חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

ישנוניות מוגזמת והטיפול ע”פ הסינים

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ישנוניות מוגזמת (נרקולפסיה)

תיאור המקרה:
איש בן 51 סבל משינה מתמשכת של 24 שעות רצופות מפעם בפעם. בפעמים בהם התעורר חש בעייפות. המצב המשיך להידרדר והפך לבלתי נשלט. האיש נרדם בכל מצב ואפילו בשעת אכילה. האבחנה היתה של נרקולפסיה ובכך גם טופל. במעוררים כמו קפאין. הטיפול לא צלח והאיש פנה לעזרת טיפול בדיקור.
בבדיקה נראה איש שמן עם מראה עייף. התיאבון היה ירוד והוא התלונן על מלאות בבטן ואובדן שליטה מלאה על פעולת המעיים. הלשון היתה חיוורת עם חיפוי לבן שומני. הדופק היה עמוק ובינוני.

אבחנה מבדלת:
האיש התלונן על ישנוניות במשך היום. ברפואה הסינית שעות היום שייכות לאנרגיית היאנג. שעות הלילה שייכות לאנרגיית הין ואז האנשים גם ישנים בשל אותה שליטה של ין. כאשר הגוף במצב של חסר יאנג, מצב שיווי המשקל נוטה לכיוון ין וזו הסיבה בגינה האיש נרדם בשעות היום.

בנוסף לנרקולפסיה, האיש סבל גם מירידה בתיאבון, נפיחות הבטן ואובדן השליטה על היציאה ולשונו היתה חיוורת. כל התסמינים הללו מאפיינים חסר יאנג בטחול שהוא האחראי על שינוע המזון. בנוסף הטחול אחראי גם על בריאות הגפיים. בחולשת הטחול הגפיים חלשות ושמוטות. בנוסף הטחול מווסת את תנועת הנוזלים. בחסר של הטחול, תנועת הנוזלים נפגעת ומצטברת כלחות בגוף. עודף המשקל של האיש היה בעצם הצטברות רבה של לחות.
לסיכום, במקרה שלנו האיש סבל מחוסר יאנג ומעודף ין. כן היה לו חסר יאנג בטחול אשר גרם להצטברות ליחה בגוף.

טיפול:
מטרת הטיפול היתה לחזק את אנרגיית היאנג ולנקז את עודף הין. הנקודות שנבחרו היו במסלול הקיבה ברגל, ברגל במסלול הטחול, ברגל במסלול שלפוחית השתן, ברגל במסלול הכליות, בראש במסלול השליט והדיקור נעשה מדי יום.
כבר לאחר שני טיפולים חש האיש יותר ערני. בתום חמישה טיפולים כבר יכל האיש לשלוט יותר על ההירדמות במהלך שעות היום. לאחר עשרה טיפולים כל התסמינים הנוספים הוטבו. הטיפול הופסק ובמעקב של שלושה חודשים לא נצפתה בעיה הקשורה בנרקולפסיה. האיש חזר לעבודתו כמקודם.

הערה:
מצבים נוספים בהם קיימת ישנוניות מוגזמת כוללים את:
חסר צ”י בטחול אשר יכול לנבוע מעייפות נפשית או מתזונה לקויה. הדבר פוגע בהעברה ובשינוע של המזון ומרכיביו. היאנג לא יכול לעלות דבר הגורר עייפות וצורך לישון. תסמינים נוספים כוללים ישנוניות לאחר אכילה, חולשת הגפיים, ירידה בתיאבון, צואה מימית, דופק חלש ושברירי, לשון דקה עם חיפוי לבן.

חסר של יאנג-צ”י: מצב זה מאפיין את הגיל המבוגר ויותר לאחר מחלה קשה. חולים אלה סובלים מחסר צ”י בכליות וחסר “אש” בשער החיים, כפי שנחשב ע”י הסינים, וכן חסר יאנג-צ”י כללי. הם חסרי אנרגיה וישנוניים. תסמינים נוספים כוללים דחייה מקור, גפיים קרות, שכחה, דופק דק וחלש והלשון חיוורת עם חיפוי דק.

כליאת דם הבולמת את התחושות. מצב זה קורה בעקבות חבלה בראש או מפחד אשר גורם לכליאת צ”י והפרעה בזרימת צ”י ודם, או מליחה החוסמת את המסלולים. כל אחד מהמצבים הללו יכול לגרום לפגיעה בזרימת צ”י ודם כך שהיאנג-צ”י נחסם והצורך לישון מתגבר. תסמינים נוספים כוללים סחרחורות, עייפות נפשית, דופק קופצני, לשון סגולה או פריחה סגולה בקצה הלשון.

פרופ` משה שטרנפלד

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים