חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

יש מספר רעיונות בתחום המלחמה בעישון שצריך ללמוד מהאוסטרלים

אהבתם? שתפו עם חבריכם

פרופ’ בן-עמי סלע, מנהל המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.


 


מאז ומתמיד אני חש חיבה לבני ה”יבשת החמישית”, שעשו כברת דרך ארוכה מאז ההתייחסות לאוסטרליה על ידי הממסד הבריטי כ”אי שדים” כה מרוחק מהאנושות הנאורה, באופן שניתן להגלות לשם בבטחה אסירים ופורעי חוק.


ויש אפילו פתיחוּת ואי הכחשה ראויים לציון, בכך שהאוסטרלים קבעו את החג הלאומי של מדינה-יבשת זו, “יום אוסטרליה”, דווקא באותו תאריך בשנת 1787 בו הגיעה הארמדה הראשונה של 11 ספינות ועליה מאות אסירים ובני משפחותיהם אל חופי אוסטרליה, בבחינת רחוקים מן העין.


כלומר, האוסטרלים אינם מתביישים ב”ספינות Mayflower” שלהם, ובכך שהגרעין המייסד לפני 225 שנה לא היווה סיבה של ממש להתגאות בה.


ואף על פי כן מן העז צמח מתוק, ואפילו על  “החטא הגדול”  בהתייחסות הלא הוגנת לילידי הארץ-האבוריג’ינים, התנצלו ואף פיצו באופן הוגן ומעורר כבוד. האוסטרלים של היום, מצטיירים בעיני כל כרגועים, הוגנים, אוהבי חיים, בעלי מזג פשרני וחוש הומור, חובבי ספורט, ומאוד שזופים, אם כי התכונה האחרונה שנכפתה עליהם על ידי השמש הקופחת, אינה מיטיבה עם עורם.  


 


ולמה להתחיל מאמר באופן מחמיא כל כך לאוסטרלים? זאת כיוון שגם בתחום המלחמה בעישון, הם נוהגים כאוסטרלים, מתוך חוכמת-חיים וחוסר פשרות.


אוסטרליה הייתה מהמדינות הראשונות שאסרה כבר בשנת 1976 פרסום מוצרי טבק באמצעי התקשורת, ועם השנים הלכה והגבירה את הפיקוח על עישון, אם על ידי איסור על פרסום מודעות על שלטי חוצות, ובעיקר על ידי העלאה משמעותית במיסוי על סיגריות.


אך למרות מחירה הגבוה של חפיסת סיגריות שם (13.5 דולר אמריקאי לחפיסה), אחוז המעשנים באוסטרלי הוא עדיין 16.8% בין הבוגרים מעל גיל 18 שנה, שאינו נמוך משמעותית מ-18% מעשנים בקרב תושבי ארה”ב.


 


לכן העלו הלוחמים בעישון באוסטרליה את הרעיון הייחודי להם, לפיו חפיסות סיגריות תופענה ללא הלוגו המוכר של חברות הסיגריות על גבן, ויסולקו מחפיסות הסיגריות הצבעים הזוהרים והמיתוג הבולט והמושך את העין, באופן שלכל החפיסות יהיה מכאן ואילך מראה דהוי ואחיד, כאשר כל פני החפיסה יכוסו באזהרות בולטות על נזקי עישון וצילומים גראפיים קשים לעיכול של נפגעי עישון.


חוק זה שנכנס לתוקף בדצמבר 2012, הוא התקיף ביותר מסוגו שננקט עד כה במדינה כלשהי, ואת טענת יצרני הסיגריות, שמעתה יוכלו זייפני סיגריות להסתתר מאחורי מעטה האנונימיות של יצרנית החפיסה, דוחה שרת הבריאות האוסטרלית Tania Flibersek: כל חברה יצרנית סיגריות תזוהה על ידי קוד דו-ספרתי, שיודפס בספרות קטנות בתחתית פני החפיסה מצידה הימני.


 


כמובן שהחקיקה האוסטרלית העלתה את חמתם של מספר חברות יצרניות סיגריות מהגדולות בעולם, החוששות שהסמלים המסחריים שלהם, בגינם זכו למוניטין ולפרסומת משך עשרות שנים, יתפוגגו באחת.


ארבע חברות, British American Tobacco, Philip Morris International, Imperial Tobacco ו-Japan Tobacco International, טענו שהחוק האוסטרלי נוגד את זכויות ה”קניין הרוחני” של חברות הטבק, מה שיביא לצניחה תלולה של מיליארדי דולרים בערך המותגים שלהם.


אך טענות אלה לא מנעו מבית המשפט העליון באוסטרליה לאשר ב-12 באוגוסט 2012 את חוק איסור פרסום סמלי הלוגו על חפיסות הסיגריות.


אלא שתקנה זו שהפכה לחוק תצטרך להתמודד עוד עם מכשולים בינלאומיים, כאשר ארגון הסחר הבינלאומי לדוגמה, כבר זוכה לפניות מצידן של מדינות יצרניות טבק כמו הונדורס, אוקראינה והרפובליקה הדומיניקאנית להגנה מפני החוק האוסטרלי, בטיעון שחקיקה זו עומדת בסתירה למחויבות של אוסטרליה לחוקי המסחר הבינלאומיים בכל הקשור ל”קניין רוחני”.  


אך אם בית המשפט העליון של אוסטרליה היה נחוש בדעתו בנושא חפיסות הסיגריות בפורמאט חדש, נראה שבתי המשפט האמריקנים כדרכם מאז ומתמיד נוהגים זהירות יתר.


ואמנם, בתאריך ה-24 באוגוסט 2012 בית המשפט לערעורים של מחוז קולומביה בשבתו בתיק של “חברת הטבק R.J. Reynolds נגד ה-FDA“, פסק שדרישת


ה-FDA שעל חפיסות הסיגריות תופענה אזהרות גראפיות מעורות חלחלה דוגמת אלה המופיעות למעלה, היא לא חוקתית (Unconstitutional), שכן החפיסות המוצעות פוגעות ומפרות את זכותן של חברות הטבק ל”חופש ההתבטאות”, בכך שמאלצים אותם להדפיס על פני החפיסה מסרים גראפיים המנוגדים בתכלית למטרת חברות אלה לשווק ולמכור את מוצריהן”!


 


לא עזרו הפצרותיהם של איגודים רפואיים רלוונטיים בארה”ב כגון ה-American Medical Association, American Heart Association, American Lung association ו-American cancer Society, שכולם פנו לבית המשפט בבקשה לתמוך במנדט האמור מתוך אסטרטגיה של שמירה על בריאות הציבור. 


אך בדיעבד, החלטתו של בית הדין לערעורים בוושינגטון, מדגישה את הפערים בין הנורמות של שמירה על חופש ההתבטאות (Free-speech freedom) בארה”ב לעומת אותן נורמות עצמן בדמוקרטיות ליברליות אחרות בעולם, כגון בלגיה, קנדה, צרפת ניו-זילנד נורבגיה, בריטניה ואוסטרליה, שכן אמצו את הגישה האגרסיבית של חפיסות סיגריות המבליטות את המפגעים הרפואיים הקשים שגורם עישון.


בסופו של תהליך, יהיה זה בית המשפט העליון בארה”ב שישב בתיק הזה של חברת סיגריות נגד FDA, ולהחלטתו יהיו השלכות מרחיקות לכת על יכולת שלטונות הבריאות שם לבקר ולפקח על חופש ההתבטאות המסחרית, כדי שהדבר יסייע לבריאותו ולבטיחותו של הציבור. 


 


במחצית שנת 2009, חתם הנשיא אובמה על התקנה הידועה כ-Family Smoking Prevention & Control Act, שנתנה תוקף לאפשרות לפקח על הייצור והשיווק של מוצרי טבק.


תקנה זו עברה ברוב גורף בבית הנבחרים, והודגש בה שהאזהרות על גבי חפיסות הסיגריות יכולות לכסות עד 50% משטח הפנים של פני החפיסה ואחוריה.


התקנה שאושרה על ידי אובמה, פרטה את אופי האזהרות שהיו אמורות להופיע על פני חפיסות הסיגריות מלוות על ידי גראפיקה צבעונית המתארת את התוצאות השליליות שיש לעישון על בריאות המעשן.


בנובמבר 2010, הגיש ה-FDA לעיון הציבור 36 תמונות כאלה על מנת לקבל הערות וביקורת, ולאחר תהליך סלקציה מוקפד, נבחרו 9 תמונות כאלה ביוני 2011. 


היה ברור ל-FDA שהיוזמה לאזהרות גורפות נגד עישון על גבי חפיסות הסיגריות עלולות לעורר התנגדות טבעית לא רק מצד יצרני הטבק, אלא אף מגופים ציבוריים העומדים ללא הרף על משמר זכויות הפרט: לדוגמה, התיקון הראשון (First  Amendment) לחוקת ארה”ב, מגן על חופש הביטוי בתחומי העניין הציבורי, באמנות, במדע ובפוליטיקה. לאורך ההיסטוריה האמריקנית בית המשפט העליון נקט בעמדה שהחוקה האמריקנית לא הגנה על חופש הפרסומות או הביטוי המסחרי, דהינו אותו ביטוי מסחרי המשמש חברות למטרות מסחריות לצורך הפקת רווחים.


 


בשנת 1975, בית המשפט העליון בארה”ב הרחיב את ההגנה שמקנה ה-First Amendment  בזכויותיהם התחוקתיות של מפרסמים לשווק את מוצריהם, תוך שהוא ציין שה”ביטוי המסחרי

(commercial speech), אינו חסר ערך בזירת הדעות הציבורית”, אם כי הוא הדגיש אז ש”פרסומות” מהוות צורת ביטוי בעלת ערך נמוך (lower value” expression“) במקצת, בהשוואה לצורות ביטוי חברתיות או פוליטיות, ובתור שכאלה הן זכאיות למידת הגנה תחוקתית מעט פחותה יותר.

בשנת 1980, אימץ בית המשפט העליון שם, מסגרת שתסייע להחליט במקרים של דיונים או תביעות בדבר חופש ביטוי מסחרי דוגמת פרסומות, מסגרת שזכתה לשם Central Hudson Test, ואשר לפיה ניתן באופן חוקתי לפקח על “התבטאות מסחרית”Speech)  Commercial), רק כאשר יש בכך לקדם באופן ישיר נושא שלטוני מהותי, ויש התאמה סבירה בין אותו “פיקוח”

(regulation) מחד גיסא, ומטרת השלטון, מאידך גיסא.

 


אך בשנים שחלפו מאז הגדיל בהדרגה בית המשפט העליון בארה”ב את ההגנה על “חופש הביטוי המסחרי”, כאשר לעתים תכופות בא הדבר על חשבון פיקוח או מגבלות הקשורות לבריאות הציבור, באותם מקרים בהם השלטונות לא הצליחו להדגים באופן מובהק את חיוניותם של מגבלות אלה להשגת מטרות בריאותיות.


בשנת 1995 לדוגמה, ביטל בית המשפט שם תקנות שחייבו להציג נתונים על רמת האלכוהול על בקבוקי בירה. בשנת 2001 בדיון בתיק של חברת הטבק Lorillard, ביטל בית המשפט את המגבלות שהטילה מדינת מסצ’וסטס על פרסומות ועל שיווק מוצרי טבק, כיוון שמצא שמגבלות אלה “יותר אינטנסיביות מהנדרש”.


 


במציאות זו של הליכה בין הטיפות, והצורך להוכיח באופן תמידי את חיוניותם של אמצעי האזהרה המחמירים על חפיסות הסיגריות לבריאות הציבור, עמדת ה-FDA הייתה ונותרה שהאמצעים הגראפיים “המפחידים” מסייעים לציבור ל”החליט בכל הקשור לצריכת טבק כאשר הוא מצויד בהבנה טובה יותר על נזקיו”.


על פי ה-FDA התצוגה הגראפית הנוכחית על גבי החפיסות היא “בלתי בולטת מספיק לעין” וממילא אינה יעילה, ומחטיאה את המטרה של שמירה על בריאות הציבור. לכן מסכים  ה-FDA שרק פרסום מסרים מרגשים באמת (emotionally charged messages) על גבי החפיסות, יהיו יעילים במחיקת אי הידע או ההבנה של הציבור לגבי נזקיו האמיתיים של עישון. 


 


אך במלחמת גוג ומגוג זו בין אלה המנסים להגן על בריאות ציבור גדול, לבין אלה המנסים להגן על רווחיהם הכספיים של טייקוני הטבק, אין הכרעות קלות.


תעשיית הטבק ובני בריתה, לשכת המסחר האמריקנית, הפדרציה האמריקנית לפרסום, והקרן הלגאלית מוושינגטון, כל אלה טענו שטיעוני ה-FDA “שקריים ומסוכנים”! טענת האחרונים היא שעשרות שנים של מסע צלב של הממסד הרפואי נגד עישון, כבר החדירו לתודעת הציבור את “הסכנה שבעישון”, והראייה היחידה שיש ל-FDA שהציבור עדיין לא הפנים במלואם את נזקי העישון, יונקת את נימוקיה מהעובדה שאחוז לא מבוטל מהציבור ממשיך לעשן, זאת מתוך זכותו להחליט בחופשיות לצרוך מוצר חוקי.


על פי הגופים המסחריים-משפטיים שנחלצו לעזרת תעשיות הטבק, כל מה שה-FDA חפץ הוא “לפתות את ציבור המעשנים לוותר על בחירתו לעשן שנעשתה באופן חופשי ומתוך רצון לתת ביטוי לחופש הבחירה והעשייה של הפרט”.


בתצהיר שהגישה חברת R.J. Reynolds  ב-23 בינואר 2012 לערכאות הערעור במחוז קולומביה כנגד ה-FDA, מגדירה חברת הטבק את התיאורים הגראפיים המפחידים המוצעים כשיטה “לא רציונאלית” שיש בה קריאת תגר על ה-First amendment“.


 


כך נראה שההתמקחות המשפטית-ציבורית בעד או נגד תיאורים גראפיים דרמטיים על גבי חפיסות הסיגריות, לא הגיעה לסיומה. מחד גיסא, בחודש מרס 2012 החליטה ערכאה משפטית פדראלית אחת (6th Circuit Court) לתמוך בעמדת ה-FDA, שיש בתיאורים גראפיים אלה למנוע מהמעשנים לשגות בהערכה אמיתית על נזקי העישון לבריאות, מה שאינו עומד בסתירה עם העקרונות לחופש העשייה של המעשן.

אך חמישה חודשים לאחר מכן, באוגוסט 2012 דחה כאמור בית המשפט לערעורים את טיעוני של ה-FDA, תוך שהוא גורס שיש בתמונות המוצעות גורם “פרובוקטיבי שאינו יכול להיחשב רציונאלי או כניסיון טהור להעביר מסרים לציבור המעשנים. יש בשיטה זו ניסיון לעורר אמוציות ותסכול, ולאלץ אותו על ידי הפחדה ואיום לחדול מעישון”.  

 


התנסחות על קוצה של שערה של פלפול משפטי, מי יוכל לעמוד בפניה? נראה על פי הניסיון עד עתה, שהמשפטנים האמריקנים יוכלו לדחות עד קץ הדורות את טיעוני ה-FDA, ולמרבה הצער ידם עדיין על העליונה. לכן, טוב להיווכח שבעולם הנאור והליבראלי ישנן מדינות כאוסטרליה, בהן בית המשפט העליון לא נופל ברשת שטווים המשפטנים של תעשיות הטבק, שכל מטרתן היא ללבות את העשן המיתמר לחלל האוויר, וחלקו אף נספג בריאות ובדם ומקצר את החיים.   


 


 בברכה, פרופ’ בן-עמי סלע

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים