אנשי ציבור ובכירים במערכות הבריאות ברחבי העולם.
קרן האוכלוסייה של האו”ם, הזהירה שהגבלת הגישה לביצוע הפלות תתבטא בתמותה גבוהה יותר באותם מקרים בהם היריון מסכן את האישה ההרה. זה היה המצב לפני Roe vs. Wade בראשית שנות ה-70, כאשר החלופה להפלות חוקיות, היו הפלות בלתי בטוחות ב”חצרות האחוריים”. הטיפול עם mifepristone וב-misoprostol יעיל בטוח ומומלץ על ידי ה-WHO.

 

Mifepristone הוא קורטיקוסטרואיד סינתטי בעל פעילות חוסמת פרוגסטרון – הורמון מין נקבי, וכן חוסם גלוקו-קורטיקואידים – הורמונים המיוצרים על-ידי האדרנל. כאשר הוא ניתן שלושה ימים לאחר קיום יחסי מין, תכשיר זה מונע השתלה של הביצית המופרית ברחם.
הטיפול ב-mifepritone מיועד לנשים הנמצאות בתקופה של 49 ימים לאחר תחילת המחזור האחרון (כלומר איחור במחזור של כ- 21 יום באישה עם מחזורים סדירים). הטיפול התרופתי כולל מתן של תרופה נוספת ממשפחת הפרוסטגלנדינים, misoprostol, הגורם להתכווצות הרחם, ולהרפיה ופתיחת צוואר הרחם. פעילות משולבת של שתי התרופות מונעת את ההיריון.
טיפול זה הוא לרוב השיטה היחידה להפסקת הריון במקרים בהם הפלות אינן חוקיות כמו במדינות כפולין, ברזיל וניגריה (Baum וחב’ ב-Health Care Women International משנת 2020, Aiken וחב’ ב-British Medical Journal משנת 2017, ו-Aiken ו-Upadhyay באותו כתב עת משנת 2022).
הזמינות של הפלות רפואיות, הייתה מבטלת אחדות מההשפעות הגרועות ביותר של החוקים הדרקוניים שנכנסו כעת לתוקף בארה”ב, שיאפשרו לפחות לחלק מהנשים לבצע הפלות ביתיות בתנאים פחות מוקפדים.
מתוך כמיליון הפלות שבוצעו בארה”ב שנת 2019, פחות ממחציתן בוצעו בעזרת תרופות (על פי מכון המחקר Pew), ואלה בפירוש תנאי הפלה פחות מועדפים (Lohr וחב’ ב-BMJ Sex & Reproduction Health משנת 2022).

 

נשים רבות תסבולנה אף יותר מהמשמעויות הקשות של הפסיקה החדשה של ה-24 ביוני.
נשים הרות תמותנה עם ההימנעות של גינקולוגים להסתבך בביצוע הפלה שאינה חוקית מכאן ואילך, כמו במקרים הריונות מחוץ לרחם, או סיבוכים גינקולוגיים אחרים, כפי שקרה במקרים שזכו לפרסום רב של Izabela Sajbor בפולין או של Savita Halppanava באירלנד ואלפי מקרים נוספים, בהם נשים איבדו את חייהן כתוצאה מדיכוי זכויותיהן להפלה חוקית.
החקיקה החדשה תכה בחומרה בעיקר בנשים בסטאטוס סוציו-אקונומי נמוך המסוגלות פחות לטוס למדינה אחרת בה הפלות מתבצעות במרפאות מסודרות, או שכוח השכנוע שלהן בוועדות ההפלה לתאר את חיוניות ההפלה עבורן מוגבל.
הפגיעה הפיננסית בנשים מסורבות הפלה תהיה אף קשה יותר במדינות כמו ארקנסו ולואיזיאנה בהן החוק הסוֹטֶה מאיים לא רק במאסר, אלא גם בקנס כבד למבצע ההפלה.
במדינות אלה יש מענק כספי ל”מלשינים” המוסרים לשלטונות מידע על הפלות שבוצעו למרות החוק החדש. אלה גזירות שתפגענה אנושות בנשים הרות ש”עברו על החוק” וברופאים שיבצעו את העבירה עצמה.

 

אך משמעות ההחלטה עליה חתמו בנפש חפצה שישה שופטים עליונים, מול התנגדות חסרת סיכוי של שלושה שופטים, גולשת מעבר לגבולות ארה”ב.
מדינה זו היא בעלת השפעה כבירה על מדיניות ההפלות ברחבי העולם.
בין הדוגמאות החשובות ביותר למשמעות ההחלטה האחרונה ניתן לציין את התיקון ע”ש Helmes ותקנת ה-Global Gag, המונעות הפניית משאבים כספיים בתוך ארה”ב ולמדינות וארגונים זרים שייעשו שימוש במשאבים אלה לקידום הפלות.
המשבר בארה”ב בתחום ההפלות ישפיע באופן בולט גם על בריטניה, סקוטלנד, וויילס, שעדיין לא הוציאו הפלות אל מחוץ לחוק, ואפילו מאפשרות ביצוען בתנאים ספציפיים, בתנאי שהאישור ניתן על ידי 2 רופאים, כדי שהוא ייחשב חוקי.
בריטניה נותרת אחת המדינות האירופיות המעטות בן אישה עלולה לעמוד למשפט על ביצוע הפלה “פיראטית” מחוץ למערכת הבריאות.
צפון אירלנד היא המדינה היחידה המתעקשת על חוק משנת 1861 שכלל הפלות בקטגוריה של פעולות פליליות, מה שמאלץ נשים צפון איריות לטוס לאנגליה כדי לבצע שם הפלה.
Maria Lewandowska חוקרת פריון ובריאות בתחום ההיריון מתבטאת בנושא במלים הבאות: “המאבק לזכויות של הפלה הוא בינלאומי. אנו חייבים/ות להפגין סולידריות עם הנשים, ובני המשפחות המושפעים מהחקיקה הברוטלית בארה”ב, ואנו חייבים להילחם כדי לשפר את זכויות נשים על גופן. הנפילה של Roe vs. Wade היא מתקפה על זכויות האדם, וחבל שהחלטה איוולת זו נתמכה על ידי שישה שופטים, שאף לא אחד מהם הוא בעל תואר ברפואה, ומבין באמת את המשמעויות הרפואיות הקשות בחלק מהנשים הנושאות ברחמן עוברים לא רצויים שהחלו דרכם בחטא, או אפילו כאלה שיוולדו לחיות בתנאים לא הולמים”.

 

החלטת בית המשפט העליון בארה”ב מהשבוע שעבר מהווה בפירוש סכנה לבריאות הציבור, ודוגמה טובה כיצד מניפולציה פוליטית זוכה בניצחון אידאולוגי שיעלה מימים אלה ואילך בחיי נשים הרות. גרוע מכך, החלטה זו תפגע בעיקר בנשים עניות ורמת השכלה נמוכה, ותגביר את חוסר השוויון המעמדי בתחום רפואת הציבור. התוצאות של החלטת בית המשפט העליון תורגשנה בעולם כולו (Sun ב-British Medical Journal מסוף יוני 2022 ) ותשתמע כהחלטה של שופטים שבעים ועשירים להחמיר ולמרר את חייהם של העניים. הגינוי של ההחלטה מצד גופים של זכויות אדם ובריאות הציבור דווקא באירופה היו חריפים במיוחד.

 

לא פלא אם כן שההחלטה המדוברת זכתה לגינוי חריף של איגוד הרפואה האמריקני (AMA) שהיא לדבריו “מזיקה ומציקה” (Tanne ב-British Medical Journal מסוף יוני 2022). בית המשפט העליון האמריקני חייב תמיד לנהוג על פי אִזּוּנִים וּבְלָמִים (Checks & (Balances כנגד כל שימוש לרעה של השפעה פוליטית על פסיקותיו.
למגינת הלב, בהחלטתו האחרונה שיחק מוסד זה את תפקיד הרגלי (pawn) במלחמה אידיאולוגית המזיקה לבריאות, במיוחד בתחום רביית הנשים. החלטתו כבר מוגדרת כטעות היסטורית ופסק דין קטלני לנשים עניות, וכמו שמגדיר אותו Kamran Abbasi העורך של British Medical Journal “כישלון מונומנטלי הראוי לגינוי אוניברסלי”.

 

כפי שמשתמע ממפת המדינות האוסרות הפלות בעקבות ההחלטה לבטל את פסיקת , Roe vs. Wade ניכר שרובן מדינות בהן ניצח טראמפ בבחירות לנשיאות בשנת 2016. יתרה מכך, טראמפ מינה לבית המשפט העליון 3 שופטים שמרנים, שנתנו ידם להחלטה המדוברת.

 

כותב דברים אלה שמח לפחות על העובדה שטראמפ לא הביא לפתחו של בית משפט זה פסיקה שתחייב שתיית אקונומיקה למניעת COVID-19: השופטים המלומדים של בית משפט זה היו ודאי מאמצים פסיקה זו.

בברכה, פרופ’ בן-עמי סלע.
10/07/2022
לקריאת כל הכתבות של פרופ’ בן-עמי סלע לחץ כאן

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים