חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

כיצד למנוע כאבי ראש כתוצאה מלחץ בדרכים פשוטות

אהבתם? שתפו עם חבריכם

90% מכאבי הראש נובעים ממתח ולחץ:
כיצד למנוע כאבי ראש כתוצאה מלחץ בדרכים פשוטות

מי מאתנו לא סובל מכאבי ראש מפעם לפעם? בדרך כלל, יהיו אלה כאבי ראש הנובעים מלחץ. כאבי ראש הנובעים מלחץ (tension headaches) הם השכיחים ביותר מבין סוגי כאבי הראש ומהווים 90% מהם. למרות שהם יכולים להופיע באנשים מכל הגילאים, הם בדרך כלל מתחילים בתקופת הנעורים או מאוחר יותר. חוקרים רבים מאמינים כי כאבי ראש מסוג זה נובעים מהתכווצות של שרירי הראש, הצוואר והפנים שאינה עוברת הרפיה. כיווץ מתמשך זה, גורם להפחתת אספקת הדם לשרירים אלה, עקב כיווץ של כלי הדם בהם. התוצאה היא כאבים המלווים בתחושת לחץ באזור הרקות, מסביב לקדמת המצח, בפנים או בצוואר. בדרך כלל, עצמת כאבי הראש הנובעים מלחץ היא קלה עד בינונית, אך היא עלולה להימשך שעות ולעיתים ימים ספורים. הגורמים לכאבי ראש כתוצאה מלחץ מחולקים לשלוש קטגוריות:

· גורמים פיזיולוגיים: יציבה לקויה, חוסר שינה, תזונה לקויה ורעב ומאמץ יתר של העיניים.
· גורמים פסיכולוגיים-רגשיים: כעס, חרדה ומתחים נפשיים.
· גורמים סביבתיים: אלרגיות ורגישויות לחומרים בסביבה הכוללים מזונות.

למרות שכאבי ראש מושפעים מגורמים שונים שלא תמיד תלויים בנו, עדיין ניתן להפחית ואף למנוע כאבים אלה, על ידי שינויים קלים באורח החיים. שרון אלון, רוקחת, מציעה טיפים פשוטים וקלים לביצוע למניעת כאבי ראש הנובעים מלחץ:

· שמירה על יציבה נכונה: ישיבה זקופה כשכפות הרגליים מונחות על הרצפה, הכתפיים מאחור והראש מורם. משקל הראש מהווה 10% ממשקל הגוף ותנוחה נכונה תמנע לחץ מיותר על שרירי הצוואר והגב.
· ישיבה מרובה באותה תנוחה מזיקה: מדי פעם יש לבצע פעולות כמו הרמת ידיים מעל הראש ומתיחתן, סיבובי כתפיים לפנים ולאחור והטיית הראש ימינה ושמאלה בתנועות מעגליות, כדי לשחרר לחץ מיותר.
· הקפדה על שינה נכונה: תנוחות השינה הרצויות:
על הגב: כאשר כרית תומכת בעורף אך אינה מגביהה את הראש מעבר לקו הצוואר.
על צד הגוף (בתנוחה עוברית): בברכיים מקופלות כאשר כרית קטנה מונחת ביניהם על מנת לתמוך בירכיים. הראש נתמך בעזרת כרית ולא באמצעות הכתפיים. המטרה היא לשמור על קו אחיד של הראש, הצוואר ועמוד השדרה.
· הימנעות מקריאה בתאורה לא מספקת: יש לשנות את זווית המסך בעבודה מול המחשב כדי למנוע סנוור והשתקפות של תאורת החדר במסך. בנוסף, יש לצאת להפסקות קצרות מדי פעם.
· מסאז`: עיסוי הראש והצוואר מפחיתים את הלחץ על השרירים ומפרקים מתחים.
· נשימה נכונה: נשימות עמוקות הן מרגיעות. שאיפת אוויר איטית ומלאה דרך האף, מילוי הריאות בחמצן ונשיפה איטית וארוכה דרך הפה היא טכניקה שניתנת לביצוע בכל מקום וזמן ותורמת להרגעה. אין לחזור על הטכניקה לזמן ממושך, כדי לא לגרום לסחרחורת.
· התעמלות: פעילות גופנית יכולה להפחית לחץ וכן להפחית את התדירות ועצמת כאבי הראש. כל אחד יכול לבחור את העיסוק הספורטיבי המועדף עליו, כשהמינון המומלץ הוא 15-20 דקות ביום, שלוש פעמים בשבוע.
· קיימות אלרגיות ורגישויות לחומרים הנמצאים בסביבה היומיומית. חומרים שונים, החל מניקוטין ועד לרכיבים מסוימים במזון, עלולים לגרום לאלו הרגישים להם לכאבי ראש. על כן, הימנעות מהם תפחית את הסיכוי לסבול מתופעות אלו. דוגמאות למזונות כאלה: גבינה, שוקולד, פירות הדר, בצל, חציל, צ`ילי, עלי דפנה, קינמון, מאכלים מטוגנים, שומניים או משומרים, חומרי טעם וצבע הנמצאים בסלמי, נקניקיות, מוצרי חלב, בירה ויין, חומר הטעם מונוסודיום גלוטומאט, אלכוהול וצריכת יתר של קפאין.

מתי יש לפנות לרופא
לדברי שרון אלון, מומלץ לפנות לרופא במקרים הבאים: כאשר כאבי הראש מתרחשים בכל יום או בדפוסים שונים מבדרך כלל, מכים בפתאומיות ובחומרה, מופיעים לאחר מכה בראש, הופכים בהדרגה לכואבים יותר, מתחילים בעקבות מאמץ גופני, מלווים בחום, כאב עיניים או אוזניים, התנפחות וכאב סביבי העיניים ועצמות הלחיים, בחילה מתמשכת והקאות ושינויים בראיה.

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים