חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

כיב קיבה

אהבתם? שתפו עם חבריכם

כיב קיבה

כיב קיבה הוא פצע קטן, בד”כ בקוטר של כ- 3 ס”מ, ברירית הקיבה (הקרום הרירי המכסה את הדפנות הפנימיות של הקיבה). לא ברור בדיוק, מה הגורם להתפתחותם של כיבים אלה, אך ידוע כי אין הם קשורים בעודף של מיץ קיבה חומצי (ומבחינה זו נבדלים הם מכיבי התריסריון). יש רופאים החושבים כי חלק מכיבי הקיבה נוצרים בהשפעת הגירוי של דופן הקיבה ע”י מרה העולה אל הקיבה מהתריסריון. כיב קיבה, כמוהו ככיב התריסריון, קרוי גם כיב עיכולי או פפטי (על שם הפפסין – אחד האנזימים שמפרישה הקיבה).

הסימפטומים
הסימפטום העיקרי הוא כאב צורב ונוקב, בד”כ במקומות שונים בחלק של הבטן. לפעמים מופיע הכאב גם בבית החזה או רק בבית חזה. כאבים אלה נמשכים מחצי שעה עד שלוש שעות בקירוב. התקפי כאב באים ונעלמים לסירוגין, במרווחי זמן שונים.
בד”כ כרוכים הכאבים באכילה, אולם יחסי גומלין אלה אינם אחידים כלל. יש שהכאבים מופיעים מיד לאחר האכילה, ויש שהם מופיעים רק כמה שעות לאחר מכן. סימפטומים אפשריים אחרים הם אובדן התיאבון וכתוצאה מכך ירידה במשקל או הקאת חומצה. הקאה זו מפיגה כמעט תמיד את הכאב.

שכיחות התופעה
לפי האומדנים לוקים בכיב קיבה או בכיב התריסריון, פעם אחת לפחות, כחמישית מן הגברים וכעשירית מן הנשים במדינות המפותחות, אולם כיבי הקיבה בלבד שכיחים במידה שווה פחות או יותר בקרב בני שני המינים. סיכוייו של אדם לפתח כיב קיבה גוברים בהשפעת עישון רב או שתייה מרובה של משקאות חריפים, בליעת כמויות גדולות של משככי כאבים המכילים אספירין ועבודה גופנית.

הסיכונים
דימומים מכיבי קיבה אינם תופעה שכיחה. טמונה בהם סכנה לא קטנה, במיוחד אצל קשישים. דמם פתאומי עלול לגרום הלם. דמם קל עלול להימשך חודשים רבים, בלי שיתגלה, ולגרום חסר דם. לעיתים רחוקות אף עלול הכיב לנקב את דופן הקיבה.
התוצאה של כיב קיבה שלא טיפלו בו כראוי היא לעיתים אובדן התיאבון ועקב כך ירידה במשקל. קיים גם סיכוי כלשהו, שכיב קיבה החוזר ומופיע שוב ושוב יגרום היצרות שוער הקיבה, או שיחול בו שינוי ממאיר וסופו שייהפך לסרטן. אולם יש רופאים הסבורים, כי כיב קיבה אינו יכול להפוך לממאיר, אלא שיש סרטני קיבה שתחילתם בצורת כיב.

כיצד לנהוג
אם הכאבים נמשכים יותר משבועיים עד שלושה שבועות, יש להיועץ עם הרופא. אפשר לאמת את החשד בדבר קיום כיב ולקבוע את מקומו בקיבה או בתריסריון באמצעות אנדוסקופיה וצילום רנטגן של הקיבה. בדיקות אפשריות אחרות הן בדיקת דם, נטילת דגימה של מיצי הקיבה לקביעת חומציותם ובדיקה מעבדתית של הצואה כדי לבדוק, אם יש דמם.

הטיפול
טיפול עצמי: כיבי קיבה נרפאים בד”כ מאליהם. יש להקפיד על אכילה לעיתים תכופות ובמנות קטנות. ליטול טבליות סותרות חומצה (אפשר לרכוש אותן ללא מרשם רופא) להקלת הכאבים ולהימנע מעישון ומשתיית אלכוהול. אם נפסקו הכאבים ואינם חוזרים עוד, אין מקום לדאגה. אם הכאבים נמשכים, למרות השימוש בתכשירים סותרי חומצה, נחוץ לפנות לרופא.
טיפול מקצועי: בנוסף על האמצעים לטיפול עצמי ירשום הרופא תרופה המפסיקה את הפרשת מיצי הקיבה. בד”כ די בטיפול זה. כ- 40% מכיבי הקיבה (גם כיבי התריסריון) נרפאים ללא טיפול כלל, או הודות לאמצעים הפשוטים של טיפול עצמי. לעומת זאת ידוע, כי 45% מכיבי הקיבה שנרפאו חוזרים ומופיעים כעבור חודשים או שנים ולכן יש צורך בבדיקה רפואית נוספת מקץ תקופה מסוימת. אם לא נרפא הכיב בעקבות טיפול תרופתי הן שישה עד שמונה שבועות, או אם הריפוי זמני בלבד, ייתכן שהרופא ימליץ על ניתוח. בניתוח זה כורתים בעיקר את קטע הקיבה שבו מצויים התאים המפרישים את מיצי הקיבה. שיעור ההצלחה גדול, אך כ- 20% מן החולים סובלים לאחר הניתוח משלשולים או ממלאות והרגשת עלפון לאחר הארוחה. כן יכול להתפתח חסר דם שנים רבות לאחר הניתוח.

הסיכונים לטווך רחוק
הסיכונים של ריפוי שלם, ללא ניתוח, טובים מאוד, בתנאי שהחולה נוטל את התרופות תוך הקפדה על מילוי הוראות הרופא, אינו מפריז באכילה ובשתייה ונמנע מעישון. כאשר מנתחים את החולה – בגלל ניקוב דופן הקיבה, דמם או הישארות ממושכת של הכיב, מושג בד”כ ריפוי שלם ומתמיד, אם כי הניתוח טומן בחובו סיכון מסוים לגבי קשישים.

באדיבות: הוצאת עם עובד – משרד הביטחון

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים