חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

יציבה נכונה

אהבתם? שתפו עם חבריכם

יציבה נכונה

מה היא היציבה הנכונה לגופנו?

רובנו שמענו מההורים: שב ישר, עמוד זקוף, אך לא למדנו מדוע זה חשוב. החשיבות של היציבה הנכונה אינה רק אסטית. מחקרים מצביעים על כך, שיש קשר הדוק בין היציבה לבין מצב הבריאות. יציבה נכונה היא יציבה זקופה השומר על המבנה התקין של עמוד השדרה. בהתבוננות מלפנים או מאחור החוליות צריכות להיות מונחות אחת על השניה בקו ישר – גובה האוזניים, גובה הכתפיים וגובה האגן, צריכים להיות אופקיים וסימטריים. אם אין סימטריה זה עלול להצביע על עקמת (סקוליאזיס) בעמוד השדרה ומומלץ להבדק ע”י דר` לכירופרקטיקה המתמחה באבחון וטיפול בבעיות של עמוד השדרה.

גילוי מוקדם של יציבה לקויה חשוב למניעת ההחמרה ולהצלחה של הטיפול הכירופרקטי. במבט מהצד על עמוד השדרה מבחינים בשלוש קשתות בהתאם לשלושת אזורי עמוד השדרה – קשת צווארית קידמית, קשת גבית אחורית וקשת מותנית קידמית. מבנה הקשתות מקנה חוזק ויציבות לעמוד השדרה. המבנה הזה הוא גם בסיס ליציבה נכונה ובריאה.
פגיעה במבנה הקשתות גורמת להתפתחות בעיות בעמוד השדרה. עמוד השדרה חייב להיות יציב שכן הוא מאכלס בתוכו את חוט השדרה. העצבים יוצאים מתוך עמוד השדרה דרך פתחים קטנים בחוליות וממשיכים משם לאיברי הגוף השונים. בין כל שתי חוליות מפריד דיסק שעשוי מחומר סיבי חזק, מכיל כמות גדולה של נוזל. הדיסק משמש כבולם זעזועים ומאפשר גמישות ותנועה לחוליות.

כתוצאה מלחצים שונים – כמו יציבה לקויה, נפילה, תאונה, מתח ותנאי עבודה קשים – עלולה להיווצר הפרעה תפקודית בחוליות עמוד השדרה המתבטאת בחוסר תנועה או סטייה קלה. הפרעה זו, המכונה פיקסציה (FIXATION), או סובלקסציה (SUBLUXATION) יוצרת גירוי בעצב ויכולה לגרום לכאב בגב או בצוואר. היא עשויה גם לגרום לגירוי של העצב היוצא מאותה חוליה ואז לגפיים או לאברי הגוף השונים מוקרן הכאב לאיבר שאליו מגיע אותו עצב, כמו ידיים, הרגליים, הראש ואברים פנמיים.
מלאכתו של הכירופרקטור היא לאתר את מקור ההפרעה ולהחזיר את החוליה לתפקוד מלא ובריא. בכך גם מסייע הכירופרקטור בהפגת הכאב בשיפור התפקוד של מערכת העצבים, ומשפיע על בריאות הגוף כולו.

הגורמים לבעיות ביציבה הם: נטיה משפחתית, תאונות ונפילות, תנאי עבודה שאינם מותאמים למבנה הגוף, מתחים נפשיים פיזיים ועוד. יציבה לקויה גורמת להגברת הלחצים על החוליות והדיסק, וכן במשך השנים מופיעים כאבי –גב, ידיים, רגליים, אגן וראש. לדוגמא: החזקת הראש מוטה קדימה היא סיבה נפוצה לכאבי צוואר, עורף וכאבי ראש. ישיבה לא טובה במשרד או בכורסה שוקעת בסלון והרמה לא נכונה יכולים לגרום לכאבי גב תחתון. השתדל תמיד לשמור על התנוחות הנכונות במהלך פעילויותיך היום יומיות.

הטיפול הכירופרקטי ביציבה לקויה כולל טיפול ידני ספציפי ובטוח בעמוד השדרה והגפיים ומשלב תרגילים והצורה לישיבה עמידה ושכיבה נכונה. הכירופרקטיקה הינה רפואה טבעית שהתפתחה בארה”ב לפני יותר מ- 100 שנה זו רפואה המתמחה בבעיות תפקודיות של עמוד השדרה והקשר בשניהם לתפקוד מערכת העצבים.

עצות ליציבה נכונה

עמידה – נסה לעמוד כשהחלק התחתון של גבך שטוח. כאשר אתה עובד בעמידה, השתמש בשרפרף או מדרגה כדי לעזור לגבך להישאר זקוף.

עבודה בעמידה – בעמידה ממושכת בעבודה, כמו למשל מול כיור המטבח, רצוי לכופף ברכיים (ימין ושמאל, לסירוגין) על – ידי הרמת רגל על השרפרף, כדי להפחית את הלחץ על הגב התחתון. הערה לנשים: נעליים עם עקב קטן יוצרת פחות חלץ על הגב מנעליים עם עקב גבוה.

כיפוף – לעולם אל תתכופף קדימה עם ברכיים ישרות.

הרמה – מומלץ לעמוד מול החפץ שאותו מעונינים להרים, להתכופף עם הברכיים, ולאחוז כמה שיותר קרוב לגוף.

ישיבה מול מחשב – בשנים האחרונות תופס המחשב חלד נכבד מחיינו, אך רובנו איננו מודעים לבעיות העלולות להיווצר מעבודה ממושכת מול המחשב. להלן מספר עצות ארגונומיות לישיבה מול מחשב:
*חשוב להתאים את גובה המחשב, כך שהמסך יהיה בגובה העיניים (מרכז המסך – בגובה הסנטר).
*המרפקים בכיפוף של 70 עד 90 מעלות על השולחן או המקלדת.
*פרק כף-היד צריך להישאר במצב הישר ביותר האפשרי.
*משענת המושב – עם תמיכה לשקע בגב התחתון בצורת בליטה במשענת או שימוש בכרית נוספת.
*הדום-רגליים שיאפשר כיפוף של הברכיים, להפחתת לחצים מהגב התחתון.
*חשוב לעשות הפסקה פעם בשעה לעשות תרגילים להרפיית שרירי השלד והעיניים.

שכיבה נכונה –
 רצוי לשכב על הגב או על הצד עם כרית לתמיכת-הצוואר.
 שכיבה על הבטן עלולה לגרום לעקמת (סקוליאוזיס) ולחצים על החוליות לכן אינה מומלצת.
 מזרן – מומלץ לשכב על המזרן הקשיח ביותר (שעדיין נוח לשוכב). העיקרון של מזרן אורטופדי הוא בכך, שהשליש המרכזי שלו קשיח יותר מחלקיו האחרים, על-מנת שיוכל לקלוט את מרכז הכובד של הגוף, ולתת לגב תמיכה מירבית.

כתבה: ד”ר יעל וייס
נשיאת האגודה לכירופרקטיקה

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים