חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

כיצד משפיעות מולקולות בלתי צפויות על בריאות העצם: על גישות חדשות לטיפול או מניעת אוסטיאופורוזיס, חלק ב`.

אהבתם? שתפו עם חבריכם

פרופ’ בן-עמי סלע, מנהל המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.


 


לקריאת חלק א’ לחץ כאן


 


בחלק הראשון של מאמר זה הוקדשו הדברים לממצא המפתיע על פיו ההורמון סרוטונין המיוצר במעי משחק תפקיד חשוב בתהליך שימור העצם.


ממצא מפתיע זה כבר הביא לפיתוח תכשיר הידוע כ-PL533401, המונע יצירת סרוטונין במעי ומסייע לעיבוי וחיזוק העצם, כל זאת בחולדות ועכברים, אך המחשבה היא ליישם תכשיר זה או דומים לו בטיפול בבני אדם.


עוד אנו מעכלים ממצא זה, והנה בשנת 2008 מתגלה שהורמון אחר, oxytocin, שזכה לכינוי “הורמון האהבה”, הוא לכאורה הורמון אנאבּוֹלי המסייע לבניית עצם, וגם כאן התגובה המיידית היא של הרמת גבה: “האם ההורמון הנכון במקום הלא נכון”?


אך לפני שנתאר את העדויות לתפקיד החדש שמייעדים לאוקסיטוצין בבניית עצם, כדאי להקדיש מספר מלים להורמון מעניין זה, הידוע בעיקר בשל פעילותו כנוירוטרנסמיטור במוח. אוקסיטוצין הוא פפטיד קצר המורכב מ-9 חומצות אמיניות, והוא למעשה ההורמון הפפטידי הראשון שסונתז אי-פעם במעבדה בשנת 1953. 


 


אוקסיטוצין נוצר בבלוטת ההיפותלמוס במוח, אך הוא מופרש לזרם הדם מהקצה האחורי של בלוטת יותרת המוח (היפופיזה).


באופן קלאסי ידוע הורמון זה בעיקר בהקשר של מערכת הרבייה הנשית: הוא משתחרר בכמויות גדולות בעת התכווצויות הרחם והתמתחות האגן והנרתיק במהלך הלידה ותורם לצירי הלידה, מגרה את הפטמות לצורך ההנקה, ומסייע ליצירת הרגש בין היולדת לתינוק (bonding).


אך מעבר להשפעת אוקסיטוצין בהקשר של לידה ויחסי האם לעוללה לאחר הלידה, עשרות שנים ומאות מחקרים הטביעו באוקסיטוצין חותם של הורמון הקשור להתנהגויות אחדות, הכוללות יצירת קשרים חברתיים ובינאישיים, הפחתת דאגות, אמונה בינאישית, אהבה, תרומה להתרחשות האורגזמה וסיפוק מיני.


 


ניסויים מרתקים בשנים האחרונה בעיקר על ידי תרסיס תוך-אפי של אוקסיטוצין, הביאו להפחתת תחושת פחד במצבים מסוכנים, כנראה כתוצאה מהשפעתו המדכאת על העמיגדלה במוח, הנחשבת כאחראית על תחושת פחד, ויש הטוענים שהורמון זה מגביר את תחושת הקנאה הבין-אישית.


עוד מייחסים לאוקסיטוצין השפעה מעודדת על נדיבות-לב ואמפתיה. באשר להשפעתו של אוקסיטוצין בתוך המוח, ראוי לציין שהורמון זה המופרש מההיפופיזה אינו יכול להיכנס בחזרה אל תוך המוח, בשל מחסום דם-מוח. במקום זאת, ההשפעות ההתנהגותיות של אוקסיטוצין נגרמות מהפרשתו מתאי עצב אל תוך המוח, בשונה מהפרשתו דרך ההיפופיזה, ואמנם נוירונים רבים במוח ובמוח השדרה מכילים על פניהם קולטנים לאוקסיטוצין.


 


מה גרם אם כן לאוקסיטוצין, “ההורמון ההתנהגותי”, להוסיף למגוון השפעותיו גם את זו המיוחסת לו כהורמון המשפיע ומעודד בניית עצם?


בשנת 2008 התפרסם בכתב העת Bone מאמר פרי שיתוף פעולה בין קבוצת אנטומים והיסטולוגים מאוניברסיטת Bari באיטליה, ואורטופדים מהמרכז הרפואי Mount Sinai  בניו-יורק. חוקרים אלה גילו שקולטנים לאוקסיטוצין מופיעים על פני תאים יוצרי-עצם, אוסטאובלסטים, אך גם על פני תאים זוללי-עצם, אוסטאוקלסטים. החוקרים השתמשו בעכברים עם מוטציה מושרית ביצירת אוקסיטוצין, ומצאו שאכן העכברים עם חסר בהורמון זה, הראו חסר מובהק במינרליזציה של האוסטאובלטים, כמו גם חסר בסמנים של רקמת עצם כגון החלבונים osteopontin, osteocalcin, osterix והאנזים פוספטאזה בסיסית  (alkaline phosphatase).


 


שנה לאחר מכן פרסמו חוקרים אלה בביטאון האקדמיה האמריקנית למדעים PNAS, את מחקרם תחת הכותרת הפסקנית: “אוקסיטוצין הוא הורמון אנאבולי של העצם”, ומסקנה זו מבוססת על ניסויים עם עכברים עם מוטציה המונעת בהם יצירת קולטנים לאוקסיטוצין, שנגרם בהם תהליך אוסטיאופורוזיס.


ניסוי זה הראה שהוספה של אוקסיטוצין עודדה תאים יוצרי עצם להיות פעילים יותר בתהליך החשוב של מינרליזציה, והתבטאות מוגברת בתאים אלה של BMP-2 או Bone morphogenic protein-2  שהוא חלבון המשרה יצירת עצם וסחוס, כאשר הגן המקודד לחלבון זה ממוקם על פני כרומוזום מס’ 20. לפני שנים אחדות הדגימו מציאות של שלושה וריאנטים של BMP-2, המגבירים פי-3 את הסיכון לאוסטיאופורוזיס.


מרגע שלמדו להכיר את תכונותיו “בונות העצם” של BMP-2 הזדרזו ליצור גרסא ריקומביננטית של חלבון זה, כלומר “שותלים” את הגן לחלבון בחיידקים, ואלה מייצרים ומפרישים אותו בכמויות גדולות, באופן שניתן להשתמש בו באורתופדיה. החדרת BMP-2 לספוג של קולגן השרה יצירת עצם במספר ניסויים קליניים, וחלבון זה כבר עשה דרכו לתחום רפואת השיניים בעיקר בניתוחי השתלות.    


 


שימוש קליני נוסף בחלבון BMP-2 שכבר הוחל בו, הוא בניתוחי איחוי אורתופדיים של חוליות עמוד השדרה, בהם שותלים רקמת עצם כדי לאחות או לגשר בין 2 חוליות שניזוקו או התנוונו, במטרה שפעולה זו תשרה צמיחת עצם איחוי חדשה.


ניתוח זה ידוע כ-arthrodesis והוא אמור להפחית את הכאבים הנוצרים במצבים אלה. מתברר שהוספת BMP-2 באזור הניתוח הגבי משפר את קצב האיחוי בחיות ובבני אדם.


 


ראוי לציין שהשפעת אוקסיטוצין על תאים זוללי עצם-אוסטאוקלסטים, מורכבת יותר מהשפעת על אוסטאובלסטים יוצרי עצם. מחד גיסא, אוקסיטוצין אמנם מעודד יצירת אוסטאקלסטים, אך מאידך גיסא, הוא מעכב דווקא את פעילות הספיגה של עצם על ידי תאים אלה.


עד כה אוקסיטוצין היה ניתן רק בהזרקה, או על ידי תרסיס אפי, שכן נטילה פומית של הורמון פפטידי זה הייתה גורמת להידרוליזה מהירה שלו על ידי אנזימים במערכת העיכול. אך בימים אלה שוקדת התעשייה הפרמצבטית על פיתוח גרסא פומית של תכשירים לא-פפטידיים, בעלי פעילות אגוניסטית לזו של אוקסיטוצין.  


 


על תפקידו של ספינגוזין-1-פוספאט על תהליך ה-remodeling בעצם:


אם לא היה די בגילוי המפתיע של פעילותם החשובה של 2 הורמונים מוכרים בביולוגיה של העצם, כדאי להתעכב על עוד מולקולה שמשפיעה על העצם, שהיא אולי פחות מוכרת בציבור, והחלה מתבלטת במחקר הרפואי רק בתחילת שנות ה-90.


נתחיל בהגדרה של ספינגוזין שהוא כוהל אמיני ארוך שרשרת שכאשר נקשרת אליו חומצה שומנית הוא הופך לחומר חשוב הנמצא בממברנות תאים הידוע כסראמיד.


אך אם לעומת זאת ספינגוזין עובר זרחון או פוספורילציה נוצר החומר ספינגוזין-1-פוספאט (להלן S1P) שזוכה לאחרונה לתשומת לב רבה כמולקולת איתות או signaling. ה-S1P נישא בדם בדרך כלל בקשר עם כולסטרול HDL, והוא פחות שכיח ברקמות עצמן, והחשיבות ההולכת ומתבררת שלו רבה בתנועה של תאי מערכת החיסון, ובמעברם מבלוטות הלימפה אל זרם הדם.


כיום ידוע שישנם 5 סוגי קולטנים ל-S1P , אליהם נקשרת מולקולה זו ודרכם היא מאותתת ופעילה ביולוגית. מתברר שתהליך ה-egress או היציאה של לימוציטים ממרכזים לימפואידים אלה, מתוזמנת על ידי קישור S1P דווקא לקולטן S1P1 שעל פני לימפוציטים אלה.


 


בנוסף לפעילות שלS1P  בכלי הדם ובמערכת החיסון, מולקולה זו פעילה בעור, ובכל אלה היא מפקחת על תהליכי יצירת כלי דם חדשים (אנגיוגנזה), יציבות כלי-דם וחדירות הדופן שלהם למולקולות שונות. במערכת החיסון, ברור היום ש-S1P  היא בעלת תפקיד מרכזי בתנועה של תאי T ו-B מתוך קשרים לימפואידיים כגון תימוס ובלוטות לימפה, אל צינורות הלימפה ומשם למרחבי הגוף.


לאחרונה עסקנו באתר זה בתיאור התרופה החדשה fingolimod (הידועה גם כ-FTY720), הפועלת כאנטגוניסט המנטרל את פעילות הקולטן של S1P, ומונעת על ידי את תנועתם של לימפוציטים אוטו-אימוניים לנדוד מקשרי הלימפה ומהתימוס אל תוך מערכת העצבים המרכזית, ולהפחית את תגובתם הלא-רצויה על תאי העצב ומעורבותם האפשרית בתהליך המחולל טרשת הנפוצה (MS).


בנוסף, S1P מפקח ומשפיע על התרבות תאי עור כמו קרטינוציטים.


 


כיצד קשור ספינגוזין-1-פוספט לעצמות השלד? חוקרים מהמכון הלאומי לאלרגיה ומחלות מדבקות במרילנד, פרסמו במרס 2009 בכתב העת החשוב Nature, על תפקיד מפתח של מולקולה זו בתהליכי בניית העצם וספיגתה.


ידוע שאוסטאוקלסטים בלתי בשלים נודדים בזרם הדם, אל שטח הפנים של העצם, נצמדים אליה, מבשילים שם ואז מתחילים את פעולתם ב”זלילת” העצם.


נמצא שהאוסטאוקלסטים הבלתי בשלים מבטאים על פניהם את הקולטנים מסוג S1P1, ועוד התברר שאם משתמשים בעכברות מהן הרחיקו את השחלות, שמשמשות כמודל-חיה לאוסטיאופורוזיס של גיל המעבר, ומטפלים בהן בחומר הידוע כ-SEW2871 שהוא אגוניסט של הקולטן האמור, פוחת תהליך האוסטיאופורוזיס על ידי הפחתה של מספר האוסטיאוציטים הבשלים הנצמדים אל פני העצם ומסוגלים לעכלה. כלומר נפתח מסלול חדש לכאורה בטיפול באוסטאופורוזיס וספיגת העצם, על ידי תכשירים הנקשרים ופועלים ברמת הקולטן ל-S1P.


 


הנה כי כן, רוח חדשה נושבת בתחום רפואת העצם, דינאמיקה של ממש. מכאן ואילך לא נזהה עצמות עם רקמה גרומה בנוסח “חזון העצמות היבשות” כי אם רקמה מלאת חיים, המושפעת מסרוטונין, אוקסיטוצין וספינגוזין-1-פוספט, וזו רק ההתחלה.


 

      בברכה, פרופ’ בן-עמי סלע

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים