חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

כאבי גב ופעילות גופנית. המלצות לפעילת נכונה

אהבתם? שתפו עם חבריכם

כאבי גב ופעילות גופנית

מרבית מאוכלוסייה הבוגרת סובלת מכאבי גב בשלב זה או אחר של חייהם.
מרבית הבעיות הינן כרוניות כגון: שינויים מבניים בעמוד השידרה, פריצה של דיסקים. ורק מיעוט של הבעיות דורש התערבויות כירורגיות או טיפוליים פזיותרפיים ממושכים.

פעילות גופנית אינה הטיפול המומלץ בבעיות או בכאבי גב אבל ביצוע של פעילות גופנית בצורה נכונה עשויה למנוע או להקל על כאבי הגב בעזרת המנגנונים הבאים: חיזוק שרירי השלד האחרים עשויים לעזור לעבודת שרירי הגב ובכך להקל את העומס. חיזוק שרירי הבטן וחיזוק שרירי הגב השטחיים גורם לייצוב הגוף. בנוסף הפחתת משקל תפחית את העומס על עמוד שידרה, וכמובן שיפור הכושר יעזור לנו במאמצים יום יומיים.

אנשים הסובלים מבעיות גב נמנעים מפעילות גופנית זאת למרות שרק במיעוט המקרים הכאבים מתרחשים בזמן פעילות אירובית. לרוב הכאבים מתרחשים בעמידה ממושכת ובישיבה ולכן פעילות גופנית לא תגרום להחמרה. לעיתים שהמצב הגופני מתדרדר אין ברירה אלה להתחיל בפעילות גופנית למרות הכאבים.

כאשר אנו סובלים מרגישות בגב חשוב לזכור כמה דברים שאנו מתאמנים בחדר הכושר:
ביצוע חימום טוב של שרירים שכולל תרגילי מתיחות של שרירי הגב בשכיבה.
לשכיבה יש תפקיד חשוב שכן בתנוחה זו אין כמעט עומס על שרירים שזוקפים את הגב.
אימון אירובי יכול לכלול הליכה, אופניים עם משענת בלבד ולכן ספינינג מחוץ לתחום, למכשיר חתירה לא להתקרב. לגבי מכשיר הסקי מומלץ בעיקר אלה שלא משלבים את פעולת הידיים.

לגבי אימון משקולות מומלץ אך בזהירות: אין להתאמן בעזרת משקלות חופשיים יש להקפיד על תמיכה טובה של הגב בכל שלבי הפעילות. לא לבצע פעילות בעמידה לא מומלץ לבצע תרגילי הרמה כלפי מעלה בישיבה בשלב הראשון.
חיזוק שרירי הבטן מומלץ מאוד בשכיבה ובהדרגתיות.
לגבי חיזוק שרירי הגב יש לזכור שרצוי היה לחזק את שרירי הגב כמניעה, כאשר מתגלות בעיות בעמוד השדרה חיזוק השרירים עלול לגרום להחמרת הבעיה שכן רוב המכשירים או הספות בחדר הכושר כוללות תרגילים קשים מדיי.
ולסיים במתיחות לשרירי הגב, בשכיבה.

לסיכום,
ישנן הרבה דעות קדומות גם בקרב אורטופדיים לגבי פעילות גופנית וכאבי גב. אין מניעה לבצע פעילות גופנית זהירה והדרגתית, הדבר יכול להפחית את הכאב ולשפר את המצב הגופני. במקרים ישנה חשיבות רבה להדרכה ולפיקוח המקצועיים.

בברכה, שי גרינברג

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים