חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

כדאי ללמוד מהמדינות האירופיות המתקדמות על המאמצים לדיכוי העישון חלק ב`

אהבתם? שתפו עם חבריכם

פרופ’ בן-עמי סלע, מנהל המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.


 


 לקריאת חלק א’ לחץ כאן


 


אכיפת האיסורים על פרסומת, עידוד, ומתן חסות למוצרי טבק:


עד כמה שהדבר נשמע מפתיע, דווקא איטליה, מדינה שרבים מנתיניה מעשנים בראש חוצות , הייתה המדינה הראשונה בה נאסרה הפרסומת לסיגריות כבר בשנת 1962 (!!), לפני למעלה מ-50 שנה, ועוד לפני שנודעו ברבים נזקי העישון.


אך נראה שהייתה זו גחמה חד פעמית, אולי רעיון נבואי של שר הבריאות האיטלקי דאז, שלא זכה כנראה להצלחה גדולה מדי בארץ המגף. רק בשנת 1989 נאסרו שידורי פרסומת למוצרי טבק בטלוויזיה בחלק ניכר של מדינות מרכז ומערב אירופה, ובשנת 2003 נאסרו שם פרסומות לסיגריות בעיתונות הכתובה, בשידורי רדיו ובאינטרנט.


לבסוף, ב-2005 נאסר מתן חסות לאירוע ספורט כמו אליפויות אירופה בענפי ספורט שונים ומרוצי מכוניות, בהם מעורבת יותר ממדינה אירופית אחתה. רוב המדינות האירופיות (פרט לגרמניה) הוסיפו לכך הגבלות וחוקים למניעת פרסום חוצות על לוחות מודעות.  


 


ההיענות עם ההגבלות והאיסורים המתוארים הייתה בדרך כלל טובה, עם מספר יוצאי דופן. אחת הדוגמאות הראויות לגינוי של התעלמות מאיסורים אלה, היא המשך החסות שמעניקה חברת פיליפ-מוריס לאחר שנת 2005 לנבחרת של מכוניות Ferrari המשתתפת הבכירה במרוצי פורמולה 1. 


מכוניות Ferrari באופן מסורתי מעוטרות בלוגו של Marlboro, ורק בשנת 2010 לאחר תלונות חוזרות ונשנות הוסר לוגו זה. אך פיליפ מוריס הייתה ונשארה נותן החסות מספר 1 המתפרסם באתר האינטרנטי Scuderia Ferrari של חברת Ferrari, מה שעומד בסתירה לאחד מסעיפי האמנה האירופית נגד עישון מחודש מאי 2003. 


 


תעשיית הסיגריות אף ניצלה ועדיין מנצלת פרצה שלא נסתמה בתחום האיסורים החוקיים שהוטלו על עידוד מכירת מוצרי טבק, והכוונה לאותם נקודות ממכר סיגריות או Points of Sale, והכוונה לחנויות טבק או אותן “דלפקי קופה” במרכולים ורשתות מכר גדולות, בהן הלקוחות המגיעה לנקודת הקצה לצורך תשלום פוגשים פרסומת מאירת עיניים על מותגי הסיגריות שניתן לרכוש בנקודת ממכר זו, בדרך כלל תוך הנחות מפתות.


איסלנד הייתה המדינה הראשונה שאסרה פרסומת לסיגריות בנקודות ממכר עוד ב-2001, אירלנד הלכה בעקבותיה ב-2009, ואחריה  עשו זאת נורווגיה ופינלנד.


בריטניה אסרה על פרסום לסיגריות בנקודות ממכר באפריל 2012, ומאמר משנת 2011 ב-Tobacco Control, מדווח שבאירלנד הייתה השפעה מיידית לאיסור זה בצמצום ממדי העישון.


 


אחת הדרכים העקיפות וכמעט סמויות של פרסומת ועידוד לעישון שנמשכת עד היום, היא עישון שחקנים ואף יותר מכך כוכבי קולנוע, מעל האקרן, על בימות התיאטרון, ומעל מסכי הטלוויזיה. ידוע שעישון בסרטים, בהצגות, ובתוכניות טלוויזיה, הוא בעל השפעה חזקה בפרט על אנשים צעירים ובני-נוער, להם נטייה להזדהות עם הכוכבים הזוהרים על המסך או על הבמה. הוכח שגם אם או שם המותג המופיע על חפיסת הסיגריות בסרט או בהצגה אינם ניתנים לזיהוי, יש בעצם אקט העישון הזה כדי להשפיע באופן המעודד עישון על ידי הצופים בסרטים ומופעים אלה.


 


היחסים האידיאליים בין תעשיות הסרטים והסיגריות הולכים לאחר כמעט מאה שנה עוד מתקופת הסרט האילם, בו העדיפה Mary Pickford יפת התואר בני זוג מעשנים בסרטיו של D.W. Griffith, דרך המפרי בוגרט, ג’ון ויין, יול ברינר, סטיב מקווין ועשרות רבות של גיבורי מסך מעשנים, שדרך אגב נפטרו כולם מסרטן הריאות בחייהם הפרטיים.


בשנות הקולנוע הראשונות ואף באלו שבאו אחריהן, עישון של כוכבים היה בעל השפעה עצומה על הצופים, כפי שפרט  Stanton Glantz במאמרו משנת 2008 ב-Tobacco Control תחת הכותרת:“Big Tobacco” in Hollywood: 1927-1951.


למרות הניסיון למנוע בחקיקה הרשאת עישון בסרטים ובהצגות, צעד זה אינו מסתייע, ודי אם נזכיר סרטים מאוד פופולאריים מהעת האחרונה כמו “זכור אותי לנצח” המלודרמה משנת 2011, או Flyfall שהוא הסרט ה-23 במספר בסדרת James Bond הבלתי נגמרת, או Avatar סרט הפעולה של James Cameron מ-2009.  


 


 העלאת מיסוי על מוצרי טבק:


העלאת מחירי מוצרי טבק על ידי מיסוי היא אחת הדרכים היותר יעילות בשליטה על רמת העישון. WHO מעריך שהעלאה של 10% במחיר הסיגריות, במדינות עם הכנסה ממוצעת גבוהה מפחית את צריכת טבק ב-4%, ואת אחוז המעשנים ב-2%.


העלאת מחירי סיגריות משפיעה בעיקר על בני נוער, ועל אלה בעלי הכנסה נמוכה, אך מאידך גיסא העלאת מחירים עלולה להגדיל את מחזור של מכירת סיגריות זולות ולא תקניות, המיובאות באופן לא חוקי, או שימוש בסיגריות “תוצרת בית” המגוללות על ידי המעשן עצמו.


     


מחירי מותגי סיגריות יקרות באירופה הם מהיקרים בעולם. בפברואר 2013 חפיסת סיגריות המוגדרות כ-Premium brand cigarettes, עולה 9.03 יורו בבריטניה, 9.30 יורו באירלנד ו-10.45 יורו בנורווגיה. מחירי סיגריות זולים משמעותית במדינות אירופה המזרחית ובדרום אירופה, כאשר ברוסיה מחיר חפיסה אינו עולה על 1.74 יורו, באוקראינה-1.33 יורו, ובבלארוס ניתן להשיג חפיסה ב-0.92 יורו.


אך מסתבר שחברות הטבק, החליטו לספוג חלק מהמיסוי המוגבר, והן מסבסדות באופן ניכר את מחירי הסיגריות, וכך המעשן יכול להשיג סיגריות איכותיות במחיר מופחת מהמחירים שהוזכרו לעיל. דרך נוספת בה בחרו חברו הסיגריות כדי “להקל על מצוקת המעשנים” היא בשיווק חפיסות עם 10 סיגריות בלבד, וחצי המחיר בהתאם, וכך יכול הצעיר חסר האמצעים שהפרוטה אינה מצויה בכיסו בכל זמן נתון להשביע רעבונו המיידי לסיגריה ברכישת “חצי חפיסה”.  


 


סחר לא חוקי בסיגריות, היא מקור נוסף לסיגריות מוזלות עד כדי 50% ממחיר מותגים “חוקיים” של סיגריות אלה. Joossens מדווח ב-2012 ב-Tobacco Control על התגברות הגל של מותגי סיגריות מוברחים למדינות ה-EU, אם כי איטליה, בריטניה וספרד דווקא מצליחות באופן חלקי במלחמתם בתופעה זו.  


 


מאמצים להפחית את העישון דרך מניפולציות עם הסם הממכר בסיגריה-ניקוטין:


כששואלים מעשנים מן השורה מה לדעתם גורם להם להתמיד לעשן, ומקשה עליהם את הפרידה מהסיגריה, חלק מהם יזכירו את “הארומה, או הטעם המיוחד שהסיגריה מותירה בפיהם”.


ארומה, או טעם טוב בפה, הם עניין של טעם, שעליו כזכור אין מתווכחים, אך הסיבה האמיתית לקשר הגורדי בין המעשן לסיגריה הוא הניקוטין, אותו אלקלואיד קטן במשקלו המולקולארי, המגיע למוח, נקשר לקולטנים ספציפיים ומעורר את מרכז ההנאה ותחושות אחרות של נועם וסיפוק. למעלה מ-15 שנה מאז הוכנסו לשוק תחליפי ניקוטין, בצורת טבליות לעיסה, או דסקיות הדבקה על העור, המכילים ניקוטין בריכוזים שונים (7-21 מיליגרם), זאת כדי להעביר את “מנת הסם” לדמו של המנסה להיגמל מעישון, בלי שהוא נחשף לכל החומרים המרעילים והמסרטנים הנמצאים בשפע בעשן הסיגריה הבוערת.


 


אך מניסיון של שנים אחדות של שימוש במוצרי ניקוטין אלה, התוצאה המיוחלת לא הושגה, אלא באחוז קטן של 5-10% מבין מעשנים. מותג אחר הוא טבק למציצה הידוע כ-Snus המוחזק בפה בין השפתיים העליונות לחניכיים ומעביר מנה גדושה יותר של ניקוטין מאשר סיגריה, והוא שונה במהותו מטבק להרחה (Snuff) המוכר דווקא מאזורי הלבנט כטוֹמבּק. Snus שונה מלעיסת טבק המקובלת בדרום אסיה ומגבירה את הסיכון לסרטן הפה והשפתיים.


שוודיה היא המדינה היחידה באיחוד האירופי שבהSnus  הוא חוקי, אף שבאיחוד האירופי הועבר ב-1992 חוק שאוסר על מכירתו. שוודיה קיבלה פטור מהאיסור כאשר הצטרפה לאיחוד ב-1995, משום שהשימוש ב-snus פופולארי מאוד בשוודיה כמו גם בפינלנד.


 


שבדיה היא גם המדינה המצליחה ביותר מכל המדינות המתועשות בהפחתת העישון ומקרי המוות מסרטן ריאות בקרב גברים בשני העשורים האחרונים. רק 16% מהגברים השבדים מעשנים היום, בהשוואה ל-27% בבריטניה ול-47% ביפן, ושיעורם יורד בקביעות נוכח המעבר לסנוס כחלופה לעישון.


אחת הסיבות ליתרונות היחסיים של ה-snus היא שSwedish Match-  היצרנית העיקרית של סנוס, דאגה להפחית את מספר הגורמים המסרטנים בחומר. השימוש בו אינו מוביל למחלות המיוחסות בדרך כלל לעישון, כמו דלקת סימפונות. הסנוס “טוהר” ואושר כחומר שאינו גורם לסרטן, עם יוצא מהכלל אחד, סרטן הלבלב.


דו”ח של הוועדה המייעצת לענייני בריאות של ה-European Commission משנת 2008, מייחס אמנם את התחלואה הקטנה בסרטן הריאות, ואת האחוז הקטן במיוחד של מעשני סיגריות בשוודיה להצלחת ה-snus. בכך למעשה נסתרו החששות שמא צריכת סנוס תשמש כצינור למעבר לעישון סיגריות רגילות, שכן ניסיון של 20 שנה הראה שאין אלה פני הדברים כפי שמודגש במאמרו של Cobb משנת 2012 ב-New England Journal of Medicine.


 


איך להתייחס את הסיגריה האלקטרונית כדרך אחרת להילחם בעישון סיגריות?


בשנת 2008 נכנס שחקן חדש לשוק העישון, הסיגריה האלקטרונית, שהעניקה ממד חדש לתחום של הפחתת העישון.


מתקן זה, מייצר ניקוטין המתאדה באופן הניתן לשאיפתו, ועשוי לשמש תחליף ראוי לסיגריה אם נצרך נכון. סיגריות אלקטרוניות אינן מוגדרות כתרופה בהגדרות ה-FDA, והפופולאריות שלהן גוברת באופן ניכר לאחרונה כתחליף עישון, כפי שמשתמע מנתונים של Vansickel


ו-Eissenberg משנת 2013 ב-Nicotine & Tobacco Research.


אמנם נכון לתחילת שנת 2012 רק 7% התנסו בצריכת סיגריה אלקטרונית, ורק 2% מתוכם הפכו משתמשים קבועים של מתקן זה בבריטניה לדוגמה. אך יש לציין שבמדינה זו עלה מספר צרכני הסיגריה האלקטרונית מ-2% בנובמבר 2011 ל-8% בנובמבר 2012.   


 


הפופולאריות הגדלה של מתקן זה מצביעה על האפשרות שהוא עשוי להציע יתרונות בריאותיים אף גדולים מאלה שהושגו בשימוש ב-snus. מאידך גיסא, גם הסיגריה האלקטרונית, כמו snus בזמנו, מעלה את החשש שצרכנים צעירים במיוחד המתנסים איתה, עלולים בהמשך לעבור לעישון סיגריות של ממש, בנוסח “המדרון החלקלק”.


חשש אחר של המקטרגים החריפים של עישון, ששימוש רווח מדי של סיגריות אלקטרוניות עלול לסתור או להפחית את עוצמת המאבק בעישון כדרך חיים.


סקר שערך כותב דברים אלה בקרב כ-200 צרכני סיגריה אלקטרונית, ואשר הוגש לוועדה הבודקת את נושא הסיגריה האלקטרונית במשרד הבריאות, מעיד על כך שרוב מכריע של צרכני סיגריה זו רואים בה מפלט מעישון סיגריה רגילה, תוך ניסיון לגמילה מוחלטת מעישון.


 אנשים צעירים וצריכת טבק:


 


בני נוער צפויים להפוך למעשנים אם הם רואים מבוגרים מעשנים בסביבתם הקרובה, בעיקר, הורים, אחים מבוגרים או בני משפחה אחרים. הדרך היעילה ביותר למנוע התחלת עישון על ידי צעירים, היא באופן טבעי לשכנע בוגרים להפסיק לעשן, ולמנוע חשיפת צעירים לעישון במצעי תקשורת, סרטים או דרכי פרסום אחרים. אך זו היא הדרך הקשה.


הדרך היעילה יותר להגביל עישון בקרב צעירים במיוחד, היא על ידי חוקים והגבלות למכירת סיגריות לצעירים, והעלאת גיל המינימום לקניית סיגריות מ-16 ל-18, כפי שנעשה באנגליה בשנת 2007. גם הגבלות על פרסומת לסיגריות שנכנסו לתוף באנגליה ב-2003, תרמו ביחד לירידה של 30% בעישון של בני-נוער במדינה זו בשנת 2008, כפי שמשתמע ממאמרו של Stanton Glantz ב-Thorax משנת 2011. כל מדינות אירופה מגבילות כעת מכירת סיגריות לצעירים מתחת גיל 18 שנה, אך בחלקן מותרת מכירה זו במכונות אוטומטיות.


 


לסיכום, קיים חוסר-פרופורציה משווע במדינות אירופיות לא מעטות בין ההכרה בנזקי העישון והצורך למנוע אותם לבין המאמצים והמשאבים המוקדשים למטרה זו. במדיניות הבריאות הלאומית של כל מדינה, ההצלחה או הכישלון של מלחמה בעישון מקורה בראש ובראשונה במנהיגות הפוליטית ואף במנהיגות של מערכת הבריאות של אותה מדינה.


מאמרם של Britton , McNeil ואחרים ב-Plos One  משנת 2011, מגלה את האמיתה העצובה לפיה ככל שהמערכת השלטונית-ציבורית במדינה מושחתת יותר, במובן של היותה מושפעת מכסף ושדולה נמרצת של חברות הטבק, כן קטנים הסיכויים שבמדינה זו יושתתו העקרונות של WHO.


במסמך ה-FCTC משנת 2005. זכורה פרשיית Bernie Ecclestone  משנת 1997, כאשר איש זה נשיא איגוד Formula 1 למרוצי מכוניות, תרם במאי של אותה שנה מיליון לירות סטרלינג לקרן הבחירות של טוני בלייר, שזכה באותה שנה עם מפלגת הלייבור באותה שנה. בהמשך ניתן לחברת פורמולה 1 אישור להתחמק מהאיסור של פרסום שמות חברות הטבק על מכוניות המרוץ, מה שאפשר המשך החסות של חברות אלה למרוצים אלה שצופים בהם מאות מיליוני אנשים ברחבי העולם.


מאוחר יותר בשנת 2002 התגלתה הפרשה, וטוני בלייר התנצל עליה בפומבי. כי אלה לצערנו פני הדברים: כסף יענה את הכול. גם אם מדובר בבריאות הציבור.


 


בברכה, פרופ’ בן-עמי סלע

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים